Hákovnice

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa PavolR
Offline
Hákovnice

Zdravím,

mám v zbierke dve hákovnice a chcel by som vedieť ako ich presne typologicky a vekovo zaradiť a, ak je to možné, približne ako vyzerali pôvodne. Môj doterajší odhad je u menšej (viď obrzová príloha) 15. storočie a u väčšej 16. storočie - s panvičkou pre pušný prach predpokladajúcou odpalovací mechanizmus mi pripadá modernejšia ...

Pavol

Fotografia v diskusiach - PavolR
Fotografia v diskusiach - PavolR
Obrázok používateľa PavolR
Offline

Tu je to.

hak.jpg hak.jpg
Obrázok používateľa Sasha
Offline

Tiež sa mi tak vidí, už dávno som na Obnove nič také kvalitné nevidel :o). PavolR, pretože momentálne som totálne vyťažený, odpoveď by som dal až o pár dní. Zatiaľ, aby si sa nenudil, malá prosbička. Zmeraj mi, prosím, vzdialenosť háku od ústia hlavne a nakresli mi jeho tvar s vyznačením strany otočenej k ústiu hlavne.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa harp
Offline

To je vyrazne lepsie. Asi to bude iny PavolR. 

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa PavolR
Offline

Dostal som sa k tomu až po nejakom čase, takže pridávam rozmery a značenia, pri hákovnici s panvičkou som označil aj hranice, kde je hlaveň osemuhoľníková a kde okrúhla. Hák je pripevnený na najužžšom mieste.  Na vrchu hlavne je značenie 1 * 5 * 5 * 5 - to bude asi rok výroby. Výzdoba je sa nachádza naobochstranách tesne pred miestom, kde osemuholníkový prierez hlavne prechádza do okrúhleho.

hnusna_zhrdzavena_vodovodna_trubka.jpg hnusna_zhrdzavena_vodovodna_trubka.jpg hakovnica_-_povrch.jpg hakovnica_-_povrch.jpg hakovnica_-_rozmery.jpg hakovnica_-_rozmery.jpg
Obrázok používateľa mazoslav
Offline

Po dlhej dobe zdravím pána doktora (Sasha) :) Ja len že by si hákovnice určite zaslúžili trocha starostlivosti. Nemuselo by to byť náročné, stačí si prečítat zopár diskusií v častiach o konzervácii kovov. Prinajmenšom ohladuplne odstrániť korózne produkty  a zavoskovať.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

PavolR, najúchvatnejšie na tvojich obrázkoch sú farebné iniciály ich autora (?). V tomto prípade mu však toto zviditeľnenie skôr škodí. Keby som nepoznal tvoje predchádzajúce príspevky asi by som sa ani nenamáhal, pretože sa mi nechce stále dookola opakovať čo treba urobiť aby sa dalo na dopyt odpovedať. Čo to na tých obrázkoch je? Niečo čo pripomína hlaveň zbrane a hnusná zhrdzavená vodovodná trubka. Obe, pre väčšie potešenie, hore nohami a odzadu. Skutočne si myslíš, že z toho čo si napísal a dvoch rozmerov je možné  tieto artefakty "presne typologicky a vekovo zaradiť"? Na Obnove sa nájdu aj takí, čo sa im takéto "umelecké" výtvory páčia, určiť sa z nich však nedá nič.

Tada, pokiaľ ti nestačí storočie strelené od boku, budeš musieť zainvestovať trochu času. Poriadny opis, každej hlavne zvlášť... aj so značeniami, vročením a nápismi. Nezabudni na opis vývrtu - hladký, drážkovaný + počet drážok. Rozmery "trubky" podľa priloženého nákresu a druhej podobne. Fotografiu dna hlavne s panvičkou aby som videl ako a čím bola hlaveň uzatvorená (prípadne opísať).

 

vykres.jpg vykres.jpg

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.