A. Guntherová-Mayerová

5 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
A. Guntherová-Mayerová

Neodvratne sa blížia 100. nedožité narodeniny jednej z najvýznamnejších osobností kultúrneho života Slovenska 20. storočia. Doc. PhDr. Alžbeta Gntherová-Mayerová, spoluzakladateľka slovenskej umenovedy, sa narodila 13. 10. 1905 v Bratislave. Celý svoj plodný život zasvätila zveľaďovaniu, spracovávaniu a zdokumentovávaniu starého i súčasného umenia Slovenska. Jej priekopnícka práca (viď.: Barczi, J.: Alžbeta Guntherová-Mayerová Spoluzakladateľka slovenskej umenovedy. Revúca (práca SOČ, Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej; Šfčáková, E.: Kontakty života a umenia. In: Pamiatky a múzeá 4/2003) však zatiaľ nebola dostatočne docená. Minulý rok sa v Múzeu Betliar konala spomienková výstava dokumentujúca život a dielo Dr. Guntherovej a v novembri toho istého roka sa v SNG v spolupráci s Umeleckohostorickou spoločnosľou a FiF UK konalo kolokvium pri príležitosti 30. výročia úmrtia tejto významnej osobnosti.
100. nedožité narodeniny sú ďalšou príležitosťou vzdať hold tejto osobnosti stredoeurópskeho vgýznamu a pripomenúť ju aj širokej verejnosti. Svoju významnú kunsthistoričku Zádor Annu si Maďari pripomenuli dokumentárnym filmon i publikáciou. Čo však robíme my? Okrem chválihodného činnu, vydania zborníka prednášok zo spomínaného kolokvia, som nezaregistroval nič, čo by nasvedčovalo príprave nejakej !"akcie" pri príležitosti takéhoto významného jebilea. Snáď OBNOVA dá priestor na uverejnenie štúdie o živote a diele Dr. Guntherovej.
Július Barczi, študent dejín umenia

__________________

Admin

Obrázok používateľa harp
Offline

Rad poskytneme priestor pre uverejnenie prace a pripadnych fotografii. Tiez mozeme vytvorit fotoalbum s fotografiami s jej zivota. Konatktujte ma prosim na: michal at-zavinac obnova.sk. Rad poskytnem priestor.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Peter Jasm
Peter Jasm (bez overenia)

Hlavne ze my pozyvame "kolegov" z Nemecka, Ceska a Madarska (Buran et al., Dejiny slovenskeho vytvarneho umenia, Gotika, Bratislava 2003).

Obrázok používateľa Peter Jasm
Anonymný

tomuto odkazu celkom nerozumiem,
o co vam islo pan jasmin?

Obrázok používateľa Peter Jasm
Mar (bez overenia)

A. Guntherová-Mayerová bola naozaj skvelá žena. Veď napokon bola októbrová váha :-)

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.