gotická klenba a gotický portál

6 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa robert
Offline
gotická klenba a gotický portál


Nabízím k zamyšlení snímky novostavby sklepních prostor z let 2002 a 2006.materiál klasická cihla a cihelné tvarovky .Za vaše názory dík.

Obrázok používateľa dozvuk
dozvuk (bez overenia)

:D gotika zase raz letí. aké prekvapujúce čo ?? :arrow:

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Neogotika, a prečo nie ?
Je to historizmus 21. storočia, každá epocha má svoj vlastný historizmus.
Čo je vlastne historizmus ?Je to tendencia s príklonom k historickým hodnotám, pričom je v umeleckej tvorbe podstatnejšie ako objavovanie nových tvarov príklon k historickým hodnotám.
Možno táto klenbová stavba je prejavom historickej zvedavosti a snahy o historicky pravdivú, vernú kópiu minulosti, ktorú svojím tvarom reaktivuje.
Každý umelecký prejav je produktom a zrkadlom istej spoločenkej situácie, celkom zreteľne objasňuje, čo spoločnosti chýba, môže to byť konformizmus, historizmus, alebo evokatívne výzvy.
Alebo len láska ku gotike.

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Ja mam gotiku rad - myslim si, ze je to jeden z najkrajsich slohov (a nie len katedralna - paci sa mi aj ta ludova, dedinska...)
Takte zhodnotenie - lubi sa mi to. Iste je to krajsie, estetickejsie, ako betonova kocka... :wink:

Obrázok používateľa dozvuk
tom2504 (bez overenia)

V severnom Nemecku a Pobaltí (oblasť Bäcksteingotik - tehlovej got. architektúry) bežný postup pri REŠTAUROVANÍ ruinálnych pamiatok (napr. aj v súčasnosti po rozhodnutí o obnove zbombardovaných, zväčša mestských kostolov).
To čo je na snímkach sa zdá byť obnovou čohosi predchádzajúceho a zničeného (zdokumentovaného). Je otázka, čo je lepšie: obnoviť celkom zničené cestou historizovania, alebo moderný objekt. Žiaľ, z pôvodnej substancie asi neostalo veľa, teda zložitá otázka; preferujem však možnosť "a".
Inak treba vyjadriť obdiv nad pretrvávaním klasického tehliarskeho remesla (tehly a tehlové stavebné články), v severnom Nemecku na to majú skutočne fachmanov. Uplatnia sa aj v rpípade existujúcich pamiatok - pri lokálnych výmenách niekoľkých tehiel/článkov, ak sa nedajú stabilizovať "in situ" konzervovaním.

Obrázok používateľa minovic
Offline

to je nieco užasne..kto ti to pomohol zrealizovat?

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.