Google Earth Archaeology

114 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa sana mens
Offline
Google Earth Archaeology

Nové technológie za posledných pár rokov posunuli vedu o veľký kus ďaľej. Pravdu povediac obyčajný smrteľník sa z mnohými vymoženosťami nových technológií, stretne len v televízií. Neplatí to však o fenoméne, ktorý sa volá -Google Earth-.a s nim spojený internetový priestor. Tento je plný všakovakého obsahu. Tu sa aj Vy môžete stať objaviteľom. So satelitnými snímkami sú, už teraz spojené mnohé objavy na poli archeológie, a pokračujú ďaľej.

Preto som sa rozhodol postupne uverejňovať takéto snímky. Vaše príspevky sú vítané. Budem rád keď sa rozvinie

debata napr. o veku lokalilty, prípadne či už bola niekým publikovaná a samozrejme Vaše príspevky.

S pozdravom

sana mens

Obr. č: 1

nedalo mi,aj keď som ho na- obnove- už raz vycapil

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hradisko    

 Slovensko 

 Typ: Nížinné - Blatné hradisko

  Vek: ? /doba?/ 

  možno slovania.

  Rozmery: dĺžka: 120m šírka: 63 m- pri vstupe 84m,

  priekopa 20m

  pozn: neviem, že by bolo publikované

        

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Earth Archaeology
Obrázok používateľa benjo
Offline

ale ved lidarom sa lieta ponad hlavy uz nejaku dobu aj u nas...a bude sa dufam vyuzivat cim viac...ved aj nedavno sa objavili nove hradiska, aj okolo bojnej..nezverejnili to iste z pochopitelnych dovodov. ako som sa docital, dokonca lietali aj cez strazovske vrchy...co je vlastne u teba naj. mozno si v zabere :)

http://topolcany.sme.sk/c/8073976/archeologovia-nasli-pri-bojnej-dalsi-p...

http://nasanitra.sme.sk/c/20068395/v-objavenych-hradiskach-nasli-aj-mimo...

nikde som nenasiel co taka sranda aktualne stoji v eurach na slovenske pomery, ale zase moc som sa v tom ani nevrtal... nieco konkretnejsie som nasiel, ale z CZ aj to z roku 2010, ale tak na hruby obraz to postaci...

priemerna cena za 1 km2 im vysla na 5200 Kč ( = cca 190 eur )  - co myslim nie je taka hroza ak nechces skenovat cely okres. 

http://www.arup.cas.cz/wp-content/uploads/2010/05/LIDAR-AR-2011_lr.pdf

"V ceně zakázky dodávané v této podobě je zahrnuta částka za použití a amortizaci přístrojů a zařízení, které jsou majetkem dodavatelské společnosti (vlastní skener, stanice GPS, letadlo), za letové hodiny, práci posádky letadla během sběru dat (pilotáž, obsluha měřících přístrojů) a následnou přípravu dat, která jsou předána zadavateli zakázky na externím velkokapacitním nosiči digitálních dat (harddisku)."

...a letove hodiny ze nie su ta najdrahsia polozka z toho zoznamu.

 

skenovanie objektov, ako ta lietava co ukazal naj, bude iste zase pocitane inak. ma niekto info o tom co to stoji?

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Iste poznám, veď som podľa skenov Liet.hradu robil jeho model, keďže nemám z neho výkresy. Lidar je laserový skener na lietadle. Len na Slovensku akosi nič nie je zverejňované, zatiaľ iba bežné letecké snímky. Chápem, je to aj finančne nákladné. Ale tie hlavné, resp.zaujímavé hradiská sú na Slovensku už známe. Mnoho pravekých sídlisk a hrobov je však treba ešte nájsť, tak už aby lidar lietal ponad naše hlavy. Iba opevnené hradiská sú vhodné na vizualizáciu a zaujme neodborníkov, o ktorých hlavne ide. Odborníci vizualizácie nepotrebujú. Tu som pred pár mesiacmi načal hradisko Pobedim, v súvislosti so súhvezdím Orion.  Možno si ho teda pozrieť na:   www.hradiska.sk

Ale lidar by mi veľmi pomohol, aby som modeloval presnejšie.

sken-6-lietava.jpg sken-6-lietava.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

naj, naj poznáš lidar?https://www.google.sk/search?q=lidar&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjLxK69g67KAhULbRQKHdTbDRsQ_AUIBygB&biw=747&bih=400#safe=off&tbm=isch&q=lidar+archaeology

https://www.google.sk/search?q=lidar&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&...

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Benjo našej fajke mieru by lepšie pasovala Sashova KAVIAREŇ. Je to posledná kaviareň, kde sa dá fajčiť. Ja som trochu aj fajku používal, ale prešiel som na sladkosti, a tabak s nimi nejde dokopy, aj keď to bola voňavá Amphora.
Máš pravdu, ja som pre sviniansku dolinu vybral taký smer pohľadu, aby ten kotol vynikol. V pôdoryse to také pravidelné nie je. A že má Poľana takú kalderu som nevedel. Nikdy som tam nebol, ani na mape nepozeral. Mal som predstavu, že je to niečo oblé ako Babia hora.
Názory na -nazvem to astroarcheológiu - ja považujem za správne, lebo cibria rozum a prehlbujú záujem o históriu. Na rozdiel od "politicky motivovaných" konšpirácií, z ktorých si ja prečítam iba nadpis. To sú zaujaté somariny, pravdaže. Nejaký nový príspevok typu "archeokonšpirácie" tu ja dávam iba vtedy, keď iní tu "spia".smiley

Obrázok používateľa benjo
Offline

asi mas pravdu.

no co napisat tedak tomu tvojmu prispevku..zaklad je, ze ono to nie je az tak pravidelny utvar ako si ho z neho urobil ty...ved kuk foto nizsie. podla mna ide o cisto nahodne usporiadanie kopcekov. podla vsetkeho zo sedimentarnych hornin, vyvrasnenych za desiatky milionov rokov. ak nahodou vnutri bolo jazero tak v tak pradavnej dobe ze nie ze by si to mohli pamatat ludia, aby ho zasili do povier a legiend, ale pravdepodobne vsetky zijuce druhy co take jazero zazili uz odvtedy vyhynuli. nie som geolog ale toto si viem dat dokopy.

inak pokial si na SVK ziadny pekne okruhly tvar nenasiel tak si zle hladal...vsak si kukni Polanu z vysky, teda jej kalderu.

mapaa.jpg mapaa.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Benjo, benjo, no čo už s tebou...
V tom mojom príspevku to zlo nebude. Dni sú krátke, a niektorí ľudia to ťažko znášajú. Ja byť tebou, dám si častejšie kamilkový čaj s trochou medu. Ale kúp si sypané kamilky, lebo tie sáčkované obsahujú asi seno, vôbec nevoňajú. A povznes sa nad prízemnosťami všedného dňa...napríklad ako ja, aj pomocou Google Earth sa vznášam nad slovenskou krajinou.......yes

Obrázok používateľa benjo
Offline

tato tema sa mi kedysi tak pacila... podla mna sa to tymi natahovackami medzi ludmi cele pokazilo a toto co sem dava Naj uz nie je hodne ani odpovede...podla mna taketo hluposti degraduju hodnotu tejto stranky..ak sa v tomto bude pokracovat tak sem uz nikto ziadny normalny prispevok ( k veci ) neprida. nemyslim len do tejto temy ale vseobecne na celu stranku. na tieto danikenovske nezmysly, pozliepane do jedneho celku bez uvahy, by mala byt ak tak ina tema... aj ked ja by som to mazal lebo to sem vobec nepatri... ma to nieco malo spolocne s "google earth" ale absolutne nic s "archeology".

( nechcel by som danikena velmi urazat, tiez mam od neho doma 6 knih plus asi 10 dalsich na podobne temy od souček a spol )

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

     Bývam pod Lietavským hradom. Ale až vďaka Google Earth som zistil, v akom peknom kotli bývam. Keď sa pozriete na obrázok, tak vás napadne, že je to pozostatok Noemovej archy. Alebo jama po páde vesmírneho telesa. No, ešte že to nevidel Erich von Däniken.

Nájde sa nejaký geológ, čo by takýto zaujímavý elipsovitý veniec kopcov ľuďom vysvetlil? Nikde na Slovensku som už taký pravidelný veniec nevidel.

Pritom tá ľavá strana (je tam Lietavský hrad) je celá zo súľovského zlepenca.

Pravá strana (je tam vápencový lom) je celá vápencovo-dolomitová.

Teda, nebol to kedysi jeden kompaktný kopec, ktorého stred by za 5 mil. rokov nebodaj odniesla voda, ktorá stredom tečie. Asi obe strany kedysi do seba narazili pri horotvorných procesoch. Spomína sa v knihe, že tieto kopce sú troskami krížňanského a chočského príkrovu.
Je možné, že v tomto kotli bolo do nejakého času i jazero. To by vysvetľovalo, prečo na mieste terajšieho hradu Lietava prebývala pred rokmi pohanská bohyňa jari Lada. Tá sa musela stále kúpať pre svoju krásu, ale hlavne mať vodu na čľapkanie pre tie svoje slávne labute, ktoré ťahali jej voz. Pretože labute lietali (?) s jej zlatým vozom, miesto bolo známe ako že sa tam občas lietava.

kotol_svinna.jpg kotol_svinna.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Do rany mi dnes padol blog:
http://mancelova.blog.sme.sk/c/234270/Fakt-sme-divni-Stonehenge-mame-aj-...

a veru som sa potešil, že niekto má podobné myšlienky ako ja. Očakával som podobnosť Stonehenge a Kostolca v rovine astronomickej, ale aj ponuka pekného zážitku z Kostolca je príjemná. Vo veľmi bohatej diskusii pod článkom nikoho nenapadlo, že Stonehenge (Kamenná šibenica) a Kostolec majú rovnaké stavebné nasmerovanie, resp. že okato ukazujú na letný slnovrat. U Stonehenge sa deň slnovratu ráta medzi hlavné jeho atribúty. A rotunda na Kostolci? Tá priamo do východu slnka v deň slnovratu ukazuje smerovaním celej svojej hmoty a možno aj podstaty.
Ak nad apsidou rotundy bolo okienko, tak si môžme predstaviť, ako cez takéto okienko sa v ten deň dostane lúč slnka na zadnú stenu "lode" rotundy. Ponúka sa nevšedný výjav - a začatie svätojánskej slávnosti. Od tejto chvíle stačilo urobiť 180 čiarok na tabuľku za každý deň, a vedeli, že nastal zimný slnovrat, -a narodenie Ježiška (veď pre neho je ten kostol vystavaný). Deň zimného slnovratu sa dá tiež odsledovať pozorovaním východu slnka, lenže na konci decembra slnko málokedy vidieť.

   Mimochodom, v predchádzajúcom príspevku som omylom zaradil medzi možné patrocínium rotundy aj sv.Cyrila a Metoda. To samozrejme nie je možné v 9.storočí.
    Spojenie Stonehenge s našim priestorom spomenul aj historik Pavel Dvořák v jednom diele seriálu Stopy dávnej minulosti (zmienka o tom začína až od 8,30 minúty prehrávania):
                      

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Zemepisný východ má azimut 90 stupňov (azimut počítam tak ako v Google earth -od severu na východ). Taký azimut (90) má aj východ slnka pri jarnej a jesennej rovnodennosti.
   Ale východ slnka pri letnom slnovrate má azimut "len" 55 stupňov, čo je takmer severovýchod, krajná hodnota. A pri zimnom slnovrate má východ slnka až 125 stupňový azimut, zas krajná hodnota. Teda (astronomický) východ slnka pendluje v priebehu roka v hodnotách azimutu od 55 do 125 stupňov okolo zemepisného východu (zaokrúhlené čísla).  Astronomický preto, lebo východ slnka počítame pri jeho nulovej výške, ktorá je viac-menej pod obzorom.
Hovorí a píše sa, že kostoly sa budujú oltármi (apsidami) smerovanými na:
1. zemepisný východ,
2. alebo na východ slnka v nejaký  kalendárny deň.
Neviem, či sa u nás takouto problematikou niekto zaoberal, ale inšpirovali ma takéto výsledky skúmané na Pražskom hrade. Koho to zaujíma, môže si pozrieť článok (.pdf) na:
                                                            http://casopis.vesmir.cz/files/file/fid/4430/aid/7059

   Väčšina stredovekých kostolíkov má svojho patróna-svätca. Ale napríklad rotunda (má len základy) na Kostolci-Ducové nemá patróna (neviem, či nemá teraz patrónov Cyrila a Metoda, keď sa tam začali konať na ich sviatok slávnosti). Os rotundy má však takú výchylku od zemepisného východu, že ma to zaujalo, prečo. Buď si ten východ tak zmýlili, alebo to bol zámer, aby os smerovala práve do asi vtedy aktuálneho východu slnka. Alebo naozaj je to náhoda.

   Azimut rotundy na Kostolci je 55 stupňov. Pre východ slnka je taký azimut krajná možná hodnota, dosiahnuteľná iba v deň letného slnovratu, 24. júna, ako píšem vyššie. Okolo tohto kalendárneho dňa majú sviatok títo svätí: sv.Ján Krstiteľ (narodenie), sv.Peter a Pavol apoštoli, sv.Cyril a Metod vierozvestovia, prípadne ešte sv.Vít mučeník. Teda je to dosť prehustené možnými patrónmi (rátam plus mínus 10 dní od slnovratu).
   Najpresnejšie určenie patrocínia by bolo pre sv.Jána Krstiteľa, ako jeho rotundy na Kostolci, a to totálne presne.
Ovšem, ak na ten dvorec po víťaznom ťažení (cca rok 850) vstúpila noha moravského vojvodu, mohla stavaná rotunda klidne niesť meno patróna sv.Víta. Ako obraz a odraz toho, čo sa vtedy práve dialo (pol. 9.stor.) v Mikulčiciach -preč od Byzancie. Svätý Vít by bol aj vztýčený prápor na znak toho, kto tu vládne. Kostol zasvätený tomuto (sicílskemu) mučeníkovi bol v blízkosti Mikulčíc už v dobe veľkomoravskej, kalendárny deň jeho sviatku je 15.jún.
Tak toľko k veľkomoravskej rotunde na Kostolci, nezvykle nasmerovanej takmer na severovýchod.

 

kostolec_rotunda.jpg kostolec_rotunda.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Ak predĺžime spojnicu veľkomoravských hradísk Marhát-Kostolec-Pobedim hradisko, tak sa dostaneme o nejakých 70 km do hlavného mesta Veľkej Moravy, do Mikulčíc-hradiska. Iba o slepačí krok (500 m) od priamky je Kopčiansky kostolík. Minimálne, je to aspoň zaujímavé, nie ?

mikulcice-marhat.jpg mikulcice-marhat.jpg
Obrázok používateľa Jusuf
Offline

...ale oni tie hviezdy nie sú na priamke... -)

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Pre hlupáka je všetko nemožné.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

naj napísal/a:

Pre hlupáka je všetko nemožné.

. . . presne naopak: Pre hlupáka je všetko možné.

Tvoja teória je podľa príslovia "Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo".

Vlastne máš pravdu, odhalil si dôvod príchodu Slovanou na naše územie. Bolo to kvôli postaveniu hviezd.

Tvoj Orion je záhada typu prečo dve hradiská vždy ležia na pomyselnej priamke. No a keby si sa zameral aj na numerológiu, tak by si zistil, že nadmorská výška najvyššieho bodu hradiska je priamo úmerná druhej odmocnine plochy hradiska zmenšenej o jeho obvod.

 

 

Obrázok používateľa benjo
Offline

Naj...ty rojko jeden...stoji ti ten premarneny cas za to? ake suhviezdie si prosis aby som ti poskladal z tejto mapy hradisk???

http://www.hradiska.sk/search/label/Mapy%20a%20Zoznam%20Slovansk%C3%BDch...

a ci boli vobec nejake casove, vztahove, hospodarske atd suvislosti medzi jednotlivymi osidleniami co si tu spomenul ani nejdem pozerat.

ale paci sa mi ta predstava ze by zakladali tie hradiska stylom... ty pojdes hentam byvat, ty tam za styri kopce, dalsi sa zlozite tam krizom oproti... jasne seefe, ideme...ked mapka povedala tak to urobime.

mapa_hradiska.jpg mapa_hradiska.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

boh, pardon Boh chcel, aby tisíc rokov pred príchodom Slovanov vznikli hradiska, ktoré i Slovania dokonca ani neobývali, ale v tvojej čokoládovej hviezde skoro dokonale sedia.

Ale si ma aspoň pobavil. Poloprimitivi Slovania z polozemnic poznali polku vesmíru, vlastne prvé mapovanie Slovenska dol projekt za peniaze VEĽKEJ MORAVY.

A pozrel vladika z Pohanskej na Pravdovú a povedal štyri hodiny koňmo týmto smerom zbudujte v Hradišti na kopci Pravdová, a potom pozrel smerom Košeca...

Proste boli to:

Já studoval a studoval
a budoucnost si budoval,
má máma chtěla, aby ze mě
zeměměřič byl.

---

Promovaní inženýři,
sínus, kosínus, deskriptíva,
promovaní inženýři,
kdo je tu inženýr, ať s námi zpívá.
Promovaní inženýři,
sínus, kosínus, deskriptíva,
promovaní inženýři,
hlavy studované.

Ako  by mapu, mierku súhvezdia preniesli do života?

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Tak dokončím, čo som načal: ak by sme napodobnili (či ukradli) egyptskú hypotézu o pripodobnení postavenia pyramíd v Gize tvaru súhvezdia Orion, teda aplikovali hypotézu na naše veľkomoravské pomery, tak by priemet hviezd súhvezdia do našich hradísk bol nasledovný:
Mintaka .......... hradisko Marhát 
Alnilam  .......... hradisko Kostelec
Alnitak  .......... hradisko Pobedim
Betelgeuze ........... hradisko Tunežice-Košeca
Rigel  ........... hradisko Majcichov
Bellatrix ........... hradisko Hradište
Saiph  ........... hradisko Pohanská
Pri žiadnej inej konštelácii súhvezdia aplikovaného do priestoru Slovenska sa nepodarí dosiahnúť takúto uspokojivú (na 90 percent) synchronizáciu hlavných hviezd Oriona a veľkomoravských hradísk. Budem len rád, ak sa to niekomu podarí lepšie.
Hlavne som rád, že do "Oriona" patria  také hradiskové "hviezdy", ako sú Ducové, Pobedim, Majcichov a Pohanská. Nepresnosti môhol spôsobiť aj obrázok súhvezdia, ktorý nemusí byť vždy presný. Najviac nepasuje Majcichov, ktorého odchýlka je 6 km od ideálnej polohy.
Toto moje "odbočenie" od kreslenia modelu hradiska Pobedim treba brať ako duševnú rozcvičku. Zároveň taká úloha osvieži poznanie našich hradísk, pretože verím, že to mnohých zaujme. 
No, a tu je obrázok, ako leží súhvezdie Orion na Slovensku. Všetko sedí lepšie ako v archeológom v Gize. Kto by to bol ešte včera povedal.....?  yes

orion-hradiska.jpg orion-hradiska.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Ahoj naj, ešte raz ti doporučím pozrieť si

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84503534&x-yt-ts=1421914688&v=ZhnM...

Obrázok používateľa benjo
Offline

pise sa rok 3269. populacia Zeme davno prekrocila 30 miliard ludi. "nastastie" 5.svetova vojna to znizila opat na prijatelnych plus minus 20 miliard a ludia maju konecne o nieco viac jedla pre tych co prezili a teda sa z chuti najedia aspon kazdy treti den. Zem sa vdaka nadmernej tazbe scvrkla o sestinu a z odpadkov mame druhy mesiac. aspon veda pokrocila na nepredstavitelnu vysoku uroven, vsetko sa vybavi z domacej kancelarie a do terenu uz nikto nechodi. dvaja archeologovia si pocas bezneho badania vsimnu usporiadanie miest davno zaniknutej civilizacie o ktorej sa nezachovali takmer ziadne informacie, len trochu radioaktivneho odpadu a Leninovo mauzoleum. ked tu zrazu... jeden hovori druhemu: "ci pana, kukaj! tie mesta su presne ako ta cast suhvezdia na oblohe co bolo volakedy!! ten..ony... Orion to bol. to museli postavit podla teho!" ( pozn.redaktora: Orion uz  neexistuje, bol zniceny v cinsko-ghanskej vojne v r.2945 ). co uvideli je na mape nizsie:

mapa.jpg mapa.jpg mini_orion.jpg mini_orion.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Veľa sa popísalo o troch pyramídach v Gize, zoradených do jednej priamky. No a porovnáva sa to s pásom troch hviezd súhvezdia Orion, ktorých vzájomná poloha je tiež taká. A z jednej zo šikmých šachiet pyramídy (Cheopsovej) je možno vidieť v určitom čase tieto tri hviezdy opasku Oriona. Možno je to len náhoda, ale mnohí archeológovia v tom vidia zámer.
   Podobnú situáciu som zistil u nás, keď som začal kresliť model hradiska Pobedim. Pri pohľade z hradiska smerom na horu Marhát (obr.1), je v strede na tejto ich spojnici hradisko (dvorec) Kostolec nad Ducovom (obr.2). A tak tu máme vlastne tiež pás Oriona, teda hviezdy Alnitak-Alnilam-Mintaka. Na miesto pyramíd: Cheops-Chufev-Menkaur si dosadíme tri hradiská: Pobedim-Kostolec-Marhát. Pravdu povediac, neviem, či na Marháte bolo naozaj hradisko. Skôr to môhol byť taký slovenský Olymp, miesto bohov. On totiž nejaký koumák (najskôr mních), po nejakom čase zistil, že ak stojí na mieste (neskoršieho) hradiska Pobedim, tak vždy na Božie narodenie, 25.decembra, svieti pás Orionu (hore spomenuté tri hviezdy) práve nad Marhátom -vychádza spoza neho (obr.3). V roku 800 AD (možné zakladanie hradiska) taký jav nastal krátko po zotmení (17,30 hod.) a dnes ho možno pozorovať o 19,00 hodine. Ja som to osobne neodsledoval, tú 19-tu hodinu treba brať s rezervou. Pri azimute spojnice hradísk Pobedim-Marhat asi 112 stupňov sa taká vec dá zistiť z "planetária v počítači" Stellarium. Ak niekto stojí mimo tejto spojnice, samozrejme to bude iný čas. Na dvorci Kostelec by mal byť tento úkaz výraznejší, lebo leží o polovicu bližšie (cez 7 km) k Marhátu ako Pobedim (15 km).
   Orion je neprehliadnuteľné zimné súhvezdie, viditeľné na celom svete, lebo leží skoro na ekliptike a v Mliečnej dráhe. Jeho symetria bije do očí a dve z jeho hviezd patria medzi 10 najjasnejších. A v blízkosti je najjasnejší Sírius a Procyon. V lete ho neuvidíme, lebo v letnom slnovrate (na Jána) je v konjunkcii so slnkom.
Ak opasok Orionu hral takú velkú rolu u Egypťanov, tak možno zohral nejakú rolu aj inde vo svete, napr. na Velkej Morave. Po Slnku, Mesiaci, Venuši, Marse a Síriu bol Orion ako možný ovládateľ všetkého. Nečudujme sa našim prapradedom, lebo aj my dnes sa pachtíme po "teórii všeho", čo by nám umožnilo rozumieť vesmíru a tým pádom ho ovládať -chceme vykopnúť všetkých predošlých bohov a doplížiť sa na ich miesto. Dnes je tým "bohom" napr. teória superstrún. Pri predstave ako sa naša Zemička rúti široko-ďaleko prázdnym vesmírom, sa vždy radšej obrátim s pokorou k nášmu jedinému Bohu.
V tej Gize mali napodobniť celé súhvezdie Oriona pyramídami. Neštudoval som to, tak neviem, ako to tam vyzerá. Ale musím si premietnúť súhvezdie do priestoru s našim "opaskom", jestli sa tu nenájdu zástupcovia ostatných hviezd Betelgoise, Rigel, Bellatrix a Saiph.angel

P.S. Model hradiska ešte nie je hotový.

pobedim_kostelec-marhat.jpg pobedim_kostelec-marhat.jpg pobedim-kostelec_marhat.jpg pobedim-kostelec_marhat.jpg pobedim-orion.jpg pobedim-orion.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Kiež by každé hradisko sa dalo pohodlne pozrieť z lietadla ako je hradisko Pobedim. Väčšina hradísk sa stratí v lese, ale Pobedim ten svieti na nás svojou 1000-ročnou stopou v ornej pôde neustále. Škoda, že bolo tak zrovnané zo zemou pred 60-timi rokmi. Na poslednom obrázku by sa hradisko nachádzalo presne medzi dvomi stohmi slamy. Azda si nájdem čas ho tam nakresliť.

pobedim.jpg pobedim.jpg pobedim-1.jpg pobedim-1.jpg pobedim-2.jpg pobedim-2.jpg pobedim-pohlad.jpg pobedim-pohlad.jpg
Obrázok používateľa sana mens
Offline

Dobrý Večer

Takže som sa troška pohral a posielam rozšírený súbor.

http://uloz.to/xE7JheUb/arch-ge-rar

pridal som aj čiastočný popis/aspoň niečo/, a naozaj som sa snažil aby tam aj niečo bolo vidieť.

a súradnice neboli na kilometre ďaleko.

súbor je v .kmz . Heslo na vyžiadanie

smiley

Prajem pekný a úspešný večer

 

Obrázok používateľa sana mens
Offline

Cavte

Pokladám za úspech predchádzajúci príspevok, aj keď bez komentára  od pridania príspevku 16.10 sa z 19.482 zvýšil takmer o 200 počet prezretí., čo o niečom značí. Môj príslub do ďaľšieho kola by bol ten, že sám rozširujem danný súbor a som ochotný poskytnúť ho k dispozícií. 

Takže nám narastie počet strážených GPS -SBScool

 

Prajem pekný a úspešný večer

 

Obrázok používateľa sana mens
Offline

Cavte Všetci

Určite to nie je novinka, ale archeologické lokality lokalizované cez GE sú zverejnené aj na webe.

Preto predpokladám, že je v podstate jedno či ich budú  zverejňovať aj iný. Pravdepodobne už máme dostatočnú ochranu a pri každej súradnici GPS je SBS.cool

 

Link pre Vás: http://www.cevnad.sav.sk/aktuality.html

 

Troška si treba dať pozor na lokalizáciu /červená bodka s číslom a popisom/ a ak sa Vám to nebude zdať, treba poblúdiť po okolí, alebo sa pohrať s timeline. Pravdu povediac nie zo všetkými bodmi by som sa stotožnil, ale dokým 

sa to neoverí tak človek nevie.

Prajem pekný a úspešný večer.

 

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Adamok258.
nerozumiem ti. Ako sa dá na túto utajenú snímku zareagovať? Už dva roky sa hnevám na "utajovačov" archeolokalít. Ako keby sa niektorí v tom vyžívali. Anonymní detektoristi nie sú odkázaní na pár stoviek štvorcových metrov "utajeného náleziska" - oni si "prejdú" s tým pípaním stovky štvorcových kilometrov. Moja dedina má 1500 ha, čo je 15 km štvorcových, a nie je problém pre amatéra chotár prejsť detektorom. Amatér sa práve chce vyhnúť evidovaným archeolokalitám, aby neurobil nechcený problém. Preto vítam to, čo tu pripravujú archeológovia, lebo vidím, že som sa nemýlil:
.....
....Presné GPS súradnice tak dostanú novoobjavené lokality aj tie, ktoré sú známe už z minulosti. " Takto vzniknú mapy archeologických lokalít vo vybraných územiach. Urobíme teda podrobné súpisy stavu, ako je to z archeologickými náleziskami v niektorých regiónoch Slovenska. Neskôr vzniknú publikácie, kde budú tieto náleziská aj zverejnené, a ktoré budú slúžiť na orientáciu širokej verejnosti alebo aj rôznym úradom," uviedol riaditeľ AÚ SAV Matej Ruttkay. Archeológovia boli donedávna veľmi opatrní pri zverejňovaní polôh nálezísk, pretože tie sa potom často stávali terčom rôznych vykrádačov a priekupníkov s historickými pamiatkami. " Mnohé lokality sú už týmito ľuďmi aj tak zničené a keď sme porovnali riziká s úžitkom, ktoré tento projekt prinesie, tak sme sa rozhodli výsledky našej práce zverejniť," povedal Ruttkay. Spracované archeologické atlasy by mali byť podľa jeho slov publikované v roku 2013. Súčasťou projektu budú aj návrhy, na základe ktorých by sa mali najvzácnejšie lokality vyhlásiť za národné kultúrne pamiatky. Tie by potom mali mať oveľa vyšší stupeň ochrany...
.....
Viac:

                                    http://www.archeol.sav.sk/monitoring2011.php

Ide o to, aby dediny vedeli, čo majú v chotári, aby si práve takéto miesta amatéri-historici chránili dobrovolne. 

Obrázok používateľa Adamok258
Offline

Dobrý deň. 
Pri prechádzaní máp Slovenska na google maps som narazil na tento zaujímavý objekt. Chcel by som sa opýtať či by si nemohlo jednať o nejaké hradisko. V okolí tohto objektu sa ich našlo viacero. 

hradisko.jpg hradisko.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Perfektnou pomôckou pre archeológov je zanesenie trasy z turistického GPS prístroja do Google Earth. Stromy a kopec síce zaclonia niektoré satelity, preto body trasy  potom "skáču" pre nepresný príjem GPS. Dá sa to ale eliminovať. GE si trasu automaticky prilepí na presnú pozíciu. Ja som to na obrázku (Velký vrch -Divinka) odflákol, ale 3D leteckým pohľadom cez GE na naše známe archeolokality vlastne nič nebráni. A to z hociakej výšky i azimutu.

divinka.jpg divinka.jpg divinka1.jpg divinka1.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Mám dve správy -dobrú a zlú.

Letecké fotky hradísk sú tam veľmi informatívne, srdce amatéra zaplesá.

Avšak už nezaplesá nad myšlienkami o bezpečnosti nálezísk. Sú podobne paranoické, ako napr. zákaz fotografovania kasární za socializmu. Taká fotka nikomu v ničom neposlúžila, ale zákaz dvíhal sebavedomie dôstojníkov. Utajovanie obývaného miesta spred 2500, alebo 1200 rokov je priam nekultúrna aktivita. Dvíha sebavedomie "oprávnených" osôb a ešte zvyšuje administratívne nároky (i peniaze) na také utajovanie. 

Google Earth (a celý Google systém) je však počin hodný Nobelovej ceny. Archeologický ústav Nitra sa drží moderných technológií, teším sa na väčšie prezentácie. Po Pavlovi Dvořákovi by môhlo nasledovať i niečo na spôsob Time Team.

Obrázok používateľa Orgon
Offline

http://www.cevnad.sav.sk/aktuality.html#2_1

__________________

www.hradiska.sk

Obrázok používateľa antiK
Offline

Letecká archeológia...


Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.