Glanzenberg - Staré mesto

8 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline
Glanzenberg - Staré mesto

Zhodou okolností som sa ocitol v Banskej Štiavnici a inšpirovaný Hereticom som sa vydal po stopách hradu na vrchole tohto kopca.
Naďabil som na náučný chodník, ktorý sa chystali vynoviť už v roku 2005, tak neviem. Našiel som ho iba náhodou, miestami som mal problém nájsť pokračovanie, ale po dvoch dňoch, každý deň asi 3 hodiny sa mi ho podarilo vypátrať asi celý.

Zastavenie 1. Skaly so starou štôlňou


Zastavenie 2. Na tomto mieste sa nachádzali objekty taviacej, resp. pražiacej pece, skúšobňa výdatnosti rúd

Obrázok používateľa harp
Offline

Milí priatelia,
pozývame Vás na otvorenie náučného chodníka Glanzenberg (Staré mesto) na Deň Zeme - 22. apríla 2015. Začiatok o 13:00 na Červenej studni.
Tešíme sa ba Vašu účasť.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

PrílohaVeľkosť
pozvanka_na_otvorenie_nch_glanzenberg.pdf 4.17 MB
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5.

Kázeň na vrchu.

Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je kráľovstvo nebeské.

 

gl1.jpg gl1.jpg gl2.jpg gl2.jpg gl3.jpg gl3.jpg gl4.jpg gl4.jpg gl5.jpg gl5.jpg gl6.jpg gl6.jpg gl7.jpg gl7.jpg gl8.jpg gl8.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

Servus Vlcok,

bol som tam pred par tyzdnami. Cesticiek je mnoho, niektore menej ine viac  vyslapane. Ja som isiel od Sobova. Ale o inom som chcel.

V minulych dvoch rokoch prebiehal archeologicky vyskum pod vdenim Dr. Labudu. V oboch rokoch doslo ku postupnemu zamerani kaplnky. Tusim pred rokom tam realizoval vyskum Miso Simkovic. Tiez doslo k inventarizacii a ciastocnemu odvozu kamennych prvkov a prekrytiu korun murov. Prvy krat celtovinou, tu vsak ukradli, druhy krat lepenkou. Ta by tam mal byt doteraz.

Ku konzervacii muriva: V minulom roku sa na tuto lokalitu podaval projekt na granty MKSR podprogram 1.4. Ak vsetko bude ako ma (co si nemyslim) budu aj na tejto lokalit erobit nezamestnany a kaplnka by sa mala konzervovat dodavatelsky.

Vlcko, ak sa ti chce vytvor prosim k tejto pamiatke heslo v databaze www.obnova.sk/pridat/pamiatka

Vdaka.

Ukazka z inventarizacie a dokumentacie kamennych prvkov Ukazka z inventarizacie a dokumentacie kamennych prvkov Zakryte mury 16. 12. 2011 Zakryte mury 16. 12. 2011 V kaplnke najdeny svornik, dnes uz deponovany v zbierkach Banskeho muzea V kaplnke najdeny svornik, dnes uz deponovany v zbierkach Banskeho muzea
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Pre vyznavačov holých hradných kopcov.

Naozaj odstrašujúci príklad priamo nad turisticky vyhľadávanou? Štiavnicou. Chodím tam pravidelne už tretí rok, teraz bude štvrtý. To, čo bolo zarastené, je ešte zarastenejšie, chodník bol ešte v rokoch 2009-10 ako tak vykosený, posledný ani to, pritom, keby to bolo v Čechách, alebo v Maďarsku, tak tam vedie vyšľapaná autostráda.

Koľko Štiavničanov si bolo pozrieť tieto vzácne pozostatky kostolíka?

Toto bude jeho tretia zima, čo je odkrytý a nezakonzervovaný. V meste, kde existuje škola taká aká existuje, pre mňa nepochopiteľné. Pritom by naozaj stačilo pár peňazí a poprosiť kompetentných o spoluprácu. To by však musel asi niekto otvoriť ústa.

gz1.jpg gz1.jpg gz2.jpg gz2.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Zastavenie 3. Kostolisko, alebo Akropola II. Odkryl ho už v roku 1956 Belo Polla, datovaný je pred 1 polovinu 13. stor.? (tomu nerozumiem)

časť múru medzi kostolom a hradom

Zastavenie 3. Hrad Glanzenberg
Hneď na začiatok niečo nové, odkrytá časť objektu polygonálneho, (hexagon.) pôdorysu

Známe dve veže, odkryl Dr. J. Labuda, datované do 13. až 15. storočia, prvá na najvyšom bode, pohľad z prvej na druhú

z druhej na prvú

kuk do známej šachty

Potom som trochu odbočil, mysliac, že kráčam po lesnej ceste, neskôr mi došlo, že to asi cesta nebude, prišiel som k ďalšej tabuli, kde bolo toto

kráčal som po zbytkoch starého valu. Túto tabuľu som našiel aj na stránke www.zamky.sk pre porovnanie to isté miesto, iba ja som nestál pred, ale za tabuľou, bližšie k odbočke, foto vtedy (cca juhov. cíp opevnenia)

dnes

Ešte nový výkop, zrejme na múre opevnenia, západne od hradu

Na jednej tabuli bolo napísané, že les na celpm kopci bol vysadený v roku 1910. Dnes po lese niet ani stopy, všade je to dosť zarastené, vykosený bol len asi hlavný chodník. Nerozumiem ani tomu, podľa mňa chaotickému archeologickému výskumu, ale nie som archeológ, asi sa tomu nerozumiem. Dúfam, že sa s tým hexagónom nič cez zimu nestane, bola by ho škoda, ja by som ho radšej prisypal.

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Suhlasim s Vlcikom-tlcikom, vacsina trasy naucnejho chodnika na Glanzenbergu je silne zarastena, neprehladna, malo co z objektov vidno bez predierania sa mladym krovim, niektore tabule su uz zial tazko citatelne. Stiavnica ma na to, aby zila z cestovneho ruchu, ale tuto atrakciu postupne straca.... skoda

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Kedysi dávno som po chodníku kráčal - cca 1995 (6?) - vtedy to bolo ešte ok. Žiaľ, niekedy dobrý nápad stroskotá práve na následnej údržbe.
...ale Vĺčik...mohol si zablúdiť trošičku severnejšie a zastaviť sa na čaj(kávu, pivo, vínko, malinovicu...nehodiace šktnúť) - tak na to pamätaj nabudúce. :wink:

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.