Fokoš

58 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Blacksmith
Offline
Fokoš

Zdravim vas. Chystam sa zrestaurovat stary fokoš. Je hrdzavy a je na nom vidiet zdobenie ryhovanim. Ryhy su prekrite farbou. Planujem to odhrzdit zakonzervovat a natriet aby vyzeral ako povodne. Ale rad by som zachoval historicku hodnotu a nepouzival dnesne chemicke farby. Viete mi poradit ci je nejaka moznost? Mozem odhrdzit kupenym odhrdzovacom z HCL? Dakujem za mozne rady.

Fokoš
Obrázok používateľa bobrik
Offline

Zavináč mohol by toto byt uhliarsky fokos? Ked nie, nemas obrazok?

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Obrázky oboch typov na porovnanie dám ked sa na buduci tyzden vratim zo zahranicia, tu to nemam kde odfotit.
Pozdravujem :wink:

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Zavináč mohol by toto byt uhliarsky fokos? Ked nie, nemas obrazok?

Nemyslim, uhliarske fokose mavaju dlhsie brity a ich hrana je oproti tomuto pootocena o 90 stupnov....

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

docent : Napisal som ti ze som pri dvesto stupnoch len nanasal vosk a nie kul. skus nana sat vosk pri 1200 stupnoch alebo kut pri 200 stunoch.. ale to si sa asi v knizkach nedocital...

Obrázok používateľa harp
Offline

docent : Napisal som ti ze som pri dvesto stupnoch len nanasal vosk a nie kul. skus nana sat vosk pri 1200 stupnoch alebo kut pri 200 stunoch.. ale to si sa asi v knizkach nedocital...

Docent a Blacksmith, prosim respektujte sa a reagujte kludnejsie. Chapte ze kazdy ma iny stupen poznania a nas portal je tu aj preto aby sme svoje poznatky prehlbovali.

Dakujem

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

harp : to je mudra rec.

-----------------------------------

Tak vedel by mi niekto poradit ze ci by sa tam malo to tausirovanie obnovit? nestratilo by to hodnotu? keby som to dokladne vycistil a zakonzervoval ( nejakym lakom alebo ja neviem cim , neviem co by sa na to mohlo v restauratorstve pouzit). Vyzeralo by to celkom pekne staro nie?

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

Zdravím, čo sa týka konzervácie trocha neštastným postupom bolo také dlhé posobenie kys. octovej na predmet zo železa s tuším medenným tauzovaním. Vo vodivom prostredí (elektrolyt) začne fungovať elktročlánok, ktorý niekolkonásobne urýchli koróznu rýchlosť.Pravdepodobne na medennej tauzzi bola vytvorená ochranná vrstva patiny, ktorá zabraňovala vodivému spojeniu Fe-Cu, použitím kys. octovej došlo k rozpusteniu tejto ochrannej patiny. Co moze mat za následok podkorodovávanie zvyšnej Cu z povrchu. Navyše je velmi doležité vymytie kys. octovej z predmetu pretoze posobí vo zvyškoch korózne centrá.
Kvalitne vymytie je iba v demineralizuovanej alebo dest. vode po dobu niekolkých dní pri vymienaní kúpela.
Na touzovaný predmet by sa nemal použit tanát, okrem toho stabilizačné tanátové vrstvy sú určené na predmety s vrstvou Fe koróznych produktov, u tohto predmetu sa odstránili. Doporučil by som vytvoriť štandartný polymérny film z Paraloidu B72 v acetóne alebo v xyléne. Je to metametylakrylátová živica. Ošetrený povrch sa ošetruje včelým voskom v bezníne ako doplňujúca hydrofobizačná úprava a na zmatnenie povrchu.
Tauzovanie by sa malo dopĺnanť s ohladom na reverzibilitu zásahu, čiže nedopĺnať klasicky kováčsky ale lepiť prúžkami Cu spomínaným Paraloidom B72. Dá sa objednať na nete povedzme tu:http://www.ceiba.cz/new/produkt.php?id=459

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

vdaka za typy. volaco s tym uz vymyslim. :smt023

Obrázok používateľa zavinacfoto
Offline

Slubil som fotky rudarskach a uhliarskych fokosov pouzivanych ako odznaky "hodnosti" hutmanov.
Tu su, vlavo hlavice fokosov rudnych banikov, vpravo zakoncenia fokosov uholnych banikov:

Pre steva:
čagan rovná sa tiež slovenská verzia "čugaňa"!

Zdar Boh!

Obrázok používateľa bobrik
Offline

Pekne obrazky zavinac len nevyzeraju na robotu ale na ozdobu. Nieco take obycajnejsie nemas? Chcem sa tiez opytat co znamenaju tie pismena na vyobrazenych fokosoch - AHSR a ciner. Pokial teda vies.

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Bobrik,
bude to tým, že dnešné fokoše sa skutočne používajú len na parádu, používajú sa na repre účely, pri baníckych slávnostiach, ako banícke suveníry pre baníkov a podobne. V baniach sa nepoužívajú už od 17 storočia.

Ciner je meno tureckej ťažiarskej spoločnosti, AHSR je v skutočnosti MHSR - teda Ministerstvo hospodárstva SR. Mám ešte originálne banícke želiezka, používané v baniach do 17 storočia, originálny hlinený palčiak(kahanec) z cca 15 storočia, vačšie množstvo rozne starých kapeliek/hampúrikov (keramika na probovanie kvality rúd) a menšiu kolekciu originálnych baníckych svietidiel ale aj ich súdobé repliky :wink:

Obrázok používateľa zavinacfoto
Offline

najprv pre Mazoslava zaber na skúšobnícke kapelky

a súprava baníckeho náradia z cca 16 storočia: zlava graca,želiezka, súprava klinov, kladivko, pucka, čakan nosák -všetko originál

Obrázok používateľa zavinacfoto
Offline

a spat k fokošom a podobným obuchom:
originálny fokoš z Medzeva

doma vyrezávaný fokoš:

hlavica vychadzkovej palice valaškoidného typu s obuchom:

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

Dalo by sa sem ešte zavesit zopár fotiek tej keramiky na testovanie rúd prosím pekne :) ( velmo ma to zaujalo )

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Ja ti síce neviem poradiť ako na to, len sa chcem opýtať, na čo to bolo? Vypadá to pekne, podobá sa na kladivo, aj keď mi je jasné, že kladivo to nieje :lol: .Takže na čo sa tento zaujímavý nástroj používa, alebo používal :?: Ďakujem :wink:

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Fokoš tupá železná sekerka niekedy aj mosadzná, mala by byť na dlhom porisku - ako valaška. V 17. A 18. Storočí zbraň a odznak šľachticov, zemanov neskôr richtárov. Od pol,19.storočoia po zákaze nosenia ostrých sekier ako tupý oporný a ochranný nástroj aj u pastierov . Ozdobený stuhami mal význam aj v svadobnom obrade - družba. Tento fokos si uz aj moj stary otec pamata uz ako maly chlapec. myslel ze je to stare kladivo a zatlkal s nim klince. Ja som vyuceny kovac a aj sa tomu venujem takze by som kovom nemal problem, len ma zaujimaly nejake dobre restauratorske techniky ohladne obnovy farby a zakonzervovania. :wink:

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Vďaka za prsnú a rýchlu odpoveď - tuším som ti s tým kladivom pripomenul tvojho starého otca :lol: :wink: . A ani nevieš, no padol si mi do rany svojim priznaním o vzdelaní. Aktuálne totižto zháňam kováča, ktorý by mi bol schopný ukovať kamenárske nástroje. Ozvala sa mi jedna firma, no sú až z Nitry, čo je dosť odruky, keďže som z Martina...Ak by si mal záujem (a ak sa tým živíš) sa na to podujať, ozvi sa mi aj telefonicky na 0905 930 741. Díky

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Velmi rad by som pomohol, ale venujem sa tomu len v praci, takze to by neislo cez mna a na vlastnej dielni sa este len pracuje, takze zatial nemam kde robit pre seba. Vlastnu dielnu planujem spojazdnit mozno uz v lete ak sa podari.

Prosím, necitujte obsah predchádzajúceho príspevku a strážte si veľkosť obrázkov!

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Blacksmith, aj ked sa pýtaš ako, treba najskôr zodpovedať čo. Teda - nie je to nástroj a nie je to ani fokoš. Tvoj dedo ho mal po dedoch jeho deda (zaujímavejšia verzia) alebo to proste niekde našiel, identifikoval a používal ako kladivo.
Opis tohto predmetu pre nás zachoval Alojz Jirásek:
"Hůl a zbraň zároveň z tvrdého dřeva. Na dolním konci měl silný ostrý bodec, nahoře pak kladívko s hákem. Bradlo bývalo nahoře až na stopu plechem a hřeby hojně ozdobeno. Za starých časů nosili ho mužové ženatí, když vychádzeli za službou nebo do Bavor, do města, na svadby, na křtiny."

Alojz Jirásek, Psohlavci 1900
Táto zbraň - bojové kladivo sa v Čechách označovala ako čakan, čekan, čegan, čekana a na Slovensku ako čekan, čekana alebo čakan. Pod týmto označením sa možno s bojovými kladivami stretnúť aj v Poľsku a Rusku.


Ukážky bojových kladív - podľa Wagnera
S najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z konca 17. alebo 18. storočia, kedy éra bojových kladív končí.
Zriedkavý, vzácny artefakt, ktorý je hodno zachovať pre budúce generácie.

Literatúra:
KÁLAL, M.: Slovenský slovník. Banská Bystrica 1924.
WAGNER, E., DROBNÁ, Z.,DURDÍK, J.: Zbraně, kroje, zbroj a zbraně doby předhusitské a husitské. Praha 1956.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa docent
Offline

To Blacksmith. Písať tu o ošetrení železa nebudem, pretože to nájdeš TU (klik).
Si síce kováč ale do purgátora máš ešte ďaleko. Kov treba očistiť a potom sa uvidí. Mám taký dojem, že je tausovaný - vykladaný iným kovom. V žiadnom prípade nepoužívaj prípravky obsahujúce kyselinu chlorovodíkovú! Výzvou by bola rekonštrukcia poriska. Uvidíme čo by sa dalo robiť.

p.s. Inak vďaka za, v obnováckej praxi, kvalitné obrázky a Sašovi za úvod.

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Nic v zlom Sasha ale posielal som to aj do ULUVu a tam mi tiez potvrdili ze je to fokos, cesi to mohli nazivat cakan. Kazdopadne mi to skor sedi k mojim predkom ako vychadzkova palica ktora mohla sluzit na oporu a obranu, nakolko to bolo rozsirene medzi pastiermi. mrkni sem, skoro rovnake fokose :

http://www.uluv.sk/product/fokose-3115/

A vdaka za obrazok, fakt dobry. Aj za koment, vazim si kazdej rady.

to docent: co to o restaurovani kovov sme v skole brali ale len taky hruby zaklad. A doteraz som to nepotreboval, takze zistujem. Taušírovaný nie je ale musim uznat ze na fotke to tak trocha pripada. je to ryhovane a medzi ryhami bola farba (aj ked tausirovanie sa robilo po ryghovani ale toto nie je ). A k tomu porisku, ten planujem, ci uz dat spravit, alebo sam vykresem a pekne by som ho rucne okul mosadznou obrucou a pridal karicky a retiazky, s tym uz by som sa pohral, na to sa tesim.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Blacksmith, síce to sem celkom nepatrí, ale verím, že máš oči nielen na čítanie. ÚLUV nie je organizácia, ktorej úloha spočíva v identifikácii artefaktov vidieckej proveniencie (skús na ich stránke vyhľadať valašku). Zodpovedné za tie nezmysly je Slovenské národné múzeum -Múzea v Martine.
Dôležité je, že na Slovensku sa slovo čekan, čekana alebo čakan používalo a neznamenalo valašku alebo sekeru. Dokonca ho prevzali Maďari ako csákany a predpokladám, že aj slovenská čugaňa má pôvod v tomto slove. Táto, pôvodne zbraň, v dobe svojho vzniku plnila úlohu symbolu postavenia alebo úradu, určite to nebola "vychádzková palica" a nenosili ju pastieri.

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Tak v prvom rade sa ospravedlnujem docentovi lebo som to troska cistil a ukazalo sa ze to co som si myslel ze je farba je hrubsia vrstva oxidu na nejakom vzacnejsom kove (no ale tak som len amater purgator ). Dokladne ho ocistim a potom budem mudrejsi. moze byt ocot? riedeny?

pridam este link, pozrite bojove kladivo:

http://zoldaci.lakris.cz/zbrane.html

Obrázok používateľa bobrik
Offline

Neviem ako ostatni ale ja si tiez myslim ze fokos je nejaka sekerka hlavne preto, ze stopercentne viem o banickom fokosi a to je teda sekerka aj ked taka nezvykla. Moj dedo ju volal schweizerhacke alebo svancara a nosila sa iba na slavnosti. Bol to akysi odznak banika a jeho postavenia a aj ked bola tupa dala sa pouzit ako ucinna zbran. Ako nastroj bola nafigu.

Zaujimalo by ma ako je to s tym ze kedy je neco nastroj a kedy uz to neni nastroj a je to zbran. Da sa to urcit podla niecoho?

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Bobrik: dolezitu ulohi pri tomto rozoznavani zohrava material, lebo napriklad mece alebo sekery "z blata" (napr. bezna ocel triedy 10 , 11 ) su urcene akurat tak na stenu a nie na pouzitie, sekanie, serm... ale ako si napisal, ze ak to nie je urcene na boj ale len symbolicky , tak to neznamena ze sa s tym neda rozbyt hlava :wink: ale pri odliatkoch ako je ten banicky fokos sa jedna o vyzor a nie funkcnost cize symbolika.

Obrázok používateľa bobrik
Offline

Dobre ale to dolezite je ze ten tvoj fokos sa ani zdaleka nepodoba na ten moj fokos. Tak ako je to teraz?

Obrázok používateľa docent
Offline

To Blacksmith. Ospravedlňovať sa nemusíš, nikto učený z neba nespadol. Tá tausia bude s najväčšou pravdepodobnosťou mozadzná a to určuje finálny vzhľad predmetu. Mal by byť čierny, resp. modročierny.
Môžeš používať ktorúkoľvek z organických kyselín len treba strážiť koncentráciu a v tomto prípade nezabudnúť po oplachu na neutralizáciu, napr. teplým roztokom jedlej sódy. Použitie organických kyselín ti zabezpečí dlhšiu zábavu s čistením. V žiadnom prípade nepoužívaj šmirgel, teda pardón brúsny papier. Vhodná je oceľová kefka alebo jemná oceľová vata, najmä na vyčistenie vnútorných stien otvoru.
Pokiaľ ide o rekonštrukciu poriska budeš si musieť najprv ujasniť na čo predmet slúžil a potom podľa toho pokračovať. Stávaš sa purgátorom a ten nie je v tvorbe obmedzovaný žiadnymi záväznými pravidlami. Snáď len zdravým rozumom. Daj vedieť ako sa ti darí.

Obrázok používateľa Blacksmith
Offline

Bobrik: ten tvoj bol odliatok a ziadne silnejsie narazi by nevydrzal ale ten moj bol vykovany z celkom kvalitnej ocele takze ten sluzil ako zbran. ako napr. tieto:

Obrázok používateľa steve
Offline

Prečítal som celú diskusiu a po 20 rokoch som sa dozvedel prečo babička nazývala palicu na opieranie čagan. Ďakujem. Aj takýto prínos ma obnova.

Voľby prehliadania komentárov

.

Opus dea Enyo

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.