Euroregión Váh - Dunaj - Ipeľ

2 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Euroregión Váh - Dunaj - Ipeľ

Povedomie o euroregióne Váh - Dunaj - Ipeľ má zvýšiť fotosúťaž

NITRA 30. júna (SITA) – Zvýšiť povedomie ľudí o euroregióne Váh – Dunaj – Ipeľ je cieľom fotografickej súťaže, ktorá je určená pre amatérskych fotografov a študentov. Vyhlasuje ju Regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ. Fotografie sa musia týkať euroregiónu, ktorý zahŕňa Nitriansky kraj a maďarské župy Komárom-Esztergom a Pest. Súťažiť sa bude v piatich kategóriách – krajina, architektúra, ľudia a život, tradície a zvyky a negatívne trendy na území regiónu.

Ako informoval dnes na tlačovej besede šéf združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko, 20 najlepších fotografií si bude môcť verejnosť pozrieť na výstave. Víťazné fotografie zároveň vydajú ako pohľadnice, ktoré budú ďalej slúžiť na propagáciu euroregiónu. „Uvidíme, čo si ľudia najviac všímajú vo svojom okolí, čo ich najviac páli, vnem je oveľa lepšia spätná väzba ako slovo,“ povedal Balko. Za prvé miesto je finančná odmena 100 eur, za druhé 70 a za tretie 35 eur. Fotografie treba posielať od 31. júla do 30. septembra. Prihlášku aj pravidlá súťaže možno nájsť na internetovej stránke združenia
www.euroregion-vdi.sk.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Drobní vinári z regiónu budú mať spoločnú vinotéku

NITRA 30. júna (SITA) – Drobní vinári z nitrianskeho regiónu budú mať vlastnú vinotéku so spoločnou vínnou kartou. Otvoria ju začiatkom augusta na pešej zóne v Nitre. Bude to prvá zastávka Nitrianskej vínnej cesty a vznikne s pomocou Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ.

Nitrianska vínna cesta je otvorený projekt združujúci 28 obcí v Nitrianskom kraji. Cieľom je podporiť drobných vinárov a rozvoj agroturistiky. Funguje od roku 2002. Ako uviedol dnes na tlačovej besede šéf Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko, vo vinotéke budú len produkty vinárov Nitrianskej vínnej cesty, ktoré prešli rôznymi súťažami a majú vysokú kvalitu. Napriek tomu nebudú drahé. Každý mesiac tu bude bývať degustácia vín, ktorú bude vždy organizovať niektorý zo zastúpených vinárov. Predávať by sa tu zároveň mali aj suveníry súvisiace s vínom a Nitrianskym regiónom. „Chceme vinárom ukázať, že sa oplatí potrápiť nielen s pestovaním hrozna, ktoré potom predávajú veľkým vinárom, ale aj s vlastnou výrobou vína,“ povedal Balko.

Drobní výrobcovia produkujú vína v malých množstvách, nedostávajú sa do obchodných sietí a nemôžu ani konkurovať veľkovýrobcom. Regionálne združenie chce touto aktivitou prispieť k tomu, aby napriek tomu svoju tradičnú výrobu neskončili a mali z nej aj zisk. Do konca roka chcú otvoriť ďalšie dve zastávky Nitrianskej vínnej cesty.

Ďalšou aktivitou na podporu vinárov v kraji bol prvý ročník vínneho festivalu s názvom Deň sv. Urbana koncom mája. „Nitriansky kraj je podľa prieskumov stále vnímaný ako poľnohospodársky región, naším cieľom je posilniť tento imidž,“ hovorí Balko.
Z podujatia by mala vzniknúť tradícia. Na budúci rok sa má rozšíriť o trh domácich produktov, na ktorom budú môcť drobní výrobcovia predávať svoje vlastné mäsové výrobky, syry, mlieko, džemy a ďalšie potraviny.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.