aktivita diskusia Všeobecné diskusie Európska digitálna knižnica kvôli náporu padla

Tagged: 

  • Európska digitálna knižnica kvôli náporu padla

    Posted by harp on 24. novembra 2008 at 9:07

    BRUSEL. Nová európska digitálna knižnica sa stala obeťou vlastného úspechu, keď ju len niekoľko hodín po spustení museli na niekoľko týždňov zatvoriť z dôvodu enormného záujmu. Internetovú knižnicu, ktorá sústreďuje rozsiahlu zbierku európskeho kultúrneho dedičstva, slávnostne sprístupnili vo štvrtok. Po spustení webovej stránky Europeana.eu sa za hodinu pripojilo neočakávaných 10 miliónov užívateľov, čo spôsobilo preťaženie a vyradenie systému.

    Po necelých 24 hodinách sa situácia nezlepšila a na webovej stránke je stále odkaz, že “stránka Europeana je dočasne nedostupná z dôvodu mimoriadneho záujmu po svojom otvorení a robíme všetko pre to, aby sme čo najskôr stránku opäť otvorili v oveľa odolnejšej verzii. Vrátime sa v polovici decembra.”

    Knižnica inšpirovaná snahou starovekej Alexandrie o sústredenie svetových poznatkov využije najnovšie technológie, aby umožnila prístup k filmom, maľbám, fotografiám, zvukovým nahrávkam, mapám, rukopisom, novinám a dokumentom, ako aj knihám v európskych knižniciach.

    zdroj: SITA

    harp odpovedal 15 years, 4 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • harp

    Administrator
    24. novembra 2008 at 21:37

    DIGITÁLNA KNIŽNICA EUROPEANA NEVYDRŽALA NÁPOR ZÁUJEMCOV

    (21.11.2008; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; 1,5 min.; VIROSTKOVÁ Lucia)

    Jana DOVČIAKOVÁ, moderátorka:

    “Digitálnu knižnicu, ktorú Európska komisia včera slávnostne spustila, museli už po niekoľkých hodinách stiahnuť z internetu. Jej servery totiž nevydržali obrovský nápor záujemcov o pohľad na známe diela ako Mona Lisa či romány Franca KAFKU. Spravodajkyňa Lucia VIROSTKOVÁ vysvetľuje, kde nastal skrat ako ho interpretoval Brusel.”

    José Manuel BARROSO:

    “Od dnes sú k dispozícii milióny digitalizovaných kníh, máp, nahrávok, malieb, filmov, fotografií, archívnych dokumentov zo zbierok v 27‑mich európskych krajinách. Pre každého, kto si ich chce pozrieť. Stačí kliknúť myšou.”

    Lucia VIROSTKOVÁ, spravodajkyňa:

    “Takto ešte včera popoludní ohlasoval zrod nového projektu šéf Európskej komisie José Manuel BARROSO. Netušil, že keď myšou kliknú milióny ľudí naraz, servery zhromažďujúce časť kultúrneho dedičstva starého kontinentu to jednoducho nevydržia. Pár hodín od ceremónie sa na internetovej stránke objavila správa, že je nedostupná a hovorca eurokomisie Martin SELMAYER predstúpil pred bruselských novinárov obrnený silnými argumentmi na odbitie ich ironických poznámok.”

    Martin SELMAYER:

    “Očakávali sme ‑ podľa rád expertov ‑ päť miliónov kliknutí za hodinu. V skutočnosti to bolo trikrát toľko a večer sme sa blížili k počtu 20 miliónov kliknutí za hodinu, čo spomalilo chod stránky a už to bolo pre jej návštevníkov neúnosné. Tak sme sa v noci rozhodli ju stiahnuť.”

    L. VIROSTKOVÁ:

    “Najväčší záujem o Europeanu bol z Nemecka a Francúzska. Medzi najviac vyhľadávanými dielami bola Mona Lisa z parížskeho Louvru. Zo Slovenska je zatiaľ v digitálnej knižnici stredoveký kalendár. Brusel sľubuje, že stránka bude funkčná v polovici decembra. Za prvotné problémy sa však sponzori projektu nemienia ospravedlňovať. Hovorí Martin SELMAYER.”

    M. SELMAYER:

    “Európska digitálna knižnica je obrovský projekt a ukázalo sa, že sa stala obeťou vlastného úspechu. Vnímame to ako dôkaz, že má zmysel v jej budovaní pokračovať a že záujem ľudí o kultúru je väčší, než sme mohli očakávať v najdivokejších snoch.”

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť