Dýhovanie komody

5 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Petersones
Offline
Dýhovanie komody

Zdravím.Potreboval by som poradiť ohľadom predýhovania čielok zásuviek na štvorzásuvkovej komode.Komoda je vyrobená asi od roku 1850 do roku 1900. Predýhovať to treba, lebo je tam veľa dopĺňaní z predošlých opráv,hlavne z tej poslednej, ktorá dopadla katastrofálne-fušersky.Jedná sa o dubovú dýhu, ktorá bude lepená zvisle.Hrubá by mala byť aspoň 2mm a z jedného kmeňa.Otázka znie ,môžem na to použiť novú dýhu ktorá sa dá kúpiť vo zväzku-jeden kmeň, alebo mám zoháňať na to starú dýhu.Ak by niekto mal, tak kúpim.Je rozdiel v tzv.novej dýhe a tzv.starej dýhe po povrchovej úprave?Ak áno aký? Dýha sa bude primorovať.Za reakcie vopred vďaka.

Dýhovanie komody
Obrázok používateľa Petersones
Offline

Vdaka za prvý názor.Plne s tým súhlasím.Na čielkach zásuviek je zhruba 20 doplňaní dýhy.Pri poslednej oprave  sa predýhovala celá spodná zásuvka a asi 25cm zásuvka nad ňou v pravom rohu.A asi dve doplnenia plus oba oblúky,ktoré sa po dvoch dňoch začali odlepovať.Posledná špára medzi zásuvkami je o centimeter širšia ako ostatné.Nevyzerá to pekne a celý čelný pohľad pôsobí rušivo.Skúsim spraviť lepšiu fotku.

Obrázok používateľa Nitram
Offline

Zdravím, to probroušené místo bych zatmelil (pokud je potřeba) a doretušoval akvarelkou. Na druhé fotce se mi ale nezdá, že by předchozí výspravy byly tak hrozné jak píšeš....chtělo by to detailní foto, ať to můžeme posoudit....každopádně sundat dýhy ze všech zásuvek není moc rozumné, pokud je to opravdu nutné volil bych buď - a) retuš předchozích výsprav

          b) jejich výměnu a retuš

          c) předýhování jen poškozeného pásu dýhy, a napojení v místě kde je dýha - levá/pravá

 

Těžko posoudit z fotky na které žádné poškození není vidět, každopádně - čím více původní dýhy zůstane, tím lépe !

S tou dýhou, je lepší nějaká ze staré komody, skříně apod. ale sehnat ji je těžké, sehnat vhodnou texturu ještě těžší. Pokud je to svazek, tak lepší je starší dýha, ale barevné sjednocení není snadné.... (namořené, není staré)

Zásuvky jsou předělané celkem prasácky, tady by asi chtělo vyhodit ty nákližky, a udělat je znova, volit podobnou texturu a barevně sjednotit...

Další otázka je kolik peněz by restaurování mělo stát peněz, ale to už je na jinou debatu....

Obrázok používateľa Petersones
Offline

Pripájam fotografie.Jedná sa o písaciu komodu.Dopredu sa ospravedlňujem za nie moc dobré zábery.Na prvom obrázku označený prebrus,alebo neviem ani ako to nazvať.Jednoducho to "reštaurátor" nechal tak. Ako aj flaky v písacej časti.Na čelnom pohľade komody je označená spodná zásuvka a zásuvka nad ňou v pravo.Tam sú nové dýhy,ktoré tam vôbec nepasujú. Je tam dosť doplňaní dýhy z dávnejšej "opravy". Medzi zásuvkami sú medzery ktoré sú rozdielne.Hlavne tá najspodnejšia. Ako je to robené je vidieť na poslednom obrázku,kde bolo potrebné doplniť lišty lebo sa nedali zásuvky zatvárať.Museli sa pridvyhovať.Tiež akože po oprave.Korpusová dýha je v dobrom stave až na tie praskliny.Tú by som chcel nechať.Na zásuvkách doplniť tie rozdieli v medzerách a všetky  predýhovať.

P8030007.JPG P8030007.JPG P8030003.JPG P8030003.JPG P3130002.JPG P3130002.JPG P8230001.JPG P8230001.JPG
Obrázok používateľa harp
Offline

Bez fotografii ani na krok.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.