Drevenica - zatesnenie škár, medzier medzi drevami

40 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Drevenica - zatesnenie škár, medzier medzi drevami

Dobrý deň Chcel by som sa opýta» s čím sa dajú zatesni» medzeri medzi drevenými trámammi okrem machu? Videl som drevenice, ktoré majú natreté tieto medzeri niecim bielym alebo niektoré sú aj modrou farbou. Neviete mi poradit co je to za hmota?Dobrý deň

Chcel by som sa opýta» s čím sa dajú zatesni» medzeri medzi drevenými trámammi okrem machu?
Videl som drevenice, ktoré majú natreté tieto medzeri niecim bielym alebo niektoré sú aj modrou farbou. Neviete mi poradit co je to za hmota?

__________________

Admin

Drevenica - zatesnenie škár, medzier medzi drevami
Obrázok používateľa stano30
Offline

K tej pracnosti dlho to trvalo keď som makal sám
Potom som zapriahol ženu deti a päť metrovu stenu sme robili za deň
A purpenu som nedával :aby som dýchal chemiu tak na to som Ja drevenicu nestaval

Obrázok používateľa andrzej
Offline

Sparovani drevenic. Goralskie www.mszenie.pl

Obrázok používateľa palo
Offline

Ako zarytý nepriateľ PUR peny sa prikláňam ku tradícii: škáry vypchať machom a potom, podľa regionálnych zvyklostí a historickej príslušnosti drevenice, premazať hlinou alebo zalištovať, aby mach nevyťahovali vtáky.

Neviem, či to niekto objektívne vyhodnotil, ale podľa empirických skúseností je mach schopný absorbovať a uvoľňovať vlhkosť bez veľkého dopadu na jeho tepelnoizolačné vlastnosti.

 

Mám s machovou izoláciou skúsenosti z iných zemepisných šírok:

 

Obrázok používateľa rinoro
Offline

Budem v krátkosti reagovať na špárovanie dreveníc (tradičná ľudová architektúra) a dreveníc (novopostavených drevostavieb s optikou drevenice). 

Tradičná drevenica si bezpodmienečne vyžaduje použitie pôvodnej hmoty napriek pracnosti a množstvu času, ktorý pri tom človek strávi. Zanietenci s diagnózou tradičná drevenica to berú ako štandard. Piplačka s exteriérom aj interiéry.

Drevenica - novostavba - tu by som budúcim nadšencom doporučil použiť material, ktorý sa najviac  približuje zložením aj optikou  tradičnej hmote.........šup-šup spravené to nebude , ale dobrý pocit je niekedy viac .

Obrázok používateľa rinoro
Offline

Ešte jedno foto pred šparovanim......aj dva

2014-05-24_13.33.54.jpg 2014-05-24_13.33.54.jpg
Obrázok používateľa rinoro
Offline

Ešte jedno foto pred šparovanim......aj dva

2014-05-24_13.33.54.jpg 2014-05-24_13.33.54.jpg
Obrázok používateľa kety
Offline

Rinoro, radosť pozrieť na to očistené drevo. Krásne hrady.

Aj keď je tam ešte veľa práce. 

Obrázok používateľa rinoro
Offline

Ešte par foto pred šparovaním po očistení drevenice.

2014-04-14_14.59.16.jpg 2014-04-14_14.59.16.jpg 2014-04-14_11.17.19.jpg 2014-04-14_11.17.19.jpg
Obrázok používateľa rinoro
Offline

Sledujem túto tému už niekoľko rokov . V lete som si obzrel podrobne šparovanie dreneničky drevenou vlnou.

Náročnosť tejto práce sa nedá poprieť. Pripravujem sa na to.

2014-04-09_16.12.48.jpg 2014-04-09_16.12.48.jpg
Obrázok používateľa stano30
Offline

Ďakujem za pochvalu ,dokonale to nije ani sa o to nesnažím ide mi len o ta aby sa tam nedržal hmyz a pri daždi netrpela izolácia
Pre Doky: niečo pružné by to chcelo ale všetko pružne je nepriedušne na tej fotke je tá najhoršia časť ostatné je už len lepšie možno to bolo spôsobené sadanim drevenice vtedy mala rok
Preto som urobil len jednu stenu na skúšku
Z časových príčin som sa k tomu opäť vrátil až teraz /su to dnešné fotky /
A pridal som tam flexibilné lepidlo 1/6
Tak som zvedavý ako to o pár rokov bude
Kety : ni nieje to ovcia vlna ale najlacnejšia rolovana minerálna vlna
Materiál je to piesok vápno a jemne drevené pyliny pomer 3:2:1 to bol pôvodný recept a teraz som tam pridal jeden diel flexibilného lepidla
Dôležité su tie klince omotane drôtom zabránia prípadnému vypadnutiu malty
Najskôr som zatlačil maltu tak aby sa dostala za drôt a na to som dal pohladovu vrstvu
Je to celkom pracne ale myslím že výsledok stojí za námahu
Z vnútornej strany pôjde to isté ale až po elektroinštalácii
Možno to zbytočne polopate rozpisujem ale na internete sa moc o tom nedočítate
a ak tak len teórie typu daj tam kravske ľ..no ale nič z praxe tak snáď som niekomu pomohol

Obrázok používateľa Zuzana7408
Offline

Ahoj Stano,

keď píšeš že to bolo dosť pracné koľko si pri toms trávil času? 

Viem, že sa tu na začiatku diskusie  riešila ešte pur pena, ale bola zavrhnutá kvôli cene. Tak ja len či cena tvojej práce + použitie lacných materiálov ( miner. vata, piseok, vápno) sa nevyrovná cene tej pur peny vo finále.

Pýtaj sa len pre porovananie, lebo mne tá pena príde, že to bude šup šup spravené. Ale chápem, že ak má niekto čas a chuť sa s tým vyhrať, tak mu tá pracnosť ani neprekáža.

Vďaka

Obrázok používateľa Doky
Offline

Kety, nutis ma pretocit temu a nemam cas, ale v rychlosti:  roky som mal "nevyfugovanu" chalupu a bolo to relativne v poriadku /ked si odmyslim uniky tepla a dlhy cas vyhriatia. Pri prichode nas vital relativne cerstvy vzduch vnutri. Ked som to zatesnil, vykurenie sa zrychlilo, ale zvysila sa intenzita pachu vnutri.Tiez susek chytil pliesen od noh a domnievam sa, ze je to tym, ze silne, prudke a obcasne vykurenie chalupy, rosny bod atd... problem podla mna vznikol v podlahe- zaklady su kamenno- betonove. Kedze beton ma prestup tepla ako zelezo, tahalo to chlad, resp podkladny beton pod podlahou bol vymrznuty, v miestnosti sice bolo napr 25°C, ale pod podlahou studeny beton, hlina... kondenz ako vysity a pliesen sa preberala k zivotu ako Vahostav po restrukturalizacii.  Toto je dalsi aspekt k poznamke, ze nechcem zbytocne kratkodobo vykurovat v zime, lebo je to viacej skody, ako osohu. Keby ze chalupa je celorocne obyvana a kontinualne prehriata, je to ine kafe. A mierny "prievan" v chalupe nie je na zavadu, ale urcite nie hermeticke uzavretie. Odkedy sme prestali v zime obyvat chalupu, vsetky tieto problemy zmizli.

  Stano, pekna praca, vedel by som si  predstavit v malte podstatne vacsi objem niecoho elastickeho a lepivejsieho /vid odpraskane tenke "vybehy"/, ale moje mudrovanie neber az tak osobne (:-  . Len clovek niekedy potrebuje pocut nezaujaty nazor "zvonku", aby si uvedomil to, co citil v podvedomi. Je to pekne zvonku, dufam, ze aj z vnutra  je to take...(:-    Doky

Obrázok používateľa stano30
Offline

Foto návod, postup

dsc_1662.jpg dsc_1662.jpg dsc_1661.jpg dsc_1661.jpg dsc_1662.jpg dsc_1662.jpg dsc_1667.jpg dsc_1667.jpg dsc_1670.jpg dsc_1670.jpg dsc_1671.jpg dsc_1671.jpg
Obrázok používateľa kety
Offline

Stano, super!

Veľká vďaka za názornú ukážku.

Ešte jedna či vlastne 2 otázky: z akého  materiálu  je vyplň

                                                       čo je vložené do špár( asi ide o vlnu- je len nespracovaná a taká vkladaná?)

Také dokonalé to nikdy nebudem mať, ale aj v tej nedokonalosti je kus poezie.

Obrázok používateľa stano30
Offline

Po troch rokoch objavili sa malé nedostatky spravil som vtedy len jednu štítovú stenu a teraz som sa k tomu vrátil a pridal som flexibilné lepidlo snáď to bude lepšie

dsc_1660.jpg dsc_1660.jpg
Obrázok používateľa kety
Offline

Doky, odpoveď ma uspokojila, lebo som sa obávala ,že som nepochopila  tvoj postup.

Myslím, že sa nedá vytvoriť uplne vzduchotesný priestor a ani by to nebolo dobré. Skôr mi ide o estetickú stránku a skutočnosť, že problematické miesto je bežnými prostriedkami (rebrík) nedostupná. Takže, ak to opäť vyspravím ,nech to vydrži pár rokov.

Ak by išlo o tepelný komfort, tak drevenica je úplne v pohode. Máme výbornú kachľovú pec a do 3-4 hod. je aj pri 0 C vyhriata . Aj pri únikoch z nedostatočného utesnenia špár.

To sa nedá porovnať s časťou , kde sme pobývali takmer 10 rokov. Obytná časť je kamenná a teplo bývalo až po 2 dňoch. A tam špáry netreba riešiť .

Obrázok používateľa Doky
Offline

Ja som vedel, ze sa spytas tuto "zakernu" otazku.... Nikdy som to pre nedostatok casu nedokoncil. Chcel som to zalozit drevennymi latami, ale  nebolo a nie je casu. Obcas, ked tym prideme, nejaka snura je vytiahnuta zo spary /vtaci, vietor?/ a musim ju natlct späť. Neviem Ti poradit  ako to zamazat. Zaoberal som sa myslienkou "chinkingu" pred pouzitim snur, ale cena bola neschodna, tak som to urobil tak, ako som napisal. Realita je, ze prestup teplot v zime pri rozkurovani /prichod/ a druhykrat pri chladnuti /odchod/ vytvara kondenz a ten tak  skodi chalupe a drevu, ze som obmedzil zimne vyuzivanie chalupy na minimum.

Obrázok používateľa kety
Offline

Doky, a čo si dal zvonka na tie šnúry?

Predsa sa nedá  na tak zatesnené šnúry naniesť náter.

Čo sa týka zatesnenia rozmýšľam ,že si  dlhé zimné večer skrátim výrobou šnúr z ovčej vlny. 

Máme u nás kolibu a vraj odbyt vlny nemajú veľký. Možno sa mi podarí niečo upriasť. Len mám dilému či netreba vlnu niečim napustiť. 

Obrázok používateľa Doky
Offline

 Kety,  kedysi som sa zaoberal prvou variantou, ale  cenovo to bolo pre moju staru drevenicu neschodne, kedze spary su  premenlivej sirky a objem..... a cena....

Skoncil som vytiahnutim zo stodoly starych zasob /bavlnene ?/  snury, kt sa pouzivali na utesnovanie medzi panely v panelakoch.  Spravil som si naradie na natlkanie a za jeden vikend som mal obidenu celu drevenicu.Problem bol jedine ak spara bola pritenka.

Obrázok používateľa Doky
Offline

Ahoj  Kety,  

 

Klikol som na "how to make chinking putie" a  je tam recept na tradicny tmel na stare drevenice. Ak sa Ti nieco tam podari najst, budem rad.... Hlina nebude nikdy drzat, lebo tramy sa hybu a hlina nie.... To bola kedysi nekonecna praca, verim, ze do dnesnych "chinkingov" pridavaju nieco elasticke a poriadne lepive. Necudoval by som sa, keby to bolo na baze silikonov, acrylatov...

  X krat som sa v duchu pytal, ako dopadol ten boj s dialnicnym nadjazdom nad chalupou? Pekny den  Doky

Obrázok používateľa kety
Offline

Ďakujem Doky za reakciu.

Tak trochu myslela som si , že možno  ty budeš mať radu k môjmu problému. A vyšlo.

Pozriem si to na stránke, ktorú ponúkaš.

Medzi tým som čosi našla , čo by mohlo splniť moju požiadavku. Ide zrubový tmel

www.woodchink.sk

A našla som v špecialnej predajni u nás niečo podobné od fitmy Den Braven. www.denbraven.sk/...tmely/09s-t1-s-t1-pruzny-skarovaci-tmel-55-sk100. html?...

Ten je lacnejší. Zatiaľ je objednaný a realizácia bude až na jar(momentálne už počasie nedovolí takú prácu). Potom sa podelím so skúsenosťou.

Možno ma ortodoxní chalupári vyhrešia, ale ide len o časť ,ktorá je vystavená daždu .

 

 

Obrázok používateľa kety
Offline

Rada by som otvorila tému špárovania.

Bola som posledná z diskutujúcich. Moja otázka zostala nezodpovedaná. A keďže sa blíži zima a mala som predstavu, že tento rok špárovanie opravím , tak sa opäť pýtam "obnovákov":

Nepoznáte iný material na vyšpárovanie ako hlina?

Viem ,že je hlina naj k drevu, ale môj prípad je iný- štítova stena je JZ a dažde mi ju vymyli. 

Na opravu potrebujem lešenie , lebo je vo výške 5m . Doviesť lešenie poskladať nie je maličkosť. A tak chcem niečo trvalejšie.

 

Obrázok používateľa kety
Offline

Ako zistujem, uz je to 5 rokov, co som sa natrapila s utesnovanim skar.

Aj ked som pracovala predcizne , s dost velkym usilim, dnes je cca 25 % spar v dezolatnom stave.

Stale hladam sposob ako udrzat hlinu v sparach, lebo to je hlavny dovod vypadavania hliny. Nasla som v povodnom sparovani drevenne kliny. Vôbec si neviem predstavit ako ich vyrobit alebo ziskat.

Dalsi problem je bielenie spar.  Na stitovej stene. som dokonca pouzila nieco ako latex. Ale aj to dazd vymyl.

 Nepozna niekdo znesitelny a trvanlivejsi material, nahradzujuci hlinu ?

Polemiku ohladom PUr peny som sledovala pozorne. Ale suhlasim s nazorom, ze ak je schovana pod inym materialom, nemusi byt tragediou voci povodnemu stavu. ( aj ked sa mi vsetko umele protivi, niekde má opodstatnenie)

chalupa_v_zime.jpg chalupa_v_zime.jpg
Obrázok používateľa stano30
Offline

Foto

dsc_0213.jpg dsc_0213.jpg
Obrázok používateľa stano30
Offline

Ja som použil do špár minerálnu vlnu a prekryl vapennou omietkou zloženie vapno piesok jemné piliny
Skúsim pripojiť foto

Obrázok používateľa Palo
Palo (bez overenia)

Na rekonstruovanej drevenici v Kremnici vypchali skary medzi tramami machom a potom im to odtial vytahovali vtaky na stavbu hniezd. Niektore skary zostali celkom prazdne, az po krycie listy ci obklad z interierovej strany; ale bola to statna organizacia, tak to prekurili.
To nieco biele alebo modre na starych dreveniciach bol vapenny nater na hlinenej mazanici, ktora chranila machovu vypchavku.
Dnes by ste skary medzi tramami mohli vypchat v podstate akoukolvek izolacnou vatou; zalezi na tom, nakolko ste "ortodoxny pamiatkar". Na ich viditelne krytie by som vsak odporucal pouzit to, co bolo zauzivane v regione, kde stoji vasa drevenica. A nebojte sa ani hliny. Pre kombinaciu s drevom je hlina lepsia nez akakolvek ina malta.

Obrázok používateľa look
Offline

znamy asi pred 10 rokmi zateplil drevenicu po vytrhani machu (utocisko v nom naslo mnozstvo hmyzu, lebo bola dost dlho neobyvana) nabitim makkej mineralnej vaty (myslim ze to bol nobasil alebo cosi take, nebola to sklenna vata), ktoru naspat uzavrel doskami a zatial si to pochvaluje. tiez je v nej v zime prijemne teplo a v lete chladok. podla mna je to financne nenarocne a efektivnejsie ako pur pena.
takze myslim ze zo zateplovanim drevenic to nemusi byt az taka veda.

Chcel by som reahovat na tu makku mineralnu vatu, pri izolaciach drevenic ako som cital ju ludia nahradzaju polystyrenom pre jej nasiakavost. Preto mi trosku nesedi zatesnovat snou skary, nebude to potom vnich po nasiaknuti vaty vlhkostou vlhnut?, ohladom tej purpeny v skarach , taktiez som sa snou uz stretol na viacerych dreveniciach stym ze to bolo vo finale prekryte drevenou listou

Obrázok používateľa Palo
ferdo (bez overenia)

ak neviete, ako sa zatesnuju skary na drevenici, pozrite na www.drevenice.com

Obrázok používateľa Palo
palo (bez overenia)

Ak chcete, tak si pozrite (ako ja), ale nic sa tam o tom nedozviete.

Obrázok používateľa Palo
Palo2 (bez overenia)

Ja mam drevenicu na Horehroni a tam bolo zvykom skary vypchat machom a z vonkajsej strany ju zakryt drevenou listou, takze ja som tam tu listu nechal a zatesnil skary montaznou penou na okna. Nie som nejaky ortodoxny pamiatkar tak som sa rozhodol ze z vonku chcem aby chalupa zostala akoze povodna, a z vnutra bude rekonstruovana modernejsimi metodami.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.