Detektory kovov a zlato

475 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Detektory kovov a zlato

Mám zaujímavé CD "Ryžovanie zlata a detektory kovov".
Na CD je zaujímavá príručka o ryžovaní zlata s mapami miest na ryžovanie,
Sú tam komplené návody na stavbu asi 50 detektorv.
Ak by bol záujem môžem poskytnúť CD alebo len plány.
Sám už som nejaké detektory postavil.

__________________

Admin

Obrázok používateľa sana mens
Offline

Zdravím

 

Odkaz je síce pekná prednáška ako funguje detektor /dal by som tomu asi tak možno 15%/

Nesmieme  však zabudnúť na skutočnosť , že Bojnú objavili detektoristi a dokonca určité predmety boli vykúpené od týchto osôb/ čo si  samozrejme protirečí zo zákonom -aj v tom čase/ možno Nálezca mal styky na MNV atď. A to nie za malé "love". Je naozaj na zamyslenie prečo predstavitelia štátu " teda to čo je aj tak naše" nevedia vyselektovať ľudí ktorý by mali v konečnom dôsledku prospech z tejto, teraz veľmi kriminálnej činnosti, ktorá sa môže v trestnom práve porovnávať aj s detskou pornografiou. Je naozaj smiešne poukazovať na tieto skutočnosti, keď iné osoby , pod ochranou svojich patrónov a za pomoci lobistických skupín sústavne drancujú naše kultúrne bohatstvo.

Poukázal by som , na tu voľakedy uverejnené state o detektoroch a archeológoch týkajúce sa síce Čiech čo by ale veľmi osvetlilo toto téma.

Obrázok používateľa harp
Offline

Z Bojnej vyháňajú detektoristov miestni. čítajte viac...

Viac na: http://www.obnova.sk/diskusia/bojna-hradisko-valy?page=3#new

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa Lépes
Offline

http://www.rozhlas.sk/vyhladavanie/Dete ... 09&p=1&q=1

ca75d94118_40310696_o2.gif ca75d94118_40310696_o2.gif
Obrázok používateľa Orgon
Offline

Ďalšie Jajcajovské videjká ... 

__________________

www.hradiska.sk

Obrázok používateľa harp
Offline
 Obrázok používateľa harp
Offline

jan: co je to za cislo? to je na vas ci na pana vojvodu, alebo ine?

k vasmu prispevku:
"Stačí mi potulovať sa po pasienkoch, kde sa pasú kravy a ovce. A prekutať vlastnú veľkú záhradu a okolie. A to nie je zakázané."

Prestudujte si zakon, tusim ze nemate pravdu. Akonahle nieco najdete mali by ste to oznamit a odovzdat archeologom. Mate moznost dostat nalezne. Dokonca nemate pravo ponechat si nalez co len z vasej vlastnej zahrady. Je to krute, ale je to tak. Podobne je to aj v tom ked vlastnite pamiatku. Tiez na nej nemozete robit co chcete.

Obrázok používateľa freya
freya (bez overenia)

Problem je v tom ze taka spolupraca by sa mohla zneuzivat. Kaupang bol super... uzasne zazitky. Profaci su ok, vacsina z nich zeny. Ti co su muzskeho pohlavia su srandovni pretoze su strasne obmedzeni na svoj predmet. Vo svojom teritoriu su vyrecni, ale v inak hamblivi.. hihi. Zenske su viac ukecane. Vztahy s nimi su uplne v pohode, dokonca chodime na privat vylety a party.

JM : kde sa taky patent da kupit? ;-)

Obrázok používateľa freya
aequitas (bez overenia)

„ Rozkrádanie dedičstva“
„ Zbojstvá hľadačov pokladov“
„ Minulosť Slovenska v rukách vzkrádačov“
„ Rabovanie v raji“

Ale každá minca má dve strany, preto skúsme sa pozrieť aj na ňu! Máme naozaj všetkých hádzať do jedného vreca? Majú všetci študovaní na hlave vätožiaru?
Je naozaj také jednoduché touto cestou zbohatnúť? A zamyslime sa nad tým, prečo práve stred a východ Slovenska a nie Bratislava?
Takže môžeme začať. Podľa pána vedúceho katedry archeológie FFUK v Bratislave je to úplne jednoduché.
O prosperite takejto činnosti nikto nepochybuje. Stačí si zadovážiť výkonný detektor a ste jednoducho milionárom!
Prvým krokom je detektor, ktorého cena určite nie je zanedbateľná jedná sa citujem.
Cena detektorov je rôzna, od 23-tisíc korún až po najmodernejšie za 64-tisíc, ktoré dokonca dokážu ukázať, či ide o zlato, striebro, bronz, bezcenné železo, a ukážu aj približný tvar predmetu skrytého v zemi.
Nikto neberie autorovi článku, že nemá pravdu. Necháme ho v tom a skúsme sa na problém pozrieť bližšie. Už len cena poukazuje, že to nie je lacný špás. Pričom investovať do niečoho, z čoho ešte nevieme, či budeme mať zisk je dosť riskantné, takže detektor sa nekupuje vždy len kvôli zisku. Ďalej sa s ním musíme naučiť zaobchádzať, čo tiež nie je maličkosť, aby sme aspoň čo-to našli. So stopercentnou detekciou to tiež nie je také ružové. Napríklad už len s rozlíšením kovu železného od farebného sú potiaže, a to najmä vtedy, keď zem obsahuje veľké množstvo železného odpadu. S odpadom veľkých rozmerov si nepomôžu ani tie najmodernejšie detektory. To znamená, že signál sa správa ako správny, pričom nález môže byť veľký kus železa hlboko pod zemou.
Pochybujem, že by skúsený hladač kopal na takomto mieste. Jednoducho, čo sa nedá rozlíšiť, nekopeme! Ďaľším problémom je diskriminácia medzi neželeznými kovmi. Tak napríklad taká hliníková fólia s denárom hrubým ako pliešok je na nerozlíšenie, a to sme ešte neprišli k vplyvu zeme na cievku a mineralizcií pôdy okolo predmetu, atď.
Podstatné je nálezisko. Archeologické nálezisko je topograficky vymedzené územie s odkrytými alebo neodkrytými archeologickými nálezmi v pôvodných nálezových súvislostiach. To hlása zákon.
Keď si to tak zoberieme , v podstate celé Slovensko je archeologické nálezisko.
Podľa archeológov detektoristi porušia lokality natoľko, že nie je možný žiadny ďalší výskum. Citujem: Jednoducho vyberajú kovové predmety, ale kopaním porušia lokality do takej miery, že budúci vedecký výskum stráca význam.
Tento argument však možno použiť len tam, kde je pôda naozaj v neporušenom stave. Najčastejšie však artefakty z nálezových okolností vytrhávaju tažké stavebné stroje a pluhy poľnohospodárskych traktorov, za ktorými dosah detektorov poriadne pokuľháva. Na zreteli stačí mať hlavne to, že dosah indikácie detektora je daný hlavne priemerom cievky. To znamená priemer = dosah. V praxi to znamená asi toto: ,,Nenájdeš rímsky denár v hĺbke nad 20 cm, česť výnimkám!“. Tento nedostatok sa dá samozrejme riešiť tým, že si zoženieme väčšiu cievku, ale tým sa nám citlivosť na malé predmety podstatne zníži, a to nehovoriac o znížení odfiltrovania feromateriálu. A potom ešte choďte hľadať do lesa, tam sa nedá ani kopnúť.
Ešte taká poznámka: Na pokopanom sa dá kopať, na betóne si už nekopneme, jedine ak s loptou.
Niečo sme našli! Citujem:
Nálezné je navyše smiešne. To sa odvíja podľa zákona od ceny kovu, pritom na nálezné má nálezca len právo, teda nie nárok. Pri menej cenných kovoch ako je bronz, sa poskytuje do výšky ceny kovu, ak ide o drahé kovy, nálezné sa mu môže vyplatiť do výšky 10 % kultúrno-historickej hodnoty archeologického nálezu určenej na základe posudku. Kto by za týchto podmienok odovzdal nález? Väčšinou totiž historická cena prevyšuje cenu materiálnu.
Vo výške cien, pokút a všetkého možného už doháňame Európu, čo keby sme sa aspoň trošku posnažili dobehnúť ju aj v odmeňovaní. Čo vlastne vedie ľudí prilepšovať si takýmto spôsobom, ak ich k tomu nevedie láska k histórii?
Podľa mňa je to hlavne nezamestnanosť, ktorá panuje najmä na východnom a strednom Slovensku. Títo detektoristi si kupujú lacné detektory, ak nie zmontované doma a kopú takmer všetko. A tak nálezy miznú najmä u tých zadzobanejších „milovníkov“ krásnych vecí, na ktorých sa nikdy nepríde, lebo sú priveľmi vysoko.

Verejne sa hovorí o tom, že aj niektorí archeológovia si detektormi kovov ,,prilepšujú‘‘. Archeológ však môže s detektorom chodiť po náleziskách beztrestne. ,, Tak tomuto teda naozaj verím !!!!!

Ruku na srdce, neviem síce aké vysoké sú platy našich fundovaných archeológov, ale podľa finančnej situácie nášho štátu sú určite hlboko pod dosahom detektorov ich západných kolegov. A nespomenuli sme konflikt záujmov. Naozaj si myslíte, že numizmatik pracujúci v službách vedy nebude mať doma zbierku? Blbosť! A v týchto pre a proti by sme mohli pokračovať.
Je mi veľmi ľúto, že som sa v pamiatkovom zákone nestretol s klauzulou, ktorá by mala zvýšiť záujem o zachovávanie nálezov.
Chcel by som sa tiež dištancovať od všetkých hľadačov, ktorí túto činnosť vykonávajú len v záujme zisku, či už ako jednotlivci alebo záujmová skupina.

Poz: Tento článok bol napísaný ako reakcia na články uvedených na začiatku textu. Tieto boli uverejnené v denníkoch Pravda v minulom roku.

Venované všetkým, ktorých sa to týka.

AEQVITAS

Obrázok používateľa freya
EL Mino (bez overenia)

Eeeeee....tvoja sexualna orientacia ma nezaujima.Kazdy podla svojej chuti :-)

Ja neviem bol by to az taky problem,keby si detektoristom najdenu vec pani archeologovia postudovali,premna zamna aj mesiac.Potom by danu vec vratili nalezcovi s tym,ze by bol na nej vyrazeny nejaky punc,pripadne ze by dana vec bola registrovana v nejakej centralnej databaze evidencie predmetov s tym,ze sa nesmie predavat,alebo vyviezt do zahranicia? Pripadne by na tu vec bol vydany nejaky certifikat? Tym padom by sa k vam dostalo viac veci a fungovala by aj spätna väzba o majitelovi s tym,ze by sa dany predmet mohol v pripade neskorsieho studovania zapozicat.
Je to zly navrh???

Obrázok používateľa harp
Offline

Pekne!

...avsak na obranu archeologa. Je pre vas take nepochopitelne, ze by niekto mohol robit nieco take bez toho aby nieco ukradol? Je pravda ze vatsina ludi si mysli: "bol by to idiot, keby tak nespravil"

Ja som pracoval v muzeu so zbierkami hodnoty vysokej natolko, ze by ma kazda z nich zabezpecila na 10 rokov. A poviem vam ze niektore neboli ani v invetaroch. Myslite ze mam niektoru z nich doma na televizore? Nemal by som na to zaludok.
:)

Obrázok používateľa freya
freya (bez overenia)

Mino, toto je fajn napad ktory normalne v kazdom muzeu funguje aj v praxi. Ved kolko veci je na vystavach z private kolekcii? Pozor! ziadne tlacenie punc, ale registracia v databaze.

Na otazku
"Ake vztahy mas s profakmi,ked si ich tak zastavas? " som si dovolila sa rozpisat. Obnova Je casto moja jedina komunikacia so slovenskom okrem sms.

Obrázok používateľa freya
aequitas (bez overenia)

Nemyslím si že, študovaní Archeológovia ,,kradnú ,,to som nikdy nepovedal asi ste si to prečítali veľmi rýchlo, práve naopak myslím si že, nie .
Avšak zase nie všetci detektoristi sú zlodeji a väčšina z nich sa zaujíma o militárie.
Prosim Vás aký máte názor na nálezné? Stojí vôbec za to!?

Obrázok používateľa freya
J.M. (bez overenia)

Nebolo by od veci keby naši takzvaný odborníci si odskočili na školenie do Anglicka a poučili sa ako ochranovat arch.pamiatky a nálezy,hlavne od detektoristov.Tak ma teda napadá,že to niekto nemá celkom dobre premyslene,budto odborníci v Anglicku alebo naši.Ešte je tu možnost,že v Anglicku nemaju záujem ochranovat arch.pamiatky,alebo su magori.A ked nie oni,tak bude magor niekto iný.Možete tri krát hádat kto.Možnosti spolupráce by určite boli,len treba popremýšlat a hlavne chciet.Príklad--Bude sa stavat napr.automob.KIA a treba preskumat pozemok či sa tam nenachadzaju nejake arch.pamiatky.V prípade rozumneho pamiatkoveho zákona by dali arch. do tlače,na internet atd.výzvu detektoristom na spoluprácu ohladne prieskumu pozemku.Určite by sa našlo vela ochotných detektoristov.Tak ako to funguje teraz pri prieskume pozemkov pod rozne stavby je nedostačujuce.

Obrázok používateľa freya
Juraj ZA (bez overenia)

Vážený, detektory staviam už nejaku dlhsiu dobu, tie drahe detektory su v podstate naozaj dobre ale maximalne do 30cm, iné zariadenia sa volaju zemné radary a tie idu cez milion. Mate chut kopat? Kupte si detektor aj ten za 60 000sk a vyskusajte si kolko alobalu tvariace sa ako zlato je v zemi. Klince, črepiny z vojny, občas mince z doby socializmu. Len si to vyskusajte a potom porozmyslajte ako ste dobre investovali. Podla mna je lepsie si kupit Bager UDS a rozvrtat trebars historicke centrum Ziliny, Kosic a tak. Aj ked sa najde dutina, chodba a katakomby tak to zaleju betonom. Biznis je biznis a historia? pre investorov je to zanedbateľne. Tak o co sa tu krenkujete? najst malickost je trestne? a co potom devastovanie historických casti miest? Zvazte a potom posudzujte a konajte. S pozdravom Juraj ZA

Obrázok používateľa harp
Offline

re: Prosim Vás aký máte názor na nálezné? Stojí vôbec za to!?

Podla mna nie. Rozpraval som sa s chlapmi s SAV-NR, tiez zdielali moj nazor.: Tretinovy system. Neviem kde to tak presne funguje, tusim ze vo Francii. Tretina statu, tretina nalezcovi, tretina majitelovi pozemku. Ak je nalezca majitel pozemku a stat chce odkupit nalez musi zaplatit dve tretiny historickej ceny. Ak si chce nalezca ktory je majitelom pozemku ponechat nalez musi zaplatit 1/3 statu. atd. Neviem ako je to s predkupnym pravom statu, ani to neviem ci je opravnenym nalezcom ktokolvek.

Podla toho co som cital by to malo byt takto.

Obrázok používateľa freya
Jerry (bez overenia)

Možno Angličania sú úžasní, no skôr len "konzervatívni" a idú zotrvačnosťou, pritom kašlú na zákony "kontinentu". Lebo princípy pamiatkového zákona u nás, aspoň čo sa týka archeológie, určite kopírujú európsku legislatívu. Organizácia vykonávajúca archeologický výskum môže zamestnať brigádnicky aj detektoristov, na výskumoch pod závody KIA alebo P&C aj všetkých detektoristov Slovenska, je to len jej vec. Za výskum však v plnom rozsahu nesie zodpovednosť "iba" organizácia s licenciou. Pri pochybení môže o licenciu prísť.
PS. V mnohých krajinách (napr. F) sú licencované aj detektory. Keby tak bolo aj u nás, určite by upútalo % priznaných detektorov?!

Obrázok používateľa freya
EL Mino (bez overenia)

Boooze Freya,zase zachranujes svet???
Ked si polozila otazku o cisteni zeleza,bolo ti na nu odpovedane.Zrazu si videla,ze nie sme az taki sprosti ,ze zelezo trieskame o zem aby sme ho zbavili oxidov,tak si presla na relativnu vlhkost skladovania.Pritom si tu sama potvrdila,ze nikde na Slovensku v ziadnom muzeu sa nedari tieto podmienky dodrziavat.Suhlasim s nazorom,ktory tu niekto pisal,ze v muzejnych skladoch sa na policiach daju zbierat huby a ani kazdorocne re-konzervovanie sa nerobi,lebo nie su prasule.Tak o com to tu zase tocis.O jednom mieste,kde je idealna vlhkost by som vedel,ale nejdem tu pisat vulgarizmy...

Obrázok používateľa freya
Peter S. (bez overenia)

Kto pozicia najmodernejsi detektor kovov.??

DAKUJEM

Peter S.

Obrázok používateľa freya
J.M. (bez overenia)

Nie je to skôr v tom,že su rozumnejší?Určite velmi dobre vedia,že nie je v silách archeologov nájsť všetky predmety nachádzajuce sa pod zemou a to hlavne tie čo nie su na arch.lokalitach ,ale rostrúsene po celom územi.Mali by sa všetci zamyslieť nad tým o kolko nálezov prichádzajú a ktoré by určite žiadny arch.nikdy nenašiel.

Obrázok používateľa freya
aequitas (bez overenia)

čo je to najmodernejší?!

Obrázok používateľa freya
Jerry (bez overenia)

Jasné.... A najmä koľko vzácnych rúd a kovov je v horninách Slovenska. To geológovia v žiadnom prípade nestihnú objaviť. Hor sa s čakanmi, bagrami, dynamitom..... ideme objavovať, veď na všetko sme všetci kvalifikovaní....

Obrázok používateľa harp
Offline

Najdrahsi a ten z najnovsieho propektu :)

To by ma zaujimalo ci sa da taky detektor pozicat napr. v Baumaxe? :)

Obrázok používateľa freya
J.M. (bez overenia)

Kto nechce pochopiť,nepochopí a potom porovnáva neporovnatelné.Určite su u nás aj geologovia amatéry,ale maju akurat tie čakany a je ich o vela menej ako detektoristov. A ngličania maju totiž v hlavach niečo, čo sa nazýva MOZOG a prišli na to,že hladanie s detektorom nezastavia žiadnymi zákonmi ani kriminalizovaním,preto je pre nich výhodnejšie využiť ich vo svoj prospech.Ked sa niekde postaví Tesco,Billa alebo KIA a hlina sa vyvezie niekam do Tramtárie,tak tam to už ozaj nikto nestihne objaviť.

Obrázok používateľa freya
aequitas (bez overenia)

Mne by sa síce páčil Anglický systém ale ani toto nie je na zahodenie.
Myslíte si že, sa v tejto oblasti po vstupe do EÚ pohneme aspoň troška na západ?!

Obrázok používateľa freya
freya (bez overenia)

Prepac, nevsimla som si poriadne toho majitela: az teraz citam tvoj prispevok znova. Detektoristom najdenu vec a studovat... to je E E! NO ; NO! zavisi od "provinance"- povodu objektu/nalezu majitela.. Dovodom su uz spominane eticke a moralne otazky, ktore sa odzrkadlia ako negativne dosledky. ( vid hore)

Obrázok používateľa harp
Offline

Spajanie tem:
temy by som nespajal, skor by som ich vytvaral viac a drzla sa ich temy. Co je myslim v pripade tejto komunity obrovsky problem. A cez to sa dostavame k dalsej otazke. Ak vytvorime specialnu rubriku pre vojensku historiu (navrhnite nazov rubriky!) kto bude garantovat ze sa cela rubrika nepremeni na osocovanie a burzu nalezov ci detektorov.

Kto by bol dobrym moderatorom? Podla mna Saša. Da sa na to? Moderator si moze urcit este tvrdsie podmienky ako ma cele forum Obnova.sk vratane archeologie. Je to na nom. Vratane zakazu vstupu do fora neregistrovanym uzovatelom. Tomu by som sa vsak rad vyhol.

Obrázok používateľa harp
Offline

Je to teda anglicky system? Ja neviem ci sa nieco zmeni, ani neviem ci je to na zapade lepsie. V suvislosti s fasadami je to tak ze vela ludi s ktorimi jednam mi hovori: "na zapade je to tak ze strhnu cele vnutro budovy, a nechaju iba fasadu". A to kladu za idealny sposob rekonstrukcie SK budou.

Pokial viem tam to uz aj olutovali. Dnes sa uz tak deje iba obcas. Teda dufam ze si ludia uvedomia ze nie vsetko co je zo zaopadu je dobre.

Obrázok používateľa freya
EL Mino (bez overenia)

No hm vidim,ze tadeto cesta nevedie.Az sa zmenia zakony a niekto z vysoko studovanych pride na to,ze sa da aj spolupracovat tak sa ozvite.Rad budem vidiet ako niekde na vystave je pri naleze tabulka s mojim menom.Ale zatial nemienim drat maskace koli panom archeologom,ktori by ma namiesto uznania najradsej zavreli do basy...Nie som samoudavac.
offline z tohto fora. Akekolvek dotazy alebo pripomienky na : nepoviem@pobox.sk
Adios /Mielab forever :-) /

Obrázok používateľa freya
aequitas (bez overenia)

Vo všeobecnosti je to jedno, lebo základ je jasný " volá sa odmena"
ide však o to akým spôsobom a koľko.

Obrázok používateľa freya
Liptay (bez overenia)

V tejto diskusii sotva uspejú logické argumenty, zdržím sa preto komentárov a názorov. Fakty sú však tieto: SR ešte ako súčasť ČSFR sa stala členom Rady Európy, ktorá na Malte v r. 1992 podpísala revidovaný Dohovor RE o ochrane archeologického dedičstva. Po roku 1993 už ako samostatný člen Rady Európy Slovensko tento dohovor ratifikovalo, čím dostal prednosť pred našimi zákonmi. Dohovor je uvedený v Zbierke zákonov č.344/2001 Z.z. (ako onámenie MZV SR). Vyberám aspoň niekoľko ustanovení:
Zmluvná strana (teda SR) sa zaväzuje:
- uplatňovať postupy povoľovania a kontroly vykopávok a ostatných archeologických činností tak, aby sa
a) predchádzalo akýmkoľvek nepovoleným vykopávkam alebo odstraňovaniu súčastí archeologického dedičstva,
b) zabezpečilo vykonávanie archeologických vykopávok a prieskumu na vedeckej úrovni a pod podmienkou, že
- súčasti archeologického dedičstva nebudú ponechané odkryté bez riadnej ochrany, konzervácie a spravovania,
- zabezpečiť, aby vykopávky a ostatné techniky vykonávali len kvalifikované osoby s osobitným oprávnením (licenciou),
- zabezpečiť, aby používanie detektorov kovov a iných detekčných zariadení alebo postupov archeologického výskumu podliehalo vždy osobitnému predchádzajúcemu schváleniu... atď. podobne !
Nuž poraďte poslancom, vážení detektoristi, aký zákon prijať tak, aby nebol porušený európsky dohovor, ktorého plnenie musí SR monitorovať a pravidelne vykazovať v Štrasburgu.
Do-mejlovania !

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.