aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Datovanie predmetov z postriebrenej alpaky SANDRIK

  • Datovanie predmetov z postriebrenej alpaky SANDRIK

    Posted by dejna on 23. júna 2015 at 13:54

    Zdravím, 

    potrebovala by som zistiť, z ktorého obdobia pochádzajú tieto dve súpravy s pondnosom, a podnos na koláče s poklopom. Značka nie je odfotená, ale na oboch podnosoch je značka SANDRIK v trojuholníku. Ponos na koláče má značku v kosoštvorci. Bohužiaľ nevlastním katalóg SANDRIK, avšak tipujem to na art deco.

     

    Všetky predmety by mali údajne patriť posledným Zichyovcom z Divína, ktorí boli v roku 1945 vysťahovaní a majetok skonfiškovaný…! V priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa sa momentálne zriaďuje múzeum a tieto predmety sa nám “vrátia”. 

     

    za odbornú pomoc vopred ďakujem. Keby ste to mohli aj zhruba oceniť, bolo by fajn. 

     

    PS – sorry, za otrasnú kvalitu fotiek, lepšie nemám. Pri pohároch na víno, sú na podnose priložené ešte poháriky, ktoré však k tomu nepatria

    Vďaka Dana

    dejna odpovedal 8 years, 9 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • pipo

    Member
    23. júna 2015 at 14:44

    Myslím, že datovanie je v poriadku a k značnám nájdeš kopu informácií a na obnove. Napríklad tu:

    http://www.obnova.sk/diskusia/pribory?page=26

  • rotor

    Member
    23. júna 2015 at 18:04

    [quote=Dejna]

     Bohužiaľ nevlastním katalóg SANDRIK,

    [/quote]

    Ak vieš kto ich vlastní, daj vedieť.

     

    Bez značiek je ťažké niečo určovať.

    Trojuholník s rozetou a nápisom SANDRIK je málo frekventovaná značka používaná v prvej polovici 20. storočia.

    Existuje aj trojuholník s hviezdičkou, aj prázdny trojuholník, o ktorých sa málo vie.

     

    Na druhom Tvojom obrázku  je pravdepodobne podobný  podnos, katalógové číslo 11338, z katalógu z rokov 1930-38. Podobný je aj tu.

  • benjo

    Member
    23. júna 2015 at 19:29

    ja len tak pomimo k tomu co pisal rotor:

    katalogy su, ale pristup k nim je obmedzeny..su v sukromnych rukach ( snad 12 ci 15 ich bude ). par z nich som prelistoval, hl.tie starsie, a  ziadne ine znacky, okrem tych 5 ktore su odfotene na linku od pipa, tam nie su. to su tie zakladne…dajme tomu vyrobne, urcujuce material.

     

    potom su tu este napr. rotorom spomenuty maly trojuholnik s hviezdickou ci obycajny obdlznik alebo kruh s tucnou bodkou uprostred ( a mozno este dalsie ale neviem o nich ).. to su znacky ktore sa objavuju fakt zriedka na tychto starsich sandrik vyrobkoch a tie zial uz asi nikto nerozlusti co znamenaju. hladal som kade-mozne vratane tych katalogov, zacinajuc jednym este madarsky pisanym z r.1897 ci kolko to bolo ( tam boli hl.tie sakralne produkty ), a aj v obsiahlom “rukopise”  Priesolovej prace o historii sandriku z kt.potom vznikla kniha ( uz som ho tu davnejsie spominal ) plus ako inak aj na nete, vratane vyrobkoch o berndorfe a podobne aby som nasiel aspon podobne znacky a pouzil nejaku analogiu s tymito znackami…nikde nic. stale je vsak sanca ze som nieco prehliadol :)

    jaj, a tovaren v dolnych hamroch, teda co z nej zostalo, tak tam netreba hladat nic. nic tam nezostalo z coho by sa dalo cerpat.

    mne osobne zostal uz len jeden zdroj ktory by mohol pomoct rozsifrovat co znamenaju tie zvlastne znacky.. opytat sa ludi ( resp. jedneho konkretneho ) co pre sandrik kedysi pracovali. na to si musim najst cas a chut…

     

     

  • rotor

    Member
    23. júna 2015 at 21:16

    Tých značiek je ďaleko viac a môžu to byť, podľa mojej špekulácie, značky majstrov alebo tovaryšov na pôvodných strieborných a postriebrených alpakových výrobkoch Sandriku. Výroba tradičných výrobkov bola v roku 1949 zastavená. Špekulácia je postavená práve na Priesolovej knihe. Vít Priesol vo svojej knihe Hodruša-Hámre, Továreň Sandrik …, píše:


         Podľa puncovej značky rozeta, čísla 9969  a znaku „kosoštvorec medzi dvomi krúžkami“ sa zistilo, že kanvica bola vyrobená v Sandriku a podľa znaku sa v tzv. knihe výrobkov zistilo aj meno tovaryša, ktorý ju vyrobil.
         V Sandriku existovala veľká, stará kniha výrobkov, v ktorej všetky typy a vzory (
    pôvodných strieborných a postriebrených alpakových) výrobkov boli písomne podchytené a vyobrazené na malej fotografii. V 70. rokoch 20. storočia, keď v Sandriku začali prevládať technické výrobky – kanistre, kyvety, hliníkové sudy na pivo, čističe vzduchu a výrobky z hliníka – všetky takéto vzácne dokumenty prestali mať cenu. Fotografie, negatívy na sklenených doskách, staré výkresy, rôzne náčrty sa povaľovali a vyhadzovali. S drevenými dubovými kovotlačiteľskými modelmi na tieto výrobky sa kúrilo.

     

     

  • rotor

    Member
    23. júna 2015 at 22:08

    Ku tretiemu obrázku je podobný podnos s pohármi tu. Tie sú zo striebra. Sandrik vyrábal stolový riad rovnakých modelov z alpaky a zo striebra. Na striebornom pohári je punc krojovanej Slovenky. Ten sa začal používať až v roku 1941.

  • dejna

    Member
    24. júna 2015 at 7:31

    ďakujem za odpovede

     jeden katalóg som si objednala z antikvariátu., takže až taký problém ho zohnať nemôže byť..
    aj tu je napríklad – http://antikvariatcas.sk/Sandrik–katalog-vyrobkov,2801.html

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť