Datovanie predmetov z postriebrenej alpaky SANDRIK

7 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Dejna
Offline
Datovanie predmetov z postriebrenej alpaky SANDRIK

Zdravím, 

potrebovala by som zistiť, z ktorého obdobia pochádzajú tieto dve súpravy s pondnosom, a podnos na koláče s poklopom. Značka nie je odfotená, ale na oboch podnosoch je značka SANDRIK v trojuholníku. Ponos na koláče má značku v kosoštvorci. Bohužiaľ nevlastním katalóg SANDRIK, avšak tipujem to na art deco.

 

Všetky predmety by mali údajne patriť posledným Zichyovcom z Divína, ktorí boli v roku 1945 vysťahovaní a majetok skonfiškovaný...! V priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa sa momentálne zriaďuje múzeum a tieto predmety sa nám "vrátia". 

 

za odbornú pomoc vopred ďakujem. Keby ste to mohli aj zhruba oceniť, bolo by fajn. 

 

PS - sorry, za otrasnú kvalitu fotiek, lepšie nemám. Pri pohároch na víno, sú na podnose priložené ešte poháriky, ktoré však k tomu nepatria

Vďaka Dana

Fotografia v diskusiach - Dejna
Fotografia v diskusiach - Dejna
Fotografia v diskusiach - Dejna
Obrázok používateľa Dejna
Offline

ďakujem za odpovede

 jeden katalóg som si objednala z antikvariátu., takže až taký problém ho zohnať nemôže byť..
aj tu je napríklad - http://antikvariatcas.sk/Sandrik--katalog-vyrobkov,2801.html

Obrázok používateľa rotor
Offline

Ku tretiemu obrázku je podobný podnos s pohármi tu. Tie sú zo striebra. Sandrik vyrábal stolový riad rovnakých modelov z alpaky a zo striebra. Na striebornom pohári je punc krojovanej Slovenky. Ten sa začal používať až v roku 1941.

Obrázok používateľa rotor
Offline

Tých značiek je ďaleko viac a môžu to byť, podľa mojej špekulácie, značky majstrov alebo tovaryšov na pôvodných strieborných a postriebrených alpakových výrobkoch Sandriku. Výroba tradičných výrobkov bola v roku 1949 zastavená. Špekulácia je postavená práve na Priesolovej knihe. Vít Priesol vo svojej knihe Hodruša-Hámre, Továreň Sandrik ..., píše:


     Podľa puncovej značky rozeta, čísla 9969  a znaku „kosoštvorec medzi dvomi krúžkami“ sa zistilo, že kanvica bola vyrobená v Sandriku a podľa znaku sa v tzv. knihe výrobkov zistilo aj meno tovaryša, ktorý ju vyrobil.
     V Sandriku existovala veľká, stará kniha výrobkov, v ktorej všetky typy a vzory (
pôvodných strieborných a postriebrených alpakových) výrobkov boli písomne podchytené a vyobrazené na malej fotografii. V 70. rokoch 20. storočia, keď v Sandriku začali prevládať technické výrobky – kanistre, kyvety, hliníkové sudy na pivo, čističe vzduchu a výrobky z hliníka – všetky takéto vzácne dokumenty prestali mať cenu. Fotografie, negatívy na sklenených doskách, staré výkresy, rôzne náčrty sa povaľovali a vyhadzovali. S drevenými dubovými kovotlačiteľskými modelmi na tieto výrobky sa kúrilo.

 

 

Obrázok používateľa benjo
Offline

ja len tak pomimo k tomu co pisal rotor:

katalogy su, ale pristup k nim je obmedzeny..su v sukromnych rukach ( snad 12 ci 15 ich bude ). par z nich som prelistoval, hl.tie starsie, a  ziadne ine znacky, okrem tych 5 ktore su odfotene na linku od pipa, tam nie su. to su tie zakladne...dajme tomu vyrobne, urcujuce material.

 

potom su tu este napr. rotorom spomenuty maly trojuholnik s hviezdickou ci obycajny obdlznik alebo kruh s tucnou bodkou uprostred ( a mozno este dalsie ale neviem o nich ).. to su znacky ktore sa objavuju fakt zriedka na tychto starsich sandrik vyrobkoch a tie zial uz asi nikto nerozlusti co znamenaju. hladal som kade-mozne vratane tych katalogov, zacinajuc jednym este madarsky pisanym z r.1897 ci kolko to bolo ( tam boli hl.tie sakralne produkty ), a aj v obsiahlom "rukopise"  Priesolovej prace o historii sandriku z kt.potom vznikla kniha ( uz som ho tu davnejsie spominal ) plus ako inak aj na nete, vratane vyrobkoch o berndorfe a podobne aby som nasiel aspon podobne znacky a pouzil nejaku analogiu s tymito znackami...nikde nic. stale je vsak sanca ze som nieco prehliadol :)

jaj, a tovaren v dolnych hamroch, teda co z nej zostalo, tak tam netreba hladat nic. nic tam nezostalo z coho by sa dalo cerpat.

mne osobne zostal uz len jeden zdroj ktory by mohol pomoct rozsifrovat co znamenaju tie zvlastne znacky.. opytat sa ludi ( resp. jedneho konkretneho ) co pre sandrik kedysi pracovali. na to si musim najst cas a chut...

 

 

Obrázok používateľa rotor
Offline

Dejna napísal/a:

 Bohužiaľ nevlastním katalóg SANDRIK,

Ak vieš kto ich vlastní, daj vedieť.

 

Bez značiek je ťažké niečo určovať.

Trojuholník s rozetou a nápisom SANDRIK je málo frekventovaná značka používaná v prvej polovici 20. storočia.

Existuje aj trojuholník s hviezdičkou, aj prázdny trojuholník, o ktorých sa málo vie.

 

Na druhom Tvojom obrázku  je pravdepodobne podobný  podnos, katalógové číslo 11338, z katalógu z rokov 1930-38. Podobný je aj tu.

podnos_11338_katalog_1930-38.jpg podnos_11338_katalog_1930-38.jpg
Obrázok používateľa pipo
Offline

Myslím, že datovanie je v poriadku a k značnám nájdeš kopu informácií a na obnove. Napríklad tu:

http://www.obnova.sk/diskusia/pribory?page=26

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Pavol Makov
Obrázok používateľa Papuca
Obrázok používateľa VILenin
Obrázok používateľa Boria
Obrázok používateľa Eva Kankova
Obrázok používateľa StefanKralov
Obrázok používateľa MichalMM
Obrázok používateľa Sylvik