Bude Nový most v BA premenovaný?

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Bude Nový most v BA premenovaný?

Staromestskí poslanci za Smer chcú premenovať Nový most
Podľa poslancov by mal Nový most dostať pôvodný názov, teda Most SNP

BRATISLAVA 14. júla (SITA) - Podľa poslancov z klubu Smer-SD v bratislavskom Starom Meste by sa mal Nový most premenovať opäť na Most Slovenského národného povstania (Most SNP). "Slovenské národné povstanie je jedna z najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín. Je to historická udalosť, na ktorú by sa nemalo zabúdať, nemala by zapadať prachom, ale mali by sme si ju stále pripomínať," povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu Martin Borguľa. Práve to je podľa neho jedným z dôvodov, prečo by mal most dostať svoj predchádzajúci názov. Ďalší z dôvodov vidí v tom, že mnohí ľudia majú stále problém zorientovať sa, keď sa hovorí o súčasnom názve mosta. "K zmene na Nový most došlo nešťastne a veľmi rýchlo. Chceli sa odkloniť od komunizmu, ale podľa mňa nemá SNP s komunizmom nič spoločné," doplnil Borguľa.

Poslanci preto začali s petičnou akciou. Doteraz sa im podarilo vyzbierať niekoľko stoviek podpisov od obyvateľov Starého Mesta, v auguste plánujú rozšíriť akciu do celého mesta. Koľko podpisov sa im podarí vyzbierať, poslanec odhadnúť nevie a ani nechce. Už doterajšiu podporu považuje za veľký úspech. Petičná akcia by mala podľa Borguľu vyvrcholiť koncom augusta počas osláv výročia SNP. Následne v septembri by chceli petíciu predložiť mestským poslancom. "K premenovaniu došlo začiatkom 90. rokov. Nepredpokladám, že by znova došlo k premenovaniu mosta, ale ani to nevylučujem," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Mesto si však počká na predloženie petície, ďalší vývoj však bude závisieť od rozhodnutia poslancov mestského zastupiteľstva.

Nový most (pôvodne Most SNP) postavili podľa Wikipedie v rokoch 1967 - 1972 spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutné montáže Ostrava. Pre jeho výstavbu bola zničená značná časť historického Podhradia, za obeť padla aj známa židovská synagóga. Do užívania bol most daný 26. augusta 1972. Ide o jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj v Bratislave. Je to jediný most v hlavnom meste, ktorý nemá žiadny pilier v rieke. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Most patrí do asociácie World Federation of Great Towers.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Starostka Rosová chce späť názov Most SNP

BRATISLAVA 26. augusta (SITA) – Bratislava by mohla mať namiesto Nového mosta opäť Most Slovenského národného povstania, po spätnej zmene názvu volá starostka mestskej časti Staré Mesto Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Vyhlásila to na mestskej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 67. výročia vypuknutia povstania. „Domnievam sa, že na rozdiel od predstaviteľov samosprávy v minulosti, ktorí zmenili názov Mosta SNP a vlastne tým prijali aj ideologickú interpretáciu povstania, dnešná samospráva bude ochotná prijať tento môj návrh,“ povedala Rosová pre agentúru SITA. Keď svoj zámer oznámila z pódia, prítomní priami účastníci bojov ho prijali s ováciami. Rosová dúfa, že návrh na zmenu názvu mosta sa podarí presadiť do 70. výročia SNP.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Petržalka nesúhlasí so spätným premenovaním Nového mosta

BRATISLAVA 27. októbra (SITA) - Nový most v Bratislave by sa nemal spätne premenovávať na Most SNP. Rozhodli o tom dnes miestni poslanci v Petržalke. Svoje stanovisko bude samospráva tlmočiť aj hlavnému mestu. Po schválení by malo mieste zastupiteľstvo navrhnúť mestskému zastupiteľstvu, aby sa názov mosta nemenil. Podľa niektorých by nebolo najlepším riešením, keby most dostal opäť také meno, aké niesol v minulosti pred jeho posledným premenovaním na súčasný názov. Poslanci vyslovili aj taký názor, že dve verejné miesta by nemali niesť rovnaký, respektíve podobný názov.

Spätné premenovanie Nového mosta na Most SNP žiadali počas leta Okresné výbory Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Neskôr sa k takému návrhu "pridali" aj poslanci z klubu Smer-SD v bratislavskom Starom Meste. "Slovenské národné povstanie je jedna z najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín. Je to historická udalosť, na ktorú by sa nemalo zabúdať, nemala by zapadať prachom, ale mali by sme si ju stále pripomínať," argumentoval predseda poslaneckého klubu Martin Borguľa. V tejto súvislosti vznikla aj petícia za premenovanie mosta, ktorú podpísalo údajne viac ako 20-tisíc občanov.

Nový most (pôvodne Most SNP) v rokoch 1967 - 1972 spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutné montáže Ostrava. Pre jeho výstavbu bola zničená značná časť historického Podhradia, za obeť padla aj známa židovská synagóga. Do užívania bol most daný 26. augusta 1972. Ide o jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj. Je to jediný most v hlavnom meste, ktorý nemá žiadny pilier v rieke. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Most patrí do asociácie World Federation of Great Towers.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Premenovať Nový most je nezmysel, tvrdí historik Holčík

BRATISLAVA 19. júla (SITA) - Premenovať bratislavský Nový most opäť na Most Slovenského národného povstania (Most SNP) je podľa historika a zároveň mestského poslanca Štefana Holčíka nezmysel. Reagoval tak na aktivitu poslancov Starého Mesta z klubu Smer-SD, podľa ktorých by si mala verejnosť práve takto pripomínať SNP ako jednu z najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín. Most získal súčasné pomenovanie začiatkom 90. rokov minulého storočia. "Verejné priestranstvá by mali mať čo najkratšie a najjednoduchšie názvy. Preto je napríklad aj Most Apollo. Napríklad v Paríži majú Nový most od 16. storočia a nikomu to nevadí," povedal pre agentúru SITA Holčík. Kratšie a jednoduchšie názvy sa pritom podľa neho aj ľahšie prekladajú pre cudzincov. Okrem toho by však podľa Holčíka nemali mať dve verejné priestranstvá rovnaký názov. Ako príklad uviedol Štúrovu ulicu a Štúrovo námestie, či Nobelovu ulicu a Nobelovo námestie. "Je to nevhodné," myslí si Holčík. Najmä ak sú tieto dve lokality od seba vzdialené, môže to podľa neho spôsobovať komplikácie napríklad pri volaní záchranky.

Podľa primátora Andreja Ďurkovského sa nedá vylúčiť, že by k premenovaniu Nového mosta mohlo dôjsť. Rozhodnúť o tom by však malo mestské zastupiteľstvo. Primátor ale zároveň upozorňuje, že takýto krok by sa nemusel stretnúť s veľkým nadšením verejnosti, prerobiť by sa museli napríklad všetky mapy. "Hneď po nežnej revolúcii došlo k istému premenovaniu. I mestské zastupiteľstvo vtedy jasne deklarovalo svoj záujem nevracať sa k premenovaniu," povedal Ďurkovský. Primátor súhlasí s tým, aby si verejnosť pripomínala význam SNP, podľa neho sa to ale dá aj iným spôsobom. "Podstatne pozitívnejšia iniciatíva by napríklad bola, keby sa aj staromestskí poslanci venovali uvoľneniu peňazí na istú revitalizáciu Námestia SNP, ktoré tu máme. To je téma par excellence a myslím, že všetci Bratislavčania by sa potešili, keby sme sa spoločne mohli na túto tému pozrieť," myslí si primátor.

Predseda poslaneckého klubu Smer-SD v Starom Meste Martin Borguľa na margo vyjadrenie primátora uviedol, že "primátor tým ukázal, že na magistráte je najvyšší čas na zmenu." Podľa neho by mala byť revitalizácia Námestia SNP samozrejmosťou. "Malo by byť výkladnou skriňou podobne ako Hlavné či Hviezdoslavovo námestie," myslí si Borguľa. Upozornil však, že námestie je v správe mesta a nie mestskej časti. Poslanec zároveň nesúhlasí s tým, že verejnosť by bola proti premenovaniu mosta. Argumentuje tým, že ich iniciatíva a petícia vznikli na základe ankety medzi občanmi, ktorí chcú zmenu. Nesúhlasí ani s tým, že navrhovaný nový názov by bol dlhý. "Zdá sa vám dlhý názov Golden Gate Bridge v San Franciscu? A pritom aký je známy," dodal Borguľa.

Poslancom sa doteraz podarilo vyzbierať niekoľko stoviek podpisov od obyvateľov Starého Mesta, v auguste plánujú rozšíriť akciu do celého mesta. Koľko podpisov sa im podarí vyzbierať, odhadnúť nevedia a ani nechcú. Petičná akcia by mala podľa Borguľu vyvrcholiť koncom augusta počas osláv výročia SNP. Následne v septembri by chceli petíciu predložiť mestským poslancom.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.