Bratislavsky hrad

54 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Bratislavsky hrad

Monumentálny objekt obnoveného hradu sa nachádza na brale nad ľavým brehom Dunaja. Najstaršie stopy osídlenia sú z mladšej doby kamennej. Neskôr bola na brale rímska vojenská stanica. Prvá písomná zmienka z r. 907 je obsiahnutá v Salzburských análoch. Z obdobia Veľkej Moravy sa zachovali zvyšky trojloďovej baziliky. Začiatkom 13.st. stála na najvyššom bode obytná veža s opevnením. Za cisára Žigmunda Luxemburského (1427) začala na hrade veľká prestavba. Po bitke pri Moháči v roku 1526, keď bol Budín obsadený tureckými vojskami sa Bratislava stala správnym a korunovačným sídlom. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1494Monumentálny objekt obnoveného hradu sa nachádza na brale nad ľavým brehom Dunaja. Najstaršie stopy osídlenia sú z mladšej doby kamennej. Neskôr bola na brale rímska vojenská stanica. Prvá písomná zmienka z r. 907 je obsiahnutá v Salzburských análoch.

Z obdobia Veľkej Moravy sa zachovali zvyšky trojloďovej baziliky. Začiatkom 13.st. stála na najvyššom bode obytná veža s opevnením. Za cisára Žigmunda Luxemburského (1427) začala na hrade veľká prestavba. Po bitke pri Moháči v roku 1526, keď bol Budín obsadený tureckými vojskami sa Bratislava stala správnym a korunovačným sídlom.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1494

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Fotografia v diskusiach - uskalienka
Obrázok používateľa palo
Offline

Pavol Paška spustil ďalšiu rekonštrukciu Bratislavského hradu za 29 miliónov eur. Tam, kde je dnes rozkopané archeologické nálezisko, majú vysadiť Barokovú záhradu. Pri nej má vyrásť Zimná jazdiareň. Má slúžiť na spoločenské akcie. V priestoroch pod záhradou budú podzemné garáže pre 222 áut.

 

V pôdoryse jazdiarne sa našli unikátne zvyšky vily rímskeho typu z prvého storočia pred Kristom. „Nepredpokladali sme takú rozsiahlu zástavbu pre tak vyspelú a vysoko postavenú spoločnosť. Našli sme základy murovaných stavieb postavených na rímsky spôsob s dlažbami, mince a pozostatky hlinených nádob na víno - amfory,“ hovorí archeologička Margaréta Musilová.

 

Štátni archeológovia výskum prerušili. Teraz ho už robí súkromná firma Via Magna, ktorú si objednala Národná rada.

 

Pre výstavbu podzemnej garáže väčšina zachovaných stavieb spod zeme zmizne. V Zimnej jazdiarni by malo byť podľa Musilovej vidieť rímsku stavby I. a časť nálezov. Ladislav Basanda, riaditeľ Odboru prevádzky a služieb Národnej rady, však zachovanie nálezov na mieste jazdiarne nepredpokladá.

 

Prečítajte si viac v článku Barbory Kalinovej Bratislavský hrad chcú obnovou vrátiť do čias Márie Terézie zo 14. 2. 2014 na bratislava.sme.sk.

 

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

várak.hu, všeho všudy 5 min.

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Oneskorená puberta holubičieho národa: horkokrvníci na plnokrvníkoch. Len škoda, že meče im neSmerujú vpred, ale ukazujú, že treba stáť na mieste (to tí sochári nemali voj.službu?). Nemôžem sa dočkať Jánošíka na koni so vztýčenou šabľou. Tá bude ale  pri jej vztýčení zahnutá dozadu, no s pánom Bohom...

svatopluk-brati-grad.jpg svatopluk-brati-grad.jpg hurban_buda-tyn.jpg hurban_buda-tyn.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

Jánošík??? Jedine so samopalom s kadenciou ra-ta-ta-ta ...

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Tomu Paškovi doporučujem prečítať Fuldské anály, a za Svatoplukovníka sa bude hanbiť, tak ako ja.

Obrázok používateľa jozo
Offline

Očakávať takýto emočný pocit od biologickej hmoty paškovského typu je myslím si malicherné ... :-)

Obrázok používateľa benjo
Offline

to som myslel tu vlavo hore

p1020865.jpg p1020865.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

"Já ti nevím Karle" ... ale vieš symetria v architektúre už v 18. storočí (nehovoriac o tom, čo bolo pred tým) ti na logiku nehľadela ... Čestný dvor si prosto niečo žiadal, tak to aj dostal ... :-)

Obrázok používateľa benjo
Offline

mozno (iste) by som nasiel niekde na nete kam vedie tato brana, ale nechce sa mi to hladat...poradite? rozhodne za branou je par metrov prazdnoty co mi pride viac ako divne..

p1020867.jpg p1020867.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

benjo napísal/a:

mozno (iste) by som nasiel niekde na nete kam vedie tato brana, ale nechce sa mi to hladat...poradite? rozhodne za branou je par metrov prazdnoty co mi pride viac ako divne..

Dakedy to bolo inak, prvé, čo mi napadlo.

http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/pamatnici...

 

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Myšlienky dňa.

Toto je pre mňa akoby vlastné dieťa, za ktoré som znášal a asi aj budem znášať veľa kritiky.

"Pre mňa je zadosťučinením, keď vidím, aké množstvo ľudí dnes navštevuje hrad a koľko ľudí sa fotí pred sochou Svätopluka, ktorá bola predmetom veľkej kontroverznej diskusie. Ale chvalabohu, evidentne to ľuďom neprekáža. Dnes je to naozaj symbol, kde chodí veľa ľudí, symbol nielen Bratislavy, ale celého Slovenska," vyhlásil Paška.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/paska-zrekonstruovany-hrad-je-ako-moje-vlastne-d...

 

Obrázok používateľa antiK
Offline

O záchrane Bratislavského hradu so synmi Alfreda Piffla

BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Snahy o záchranu Bratislavského hradu v polovici 20. storočia budú témou štvrtkovej besedy v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Beseda sa v priestoroch výstavy Obnova Bratislavského hradu začne o 16:00. Stretnutie so synmi profesora Alfreda Piffla - Jánom a Lukášom, sa zameria najmä na aktívnu účasť ich otca pri záchrane a obnove hradu v rokoch 1953 až 1957. Vstup na výstavu a stretnutie s Pifflovcami je pre všetkých záujemcov voľný, agentúru SITA o tom informoval Artur Šturmankin z centra marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea.

Výstavu Obnova Bratislavského hradu pripravilo Slovenské národné múzeum - Historické múzeum s finančnou podporou ministerstva kultúry. Predstavuje dejiny Bratislavského hradu a dve rozsiahle rekonštrukcie hradu v polovici 20. storočia a v súčasnosti. "Rytierska sieň ako miesto výstavy symbolicky spája minulosť s prítomnosťou. Sieň vznikla v 15. storočí počas gotickej prestavby hradu za panovania Žigmunda Luxemburského. Vrcholným obdobím hradu bolo 18. storočie, keď ho dala prestavať kráľovná Mária Terézia. V roku 1811 hrad vyhorel a až do polovice 20. storočia chátral.

Počiatočná obnova Bratislavského hradu sa začala v 50. rokoch minulého storočia v súvislosti s archeologickým výskumom hradného areálu a rovnako aj s rekonštrukciou hradu. Pokusy zachrániť hrad iniciovali viaceré významné osobnosti," informoval Šturmankin. Projekt záchrany a využitia hradu vypracoval v roku 1953 tím pod vedením českého architekta, profesora Alfreda Piffla, známeho ako záchrancu Bratislavského hradu a ďalších slovenských pamiatok. Neskôr za projektom obnovy stál architekt Dušan Martinček. Súčasná rekonštrukcia sa začala v roku 2008 podľa návrhu Petra Boudu a Ivana Masára. Súčasťou propagácie výstavy sú dve nové publikácie - katalóg výstavy a Bratislavský hrad na pohľadniciach. Pre deti je pripravený vzdelávací program Príbeh Bratislavského hradu a premierovaný animovaný film o dejinách hradu. Výstava Obnova Bratislavského hradu je otvorená pre verejnosť denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00. Okrem nej môžu návštevníci hradu vidieť tiež výstavu Svedectvo času - Z najnovších a starších nálezov na Bratislavskom hrade v Klenotnici Bratislavského hradu. Viac podrobností o programe múzeí zo siete Slovenského národného múzea možno nájsť na jeho webstránke - http://www.snm.sk.

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa harp
Offline

Tiez mi najviac vadi ten sadrokartonovy barok. Zbytocne vyhodene peniaze. Zodpovednejsie a metodicky cistejsie by urcite bola pspon cisty biely sadrokarton.

 

Jedna za najlepsich realizacii je podla mna: rytierska sala. Pokial sa to tak vola.

Vid schema

rytierska_sala_n.jpg rytierska_sala_n.jpg
Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

Po desaťročiach koncepcií, zámerov, ale aj vajatania okolo dotvorenia Bratislavského hradu ide zrejme o poriadne fiasko. Najmä ten sadrokartónový barok je asi pekný paškvil. Som zvedavý, ako sa s takými interiérmi vysporiadajú autori modernej expozície dejín Slovenska ?! Nuž čo: gýč náš každodenný aj na najvyšších miestach !    

Obrázok používateľa andrejZM
Offline

http://www.sme.sk/c/6140236/bratislavsky-hrad-tento-tyzden-znova-otvoria...

Obrázok používateľa tatar
Offline

Bratislavský hrad chceli po ničivom požiari zbúrať

 
Horí, horí, kráľovský zámok horí! rozliehalo sa Podhradím a celým mestom v utorok tesne pred svitaním. Požiar vypukol na viacerých miestach paláca, čoskoro zachvátil strechu a celá obrovská budova bola zrazu v plameňoch. Tak aspoň opisovali požiar, ktorý pred dvesto rokmi zničil Bratislavský hrad, vtedajšie noviny.Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/bratislavsky-hrad-chceli-po-nicivom-poziari-zburat-fx7-/sk_domace.asp?c=A110603_185807_sk_domace_p58#ixzz1OIAFeDCW

Najviac ma zaujala táto, tuším predposledná veta.

Hlavný hrdina románu Krv od Ruda Slobodu tvrdí, že po návšteve Bratislavského hradu si musí zakaždým vypiť, lebo až natoľko mu ničí náladu. "Štát vynakladá obrovské sumy na opravu hradov a možno by bolo lepšie, keby ich všetky zbúrali, lebo máloktorý sa dostane do ľudského rozmeru," myslí si Slobodov gazda.

Akurát slovo máloktorý by som nahradil číslovkou dva, a jeden nehrad, o tých by som kedykoľvek vedel povedať, že sú ešte v normálnych ľudských rozmeroch.

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa strombus72
Offline

http://spravy.pravda.sk/kriza-opravu-hradu-nezmrazila-turisti-si-obzeraj...

Obrázok používateľa Benignus
Offline

No, na ten polystyren by som sa asi siel pozriet, aj s fotakom, ale myslim ze obavy nie su neopodstatnene, pod omietky schovas hocico, a ked tam chcu mat teplucko...
...nie su to taki puristi ako dobrovolnici-zachrancovia hradov. Ved kto by chodil prikladat? A vraj ten dym aj smrdi ked to zacmudi;-)

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

HERETIC: "čo to je pod hradom, vyzerá to ako korunovácia niekoho? dejepisci poraďte"
Dejepisci sa neozvali, skúsim im "fušovať do remesla":
Rytina zobrazuje korunováciu Mateja II. (r. 1608) ?
Pozn. o prešporských korunováciách je dosť prameňov a literatúry (napr. od Štefana Holčíka)

Obrázok používateľa palo
Offline

...
Kancelária Národnej rady teraz preveruje možnosti efektívnejšieho riešenia osvetlenia...
Čítajte viac v článku Doroty Krákovej zo 7. 9. 2010 na sme.sk.

Obrázok používateľa harp
Offline

Pred tyzdnom som navstivil Bratislavsky hrad a prezrel som si ho poriadne. Moj dojem z neho je odstrasujuci a preto vam ho ani nebudem opisovat. Mozno len trochu. :smt011 :smt022 :smt119

Ked odhliadnem od stranky veku expozicii. Spomeniem len zabetonovane veze. A nevkusne obklady.

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

čo to je pod hradom, vyzerá to ako korunovácia niekoho? dejepisci poraďte :)

Obrázok používateľa palo
Offline

Kde sú naše miliardy? Čítajte TU.

Obrázok používateľa harp
Offline

Cesta na Hrad bude širšia

Súčasťou rekonštrukcie komunikácií na Obchodnej, Kapucínskej, Hurbanovom a Župnom námestí je aj rekonštrukcia príjazdovej rampy zo Staromestskej ulice na mostík na Kapucínskej.

Po rekonštrukcii ubudne jeden jazdný pruh, električková trať sa posunie a cesta pre peších, ktorá je zároveň jednou z trás na Hrad, bude širšia.

Na rampe sa obmedzí doprava - z dvoch jazdných pruhov zostane len jeden a doprava sa zjednosmerní. Po mostíku sa bude dať len schádzať smerom dole - v smere od Kapucínskej na Staromestskú.

Ostrovček, na ktorom je zastávka MHD, sa rozšíri. Jednosmerka bude aj na mostíku nad Staromestskou. Tu mali doteraz chodci k dispozícii len úzky pás.

(japa)

Obrázok používateľa palo
Offline

Interiéry (krajšie) ako za Márie Terézie... A ešte aj TU.

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Hmmm, ja to sledujem na ich stranke , ale hmmm, mne to na tri miliardy tiez furt nejako nestymuje. Tie novovytvorene dve miestnosti s pozlatenym stukovym dekorom asi tolko nestali ,alebo zeby? :wink:

Obrázok používateľa palo
Offline

Dlažba z Bratislavského hradu pravdepodobne nie je rímska

26. septembra 2008 (SITA) - Dlažba, ktorú našli archeológovia pri rekonštrukcii Bratislavského hradu, pravdepodobne nie je rímska. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava Ivo Štassel. Ide o interiérovú maltovinovú dlažbu s mozaikovým vzorom, ktorá sa podobá na tie, aké sa používali v rímskych vilách. "Naši archeológovia prizvali viacerých odborníkov, okrem iného aj kolegov z Rakúska a nie je to jednoznačné, že by sa táto dlažba dala zaradiť do rímskeho obdobia. Pravdepodobne ide o nález z antiky alebo mladšieho stredoveku," uviedol Štassel.

Širší výskum brzdia stavebné práce na hrade, ktoré podmieňuje priaznivé počasie. Tie by mali finišovať do dvoch mesiacov, takže pôvod dlažby ozrejmia archeológovia ešte túto jeseň. "Sonda, kde sa našla dlážka, je malá a chýba nám kontext. Potrebujeme ďalšie datovateľné nálezy ako napríklad mince alebo keramické predmety, preto výkop rozšírime," vysvetľuje Štassel. Archeológovia tu skúmali aj pred rokmi. Túto časť následne zasypali novým materiálom, čo porušilo isté súvislosti a skomplikovalo súčasné datovanie nálezov.

Väčšinu nálezov objavili archeológovia v rámci predošlých výskumov, aktuálny prieskum už také množstvo významných artefaktov nepriniesol. Vo veľkej miere však pomohol objasniť stavebný vývoj hradu, na mieste takzvanej oranžérie na severnej strane hradu sa archeológom podarilo odkryť starší a mladší port oranžérie a podzemnú chodbu. "Archeologický výskum sa tu robil v 50. a 60. rokoch počas obnovy hradu a občas pri nejakých stavebných a malých rekonštrukčných prácach ako výmena potrubia lokálne výskumy na nádvorí a v areáli hradu," hovorí Štassel.

Tento raz ide o celoplošný a dôsledný výskum, pričom jednotlivým nálezom prispôsobuje architekt i projekt rekonštrukcie hradu. "Napríklad renesančný prejazd - zapracujú ho do projektu a návštevníci v tom mieste uvidia za sklom všetky nálezy, ktoré sme tu našli," dodáva šéf Mestského ústavu ochrany pamiatok Bratislava. Archeológovia s napätím čakajú na povolenie pamiatkarov, vďaka ktorému by mohli začať kopať v severných záhradách Bratislavského hradu medzi hradom a kasárňami. "To je ruleta, lebo tam môžeme nájsť niečo závažné, ale aj nemusíme. Ide totiž o plochu, ktorá ešte v minulosti nebola sondovaná," hovorí Štassel. Na severných záhradách by mal začať prieskum v októbri.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

NR SR: Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje, bude lacnejšia
Obnovené priestory hradného paláca Bratislavského hradu si bude môcť verejnosť prvýkrát prehliadnuť na jeseň počas Dňa otvorených dverí Národnej rady SR.

BRATISLAVA 25. februára (SITA) - Rekonštrukcia hradného paláca Bratislavského hradu pokračuje. Vedenie Kancelárie Národnej rady SR vyrokovalo s firmou Váhostav o 7 miliónov eur (210 mil. korún) nižšiu sumu. "Som rád, že sme päťmesačné náročné rokovania doviedli k takémuto uspokojivému výsledku," uviedol vedúci Kancelárie NR SR Michal Nižňan. Desiaty dodatok k čiastkovej zmluve o dielo podpísal s firmou Nižňan ako štatutárny zástupca v utorok 22. februára. Celkové náklady na rekonštrukciu hradného paláca tak podľa Kancelárie NR SR predstavujú 63 180 450 eur. Verejnosť si bude môcť prvýkrát prehliadnuť obnovené priestory počas Dňa otvorených dverí Národnej rady SR, ktorý je naplánovaný na 17. novembra.

Rekonštrukčné práce na hradnom paláci pozastavila Kancelária NR SR po voľbách v lete minulého roka, aby prehodnotila rozsah niektorých prác ako aj zazmluvnené podmienky. S Váhostavom rokovala od augusta 2010. Sedemmiliónová úspora bola kompromisom. "Istú zľavu na práce dal Váhostav, zároveň sme my prehodnotili rozsah niektorých prác, ktoré boli v minulosti doobjednané v dodatkoch k pôvodnej zmluve," povedal agentúre SITA Nižňan. Kancelária napríklad zredukovala efektné osvetlenie v interiéri, od čoho si do budúcnosti sľubuje aj úsporu na energiách. Nižňan vraví, že zmeny v dodatku konzultovali so Slovenským národným múzeom, aby podmienky vyhovovali aj muzeálnym zbierkam. "Garantujem účelnosť, hospodárnosť a efektívnosť každého jedného eura vynaloženého na dokončenie rekonštrukcie," uzatvoril Nižňan.

Bratislavský hrad začali rekonštruovať v apríli 2008 a tender na obnovu vyhrala firma Váhostav. Ťažiskom rekonštrukčných prác je hradný palác, ktorý bol v zlom stavebno-technickom stave. Po rekonštrukcii malo v pláne predchádzajúce vedenie parlamentu umiestniť v suteréne expozíciu dejín Bratislavského hradu a sprístupniť tu originály nálezov z obdobia Veľkej Moravy.

Prvé poschodie malo zostať podľa plánov miestom štátnej reprezentácie ako aj nových výstavných priestorov. Na druhom poschodí sa počítalo s hradnou obrazárňou a na treťom s novou reprezentatívnou historickou expozíciou Slovenska a prezentáciu ľudovej kultúry na Slovensku. V podkroví na štvrtom poschodí plán počítal s depozitármi Slovenského národného múzea a pod Čestným nádvorím s lapidáriom - výstavou kamenných artefaktov. V jednej z hradných veží mala byť vyhliadka. Sprístupniť pre verejnosť sa mala aj pôvodná podzemná chodba spájajúca palác s cisternou. Pri rekonštrukcii sa počítalo s novým osobným výťahom pre bezbariérový prístup do všetkých častí paláca.
V severnej časti areálu by mala pribudnúť baroková záhrada, ktorá zanikla po veľkom požiari v roku 1811. Pod ňou podľa plánu mali vybudovať jednopodlažnú garáž pre dvesto áut s vjazdom zo Zámockej ulice. Podľa vedúceho Kancelárie NR SR Michala Nižňana však aktuálna vláda garáže zrejme nepostaví. "Nemyslím si, že na tento účel v tomto vládnom období vyčlenia peniaze," uviedol Nižňan. V pôvodnom pláne sa myslelo aj na znovupostavenie oranžérie z čias Márie Terézie. Finančne veľmi náročnou časťou rekonštrukcie mala byť stavba zimnej jazdiarne v jej historickej podobe. Viacúčelová 42 metrov dlhá sála s kapacitou 500 miest mala podľa plánu slúžiť na kultúrne a spoločenské podujatia.
Rekonštrukcia mala pôvodne vyjsť na 3,8 miliardy korún (126,1 mil. eur), no postupne sa predražovala. Dôvodom boli podľa bývalého šéfa parlamentu Pavla Pašku archeologické nálezy z rímskeho obdobia. Verejnú súťaž na obnovu Hradu v roku 2007 vyhrala firma Váhostav, za ktorou stojí Juraj Široký. Vybrala ju Kancelária Národnej rady SR spomedzi dvoch uchádzačov. Posledná rekonštrukcia Bratislavského hradu, ktorý sa týči 85 metrov nad Dunajom, sa uskutočnila v rokoch 1956 až 1968.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa HERETIC
Offline


sken z knihy

Obrázok používateľa palo
Offline

STV-2, 01. 06. 2010, 20:50
Osobnosti a udalosti / Janko Alexy a obnova Bratislavského hradu
Slovenská republika 2009

Cyklus o udalostiach a osobnostiach, ktoré sa významne zapísali do dejín Slovenska. Tretia časť je venovaná požiaru bratislavského hradu, jeho predchádzajúcim osudom a obnove. O obnovenie bratislavského hradu sa najviac zaslúžil maliar Janko Alexy.

Voľby prehliadania komentárov

.

Bratislava hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.