Bratislavský hrad čaká miliardová rekonštrukcia

41 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa VKotruszova
Offline
Bratislavský hrad čaká miliardová rekonštrukcia

Bratislavský hrad čaká miliardová rekonštrukcia

Premeniť bratislavský hradný kopec na areál, ktorý žije kultúrnym a spoločenským životom je jednou z priorít predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku.

Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede k plánovanej rozsiahlej rekonštrukcii Bratislavského hradu a jeho okolia konštatoval Paška, rekonštrukcia Bratislavského hradu, ktorý je symbolom nielen hlavného mesta, ale celého Slovenska, má politickú podporu. Pripomenul, že na projekt je v tomto roku vyčlenených takmer 300 miliónov korún a celkovo bude stáť 1,5 až dve miliardy korún. V najbližších dvoch - troch rokoch by sa pritom mal zrekonštruovať hradný palác. Následne by sa mal obnoviť pôvodný barokový vzhľad jeho okolia.

V severnej časti hradného areálu, ktorú dnes pokrýva veľký trávnik, postavia pôvodné objekty, ktoré zhoreli pri požiari hradu v roku 1811. Ide o barokový záhradný pavilón Oranžérie, budovu Zimnej jazdiarne a počíta sa aj s vytvorením pôvodnej francúzskej barokovej záhrady. Pod záhradou vznikne podzemná garáž pre 220 osobných áut s vjazdom zo Zámockej ulice. Zámerom je aj obnovenie a sprístupnenie podzemnej chodby, ktorá viedla na hrad. Upraví sa tiež horná východná terasa hradu - zmení sa trasa cesty, ktorá pri nej vedie a vznikne nová prezentácia archeologických nálezov z čias Veľkej Moravy.

V tejto časti má byť umiestnená jazdecká socha Svätopluka. Zmeny čakajú aj južný bastión, kde bude prezentácia veľkomoravského opevnenia. Hrad tiež dostane slávnostné osvetlenie. Zásahy do ostatných častí budú primerané ich technickému stavu a využitiu, konštatoval počas prezentácie projektu architekt Ivan Masár z architektonickej kancelárie Bouda a Masár, ktorá zabezpečuje projektovú dokumentáciu k rekonštrukcii a obnove hradu.

Masár, ktorý s Petrom Boudom pracuje na rekonštrukcii Bratislavského hradu už vyše 20 rokov, tvrdí, že hrad a jeho areál sú po 50-tich rokoch ťahajúcej sa rekonštrukcie v zlom stave. Hrad má napríklad problémy so statikou, inžinierske siete sú v havarijnom stave, veľa historických priestorov je neprístupných. Je málo atraktívny pre návštevníkov, neponúka im dostatočné služby.

Počas rekonštrukcie by mal hrad napríklad dostať výťah, sprístupní sa jeho suterén a otvoria depozitáre Slovenského národného múzea (SNM) na 4. poschodí a obnovia všetky jeho expozície. Múzeum sa z hradného paláca počas rekonštrukcie vysťahuje. V rámci plánovanej obnovy historickej podoby hradu sa zmení vzhľad niektorých priestorov hradu. Preto sa napríklad odstráni arkáda železobetónovej fasády a južnej časti nádvoria hradného paláca. Optimistický termín ukončenia rekonštrukcie je podľa Masára o štyri roky, reálny koniec prác predpokladá o päť rokov. "Z rekonštrukcie nesmie byť neverending story," dodal šéf parlamentu Pavol Paška.

Podľa vedúceho Kancelárie NR SR Viktora Stromčeka je začiatok rekonštrukcie naplánovaný na koniec marca. Presný termín však závisí od priebehu verejnej súťaže. Obálky s ponukami na rekonštrukciu hradu otvoria dnes. Počet záujemcov o rekonštrukciu Bratislavského hradu bude známy v najbližších dňoch. Užšiu súťaž na rekonštrukciu hradu za 1,5 až dve miliardy korún s kritériom najnižšej ceny na rekonštrukčné, umelecko-remeselné a stavebné práce vyhlásila Kancelária NR SR koncom decembra 2007.

Víťaza súťaže čaká celková rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad, ktorá pozostáva z niekoľkých stavieb. Ide o hradný palác, budovu na severných hradbách Bratislavského hradu, objekty v južnej časti hradu, dom v južnom bastióne, severnú časť bastiónu Leopoldovej brány, trofeje na strážniciach a víťazných bránach čestného nádvoria, exteriérové plochy hradného areálu, barokovú záhradu v severnej časti areálu a plochy okolo nej, plochy hornej východnej terasy, osvetlenie, malú architektúru a informačný systém, budovu pri Mikulášskej bráne, Žigmundovu bránu, objekty na čestnom nádvorí, hradby, terasy vinárne Bratislavského hradu, spodnú východnú terasu a Leopoldovo nádvorie. Jednotlivé objekty sa budú rekonštruovať na základe čiastkových zmlúv. Súčasťou obnovy bude aj technické vybavenie. Okrem iného by sa mali vybrané priestory hradu ozvučiť, napojiť na klimatizáciu, zavedie sa elektrická požiarna signalizácia, kontrolný videosystém, ale napríklad i technológia prípravy jedál pre štátnu reprezentáciu a ďalšie vybavenie.

Projektovú dokumentáciu potrebnú na rekonštrukciu a obnovu objektov a častí areálu Bratislavského hradu zabezpečí architektonická kancelária Bouda a Masár. Štátnu zákazku v hodnote takmer 46,9 milióna korún s DPH dostala na základe verejného obstarávania, formou rokovacieho konania bez zverejnenia, ktorú odsúhlasil Úrad pre verejné obstarávanie. Kancelária NR SR ju v ňom vybrala na základe autorských práv. Architekti Peter Bouda a Ivan Masár sa totiž autorsky podieľajú na koncepčnej a projektovej príprave rekonštrukcie Bratislavského hradu sústavne od roku 1981. Zmluvu s architektonickou kanceláriou Bouda a Masár Kancelária NR SR uzatvorila 16. januára tohto roka.

21. 2. 2008 12:56:00 | Copyright © SITA 2008
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

a slovesnká tragikomédia zvaná ochrana kultúrneho dedictva veselo pokračuje, ja už nemám slov, seriozne si začínam mysliet že naša vláda je jeden z najvadších biologickýxh škodcov aké vo svete nemá páru možno tak ISIS a zemetrasenie :-/

Obrázok používateľa tatar
Offline

Správy v čase.

http://bratislava.sme.sk/c/7440803/archeologicka-komunistom-sme-garaz-na...

 

http://bratislava.sme.sk/c/7513741/nicenie-historie-vystavbou-garazi-na-...

 

http://bratislava.sme.sk/c/7528196/sirokeho-garaze-pellegrini-nezastavi-...

 

Ak som aj ja ľud, tak im na ne seriem zvysoka. Múdrejšie urobia, ak odprezentujú všetky vzácne nálezy. Videl som už zopár odprezentovaných artefaktov z doby rímskej chránené kultivovaným technickým zastrešením.

 

Ešte jeden názor z fejsbúku.

 

Kubo Huba

Práve som sa dozvedel, aká bola reakcia na pamiatkovom úrade, keď sa dozvedeli o dnešnom občianskom proteste proti garážam na hrade. "Protest? Kto? Ludia? A to prečo?" To je príznačné pre väčšinu káuz v Bratislave. Odborníci si buď umyjú ruky alebo otvorene posluhujú establishmentu (rozumej oligarchom a mafiánom). Najväčší odborník na dejiny Bratislavy Štefan Holčík bol z garáží dokonca nadšený, ale u neho sa už nejedná o postoj, ale o diagnózu. Úskalím odborného pohľadu je vnímanie reality cez mikroskop. Špecialista sa pozrie na pamiatku, rozloží ju na jednotlivé kusy, zoradí ich do pomyselnej tabuľky a následne, prostredníctvom porovnania s inými jemu známymi pamiatkami, vyjadrí s definitívnou platnosťou hodnotu daného objektu prípadne len jednej jeho časti. Nevníma súvislosti, osadenie pamiatky v krajine, estetickú a duchovnú hodnotu daného miesta, vzťah bežného obyvateľa k miestu či objektu, dokonca ani celkový výraz objektu. Len tak je možné že pamiatkari obhajovali demoláciu pravej polovice historického Könyökiho domu aj so strechou, s argumentom, že len ľavá polka je hodnotná, len tak je možné, že pár krokov od rybárskeho cechu, na mieste významnom už od praveku, vyrastú výškové budovy Zuckermandlu s podzemnými garážami, na mieste archeologických nálezov (studní, dlažby, základov, fragmentov opevnenia ,atď.) označených ako nálezy bez historickej hodnoty, len tak je možné, že pár metrov od Žigmundovej brány vyrástol Fischerov dom, že nám zdemolovali industriálne pamiatky s posvätením pamiatkarov atď.. atď.. Skrátka tak ako pamiatkari nechcú pochopiť estetickú, urbanistickú a spoločenskú hodnotu objektov, nedokážu pochopiť ani svoje vlastné postavenie ku spoločnosti a verejnému priestoru. Aj táto téma sa musí na podobných protestoch otvoriť inak budeme my, ich účastníci, vždy neprávom označovaní ako nekompetentní. Pamiatky vo verejnom priestore sú vecou každého, kto v nom žije a k etickej otázke zachovania či nezachovania pamiatky sa môže vyjadriť každý občan, k historickému vedeckému opisu nech sa vyjadrujú špecialisti. Ak si pamiatkari nezačnú klásť podstatné otázky o ich funkcií v spoločnosti a nezačnú svedomito chrániť naše kultúrne dedičstvo pred ziskuchtivými investormi či obskúrnymi záujmami vlády, vyprofilujú sa nakoniec, napriek všetkej erudícií, ako nepríčetní idioti, ktorý zničili to, čomu zasvätili celý život. Na záver citát filozofa Václava Bělohradského: „Specializace je institucionalizovaná nezodpovědnost. Před kým je zodpovědný specialista? Před nikým, jen před dalším specialistou, navíc toho stejného oboru.“

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa yxz
yxz (bez overenia)

tiež sa pýtam:
načo máme policajné kolosy, aj je toľko zločincov nezatknutých?
načo máme súdy, ak je toľko obvinených neodsúdených?
načo klásť otázky tomuto fóru, ak sú nato príslušné inštitúcie?
načo? a čo? čo? ó :?:

Obrázok používateľa yxz
xyz - anti- (bez overenia)

tiež sa pýtam:
načo máme policajné kolosy, aj je toľko zločincov nezatknutých?
načo máme súdy, ak je toľko obvinených neodsúdených?
načo klásť otázky tomuto fóru, ak sú nato príslušné inštitúcie?
načo? a čo? čo? ó :?:

Zase používať ŠtB-metódy falšovania nicku užívateľa? Chápem, že systém je konzervovaný od vtedajších "blahých" čias, a ani hyper-reformátorom sa ho nepodarilo/nechcelo prelomiť - obnoviť a účelne modernizovať.
veď áno, kšefty by potom neboli - preto sú pamiatky, kde pamiatkovú hodnotu si musíš domyslieť...

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

V hradnom paláci sa začali prípravy na veľkú rekonštrukciu
Na Hrade sa už pracuje, prístupný ostal len areál

Firma Váhostav má opraviť Hrad za necelú miliardu. Oplotenie, ktorým už pamiatku obohnala, budev tejto podobe najmenejdva roky.

¶BRATISLAVA.
Prestavba Bratislavského hradu sa začala. Firma Váhostav rozbehla prípravy už minulý týždeň. Areál dala oplotiť od Leopoldovej brány až k východnej terase.

Hradný palác vypratali, pre turistov je uzavretý. „Na nádvorí sa už pracuje,“ povedala Elena Valovičová z Kancelárie Národnej rady, ktorá Hrad spravuje.

Váhostav, v ktorého predstavenstve je podnikateľ Juraj Široký, zvíťazil v tendri na základe nižšej cenovej ponuky, hovorí Valovičová. Pamiatku chce rekonštruovať za necelú miliardu. V štátnom rozpočte sa na tento rok ráta na práce so sumou takmer 300 miliónov.

Začali dlažbou

Práce sa podľa Valovičovej začali odstraňovaním dlažby na nádvorí. Tú menili naposledy vlani v marci pred rokovaním šéfov parlamentov štátov EÚ. Dlažba sa po rekonštrukcii paláca vráti na pôvodné miesto.

Aby sa mohlo pracovať v paláci, z nádvoria sa tam musia dostať mechanizmy. Musí sa odstrániť aj jedna z nádvorných fasád, ktorá je z pamiatkarsky nevhodného železobetónu. Tá sa bude nanovo murovať. V paláci sa budú upravovať priestory, meniť staré elektrické vedenie, vzduchotechnika. Merať a odstraňovať sa budú statické poruchy paláca.

Terasy sa neuzavrú

¶Pre turistov ostane počas celej rekonštrukcie zatvorený palác – podľa Valovičovej najmenej dva roky. Cez Viedenskú bránu bude stále prístupný hradný areál s výnimkou miest, kde sa bude neskôr stavať replika záhradného pavilónu – oranžérie, zimnej jazdiarne a francúzskej záhrady. Okrem toho sa bude pod severnou terasou stavať podzemná garáž pre 220 áut. O časovej postupnosti týchto stavieb ešte Valovičová neinformovala.

Expozície Slovenského národného múzea sa z Hradu presťahovali, vystavia ich na náhradných miestach alebo uložia v depozitároch.

Hrad naposledy prestavali v roku 1988, strecha sa menila v rokoch 1996 a 1997. Na rekonštrukciu, ktorú vláda schválila už v roku 2001, sa dlho nenašli peniaze.

Čo je v paláci zlé

podmáčané múry

zastaraná vzduchotechnika, ktorá ničí muzeálne expozície a vytvára neznesiteľné teplo

staré rozvody

nevhodné novotvary – okná s použitím hliníka, arkádová železobetónová fasáda

nevyužité podzemné priestory

zlé parkovanie
---------------------------------------------------
a co bude na palaci zle po skonceni prac? sa nechame prekvapit ??

pomoc pomoc pomoc

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

Myslim si, ze na cele obdobie rekonstrukcie by mala byt uzatvorena aj zmluva s kompetentnou osobou, ktora bude vykonavat operativny pamiatkovy dozor a ktora bude neustale na "stavbe". Nejake kontrolne vahostavacke dni raz za mesiac a pamiatkovy dohlad podla mna nepostacuju.

Obrázok používateľa yxz
xyz (bez overenia)

Myslim si, ze na cele obdobie rekonstrukcie by mala byt uzatvorena aj zmluva s kompetentnou osobou, ktora bude vykonavat operativny pamiatkovy dozor a ktora bude neustale na "stavbe". Nejake kontrolne vahostavacke dni raz za mesiac a pamiatkovy dohlad podla mna nepostacuju.

"Operatívny pamiatkový dozor" netreba kontrahovať so žiadnou fyzickou osobou; pamiatkový dozor vykonáva Štát prostredníctvom krajského pamiatkového úradu.
Ako si to zariadia, je len ich problémom, kompetenciou a zodpovednosťou.
O korupčnom bratislavskom prostredí nemajte obavy.

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: podľa môjho názoru je námet p. Kotrusovej užitočný, pritom dôsledne oddelila výkon "štátneho dohľadu" (vykonáva KPU podľa zákona) a "operatívneho pamiatkového dozoru", ktorý by zmluvne pre investora mohla vykonávať osoba s osobitnou odbornou spôsobilosťou, ktorá pozná problematiku (napr. viacerí odborníci už v dôchodku môžu byť na stavbe takpovediac denne "po ruke" stavbyvedúcemu). Nezatracoval by som takýto názor, najmä nemiešal vopred do toho "korupčné bratislavské prostredie"
PS: Skôr mám obavy o osud tohto diskusného fóra ak budú do neho vnášať svoju "anonymnú odbornosť" diskututéri formátu xixi, tanicka, xyz a pod.

Obrázok používateľa yxz
XYZ (bez overenia)

Tak, tak; "po ruke stavbyvedúcemu", a k tomu ešte priať dôchodcom čosi k zaslúženému(?) dôchodku (za nivočenie pamiatok za "aktívneho" života) - to je veru poriadna dávka aj v rámci budovaného systému sociálneho štátu...

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

"Operatívny pamiatkový dozor" netreba kontrahovať so žiadnou fyzickou osobou; pamiatkový dozor vykonáva Štát prostredníctvom krajského pamiatkového úradu.
Ako si to zariadia, je len ich problémom, kompetenciou a zodpovednosťou.
O korupčnom bratislavskom prostredí nemajte obavy.

Nespadla som z jahody a o com pisete viem (mozno mam aj skusenosti navyse :sign7:). Kolko kompetentnych statnych uradnikov moze pravidelne posielat na dohlad prislusny KPU? (Na jednom je dokonca zauzivane nepustat metodika na obnovovany objekt - posudit PD, pri kolaudacii skontrolovat zmeny, dat resp. nedat pokutu a smitec, ved su ine suflikove priority.) Nehovoriac o tom, ze pamiatkovy fond je rozmanity a pamiatkar musi byt pomaly polyhistor, o technologii ani nehovoriac. V tomto pripade nastastie specialista hradar posobi na KPU, ale ten je v prvom rade statny uradnik, ktory ma normalnu dennodennu agendu. Korektny dodavatel pri takej rozsiahlej investicii, by to mal skutocne realizovat zodpovedne. Dokonca si myslim, ze aj financmajster by mal trvat na takom kontrakte - ide predsa aj o ucelne zmysluplne vyuzivanie verejnych prostriedkov. Je neskoro plakat nad rozliatym mliekom.A konecne ide aj o odborne zdokumentovanie - t.j. operativne priebezne a nie len dokumentaciou skutocneho prevedenia (ak vobec).
Pokial sa chce, tak to nie je problem. Poznam vlastnika, ktory napriek tomu, ze jeho kastiel nie je narodnou kulturnou pamiatkou, si takeho metodika zamestnal, zalezi mu na vysledku a vlozenych financiach. Mne sa taketo preventivne zodpovedne riesenie pozdava najviac.

Obrázok používateľa yxz
xyz (bez overenia)

Čo je a má byť - podľa Vás - inou "každodennou agendou špecialistu-hradára, ak nie operatívny dozor práve vtedy, ak nejaký hrad má byž vo veškej "obnove"?

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: som presvedčený, že pojem "hrad" sa v rámci prípravy a realizácie obnovy prinajmenšom preceňuje. S prihliadnutím na fakt, že HRAD je aj zrúcanina nad Borinkou al. Muráňom, areál v Devíne, Červený Kameň atď. je špecializácia "hradár" anachronizmom. Fáza a druh prác je dôležitý, čiže (z prípadu na prípad, od etapy k etape výskumu, prípravy a realizácie) ide o celé spektrum úloh pre archeológov, statikov, často aj geológov, historikov, architektov, technológov... Na tak rozsiahlej stavbe, akou je obnova areálu Bratislavského hradu vidím úlohu (zmluvne isteného investorom) dozoru ako "diagnistika", ktorý v prípade problému "ad hoc" vie, že dodávateľ sa nemá prečo trápiť s riešením, no treba zavolať metodika z KPÚ a podľa potreby špecialistu (aj kolektív, komisiu), aby stanovili ďalší postup. No netvrdím, že mnohí poznajú množstvo iných riešení, alebo takého "hradára", ktorý je vždy a všade (aj vtedy ak je v jeho rajóne 7-8 rozpracovaných lokalít), v každom okamžiku vie čo ďalej........od statiky, cez omietky až po krytinu, reštaurovanie kameňa alebo nástennej maľby atď. Rád by som takého spoznal :wink:

Obrázok používateľa yxz
xyz (bez overenia)

"Miliardová rekonštrukcia":
- je spracovaný zámer obnovy kultúrnej pamiatky?
- sú spracované výskumy s návrhom obnovy (= podklady, ktoré by mali byť objektívne, reálne a ne-megalomanské)?
- je rozhodnutie (schválenie) tzv. "krajského pamiatkovo-stavebného úradu" ku všetkým týmto prípravným podkladom?
- tuší niekto, aký osud čaká výtvarné a umelecko-remeselné súčasti architektúry a interiérov (od stredoveku až po 20. storočie)?
- prečo sa nahliada potreba rekonštrukcie a "miliárd" len preto, že viac či menej poškodená je len dlažba v nádvorí?

Obrázok používateľa yxz
Tamara (bez overenia)

:arrow: nuž sú to vecné otázky, no pre KPÚ v BA, nie do tejto diskusie. Čo tak využiť možnosti zákona o verejnom prístupe k informáciám ? :wink:

Obrázok používateľa yxz
xyz (bez overenia)

Ej, Tamarka,
musíš sa ešte veľa učiť, a nielen ministersko-úradnícko-teoreticky; vedela bys', že nemáme žiadne "verejné informácie", ale iba slobodný prístup k informáciám podľa zákona č. 211/2000 Z. z. (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, ak, pravda, povinná osoba neurčí informácie ako tajné, utajovanú skutočnosť, či ako obchodné tajomstvo, čo v prípade tzv. krajsko-stavebno-pamiatkových úradov nie je ŽIADNOU výnimkou...

Obrázok používateľa yxz
tanicka (bez overenia)

Iste, bol sem "prilepený" článok zo spravodajstva, ale žiadny názor na to, čo sa v skutočnosti s hradom plánuje.
Preto sa ponúkajú aspoň dve otázky:
Aký je váš názor na zámer odstrániť dvorovú arkádu (južné krídlo) (Dušan Martinček, Alfréd Piffl)?
Ako dopadne interiérové zariadenie reprezentačnmých priestorov NR SR (interiérový design: nábytok, doplnky umeleckého remesla (Juraj Krén), mozaiky (Ľudovít Fulla), svietidlá), obstarané a vyhotovené k roku 1968 pri príležitosti podpísania ústavného zákona o čsl. federácii?

Sú teda bližšie informácie, alebo sa zas celá vec a informovanie bombasticky "limituje" do nadštandardného (sľubovaného) objemu rozpočtových financií, a celá vec "nevyhnutnosti rekonštrukcie" sa tradične nahliada cez prizmu zhrdzaveného rámu niektorej okennej výplne??
Nestačí na odstránenie objektívne narušeného stavu len väčšia vôľa riadiacich ("zodpovedných") zložiek, keďže rozpočet - ako sa zdá - problémom nie je, a teda sa dá aj zásadne ušetriť??

Obrázok používateľa yxz
tanicka (bez overenia)

Iste, bol sem "prilepený" článok zo spravodajstva, ale žiadny názor na to, čo sa v skutočnosti s hradom plánuje.
Preto sa ponúkajú aspoň dve otázky:
Aký je váš názor na zámer odstrániť dvorovú arkádu (južné krídlo) (Dušan Martinček, Alfréd Piffl)?
Ako dopadne interiérové zariadenie reprezentačnmých priestorov NR SR (interiérový design: nábytok, doplnky umeleckého remesla (Juraj Krén), mozaiky (Ľudovít Fulla), svietidlá), obstarané a vyhotovené k roku 1968 pri príležitosti podpísania ústavného zákona o čsl. federácii?

Sú teda bližšie informácie, alebo sa zas celá vec a informovanie bombasticky "limituje" do nadštandardného (sľubovaného) objemu rozpočtových financií, a celá vec "nevyhnutnosti rekonštrukcie" sa tradične nahliada cez prizmu zhrdzaveného rámu niektorej okennej výplne??
Nestačí na odstránenie objektívne narušeného stavu len väčšia vôľa riadiacich ("zodpovedných") zložiek, keďže rozpočet - ako sa zdá - problémom nie je, a teda sa dá aj zásadne ušetriť??

Ad:
Prenechá sa rozhodovanie o týchto otázkach (pamiatkových hodnotách) - ako na týchto stránkachj odporúča jeden diskutujúci - územnému plánu, a nakoniec "stavebnému úradu", ktorý predvčerom "rozhodoval" napr. o AuparkToweri?? Podobne, tak ako "dopadli" reliéfy od nár. um. Rudolfa Pribiša na budove Transfúznej stanice na Partizánskej ulici (odstránená v celom rozsahu)!?

Obrázok používateľa yxz
ta nic (bez overenia)

:arrow: opýtajte sa na KPÚ v Bratislave (napr. aj podľa zákona o verejnom prístupe k informáciám), údaje nemôžu byť tajné, nejaké rozhodnutia k prípravnej a projektovej dokumentácii museli vydať ... :?: :!:

Obrázok používateľa yxz
palo i (bez overenia)

je možné, že tie rozhudnutia sú staršieho dáta. Rozprávali sme sa s riaditeľom KPÚ, že by bolo dobré spraviť priamo na Hrade nejaké metodické stretnutie k tejto téme, čo bolo vydané , čo im chýba a čo sa s tým dá ešte robiť.

Obrázok používateľa yxz
tanicka (bez overenia)

:arrow: opýtajte sa na KPÚ v Bratislave (napr. aj podľa zákona o verejnom prístupe k informáciám), údaje nemôžu byť tajné, nejaké rozhodnutia k prípravnej a projektovej dokumentácii museli vydať ... :?: :!:

Presne tak, môžeme sa "iba" pýtať, ale faktické rozhodovanie je veľmi, veľmi pochybné - "stavebno-úradné", a teda takmer vždy je "mimo". Uvádzajú a - akurát -, konštatujú to aj "orgány":

"Opakovane sa nesplnili (2007) opatrenia na ukončenie a prerokovanie Zásad ochrany pamiatkového územia pre pamiatkovú rezerváciu Bratislava a PZ CMO Bratislava. Materiály sú rozpracované od r. 2004, pričom stav, keď nie sú pre exponované územie hlavného mesta jasné podmienky ochrany pamiatkového územia je neakceptovateľný a vytvára priestor na individuálne posudzovanie investičných zámerov a nejednoznačný výklad všeobecných pravidiel ochrany pamiatkového fondu.

7. Analýza možnosti zachovania architektúry vhodne dotvárajúcej prostredie pamiatkového územia bez jej vyhlásenia za NKP, preskúmanie zániku nehnuteľností v PZ CMO Bratislava od r. 2002

Predmetom ústredného štátneho dohľadu boli asanácie historickej zástavby tvoriacej súčasť územia Pamiatkovej rezervácie Bratislava (ďalej len „PR Bratislava"), PZ CMO Bratislava a ich realizované alebo plánované náhrady novostavbami od r. 2002 po súčasnosť.

Súčasťou podrobnej previerky bolo 9 prípadov asanácií historických objektov a ich náhrada novostavbami na území PZ CMO Bratislava a 1 takmer úplná asanácia historickej nehnuteľnosti na území PR Bratislava, ktoré sa v rozpracovaných zásadách ochrany pamiatkového územia hodnotili ako objekty dotvárajúce pamiatkové územie a ktoré reprezentovali historickú zástavbu danej lokality, podieľali sa na charaktere a hodnotách chráneného územia a vhodne dotvárali dané prostredie:
- Medená 9,
- Panenská 18,
- Panenská 32,
- Štefanovičova 2,
- Poštová 3,
- Lazaretská 3 (neodsúhlasený zámer asanácie, iba nadstavba),
- Lazaretská 6,
- Lazaretská 9 (neodsúhlasený zámer asanácie, iba nadstavba),
- Dunajská 31,
- Dunajská 46, 48, 52,
- Sasinkova 21,
- Podjavorinská 4,
- Nám. 1. Mája 7,
- Mudroňova 25,
- Palisády 29,
- Jozefská 13 – nám. Slobody 24

Väčšina posudzovaných asanácií objektov, ktoré tvorili súčasť kompaktnej zástavby a podieľali sa na chránených hodnotách jednotlivých častí územia PZ CMO Bratislava, je výsledkom presadenia zámerov jednotlivých investorov zväčšiť úžitkové objemy nadobudnutých nehnuteľností. Staré historické a neraz aj oslabené či narušené stavebné konštrukcie objektov, ktoré by bolo možné zachovať a sanovať aplikovaním štandardných technologických postupov a prostriedkov, neboli vhodné a ani pôvodne dimenzované na to, aby uniesli aj novú záťaž prípadných nadstavieb, v dôsledku čoho sa stali prekážkou pre realizáciu zámerov ich nových vlastníkov.

KPÚ Bratislava väčšinu asanácií týchto objektov odsúhlasil na základe statických posudkov, ktorých spracovanie zadali a predložili jednotliví investori. Iba v dvoch prípadoch navrhované riešenie zlého stavebno-technického stavu asanáciou objektu KPÚ BA zamietol, pričom sa zachoval z nich len jeden objekt. KPÚ Bratislava o definitívnych zánikoch historických objektov a o riešení ich náhrady novostavbami, ktoré sa stávajú trvalými súčasťami pamiatkového územia a budú sa podieľať na jeho hodnotách a charaktere, vo väčšine prípadov rozhodoval bez toho, aby tieto prípady podrobil odbornej oponentúre (napr. formou posúdenia zámeru asanácií a návrhov novostavieb v odbornej komisii).

Zásadnou otázkou v zlepšení súčasného nepriaznivého stavu je bezodkladné prijatie zásad ochrany PR Bratislava a PZ CMO Bratislava a riadenie sa ich postulátmi a princípmi vo všetkých prípadoch opravy, prestavby, úpravy a nadstavby nehnuteľností tvoriacich neoddeliteľnú súčasť historickej zástavby chránených území. Skutočnosť dlhoročnej absencie základných dokumentov regulovania stavebných zámerov v pamiatkových územiach historického jadra Bratislavy je v kontexte stále rastúceho záujmu investorov podnikať v oblasti hospodárskeho zhodnocovania týchto nehnuteľností neprijateľná a ďalej neudržateľná. Zásady po ich definitívnom odsúhlasení musia KPÚ Bratislava slúžiť ako základný dokument pri usmerňovaní stavebných aktivít v chránených územiach a ako podklad na ochranu pamiatkových hodnôt územia v zonálnej územno-plánovacej dokumentácii.

Vzhľadom na zásadný nesúhlas zodpovedných zamestnancov Pamiatkového úradu SR a KPÚ Bratislava s metodikou posudzovania asanácií historickej zástavby ako aj so závermi pamiatkovej inšpekcie k veci materiál sa predloží na posúdenie Pamiatkovej rade MK SR."

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: vďaka za "mapu" asanácií, no stále som sa nič nedozvedel, či naprojektovaná obnova hradu je z hľadiska pamiatkových kritérií v poriadku. Stretol som sa aj s informáciou, že nádvorie paláca má byť zastrešené, no v médiach pri prezentácii projektu (arch. Masár) nepadla o tom ani zmienka :|

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

Myslim, ze z hladiska pamiatkarskych kriterii nie je v poriadku ani terajsi stav hradu, tak asi tazko im moze zodpovedat tato planovana kvazi obnova.
Je to klasika a uz to na obnove.sk velakrat odznelo, pamiatka vyzera ako pamiatka uz iba zvonka, vnutri sa mozu vyzurit vsetky moderne technologie.
Co uz, aj tak lepsie investovat do hradu, ako do este vacsich nezmyslov

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa chobot
Offline

NRSR: Váhostav vyhral, opraví celý areál hradu
19:24 | 18.12.2008 | Jakub Filo

Bratislava - Spoločnosť Juraja Širokého Váhostav má podľa Kancelárie Národnej rady SR nárok realizovať celú stavebnú časť rekonštrukcie Bratislavského hradu a objektov v jeho areáli.

Váhostav v súčasnosti realizuje rekonštrukciu samotného hradného paláca za 1,2 miliardy korún, na ktorú riadne vyhral verejné obstarávanie. Vláda v stredu odklepla rozšírenie prác na viacero objektov v areáli bratislavskej dominanty.

Celý článok TU : http://aktualne.centrum.sk/~~cook~znzlh/domov/zdravie-skolstvo-spolocnos...

Obrázok používateľa yxz
tanicka (bez overenia)

Myslim, ze z hladiska pamiatkarskych kriterii nie je v poriadku ani terajsi stav hradu, tak asi tazko im moze zodpovedat tato planovana kvazi obnova.
Je to klasika a uz to na obnove. sk velakrat odznelo, pamiatka vyzera ako pamiatka uz iba zvonka, vnutri sa mozu vyzurit vsetky moderne technologie.
Co uz, aj tak lepsie investovat do hradu, ako do este vacsich nezmyslov

Čo na obnova. sk zaznieva je vlastne jedno, ak sa nechápe ako základná premisa stav hradu po roku 1811 a po obnove v 50. a 60. rokoch 20. storočia (Alexy, Piffl, Martinček a kol.). Myslím, že táto obnova je jedna z lepších - práve so zreteľom na predchádzajúci ruinózny stav hradného paláca... Hradu vtedy nič zásadné "navyše" nepribudlo, a snáď ani neubudli vtedy (a dnes) ešte jestvujúce pamiatkové hodnoty (architektúra, články, výtvarná výzdoba)... Pamiatková obnova tejto pamiatky, ak by bola dnes v stave z 50. rokov, by mala prejsť aj dnes.

Obrázok používateľa yxz
tanicka (bez overenia)

....aj dnes, v použitej metóde a výraze.
Totiž, vtedy sa išlo na vec (pod zásadným dohľadom), verejnosť ani odborníci sa netopili v množstve teoreticko-investično-záujmového balastu.

Obrázok používateľa yxz
Anonymný

No asi som detailista a purista, ale nech som. Ale ak mali v hrade po roku 1811 kupelne, zachody, teplu vodu, elektrinu a plyn tak zjem kefu. Pre mna pamiatkova rekonstrukcia, znamena pamiatkova, do uplnych dosledkov, to jest nielen uviest veci do povodneho stavu, ale naviac aj povodnymi technologiami. A o tom sa v pripade Bratislavskeho hradu da tiez uspesne pochybovat.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

No asi som detailista a purista, ale nech som. Ale ak mali v hrade po roku 1811 kupelne, zachody, teplu vodu, elektrinu a plyn tak zjem kefu. Pre mna pamiatkova rekonstrukcia, znamena pamiatkova, do uplnych dosledkov, to jest nielen uviest veci do povodneho stavu, ale naviac aj povodnymi technologiami. A o tom sa v pripade Bratislavskeho hradu da tiez uspesne pochybovat.
NIc v zlom, ale na zciatku 19. stor. tam vsetky tie veci, teda okrem elektriny a plynu mali.
A co sa tyka pamiatkovej rekonstrukcie, väcsi problem ako technologie je prave ten povodny stav. Na to by najprv ten povodny stav musel byt podrobne zdokumentovany, aby si z ruiny mohol vzkriesit budovu z urcitej fazy jej stavebnohistorickeho vyvoja.

Obrázok používateľa harp
Offline

Splachovaci zachod:
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=31902

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa chobot
Offline

3,8 miliardy korún je 3.800.000.000,-Sk
Toto je neskutočné neefektívne preinvestovanie
finančných prostriedkov na Bratislavský hrad.

Len pre zaujímavosť, by sme boli schopní za tieto peniaze :
Dotovať a pracovať efektívne na 120 hradoch
Kde by každý hrad dostal smiešnych cca 31.666.666,-Sk
A tieto peniaze by dokázali ročne
pri efektívnom preinvestovaní 3.000.000,-Sk
Financovať vzácne pamiatky po dobu cca 10 rokov.

Financovanie Bratislavského hradu
sa nedá nenazvať ináč ako národnou zlodejinou.

To sme fakt až taký slepý, hluchý a hlúpy ...

Obrázok používateľa yxz
Anonymný

Čo robilo MK SSR v medzirezotnom pripomienkovom konaní?
Bez pripomienok, nič.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.