Bratislavský hrad ako SNG...čo na to verejnosť?

22 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Adso
Offline
Bratislavský hrad ako SNG...čo na to verejnosť?

Odvážim sa pridať tému, ktorá už dlhšie výri v mojej laickej hlave...
Aké su Vaše laické aj odborné názory na nápad presunúť Národnú Galériu na Hrad?, Samozrejme po jeho rekonštrukcii. Predpokladám, že kapacitne by problém nebol, skôr naopak a naviac by sa tým pomohol odstrániť argument, ktorý SNG používa pri (ne)zbúraní Dedečkovho premostia, t.j. veľkosť Galérie. Okrem iného by to prispelo tiež k omnoho vyššej návštevnosti Hradu, kde bežný návštevník či turista odfotí Petržalku, prezrie si veľmi pusté a rozbité nádvorie, prezrie pár expozícii SNM čo sú tam a potom už nemá čo obdivovať. V rámci prehliadky Hradu, by mohli byť tiež expozície SNM tak v jeho dolnej časti ako aj v Oranžérii.

Bolo by to niečo podobné ako v Budapešti, kde MNG sídli práve v budove Kráľovského paláca a je skutočne sa načo dívať.

Obrázok používateľa harp
Offline

:arrow: aj novostavba SND ide "do kultúry", zrejme ako balvan. Zožerie "z kultúry" iba na prevádzu viac, ako všetky divadlá v SR dokopy.... :wink:

Niekde som cital ze ta budova ma 2000 miestnosti, len vtedy mi doslo co to musi byt za nezmyselnost.

Ak to je neudrzatelne tak sa to neudrzi. << Absurdne logicke viem :)

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa LiptaJ
Offline

:? "Do roka a do dňa!" Vtedy zistíme, koľko miliónov bude požiadavka SND na prevádzku v r. 2009. Budúci rok bude totiž "testovací", náklady sa budú "retušovať" krytím tzv. nepredvídaných položiek, odstraňovaním závad, dodávkami ďalšej a výmenou nefunkčnej techniky (viď napr. točňa v opere). A čo mi najviac vadí, je tá nemožná monštruózna architektúra, množstvo "hluchých" priestorov a "vylepšenie" lacných detailov drahými materiálmi. No čo sa dá čakať, ak "batoľa" má 23 rokov ... :wink:

Obrázok používateľa Adso
Offline

Eo Ipso, mas pravdu..problém, ktorý bude treba preklenúť ako prvý je získať Hrad späť do "mestkých" rúk, následne uskutočniť citlivú rekonštrukciu (alebo lepšie povedané nápravu po stopách komančov), vrátane rekonštrukcie historickej zelene a až potom umiestniť klenoty galérie a SNM. To, že je Hrad v správe kanc. NRSR je veľmi neštastný stav. Prispieva to k množstvu negatívnych oklností, vrátane absolútne trápneho času zatvárania areálu Hradu.

Obrázok používateľa xyz
xyz (bez overenia)

získať Hrad späť do "mestkých" rúk, následne uskutočniť citlivú rekonštrukciu (alebo lepšie povedané nápravu po stopách komančov), vrátane rekonštrukcie historickej zelene a až potom umiestniť klenoty galérie a SNM. To, že je Hrad v správe kanc. NRSR je veľmi neštastný stav. Prispieva to k množstvu negatívnych oklností, vrátane absolútne trápneho času zatvárania areálu Hradu.

Prevzatie hradu do "mestských" rúk Vám zabezpečí neprístupnosť zbierok SNG, a aj domova HM-SNM.
Potom sa môže jednoducho stať, že mesto hrad... predá.
Hrad nikdy nepatril mestu, vždy bol štátny (kráľovský, cisársky); hradné panstvo malo vždy veľké spory s mestom (a vice versa), ktoré nechcelo byť poddané.

Obrázok používateľa LiptaJ
Offline

:arrow: je pravda, že mesto bolo aj najviac opevnené práve voči hradu a podhradiu, no symbióze mesta so SNM a SNG, ktoré sú štátne, by prevod hradu na mesto sotva prospel. Stačila by menšia rozpínavosť Kancelárie NR SR, ktorá si po ukončení novostavby ponechala aj býv. Župný dom, hoci po "nežnej" sa plánovalo tam umiestniť Ministerstvo zahraničných vecí. Tu skôr ide o záujem vlády a parlamentu vyčleniť dostatok zdrojov na dôstojnú expozíciu o histórii územia Slovenska "od úsvitu dejín" po "najnovšiu štátnosť" (pracovne) a klenotnice, kde by sa obmieňali skvosty zo slovenských múzeí, archívov, historických knižníc a pod., resp. aj zo súkromných zbierok... tematicky, aktuálne (napr. k významným výročiam, etc.). To by však muselo byť v našej kultúre menej politiky a v politike viac kultúry :!:

Obrázok používateľa xyz
Edita (bez overenia)

Tak sa mi zda, ze sa tu znova hovori o niecom k comu diskutujuci nemaju dost relevantnych informacii. Snad iba LiptaJ lebo rozoznal nebezpecie "mestskych ruk". Samosprava je nezrela, reprezentovana ludmi bez skutocnych kulturnych potrieb, ktorych jedinou metou je ZISK. Statna sprava skostnatela a prelezena ludmi, ktori v pripade "ne"neznej by povacsine viseli na lampach, ktorych jedinou metou je PREZIT(co najdlhsie). Treba sa len lepsie pozerat a uvidite tu hlboku "historicku" nenavist medzi vuckami a mestami. Nechut podelit sa o MOC a vsetko podriadit vlastnym utilitarnym zaujmom bez ohladu na potreby a blaho obcana, ktory si to vsetko plati. Neviem o tom, ze by sa na rekonstrukcii Hradu podielal co len jeden komanc. Je skoda tuto otazku rozoberat, pretoze uz bola diskutovana milionkrat. Hrad je taky aky je a ziadna "citliva rekonstrukcia" ho necaka. Mozno sa bude sem tam flakovat a potom viest odborne debaty o nespravnosti toho flakovania. Jedine co neviem pochopit preco SNG a SNM "logicky patria" na Hrad? Nie je v tom nazore privela toho "komancskeho" nazerania na kulturu? Uplne scestna je vizia Hradu ako miesta "kde by sa obmieňali skvosty zo slovenských múzeí, archívov, historických knižníc a pod., resp. aj zo súkromných zbierok...". Obmienat by sa mohli iba "skvosty" z majetku statu a iba tie. Nic viac a nic menej - pokial by boli v takom stave, ze by ich bolo mozne nazvat skvostami. Nuz tolko k teme, sudruhovia.

Obrázok používateľa LiptaJ
Offline

:arrow: ak si uvedomíme, že väčšina návštevníkov Slovenska sú turisti z Viedne (prípadne z Budapešti) na jednodňovom fakultatívnom výlete v hlavnom meste , ktorí navštívia najmä hrad, možno ešte časť historického jadra a Primaciálny palác (potom už iba dobrú reštauráciu a piváreň), tak doceníme význam toho, čo má byť v expozíciách na Hrade. Ak sú SNM a SNG štátne, ešte nemusia byť v štátnom vlastníctve aj exponáty, ktoré ako výpožička a upútavka tam budú nejaký čas vystavené a potom sa vrátia k svojmu majiteľovi alebo do regionálneho múzeá. Ak "výkladná skriňa" SR nebude reprezentatívna, kto z Britov, Japoncov atď. uverí, že sa mu oplatí ísť aj niekde do Kremnice, Banskej Štiavnice, Levoče ... :?: :!: To so "súdruhmi" nemá nič spoločné, lebo keby boli takto uvažovali, tak by boli na Hrade urobili slušnú historickú expozíciu, nie "bombastický" projekt o Slovensku v socialistickej ČSSR (či ako sa to volalo) :|

Obrázok používateľa xyz
Edita (bez overenia)

Drahy LiptaJ, omyl! Ziaden regionalny "politik" nedoceni vyznam "vykladnej skrine SR" v BRATISLAVE. Oni ju chcu mat v Presove, Nitre, Ziline a kasirovat drobaky. Zial viem o com pisem. Nakoniec by ma zaujimalo co si predstavujes pod oznacenim "slusna expozicia". Za ostatnych trinast rokov bolo realizovanych viacero projektov (Bratislava, Martin) a pokial mozem sudit boli to dost nevyrazne prezentacie napriek vsetkym ideovym i financnym moznostiam. Existuje vobec na Slovensku "slusny" scenarista??

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: iba pár príspevkov a diskusia je už v závoze. Pritom išlo o to, či SNG má mať priestory (aj) na Hrade. Ja to chápem aj tak, či slovenské TOP výtvarné umenie patrí na Hrad. Áno, aj na Hrad. Lebo zahraniční turisti, to v SR znamená, žiaľ, že sú najmä v Bratislave (ešte Piešťany a V.Tatry, no pre iné skupiny). Dá sa povedať, že 90% zahraničných hostí so záujmom o kultúru a históriu navštívi iba Bratislavu. Hrad je cieľ No 1, preto sklamanie z toho, čo na Hrade nájdu početní návštevníci a výpravy, môže byť veľké. Ćím skôr Slovensko túto hanbu zlikviduje, tým lepšie. Slovíčkarenie o "slušnej" expozícii alebo "slušných scenáristoch" je v tomto prípade priam neslušné. "Slušný" návštevník Bratislavy (domáci, či zahraničný) si o tom myslí svoje. A už poriadne dlho... :!:

Obrázok používateľa Adso
Offline

Eo Ipso ďakujem, vystihol si to presne. Popravde týmto smerom som chcel diskusiu aj zamerať: Ak si návštevník Bratislavy prezrie mesto a potom iba pustý hrad nebude mať vobec dovod navštíviť hrad Červený Kameň či Devín, pretože si povie, že to po tomto zážitku to veľmi za to nestojí. Čo sa týka návštevnosti Bratislavy v kontraste s inými mestami na Slovensku, je tu veľký priestor na spoluprácu medzi BA a TN či TT. Aj keď úprimne povedané moja posledná návšteva Trnavy (asi pred týždňom) ma mimoriadne sklamala...mesto je síce veľmi pekné, avšak neuveriteľné zanedbané, ošarpané a rozbité. (o niektorých monumentoch komunizmu ani nehovoriac). Takže problém Hradu a galérie je aj problém turizmu na Slovensku a akéhosi image SK, a zatiaľ vobec nemame potuchy ako využiť to čo sa nám roky váľa pod nohami.

Obrázok používateľa xyz
Edita (bez overenia)

Je mi skutocne uprimne luto, ze som diskusiu zatiahla do uvozu. Snazila som sa len vyjadrit nazor a poukazat na niektore skutocnosti, ktore treba brat do uvahy. Mrzi ma, ze som nedosiahla viac. Predsa len nakoniec jednu pripomienku, za ktoru sa vopred ospravedlnujem. Odkial chlapci beriete tu istotu, ze Bratislava je pupkom Slovenska a cudzinec do nej zavita prave preto. Myslim si ze priciny navstevnosti hlavneho mesta su casto niekde inde. Mozno by ste sa cudovali, kolko o Slovensku zahranicny turista casto vie a co ma pri jeho navsteve prioritu.

p.s. Jedno ma predsa metie, ked uz chcete pohnut s Hradom a reprezentacnou historickou expoziciou kde ste boli ked bolo vypisane vyberove konanie na riaditela Historickeho muzea SNM. (Predpokladam, ze mate nad 25 rokov a aspon priemerne vedomosti o tom co riesite.)

Obrázok používateľa Adso
Offline

Editka neviem, mozno som cakal odpoved, ktora by bola podopreta faktami alebo nieco ine...ale takuto ironicku odpoved skutocne nie. Tak podme po poriadku, Bratislava je zatial z pohladu navstevnosti pupkom Slovenska z rovnakeho dovodu ako je nou Praha ci Budapest. Pre vysvetlenie aj Madarsko a Cesko disponuju mnohymi krasami, hlavne mesto vsak tvori tvar krajiny, jej image. Predpokladam, ze nebudes pochadzat z Bratislavy, to vsak nie je podstatne. Ide o tie trapne zabomysie vojny, ktore vacsina miest na Slovensku vedie proti BA, neuvedomujuc si, ze BA ma nielen moznosti, ale aj zaujem na propagacii mnohych dalsich casti Slovenska. Ako Bratislavcan mam moznost navstivit Trnavy, Nitru, Trencin a mnohe hrady a zamky v jej okoli, ako turista to vsak urobim len vtedy ak je prvy dojem ok...myslim, ze to je vsetko co som chcel k tomu povedat. Slovensko je relativne male, a to je nesporne obrovska vyhoda, ktoru treba spravne vyuzit...

Obrázok používateľa LiptaJ
Offline

:arrow: nezaoberám sa profesionálne históriou, už vôbec nie muzeológoiu, diskusiu v tomto fóre beriem ako prezentáciu spektra názorov. Domnievam sa, že riaditeľ Historického múzea SNM, ktoré nemá ani právnu subjektivitu, nemôže byť tou osobnosťou, ktorá rozhoduje o koncepcii hradu. Môže zohrať významnú úlohu, pokiaľ tandem minister kultúry a generálny riaditeľ SNM skutočne zvedú rozhodný boj počas schvaľovania rozpočtu v NR SR. To sa zatiaľ žiadnemu ministrovi kultúry "nestalo". Aj "hudecovská garnitúra", ktorá nemala problém získať do rezoru prostriedky, radšej plytvala peniazmi na nezmyselné projekty typu "putovná lepenková bazilika" na nádvorí hradu, ktorú ešte zmontovali aj v B. Bystrici a potom sa stratila. Ťažko pochopiť, že na seriózne formy prezentácie Slovenska sa prostriedky nenájdu ani teraz, keď je ekonomika v dobrej kondícii. Iste, množstvo fajnšmekrov chodí po rôznych, aj odľahlých slovenských končinách, no väčšina výprav cestovných kancelárií prejde cez hrad k Slavínu (kde môže "obdivovať" už asi 10 rokov stavebný dvor vedľa nemožnej prestavby kaviarne) a vráti sa domov s dojmom, že ak symbol Bratislavy poskytuje takúto ponuku, čo za hrôzy skrýva táto krajina kdesi na vidieku. Nevychádzajme v tomto posudzovaní z nášho poznania, ale z prvého (a často jediného) dojmu hosťa, ktorý už možno nikdy nielen na Slovensko, ale ani do Európy nepríde. Viedenský rezeň a "Plzeň" v útulnej reštaurácii v Starom Meste to už sotva vylepší :!:

Obrázok používateľa Adso
Offline

A pridal by som este dalsie dve veci, ktore az tak s danou temou nesuvisia, ale z turizmom ako takym vo svojej podstate ano... Iluminacia Hlavneho mesta je pri pohlade z hradu velmi slaba, je vidiet iba Stara radnica, ci zo strany hradu slabo vysvieteny Dom Sv. Martina, chce to vysvietit vsetky monumenty od Michalskej brany az po samotny Slavin a spristupnit vyhliadkove veze aj po zotmeni...
Druhou vecou su smerove tabule, uz minule som sa presvedcil, ze aj v nasom malom historickom jadre moze turista dlhsie hladat niektore monumenty. Takze, chce to smerovky na vsetky vyznamne budovy v centre a nielen oznacenie Hist. centre ci Railway station ( k tomu este pomerne nepresne)

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: Ako ďalej s Bratislavským hradom (?), čo okrem priestorov štátnej reprezentácie tam bude (?), či tam má byť jadro expozície o histórii Slovenska (od úsvitu dejín po dnešok), na to treba rozhodujúce "požehnanie" vlády a parlamentu. Ovocie takého rozhodnutia príde po niekoľkých rokoch. Je málo politikov u nás, ktorí sú ochotní priniesť takúto "obeť", lebo oni potrebujú preferencie dnes, maximálne zajtra. Takže po každých voľbách vždy iba začíname. To je bieda nielen našej politiky, ale aj smutný údel celého Slovenska :!:

Obrázok používateľa kunsthistorik
Offline

Milí diskutujúci,
dovolim si prispiek k vasim nazorom aj svojim, tykajucim sa temy "SNG v bratislavskom hrade".
Neviem ci ma vobec význam zaoberat sa touto myslienkou, kedze do rekonstrukcie budovy SNG bolo investovaných nemalých sil (priznavam neefektivne) a aj penazi a zrejme (aj ked nie v blizkej buducnosti) este nejake peniaze do budovy na rázusovom nábrezi vrazené budu...
Bratislavský hrad je architekturou "idealnou" pojat expozicie narodných dejin, teda Slovenského národného muzea (a nie muzea nábytkarskej tvorby ako je tomu dnes). Súcasné priestory SNG sú sice uz nepostacujuce, ale vytvorené pre ucely múzea krásnych umeni vratane premostenia architekta dedecka. Uz len samotné premostenie je akýmsi zaväzujucim momentom pre existenciu národnej galérie v týchto priestoroch. Ide o obdivuhodnu realizáciu na svoju dobu; patrí k skutocne ojedinelým architektúram 60tych rokov na Slovensku a jej nespornou kvalitou je aj 1800 m stvorcových (kvalitného) expozicného priestoru.
Nemajme výhrady voci SNG len kvoli premosteniu, ktoré je aj v zahranici ocenované ako pozoruhodná architektura.
Okrem toho, pre mna osobne by na hrade vznikol problem pri vnímaní diel slovenskeho vytvarneho umenia od polovice 19. storocia po sucasnost... Predsa len hrad je výrazne poznacený pamatou miesta a vodne kasarne (a ich okolie) sú o trosku neutralnejsie...

Obrázok používateľa Adso
Offline

Tak... dostali sa mi do rúk bratislavské noviny a čo som sa v nich nedozvedel.
SNG sa bude rekonštruovať. Daňových poplatníkov to bude to stáť miliardu a vzhľad galérie sa zmení len nepatrne!!! Zachovaná zostane dokonca aj ta červená farba na nej, len sa "zasklí" nádvorie, takže tie hordy ľudí (aspoň podľa vizualizácie) nebudú počuť hluk z nábrežia.
Tuším mi dochádzajú slová aj nápady..
V tomto štáte sa už dlhšie robí niečo veľmi zle a rozhoduje o tom skupinka málo kompetetných ľudí bažiacich po zisku. Na záver mi zostáva len dodať: Bolo by zaujímavé zistiť koľko by bolo potrebné uvolniť zo štátnej kasy na asanáciu predmostia spojenú s rekonštrukciou Hradu.

Obrázok používateľa harp
Offline

No ked si to porovname z avizovanym menej ako 100 mil. balikom kt. pojdu tento rok na pamiatky (v celej SR) cez Obnovme si svoj dom je to fakt zalostne.

1 000 mil. jedna budova VS. 100 mil. vsetky pamiatky + akcie na pamiatkach.

Na druhu stranu ide to do kultury :) Tesme sa.

Obrázok používateľa xyz
xyz (bez overenia)

Áno, mohlo by to byť riešením, vrátane odstránenia premostenia. Hrad je atraktívnym historickým prostredím, možno tam "upratať" aj stálu expozíciu a prechodné výstavy. Napokon, výstavné podujatia SNG sa tam už konali.

Problémom však je to, že pre SNG bola vládou SR schválená a znovu sa schvaľuje mimoriadna dotácia na riešenie existujúceho areálu, vrátane výstavby novej prevádzkovej budovy na voľnom priestore na Lodnej ulici; majú k tomu vydané aj stavebné povolenie. Otázkou je, či budú skutočne schválené financie.

Áno, trochu koordinovaného prístupu by v rezorte kultúry nezaškodilo; v prípade Hradu je však potrebná aj dohoda s NR SR.

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: aj novostavba SND ide "do kultúry", zrejme ako balvan. Zožerie "z kultúry" iba na prevádzu viac, ako všetky divadlá v SR dokopy.... :wink:

Obrázok používateľa Eo Ipso
Offline

:arrow: anketová otázka by mala znieť, či priestory hradu by mali slúžiť aj SNG, lebo aj SNM tam logicky patrí. Koncepcií na využitie BA-hradu bolo množstvo, vrátane "klenotnice" najhotnotnejších zbierok múzeí a galérií z celej SR, no "spolupráca" s Kancelárou NR SR vždy bola viac prekážkou, ako pomocou... Ak sa financie na obnovu hradu aj našli, vždy to zhltli interiéry Kancelárie, palác na západnej terase, podzemná chodba do parlamentu, garáže a iné pôžitky poslancov, vrátane luxusných limuzín pre podpredsedov NR SR. Ide o jeden a ten istý rozpočet, lebo hrad je v správe NR SR. Ach jaj..... :(

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.