Bojná - hradisko Valy

38 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Zepa
Offline
Bojná - hradisko Valy

Vie niekto z účastníkov tohto fóra niečo viac o nálezoch na hradisku Bojná ? Ak áno, oboznámte aj ostatnú verejnosť, lebo podla toho, čo viem ja, sa jedná o jeden z najvýznamnejších objavov za dlhé roky. 4.7.2006 sa v múzeu NR začína výstava k týmto nálezom, potom budeme múdrejší.

Fotografia v diskusiach - antiK
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

   Tak som sa konečne rozhodol prvýkrát navštíviť  hradisko Bojná-Valy. Naštartoval som svoju 15 ročnú Felíciu, a našťastie ma (na 260-tich km) nesklamala ani pod Fačkovským sedlom. Od Ranča v Bojnej ma pohodlne vyviezol autobus v dĺžke 8 km, potom treba ešte pár minút peši. Hlásili búrky, ale dáždnik mi bol zbytočný, slnko pieklo celý deň. A všetko sa tam dialo v príjemnom chládku pod stromami.
   Trochu som sa zorientoval, pookukával stánky, a práve som zachytil včas prednášku archeológa K.Pietu. Povodil nás po západnej časti hradiska, kde sa vykonávajú hlavné archeologické práce.
   Teda, žasnem nad veľkosťou obranných valov hradiska.  Tam sa archeologické prieskumy asi nikdy neskončia. Žulový podklad im robí problémy pri georadarovom skenovaní do hĺbky. Ale že sa také okaté hradisko neskúmalo už aspoň pred 40 rokmi, to je na zamyslenie. V tom sme rozdielni napríklad od takých Angličanov, či Nemcov. Naša Académia nemala kapacity, a súkromník bol (a je) prevysoko nežiadúci.
   Teda, krásne strávený deň.

   Kto neverí, nech si pozrie vyše hodinový film z tejto Cyrilo-metodskej slávnosti 2016,  9.júla:
                                   

                                     https://www.youtube.com/watch?v=f6TjbfW-9tc

 

bojna-archeologia.jpg bojna-archeologia.jpg bojna-zapadna-brana.jpg bojna-zapadna-brana.jpg bojna-val.jpg bojna-val.jpg bojna-prednaska.jpg bojna-prednaska.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

Z Bojnej vyháňajú detektoristov miestni.

čítajte viac...

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa antiK
Offline

V sobotu otvoria archeologické Múzeum Veľkej Moravy

NITRA 16. mája (SITA) - Múzeum Veľkej Moravy v Bojnej v okrese Topoľčany otvorí premiér Robert Fico v sobotu 19. mája o 15:00. Nové múzeum zriadila obec a Archeologický ústav SAV v Nitre v zrekonštruovanej budove obecného úradu, súčasťou bude aj infocentrum regiónu pre návštevníkov. Bojná je významnou archeologickou lokalitou s nálezmi z 8. a 9. storočia. Prvá expozícia vznikla v kultúrnom dome v roku 2007, teda ešte pred začatím systematického archeologického výskumu. Základ nového múzea budú tvoriť predmety z pôvodnej expozície, no nebudú chýbať ani najnovšie nálezy a vynovená bude aj ilustračná časť.
Bojná je známa najmä vďaka nálezu pozlátených plakiet z 9. storočia, ktoré pravdepodobne zdobili prenosný oltár. Objavenie náleziska vyvrátilo hypotézu, že Nitra bola jediným mocenským centrom 9. storočia na našom území. Veľké množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že Bojná bola sídlom miestneho kniežacieho rodu. Našli sa tu napríklad odlievané zvony, šperky, tisíce kovových nálezov ako sú kopije, šípy, jazdecké ostrohy či poľnohospodárske a remeselnícke nástroje. Na viacerých nálezoch boli znázornené kríže.

Obrázok používateľa creature
Offline

defenestrácia, by na cas vyriesila vela nasich problemov.

je mi to luto, ale asi je to tak.

Obrázok používateľa palo
Offline

"Tohto roku ... hrozí, že vzácne lokality v Bojnej, Matejovciach, Cinobani či v Nižnej Myšli zostanú opustené. Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied totiž nedostal dotácie na základný terénny výskum, takže všetky podobné projekty bude musieť zastaviť.

...

(Riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej) Ruttkay sa obáva, že ak Bojnú opustia odborníci, uvoľnia pole vykrádačom, ktorí sa tam činili už predtým. "My sme to zachránili. Ak odídeme, bude z toho eldorádo, lebo to nikto neustráži. Zase sa budeme len z rôznych zahraničných aukcií dozvedať, že tam a tam predali niečo zo Slovenska. Pre mnohých je to výnosná zárobková činnosť," varoval Ruttkay. Podľa neho je však možné, že sa predsa len podarí nájsť nejaké peniaze, možno aj od podnikateľov, ktorí v Bojnej pomohli aj na začiatku, keď na to ešte neprispieval štát. "Začneme sa na nich obracať, či by nám neprispeli aspoň na tlmený výskum. V Bojnej by na to stačilo asi 10-tisíc," odhadol riaditeľ ústavu."

 

Celý článok Radovana Krčmárika z 18. januára 2012 si prečítajte na spravy.pravda.sk.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Archeológ Pieta: Starí Slováci? Hlúpe slovíčkarenie.

čítajte viac...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Mne už tiež, aj keď druhá sa rozroluje iba do polovice...predtym to malo zrejme nejake technické problémy

prekvapuje ma, že sa fotky nezobrazili priamo v príspevku, ale treba na ne kliknúť

...hlavne, že sa dajú pozrieť ;)

Obrázok používateľa Orgon
Offline

Mne tie fotky idú

__________________

www.hradiska.sk

Obrázok používateľa antiK
Offline

Sľubované fotky

Bojná val I. Bojná val I. Bojná val II. Bojná val II.
Obrázok používateľa Orgon
Offline

Poznám, vidím že musím pozornejšie počúvať texty

Obrázok používateľa antiK
Offline

To je úryvok textu zo split albumu: Hromovlad/Slavigrom - Perperuna (2009)

Obrázok používateľa Orgon
Offline

dobré, že Slavigrom ... to je z EP Kraj Temný? Alebo z ktorej je to skladby?

Obrázok používateľa antiK
Offline

Dve fotky z nedávnej návštevy hradiska dokumentujú prierez valu.

fotky neskôr...nejdu momentálne vložiť

Obrázok používateľa Orgon
Offline

Ozaj, nie je tu niekto, kto by nám vedel aspoň neoficiálne povedať, čo nové sa tam našlo poslednú sezónu?

Obrázok používateľa Satrapold
Offline

Čo to o Bojnej aj o ďalších hradiskách na Sk sa dá nájsť tu:

http://slovanske-hradiska.blogspot.com/search/label/Bojn%C3%A1

Obrázok používateľa Tamara
Tamara (bez overenia)

Zaujímavé..... prečo (?!) sú nálezy zo súkromnej zbierky , ak Bojnú skúmali pracovníci AÚ SAV ?!

Obrázok používateľa Tamara
Anonymný

Prečo ? To by zaujímalo viac ludí... Ale to sme pri inej diskusii, o účelnosti a neúčelnosti vynakladaných prostriedkov na výskum. Môj osobný názor je však taký, že pokial to dokážu nájsť amatéri, nemal by to byť problém nájsť profesionálom, hlavne ak sú za to ešte aj honorovaní.Plakety boli odkúpené zo súkromnej zbierky, podla článkov v tlači, asi za 300000 Sk. A Ak sme už pri tom... ak by sa mal dodržievať striktne zákon a všetko nájdené je majetkom štátu...tak potom štát vlastne zaplatil za svoj majetok. Hovoria tomu síce nálezné, ale v podstate to nie je nič iné, ako tvrdý obchod. Bojnu poznám velmi dobre a myslím si, že toto miesto by si zaslúžilo iný prístup a záujem zo strany profesionálov...aspoň taký, ako majú oň amatéri.

Obrázok používateľa Tamara
Peter (bez overenia)

Prečo, prečo.....?! Lebo občan našiel pred rokmi, nechal si to doma, potom to z nejakých pohnútok priznal....... našťastie. Dúfajme, že to nie je podvrh, ako sa v dejinách neraz stalo. Možno to našiel ešte dedo, snáď vnuci označili presne, kde to bolo. Dúfajme, že naozaj v Bojnej. Žeby prví Slovania na Slovensku boli Bojnici.......?! Zbojnici prišli až po nich.....

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

viete niekto, kto tam konkretne kopal?

Obrázok používateľa Zepa
Offline

Ak myslíš z profesionálov, tak vedúcim výskumu je Dr. Pieta. Ak myslíš z amatérov, tak tých je velmi vela...ale nemenovaných.

Obrázok používateľa Zepa
Offline

Chcem vložiť pár obrázkov z leta...ako sa kopalo na Bojnej. Či sa mi to podarí, uvidím...

Obrázok používateľa Tamara
lego (bez overenia)

Tiež som tam pár krát bol, našli sme tam povrchovým zberom 4 železné hrivny, nôž, klin, časť reťaze,obruč z vedra a praslen - všetko sme odovzdali do Múzea v Piešťanoch Mgr. Krupovi jednu hrivnu aj zreštaurovali.

Obrázok používateľa Tamara
lukas (bez overenia)

čo sa týka nálezov z Bojnej, tak podla mna treba byt opatrný pri hodnotení artefkatov ako nálezov z prelomu 8-9 storočia. Nálezy sú posudzované na základe iných nájdených artefaktov v Starom Měste. A tie sa dnes posuvaju o niekolko rokov dopredu. Takže hradiska v Bojnej možu byt kludne z obodbia skor Svätopluka než Pribinu

Obrázok používateľa demo
Offline

V Ponitrianskom Múzeu akurát frčí výstava

Bojná zabudnuté hradiskomoravského kniezatstva

ci tak nejak odporúčam...

Obrázok používateľa asomtam
Offline

http://www.docstoc.com/docs/48728832/Bojna

Obrázok používateľa asomtam
Offline

https://www.vedatechnika.sk/SK/VedaASpolocnost/NCPVaT/video/Stranky/2009...

Obrázok používateľa palo
Offline

Vyšla známka, ktorá zobrazuje pozlátené plakety z Bojnej

2. júla 2008 (SITA) – Novú poštovú známku, ktorá zobrazuje nedávno nájdené pozlátené plakety z Bojnej v okrese Topoľčany uviedli dnes v Nitre do života. Plakety pochádzajú z deviateho storočia a dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území už pred príchodom Cyrila a Metoda. Autorom výtvarného návrhu je akademický maliar Igor Benca, dekan Fakulty výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici a žiak významného umelca Albína Brunovského. Nominálna hodnota známky je 33 korún, jej rozmery sú 26,5 krát 44 milimetrov. Vyšla v náklade 3 300 kusov a jej rytcom je František Horniak.

Na známke je zobrazená plaketa s okrídleným Kristom. Je to zriedkavý ikonografický typ, jeho najstaršie známe zobrazenie pochádza z iluminovaného rukopisu Homílie Gregora Naziánskeho, ktorú nechal vyhotoviť konštantinopolský patriarcha Fótios pre byzantského cisára Basilea I. v rokoch 880 - 886. Súbor nájdených plakiet s ikonografiou anjelov tvoril zrejme súčasť relikviára.

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

Archeologický ústav SAV udelil Ficovi ocenenie za podporu výskumu

BOJNÁ. Zlatú plaketu Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied si dnes v Bojnej v okrese Topoľčany prevzal podpredseda Národnej rady Robert Fico.
Ocenenie získal v kategórii Podporovateľ slovenskej archeológie za to, že sa mimoriadne angažoval v prospech rozvoja slovenskej vedy a výskumu našich najstarších dejín, uviedol riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5557302/archeologicky-ustav-sav-udelil-ficovi-ocenen...

neviem preco, ale cele to vo mne vzbudzuje nejake divne pocity ... cielene politikum :-(

Obrázok používateľa Tamara
Anonymný

hej na bojnej bolo v lete fajn
aj kopalo sa dobre aj našlo sa veľa kto bol vie
pozerám na tie obrázky to je z plochy 3?!

Obrázok používateľa Tamara
leonard (bez overenia)

Vláda SR dnes schválila štátny rozpočet na rok 2007 a medzi jeho položkami aj 5 mil. Sk na archeologický výskum v obci Bojná, ktorý dosiaľ odhalil cenné kresťanské pamiatky z obdobia pred Veľkou Moravou.

Voľby prehliadania komentárov

.

Bojná Valy

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.