aktivita diskusia Pamiatky Banská Hodruša

Tagged: 

  • Banská Hodruša

    Posted by palo on 31. augusta 2009 at 12:58

    Starobylá, pôvodne banícka obec, ktorej existencia sa spája s baníctvom a ťažbou zlato-strieborných rúd už v 13. a 14. storočí. Prvá písomná zmienka sa spája s rokom 1352 s pôvodnou osadou Karlík, nachádzajúcou sa nad Banskou Hodrušou na vrchu Kerling. Hodruša je doložená roku 1376 a to ako vonkajšia časť (ulica) mesta Banská Štiavnica, vzdialeného 8 km. Hodruša sa viackrát neúspešne pokúšala o osamostatnenie a získanie privilégií slobodného banského mesta. Na čele Hodruše bol tzv. “viertelmeister”, ktorý bol súčasne členom štiavnickej mestskej rady. Súčasťou Banskej Štiavnice bola Hodruša až do roku 1952, teda plných 576 rokov. Samostatnosť Banskej Hodruše trvala do roku 1971, keď došlo k zlúčeniu obcí Dolné Hámre a Banská Hodruša. V roku 1980 boli do obce Hodruša-Hámre začlenené aj Kopanice.

    Najväčší podiel na vzniku a rozvoji osídlenia mala vždy banská činnosť e existencia baní, preto sa stala v minulosti aj častým terčom tureckých vpádov (roky 1564, 1576 a 1578), ale aj miestom baníckych povstaní (najvýznamnejšie v roku 1525). Úspechy baníckej činnosti sa spájajú s návštevami viacerých panovníkov a príslušníkov kráľovských rodín. Baníctvo v štiavnicko-hodrušskom banskom revíre dosiahlo vrchol v 18. storočí. Podľa písomných záznamov sa v rokoch 1600-1936 v revíre vyťažilo 47 ton zlata a 2577 ton striebra.

    Hodruša sa rozkladá okrem hlavnej, tzv. Hodrušskej doliny ešte vo viacerých vedľajších údoliach. Osídlenie týchto údolí si možno vysvetliť tým, že baníci si stavali domy v blízkosti baní, v ktorých pracovali. Historicky najvýznamnejším územím je miestna časť Banská Hodruša, kde sa nachádza aj najväčšie množstvo prírodných technických a kultúrnych pamiatok. Zachovala sa jej historická panoráma, štruktúra osídlenia vo väzbe na architektonické dominanty, základné urbanistické vzťahy k prírodnému okoliu, ako aj forma a vzhľad stavieb (veľkosť, materiál, farby a rôzne detaily stavieb).

    Medzi najpozoruhodnejšie sakrálne stavby v Banskej Hodruši patria:
    • Farský rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša z roku 1387
    • Cintorínsky rímsko-katolícky kostol sv. Petra a Pavla z roku 1500
    • Kamenná vstupná brána do rímsko-katolíckeho cintorína z roku 1580
    • Banícky kostolík v Jalšovej z roku 1752
    • Sochy svätých a kríže pri vstupoch do baní
    Medzi najvýznamnejšie prevádzkové a úžitkové objekty patria:
    • Banícka klopačka z roku 1521
    • Strážny dom “Wachthaus” z roku 1536
    • Budova správy závodu Dolný Finsterort z roku 1542
    • Obecný dom “Leithaus” z roku 1503 – 1505
    • Areál šachty Mayer I. z roku 1929
    • Vstupný portál štôlne Ján Baptista
    • Vstupný portál k šachte Lill
    • Budova haviarskej
    Neudržiavané objekty pôvodných základných škôl v Hodruši:
    • Rímsko-katolícka škola v Hodruši
    • Evanjelická škola v Hodruši
    • Rímsko-katolícka škola v dolnej Hodruši

    S prihliadnutím na početnosť a historický, technický a kultúrny význam objektov nachádzajúcich sa v Banskej Hodruši, bola táto časť územia obce Hodruša-Hámre vyhlásená vo februári 1999 za pamiatkovú zónu. Už predtým, v roku 1993, bola Banská Hodruša zahrnutá do územia lokality svetového dedičstva UNESCO „Banská Štiavnica a technické pamiatky v jej okolí“.

    (Spracované s použitím informácií z internetu).

    mathaeus odpovedal 11 years, 10 months ago 11 Členovia · 33 odpovede/odpovedí
  • 33 odpovede/odpovedí
  • kety

    Member
    31. augusta 2009 at 19:39

    Taketo historicke informácie by som chcela zistit o Kremnických Baniach. Maš nejaké zdroje ?

  • vlcik-tlcik

    Member
    1. septembra 2009 at 19:43

    Keď sa povie Hodruša, skôr ako všetky vzácne stavby, sa mi vybaví meno Emil Boleslav Lukáč, pre mňa skôr ako slovenský básnik. Vlastním zopár jeho zbierok, preklady Ady Endreho, ja viem, bol trochu pochmúrny, trochu patetický, trochu staromódny, ale vzdelaný a rozhľadený človek, aj slovák.

  • strombus72

    Member
    2. septembra 2009 at 16:34

    T a to co bolo na konci? Ja som tiez kedys pisal verse, aby si vedel, bars len turko german poslovanceny,vo svece tych uhrov zlych polapeny!

  • palo

    Member
    4. septembra 2009 at 12:19

    Prišlo mailom:

    ….nemal som ani naladu ist to odfotit z vnutra – ist sa pozriet do dvora….. ostala jedna cast z toho domu, bol to krasny dom …. obavam sa, ze aj ta kulisa, ktora tam je /zatial je/ vyzera na spadnutie…. hmm obnova…. (?) – v ponimani niektorych cast obnovime 90% zburanim a tych 10% nechame padnut…. a potom sa moze obnovovat…..

  • zavinac

    Member
    20. septembra 2009 at 21:01

    Jedná sa o bývalý dom židovského obchodníka Jakaba Weissa, ktorý aj s rodinou skončil niekde v koncentráku…
    V dome bol koloniálny obchod hostinec, sklady a podobne.Po vojne slúžil tzv Weissovský dom ako obytný, v 90 rokoch ho zakúpila súkromná firma a nechala ho schátrat. po roku 2000 sa prepadla cast strechy a krovu v dvoch miestnostiach. na jar tohoto roku ho odkúpil niekto so zámerom spravit z neho chalupu. Kedze nad hlavnym vchodom sa nachadza portikus s freskou s motívom rohu hojnosti, novy majitel sa ho pokusa zachovat, ale ide na to uplne zle – kedze zbural vsetky ostatne steny, celna stena sa zacala nachylovat a tak ju podoprel. Lenze stavanie je casovo aj financne narocnejsie, a tak uz z tejto strany zimy zo stavania a zachytenia prednej steny asi nic nebude…
    Burat je lahsie ako stavat…Dom nieje a nebol pamiatkovo chraneny, a v Hodrusi sa deju s domami/chranenymi/ aj horsie veci.
    Zdroj niektorych udajov: Ing. Vit Priesol: Najstarsie dejiny obce Hodrusa-Hamre

    Zavináč :cry:

  • zavinac

    Member
    15. novembra 2009 at 16:22


    Ak som všetko urobil správne, tak by tu mal byt zobrazený Weissov dom pred jeho ak sa to tak dá nazvať – rekonštrukciou

    Niekolko clankov o historii banictva a s banictvom suvisiacich stavieb, technických diel, sakralnych stavbach a podobne /Nielen o Hodrusi-Hamroch/ najdete na http://www.mineraly.sk/ ktora obsahuje slusne velky potencial informacii o miestach suvisiacich s dobyvanim rud aj nerud
    Tu by mali byt aj informacie aj o historii Kremnickych bani Ak nie, popatram vo svojom archive

  • zavinac

    Member
    31. decembra 2009 at 17:59

    Hm, obrázok sami vložit nepodarilo, ani keď mal šírku 549 pixelov a postupoval som podla návodu….
    Nevadí, Hodruša-Hámre má mnoho iných zaujímavejších objektov.
    Napríklad objekt Leuthausu /v minulosti sa pri ňom nachádzala šachta Leuthaus, pochádza z 15 storočia a je to najstaršia dochovaná svetská stavba v Banskej Hodruši. Zvonku je vcelku nenápadná a poschodie je prestavané, ale zvnútra v pivničných priestoroch, ktoré boli kedysi prízemím je mnoho klenieb a portálov – od renesančných až po gotické. Tento dom bol totiž pobočkou královskej banskej komory, kde sa zhromažďovalo zlatostriebro vytavené v tunajších hutách pred jeho prevezením do hlavnej budovy Kammerhofu v Banskej Štiavnici. Z pivnice má dva únikové východy – jeden nahor pod kopec Frauenberg a druhý nadol do systému prastarých baní Althandel a Handel hodritsch.Neskor slúžil ako sídlo krámskeho richtára
    Mimochodom, vie vobec niekto, že aj Banská Hodruša bola v minulosti opevnená, dokonca mala aj pevnostnú bránu? Neskor o tom napisem par detailov
    Nemenej zaujímavou a významnou pamiatkou je renesančná veža Klopačky – jedna z piatich dochovaných baníckych klopačiek na Slovensku /Prešov-Solivar, Banská Štiavnica, Kremnické Bane a Špania Dolina/ ktorá je prepojená chodníkom s “Bachauzom” strážnym domčekom nad dolinou /Wachhaus/ – ktorý po stáročia slúžil ako strážnica proti roznym nájazdníkom. Hodinový stroj majstra Tlačila z Olomouca z 18. storočia dodnes funguje, ciferník po vzore starých miest ukazuje iba jednou ručičkou, samostatnou kapitolou sú Hodrušské horizontálne studne, gotický kostol so zamurovaným portálom atďatďatď.

    Veselého Silvestra prajem

  • palo

    Member
    3. marca 2010 at 21:08

    drahi spolunavstevnici nasej rozkosnej kaviarnicky,

    na zaklade novo proctenych infosiek, mi neda zasa trosku pokvakat i o sebe :)
    v roku 1994 som prvy krat navstivila Hodrusu – Hamre a ihned sa tato lokalita stala mojou srdcovkou… a je nou dopodnes*dnes… a navyse dnes som pochopila, ze to nielen vdaka romantickym zazitkom s priatelmi, synom ci rodinou z moravy… ale hlavne pre vibraciu zaujimavych osobnosti z tejto malebnej dedinky, ktore su spojene s mojim hrdinom… rodakom z mojho rodneho kraja :)

    Štefánikovi odovzdával dôstojnícke šable
    Určitú dobu za prvej ČSR bol riaditeľom podniku Sandrik Ing. Jaroslav Splitek, bývalý čs. legionár, ktorý odovzdával M.R.Štefánikovi vo francúzsku i Rusku ako čestné uznanie – dôstojnícku šabľu. Zachovali sa tieto relikty?
    V.K., Hodruša – Hámre

    Pilot našej doliny
    V análoch akviatiky je zapísaný aj rodák z Banskej Hodruše Štefan Rudzan. V roku 1925 narukoval k 5. letke pluku v Nitre. Z mladosti si pamätám, ako v lete 1926 “uletel pri jednom cvičnom lete do svojho rodiska”. Pri návrate z Hodruše zakrúžil aj nad továrňou Sandrik, v ktorej jeho otec pracoval vo valcovni. Po odvážnom znížení zhodil veniec so stuhou na tzv. zadné nádvorie, niekoľkokrát svojim strojom zamával a odletel. V tých rokoch to bola veľká senzácia…
    Nie však v tomto hrdinskom kúsku je nevšednosť tohto pilota. Pozoruhodnosť je v tom, že Štefan Rudzan bol modelom maliarovi – majstrovi Schurmanovi pre maľovanie portrétu generála Štefánika v roku 1927, na ktorého sa postavou aj tvárou dosť podobal. Šesťkrát prišiel do kasární maliar Schurman, šesťkrát sedel a stál Štefan v generálskej uniforme, kým bol majster so svojim dielom spokojný. Podľa tohoto obrazu bolo zhotovených tisícky reprodukcií ako portrét generála M.R.Štefánika.
    J.M, Hodruša – Hámre

    zdroj: casopis Bradlo, rubrika “z vasej korespodencie”

    :arrow: a to ste vedeli, ze Štefanik pocas prvej svetovej vojny robieval nalety nad nepriatelskym uzemim, aby potom mohol zakreslit strategicke miesta…
    proste hrdina a mojho srdca sampion :)

    Uskalienka, potešila si moju dušu, že máš rada Hodrušu. Je to aj moja srdcovka. Tak by som Ti rád dal do pozornosti moju fotograficku tvorbu z tejto doliny v tieni slávnejšej Banskej Štiavnice na adrese
    http://www.picasaweb.google.com/photohodrusa
    Vacsinu z tam uvedených fotiek okrem podzemia najdes aj na http://www.panoramio.com ked do hladania Search Place zadas Hodrusa.
    Na Panoramiu vsak najdes fotky pamatihodnosti z celeho sveta a preto by som ho doporucil vsetkym zaujemcom o pamiatky.
    Pozdravuje Zavináč

  • Anonymous

    Member
    13. marca 2010 at 20:02

    Teraz by to uz mohlo fungovat, problem bol naozaj v tom , ze moj povodny nick bol s diakritikou
    Takto vyzeral dom obchodnika a vydavatela Jakaba Weissa pred pokusom o adaptaciu:

    Z povodneho domu zostala len predna stena s portikusom

  • peeeto1

    Member
    18. marca 2010 at 16:15

    no, tak to je naozaj smutne…vyzera, ze to bol krasny dom, ten portikus je uzasny…
    Ja akurat zvazujem kupu chalupy na zaciatku Banskej Hodruse, je to dom kvazi pri ceste, rovno oproti byvalemu Kulturnemu Domu, ktory je momentalne schatraly.Pozemok sa mi velmi paci, bohuzial chalupa uz presla niekolkymi upravami po majiteloch, ktori velke nadsenie pre obnovu asi nezdielali.Trochu dufam, ze by som to mohol dat nejako do normalnejsieho stavu, obnovit skutocny raz byvaleho banickeho domceka…no, uvidime…poznate niekto(zrejme ty, palo) tuto cast Hodrusi, kde sa nachadza tento domcek?Momentalne je na zlto natrety, s hnedou s plechovou strechou…ach, jaj…vdaka, za odpoved.

    P.S.
    Palo, tie tvoje fotky su skvele….Banska Hodrusa je carokrasna…

  • palo

    Member
    18. marca 2010 at 16:32

    Počkaj, počkaj, peeeto1! Nechcem sa nezaslúžene pýšiť cudzím perím, určite si si pozeral zavináčove fotky. Nad tými som vzdychal aj ja…

  • uskalienka

    Member
    18. marca 2010 at 17:02

    presne tak… taa foto nadhera je od Zavinaca…

    palo to tu vkusne moderuje… az na tu fotecku nespratnikov :? co uz… za jej obsah nemoze… a veru… realita – kruta to vecicka…

    cele to komicky a pre mna i recesisticky zaznelo… palo v tejto teme zverejnil jednu jedinu fotku, z ktorej nam asi vsetkym vlasy dupkom stoja aaa peeeto1 tu ospevuje fotky od pala :wink:

  • zavinac

    Member
    18. marca 2010 at 17:43

    no, tak to je naozaj smutne…vyzera, ze to bol krasny dom, ten portikus je uzasny…
    Ja akurat zvazujem kupu chalupy na zaciatku Banskej Hodruse, je to dom kvazi pri ceste, rovno oproti byvalemu Kulturnemu Domu, ktory je momentalne schatraly.Pozemok sa mi velmi paci, bohuzial chalupa uz presla niekolkymi upravami po majiteloch, ktori velke nadsenie pre obnovu asi nezdielali.Trochu dufam, ze by som to mohol dat nejako do normalnejsieho stavu, obnovit skutocny raz byvaleho banickeho domceka…no, uvidime…poznate niekto(zrejme ty, palo) tuto cast Hodrusi, kde sa nachadza tento domcek?Momentalne je na zlto natrety, s hnedou s plechovou strechou…ach, jaj…vdaka, za odpoved.

    P.S.
    Palo, tie tvoje fotky su skvele….Banska Hodrusa je carokrasna…

    Viem ktorú chalupu myslíš, má slušný pozemčok ktorý je v tejto doline skor výnimkou. neviem nakolko je zachovaná vnútorná dispozícia. Ten chalupár čo to predáva sa celkom snažil, poreparoval to ako tak v rámci možností. Mimochodom, Banská Hodruša – aspon jej kataster, kde stávala tabula Banská Štiavnica časř Hodruša – sa začína o pár kilometrov nižšie – pri šachtách Mayer. Táto chalupa je skor v hornej tretine :wink:

  • peeeto1

    Member
    18. marca 2010 at 18:50

    Uskalienka, myslel som tie fotky s picasaweb-u.Tie, co tu palo hodil, su vsetko mozne, len nie carokrasne. Skoda, ze ludia nevidia dusu v starych domoch, tu uzasnu atmosferu, co vyzaruju zo seba, tradicne stavebne postupy starych majstrov a ich byvalych majitelov, ktori sa o svoje domy s laskou starali.

    diky, Palo, za odpoved, aj za to upresnenie, kde sa vlastne nachadza v katastralnom uzemi Hodruse-Hamrov.Aj by si vedel nejako info, co to bol za dom v davnej historii?Lebo nevedeli mi ani na obecnom urade povedat, aky stary dom je…Dispozicne vnutri je podla mna dost zmeneny, hlavne ma mrzi, ze zamurovali tzv. ”ciernu kuchynu” v ktorej sa volakedy varilo.Takisto povznikali vnutri nove priecky, ktore tam podla mna vobec nemusia byt. Ale suhlasim, ze zvonku to nie je najhorsie, povodne mury stoja, komin taktiez, takze uz len hor sa do prace!;-)

  • palo

    Member
    18. marca 2010 at 23:36

    Peeeto1, nejako si nás stále pletieš, mňa a zavináča…

    … bohuzial chalupa uz presla niekolkymi upravami po majiteloch, ktori velke nadsenie pre obnovu asi nezdielali. Trochu dufam, ze by som to mohol dat nejako do normalnejsieho stavu, obnovit skutocny raz byvaleho banickeho domceka…no, uvidime…
    … Ten chalupár čo to predáva sa celkom snažil, poreparoval to ako tak v rámci možností. …
    … Dispozicne vnutri je podla mna dost zmeneny, hlavne ma mrzi, ze zamurovali tzv. ”ciernu kuchynu” v ktorej sa volakedy varilo.Takisto povznikali vnutri nove priecky, ktore tam podla mna vobec nemusia byt. Ale suhlasim, ze zvonku to nie je najhorsie, povodne mury stoja, komin taktiez, takze uz len hor sa do prace!
    Keď doterajší majiteľ robil tie úpravy, bola “iná doba”. Ľudia väčšinou chceli žiť “moderne”; ak niektorí aj chceli domy upravovať “tradične”, často nevedeli, ako. V poslednej dobe sa sem-tam zdá – aj v tvojom prípade – že sa prístup mení. Z môjho hľadiska k lepšiemu.
    Ak tam doterajší majiteľ niečo popridával – dostaval – zamuroval, to sa dá dosť ľahko odstrániť. Ak niečo zlikvidoval, bude to ťažšie, ale aj to sa dá.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť