aktivita diskusia Všeobecné diskusie ATRIBUTY SVATYCH Sv. Mikuláš

  • ATRIBUTY SVATYCH Sv. Mikuláš

    Posted by zavinac on 25. októbra 2009 at 20:43

    Tri jablká sú vlastne tri zlaté hrudy za ktoré vykúpil tri dievčence ktoré mali skončiť v “zábavnom podniku”. Niekedy sú miesto nich tri mešce /so zlatom/ Aj pre toto bol a je najvýznamnejším baníckym svatým, aj ked dnes jeho bývalú banícku slávu zhrabla Barborka s Katkou Alexandrijskou Dokazy? v takmer každej banskej obci alebo meste ktore je staršie ako z 15 storočia najdete: Kostol alebo aspon Kaplnku sv. Mikulasa, Obraz Sv. Mikulasa Biskupa, alebo jeho sochu, niekde aj vsetko spominane Mimochodom v zozname svatych chyba svaty Ilija/Iľja tiez jeden z vedlajsich banickych svatcov.Tri jablká sú vlastne tri zlaté hrudy za ktoré vykúpil tri dievčence ktoré mali skončiť v “zábavnom podniku”. Niekedy sú miesto nich tri mešce /so zlatom/

    Aj pre toto bol a je najvýznamnejším baníckym svatým, aj ked dnes jeho bývalú banícku slávu zhrabla Barborka s Katkou Alexandrijskou

    Dokazy? v takmer každej banskej obci alebo meste ktore je staršie ako z 15 storočia najdete: Kostol alebo aspon Kaplnku sv. Mikulasa, Obraz Sv. Mikulasa Biskupa, alebo jeho sochu, niekde aj vsetko spominane

    Mimochodom v zozname svatych chyba svaty Ilija/Iľja tiez jeden z vedlajsich banickych svatcov.

    harp odpovedal 12 years, 3 months ago 5 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • pipo

    Member
    8. novembra 2009 at 19:57

    Sv. Mikulas nebol NIKDY patronom banikov rovnako ako Panna Maria sv. Peter alebo asomtam vie kolko dalsich svatych.
    A sv. Ilija, teda sv. Egidius, po česky s. Jilji po nemecky aj sv. Ilg tiež nebol NIKDY ani pomocnym ani napomocnym alebo prisediacim banickym svatcom.
    A je mi sumafuk ci si myslis ze ked maju kostol sv. Mikulasa v Ziline je to znak banickej tradicie alebo ze je tam bana.

  • vlcik-tlcik

    Member
    8. novembra 2009 at 23:27

    Neviem Pipo, možno sa zavináč inšpiroval týmto

  • vlcik-tlcik

    Member
    9. novembra 2009 at 0:23

    Čo sa týka sv. Iliju, sú dvaja sv. Egídius, ale aj starozákonný sv. Eliáš prorok
    Svätý Egídius bol po stáročia uctievaný ako patrón poľovníkov, žobrákov, malomocných, bol taktiež patrónom pri dobrej spovedi, proti neplodnosti. Bol jedným zo štrnástich pomocníkov v núdzi, v dobách moru ho veriaci uctievali ako ochranného patróna.
    Potom prečo nie aj v baniach, tam aj dnes potrebujú pomoc všetkých svätých, a aj tak nie vždy im to pomôže.

  • zavinac

    Member
    14. novembra 2009 at 17:51

    Dakujem vlcik- tlcik za odpovede aj zaujimavy link. Sice som sa nim neinspiroval, ale potvrdil to co viem a co som doteraz zistil.

    Pipo vy ste nejaky odbornik na banictvo a jeho historiu?
    Nic v zlom, ale mate v tomto specifickom odbore znalosti a skusenosti? Nepovazujem sa sice za odbornika, ale 30 rokov vzdelavania a praxe + desatrocie skumania literarnych pramenov a pamiatok v tejto oblasti uz za sebou mam. A tak sa pokojne mozem nad Vasim vyhlasenim, ze sv. Mikulas nikdy nebol a nieje vyznamnym /aj/ banickym svatcom len pousmiat.
    Kostol sv. Mikulasa napriklad v Trnave alebo Ziline nieje zasvateny tomuto svatcovi preto, ze by tu boli bane, ale preto ze sv. Mikulas v stredoveku pozival ovela vacsiu vaznost a uctu ako dnes.Nepletme si pricinu s nasledkom. Spravne ste poznamenal, ze o Mikulasovi je na tomto webe dost materialu. Treba ho aj precitat…

    Ja by som si netrufol prezentovat svoje nazory napriklad k dejinam spracovania dreva, ani ktory svaty je patronom drevorubacov pokial by som sa tym dlhodobo nezaoberal.
    Preto su pre mna cenne nazory sashi, vlcika, asomtam + historikov z SBM a inych ktori prispievaju svojimi sklickami do vitraze zacinajucej vytvarat celkovy obraz.Ale aj vas prispevok o sv. Klimentovi biskupovi s obrazkami bol dobrym sklickom.

    A preco som sa pytal na Iliju/Ilju /Jiljí ? Zatial viem, ze v obci sv. Ilija kde sa tisícrocie spracovavali rudy je prastary kostol sv Egidia , ake sa nestavali len tak hoci kde… A v susednej obci za hrebenom kde sa rudy tazili je susosie Immaculaty so svatym Mikulasom a svatym Iljom, zaroven je svaty Ilija spolu so sv. Mikulasom namalovany na viacerych kostolnych freskach a obrazoch v tejto oblasti.

    Zdar boh!

  • uskalienka

    Moderator
    7. decembra 2011 at 19:21

    Pripomíname si sviatok svätca, ktorý patrí k najobľúbenejším

    Svätý Mikuláš sa stal patrónom námorníkov a rybárov, ale aj vôd a mostov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov, voňavkárov a šťastného manželstva. Pomáha rodičkám a ochraňuje žiakov a deti v chorobách. Už v stredoveku si ľudia svätého Mikuláša pripomínali obdarúvaním svojich blízkych

    BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Mikuláš, ktorého sviatok si dnes pripomíname, patrí k najobľúbenejším svätým. O jeho živote sa však zachovalo viac legiend ako faktov. Podľa tradície sa narodil v polovici 3. storočia v meste Patara v dnešnom Turecku ako jediný syn bohatých a zbožných rodičov. Známym sa stal najmä pre svoju štedrosť a súcit s chudobnými.

    Po smrti rodičov Mikuláš odišiel do mesta Myra k strýkovi, ktorý tam bol biskupom. Keď sa biskupský stolec uvoľnil, miestni biskupi sa dohodli, že novým správcom diecézy sa stane ten, kto na druhý deň prvý vkročí do kostola. Pastiersku berlu získal Mikuláš. Jeho známu štedrosť podporovali podľa legiend nebesia aj zázrakmi. Známy je príbeh o veľkom suchu, po ktorom nastal v Myre hlad. V meste zakotvila loď s obilím, námorníci však nechceli predať ani vrece, lebo sa báli trestu, ak nedovezú na miesto určenia celý náklad. Biskup im sľúbil, že množstvo obilia na lodi sa nezmenší. A naozaj – po vyložení tovaru nechýbalo ani vrece. Mikulášovo pôsobenie však nebolo ľahké. Žil totiž v čase intenzívneho prenasledovania kresťanov a desať rokov pred Konštantínovým Milánskym ediktom z roku 313, ktorý zrovnoprávnil kresťanské náboženstvo, strávil vo väzení.

    Najznámejšou legendou o Mikulášovej štedrosti je príbeh troch sestier, ktorý zachytil už renesančný básnik Dante Allighieri vo svojej Božskej komédii. V meste žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Keď sa to Mikuláš dozvedel, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj ďalšiu noc a majiteľ domu bol zvedavý, kto je ten dobrodinec. Na tretí deň si teda na Mikuláša počkal, keď dával mešec na okno a poďakoval sa mu. Mikuláš mu povedal, aby toto tajomstvo neprezradil. Pre tento príbeh si ho slobodné dievčatá vybrali za orodovníka.

    Svätý Mikuláš sa stal patrónom námorníkov a rybárov, ale aj vôd a mostov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov, voňavkárov a šťastného manželstva. Pomáha rodičkám a ochraňuje žiakov a deti v chorobách. Už v stredoveku si ľudia svätého Mikuláša pripomínali obdarúvaním svojich blízkych. K nám tento kult prenikol pravdepodobne v 12. a 13. storočí počas nemeckej kolonizácie. Tradícia mikulášskych obchôdzok s anjelmi a čertom vznikla v severofrancúzskych kláštorných školách a veľmi živá je najmä v štátoch Beneluxu a po nemecky hovoriacich krajinách. V týchto štátoch, ale aj v USA, Kanade a v Rusku poznajú deti aj tzv. vianočného muža. Po nemecky sa volá Weihnachtsmann, po francúzsky Pere Noël, po rusky Ded Moroz a po anglicky Santa Claus, čo je skomolenina latinského mena Sanctus Nicolaus. Táto postava sa výzorom podobá Mikulášovi, ale nemá kresťanský pôvod.

    Sv. Mikuláš zomrel pokojnou smrťou 6. decembra roku 330, podľa iných v roku 345 alebo 352. Jeho telo bolo uložené do sarkofágu a namočené do vonnej látky – myrhy. V roku 1087 ukradli námorníci z juhotalianskeho mesta Bari sarkofág z Myry a priviezli ho do Bari, kde ho uložili v chráme sv. Štefana. Počas jednej bohoslužby sa údajne zo sarkofágu začalo prúdom valiť také množstvo myrhy, veriaci ju pozbierali do fľašiek a používali ju proti rôznym chorobám. Niektorí hovoria o zázraku a o večnej myrhe v hrobe Sv. Mikuláša, ktorá z neho stále vyteká. To vysvetľuje jeho patronát nad voňavkármi. K jeho hrobu stále prichádza množstvo pútnikov. Vedci podľa kostrových pozostatkov zrekonštruovali Mikulášovu tvár. Za svojho ochrancu ho považuje Rusko, mnohé mestá a obce nesú tiež jeho meno, napríklad aj na Slovensku máme Liptovský alebo Borský Mikuláš. Je mu zasvätených mnoho kostolov, najmä gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.  

  • harp

    Administrator
    8. decembra 2011 at 19:14

    Prepojil som tuto diskusiu s heslom vo vykladovom slovniku. Vid pravy blok.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť