ATRIBUTY SVATYCH Sv. Klement Biskup

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Zavináč
Offline
ATRIBUTY SVATYCH Sv. Klement Biskup

Atribútom sv. Klementa Biskupa - kedysi najvýznamnejšieho /hned po sv. Mikulášovi/ baníckeho svatého, kým ho na tomto poste v 15 - 16 storočí nevystriedala sv. Barbora & sv. Katarína, má okrem hlavného taribútu :kotvy /uviazali mu ju na krk a utopili ho v mori/ je tiež kniha a biskupská mitra + biskupská palica

ATRIBUTY SVATYCH Sv. Klement Biskup
Obrázok používateľa pipo
Offline

To si overujes alebo nam to oznamujes? O Mikulasoch je tu na fore toho kopa. Nebolo by lepsie zacat novu temu o atributoch alebo pokracovat v starsej?

Obrázok používateľa pipo
Offline

Najprv sa ospravedlnim, ze som si nevsimol kde to je umiestnene, ale potom len dodam, ze by bolo lepsie radsej nepisat ako pisat nepresne.

sv. Klemens alebo Clemens I. (23. november)
* okolo roku 50 v Rime
† roku 97 (alebo 101) v Rime (?) alebo Chersones pri Sevastopole (?)
papez (92-97 alebo 101), apostolsky otec, treti rimsky biskup po sv. Petrovi
Patron - moreplavcov, klobucnikov, banikov, kamenarov, drevorubacov, deti; pomaha pri burke, proti vodným nebezpecenstvam a detskym chorobam.
Atributy - casto zobrazovany ako papez s kotvou a rybou; inokedy s mlynskym kamenom, klucmi, pramenom alebo knihou.

Breviar Isabely Kastilskej, okolo 1497: Sv. Klemens

Breviar Martina z Aragonu, 15. stor.: Klemensovo martyrium

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Mily Pipo,

je mi uplne šumafukózne, či sa píše Clemens, Klement, Clemenius , pre tetky z našej dediny to bude aj tak vždycky Klementko. Takisto neviem posudit či je správnejšie Mykolaj, Nikola, Nicolaus. Správne je to , ako sa to miestne označuje - u nás Mikolaj štólňa a kostol sv. Mikuláša, a to ze svata Barborka uz nieje svata kvoli vyradeniu z evidencie, moze niekto skusit vysvetlit napriklad spravcovi chramu svatej Barbory v Kutnej Hore... Asi ju bude treba premenovat.... . .
Viem velmi dobre že niekde v hlbinách tejto webstránky je materiálov o Mikim aj Klemovi dost, sám som tie debaty kedysi pred pár rokmi pod iným nickom a heslom vyvolal.
Ale ako heslo- tak aj umiestnenie som zabudol.
Nechce sa mi prekopavat cely web, aby som to nasiel - takych je jednoducho vacsina navstevnikov netu.

Kedze sa za tie roky na hesle atributov svatcov nic nezmenilo, dospel som nasledne k tomu nazoru nazoru, ze to nebolo vzate na vedomie. Web ktory je staticky a ktoreho korenove subory nikto neaktualizuje za chvilu zachvati plesen, lebo debaty ktorych vysledky sa nijako neprejavia na tom co ich vyvolalo, sa automaticky samy preraduju do kategorie prazdnych reci .
Howgh a este raz Howgh - dohovoril som! /aspon k tejto veci/
PS: ale bohatá debata o Sv. Barbie ma svojim obsahom potešila a dala mi dost informacii. Asi to pouzijem vo svojej nedelnej kazni....

Zavináč :wink:

Voľby prehliadania komentárov

.

Klement

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.