AL bedňa s patentným uzáverom

18 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Tintenfisch
Offline
AL bedňa s patentným uzáverom

Zdravím,

chcem poprosiť o identifikáciu vojenskej AL bedničky nemeckého pôvodu z II. svetovej vojny.

Bedničku som našiel medzi haraburdím v dome, ktorý som kúpil. Bývalý majiteľ pracoval vo Vojenskom opravárenskom závode š.p. v Novákoch od jeho založenia a bol tam veľmi vážený ako perfektný špecialista na streliviny, traskavinya výbušniny - pyrotechnik.

Hliníková bednička má kvadratické rozmery so špeciálnym uzáverom a trubkovým vývodom. Ten vývod nech vás nemýli, ten tam navaril bývalý majiteľ a používal to ako kotol na pálenie alkoholu. Našiel som aj chladič a chladičového hada z medi.

Rozmery:
šírka základne je 35 x 35 cm, výška 27 cm, hrúbka steny je cca 6mm, dno je hrubšie. Z vnútornej strany je vo výške 6 cm od vrchu lem s gumenným tesnením a nad ním na každej strane výrez, do ktorého zapadajú tie trojuholníkové zámiky z vrchnáku. Ako sa točí s tou veľkou maticou, všetky štyri zámiky sa buď vysúvajú alebo zasúvajú. Nádoba vyzerá byť z hliníka, vrchnák je železný a tá matica v strede je tiež z hliníka. Zámiky z vrchu vytvárajú symbol železného kríža a z vnútornej strany vytvára prelis to isté, viď foto. Na hrane nádoby sú vyrazené písmená, ktoré nie sú všetky čitateľné. Zľava doprava:
Znak orlice s hákovým krížom a pod ním nápis "MT3", daľej:
" 2 cm  ?atrkst   Bentem   15cm Brünn   / 42   brb "

Na vrchnáku na matici je tiež ten istý znak orlice s hákovým krížom a písmená  " BRB". Bolo to asi vyrobené v Brne, ale na čo to slúžilo netuším. Ten uzáver je vzduchotesný. Mohlo to byť na jedlo, vzduchotesne uzavreté a naukladané vo voze s ohrievaným vodným kúpeľom...
Vyzerá to ako temoska, várnica, alebo čo. Nemám predstavu. Viď foto.
Ďakujem

Fotografia v diskusiach - Tintenfisch
Fotografia v diskusiach - Tintenfisch
Fotografia v diskusiach - Tintenfisch
Fotografia v diskusiach - Tintenfisch
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Tak páni ja ďakujem, za námahu a zistenie účelu čuda.

Mýtus o americkom bombardovaní malokarpatských partizánov potravinovou pomocou v maďarských várniciach padol. Pre Vás a pre mňa, majiteľ si bude myslieť väčne to čo mu povedali jeho predkovia. Veď na tom kuse hliníka je to asi to najvzácnejšie, ten mýtus o jeho nebeskom pôvode.

 

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Len pre zaujímavosť pripájam obrázky (mne známych) maďarských poľných varnic z obdobia oboch vojen. Tvar neprešiem veľkými zmenami, ale boli určite väčšie ako tá diskutovaná nádoba.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

1. svetová vojna 1. svetová vojna 45 x 50 cm, 80 litrov 45 x 50 cm, 80 litrov
Obrázok používateľa benjo
Offline

uz by sme pre tu pixlu konecne mohli najst aj ucel,hm? co tak sucast polnej kuchyne?? prikladam par foto. podobnost s tym co tu rozoberame je uz snad 100%-tna, aj ked uplne presne to iste som nenasiel.

vzhladom na to ze aj nejaky taliansky vyrobok sa na tu asomtamovu nadobu podobna vcelku dost a este aj ten vyrobca je z madarska... moooozno to nepatrilo partizanom a mozno ani dokonca tej spravnej strane :))) aj ked spojenie partizan a polna kuchyna ide k sebe dokonale a mohli si ju ukoristit od niekoho pocas bojov. ratam ze som sa trafil do tej polnej kuchyne a budem verit tomu pribehu co dal asomtam s partizanmi..teda ze sa to spajalo s nimi a s jedlom.

 

ked date do googlu nazvy tych fotiek tak najdete aj zdroj odkial to je

tanks_for_mobile_field_kitchen.jpg tanks_for_mobile_field_kitchen.jpg pan_tank_portable_kitchen_trailer.jpg pan_tank_portable_kitchen_trailer.jpg italian_thermal_food_carrier.jpg italian_thermal_food_carrier.jpg polna_kuchynka_pk-_50.jpg polna_kuchynka_pk-_50.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

...a ešte čosi, na tých masívnych rukovätiach je na oboch v strede drážka od  používania takých osem mm, akoby bola strojne dvihaná, alebo zavesená

Keď som to zatváral zistilsok, že drážka je originál od výroby, na fixovanie tej priečnej prítlačnej blbosti,

Aj ventil je na 100%originál,kedže  má výstupok priamo z veka.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Teoreticky sa dalo cez ventil dosiahnuť vákuum, ešte sú  na nen nejaké nosné úchyty, ktoré su z boku dole, a asi to teda tlakový hrniec nebude, kedže ten tvar, skôr niečo na dopravu

Ten jeden ventil, čo tam ostal má tesnenie z vonu, keď sa povolí tlak v nábobe sa vyrovná s vonkajším. Ten čo neexistuje mal od nútra tesniacu podložku.

A konštrukčné riešenie uzáveru ma  vedie k presvedčeniu, že to bol opak tlakového hrnca, a z vnútra sa vzduch odsal.

img_20140620_092756.jpg img_20140620_092756.jpg
Obrázok používateľa benjo
Offline

ten vrchnak s tou zarazkou, ci ako to nazvat, aj s tymi ventilmi vyzera ak na tlakovy hrniec..ale hranata nadoba na tlak?? to by som videl tenkrat poprve. vsak za to su veci na tlak oble aby sa to rovnomerne rozlozilo po celom obvode plasta a nie do hran. tak ale mozno sa zase dozviem nieco nove.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Veru, stačilo naozaj trocha vody, a objavil sa nápis,, no a to maďarské čudo ostalo inde pekne zaprášené polstoročným prachom.

Benjo, odkedy som to čudo uvidel na povale, a zároveň počul o jej americkom pôvode a partizánoch, myslel som si, že taký výrobok predsa odniekaľ poznám, a ty si m to odhalil - tlakový hrniec.

Ventily na vrchnaku  vyzeraju ze tam patria origos, a asi aj sú, už je len jeden. Nádoba sa dala vzduchotesne uzsvrieť, a bola vytvorená na mnohonásobné otvarnie

jej majeteľ nemal dôvod si vymýšľať, a tak mýtus o americkom  pôvode a partizánskej potravinovej pomoci by mal niečo znamenať.

Tak som zapojil fantáziu, prečo vtedy zjavne maďarská vec je označovaná za americkú, prečo partizáni?

Predpokladám, že sa našla v lese na nedostupnom mieste a vo vnútri boli americké potraviny.

Nedostupný les je jasné že tam sa mohla dostať len z neba, a ak boli v nej potraviny americkej výroby? No a komu by bola určená v lese ak nie partizánom?

Najdená zrejme bola cez vojnu, či krátko po nej.Myslím si, že sôr patrila nejakému šmelinárovi, ktorý mal svoj úkryt v lese, ale to sú len dohady o pôvode mýtu.

Ak sa zistí jej pôvodný účel za ktorým bola  vyrobená,  a kto ju prioritne mal používať bude sa dať dedukovať viac.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

benjo vďaka za informácie. Na gúglenie nemám momentálne čas a tak som použil iba údaje čo mám. Snáď sa tu nájde nejaký Maďar a obetuje chvíľku, pretože aj moja maďarčina bola v mladosti zanedbaná.

Obrázok používateľa benjo
Offline

netusim na co je ta nadoba. ale kedze je to hlinikove, tipnem nieco okolo potravin.. a hlavne nemam potuchy na co by mohli byt tie "ventily" na vrchnaku ( vyzeraju ze tam patria origos ) a tie by mohli napovedat nieco k vyuzitiu toho zvysku,hm? pride mi to takmer ako tlakovy hrniec co sa pouziva v kuchyni.

 

a potrav.pomoc v tom moc nevidim...hodnota obalu by bola vyssia ako obsah. na to skor sluzili nejake drevene bednicky ci krabice ( si tipnem ).

 

k firme asi blizsie tu:

https://lnyr.eleveltar.hu/BFLQuery/detail.aspx?id=264180

vznikli 1.11.1911, neskor v r.1948 boli znarodneny, ale podnik este fungoval pod inym oznacenim dalej

cez vojnu tam pracovalo az 1000 ludi, ktoru prezili bez poskodenia a uz v januari 1945 spustili vyrobu.

tovar vyvazali aj do ameriky, na stredny a daleky vychod atd..zrejme ale hlavne na domaci trh a ten europsky.

vzhladom na to ze poznam asi desat slov z madarciny, komplet preklad necham na inych.. ak sa google prekladac nemyli tak sa venovali ( teda minimalne pred vojnou ) hl. lisovaniu zo zeleza, dalsich kovov a plastu. cez vojnu a po vojne to uz mohlo byt vsetko inak.. v clanku nizsie sa to uz nespomina. ale zda sa ze tam boli aj tie reproduktory co spomenul uz sasha..

 

zdroj, povodny text:
A Hubert és Sigmund cég 1911. november 1-én alakult meg közkereseti társaság formájában létrehozott műszaki kereskedésként, üzlete kezdetben Bp. V. Akadémia u. 8., majd Bp. VIII. Hunyadi u. 14. sz. alatt működött.
Ipari tevékenységgel 1929-ben kezdett foglalkozni a vállalat, amikor a Bp. X. Fertő u. 14. sz. alatt megnyitott gyártelepén a vas-, fém- és műöntő ipar profiljába tartozó termékek előállítására rendezkedett be. Ide tette át székhelyét a központ is. A vállalat termékei mind bel-, mind külföldön kedvező fogadtatásra találtak. Exportja zömmel az európai országokba irányult, de felvevő piacai közé számítottak egyes észak-, közép- és délamerikai, közel- és távolkeleti, valamint délafrikai országok is.
Az eredményes üzletvitel anyagi alapjának megteremtéséhez szükséges jelentős tőkeerő megszerzése érdekében a vállalatot 1937. december 30-án részvénytársasággá alakitották át, az alaptőkét 750.000 P-ben állapították meg. A cégszöveg Hubert és Sigmund Acél-és Fémárugyár Rt-ra változott. Néhány évvel később, 1943. január 20-án ismét módosult a társasági forma: különböző pénzügyi és adózási meggondolások alapján a részvénytársaság korlátolt felelősségű társasággá alakult át.
A Hubert és Sigmund cég - mint termelő üzem - állandóan jelentős munkáslétszámmal dolgozott: 1942-ben kb. l000 munkást foglalkoztatott.
A Budapestért vívott harcok során a gyártelep nem szenvedett komolyabb károsodást, így már 1945. január 15-én megindulhatott a termelés. Az év közepéig kizárólag a Vörös Hadsereg harcoló alakulatai részére dolgozott a gyár, csak ezt követően kezdődött meg a polgári fogyasztás céljaira, valamint a jóvátételre történő gyártás. 1946-ban kb. 80 százalékos kapacitáskihasználás mellett 450 főt tett ki a foglalkoztatott munkáslétszám, 1948 elején pedig elérte a 6l0 főt.
A Hubert és Sigmund-féle Kft-ot 1948. március hónapban államosították. 1949-1951 között ugyanezen néven, de nemzeti vállalatként, majd ezt követően Kőbányai Vas- és Acélöntöde cégszöveggel működött 1962. december 31-ig. 1963. január 1-i hatállyal elveszítette önállóságát: ez időtől kezdve változatlanul Kőbányai Vas- és Acélöntöde néven ugyan, de mint az Öntödei Vállalat egyik gyáregysége dolgozott.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Hubert és Sigmund Acél- és Fémárugyár Kft., Budapešť - Kőbánya, Maďarsko, 1913 (?) -1946. Vyrábala maďarské ručné granáty 36M ale aj reproduktory pre rádiá. Pobočka v Arade.

Som rád, že aj s trochou vody možno búrať mýty, aj keď tí Američania sú možno zaujímavejší.

K samotnej nádobe zatiaľ nič nemám, ale čo nie je dnes,,, môže byť zajtra.

logo1935.jpg logo1935.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Teraz by som to odhadol na nejakú odnímateľnú nádobu na jedlo prevážanú na motorke

img_20140619_092038.jpg img_20140619_092038.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline

Popravde ma ani tak moc nezaujíma to čudo, skôr mi ide o to, čí aspoň  teoreticky američania zhadzovali jedlo pre slovenských partizánov kdesi pri Bukovej, a to v takýchto hliníkových čudách.

 Rozmer by mal byť správny 420 x výška 270 X 250. Pokiaľ viem tá opacha neslúžila na destiláciu, skôr ju používali ako chladničku, ale to je len môj dohad.

Tak somsi dal námahu a očistil som dno. Je tam

D                                                                  x/y.... 5

 

D                             AP

pričom D sú s dvojitou zvyslou paličkou, x/y je asi nejaký nešitateľný  zlomok, AP je slabšie, a nie  je  tak hlboké

....

a teraz som umyl 50 ročný povalový prach

tak si predstav, tie curvy amícke zhadzovali budapestianske výrobky

HUBERT  es SIGMUND

BUDAPEST

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Debna - to asi nebude, skôr kanister a s najväčšou pravdepodobnosťou ďalšia destilačná nádoba domácej pálenice. Možno zas nevidím, ale rozmery sú správne? Pokiaľ bola vyrobená v USA má nejaké značenie, ale na súčasť zásobovacieho kontajneru nevyzerá.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

Stretol som sa s touto hliníkovou bedňou. Podľa jej majiteľa je z 2.sv. a zrejme sa našla v lese, kedže si spomína na slová jeho predkov, ktorý tvrdili, že ju zhodili z (amerického) lietadla a  boli v nej potraviny pre partizánov, (ale odkiaľ  to  vedeli, keď neboli partizáni)? 

Každopádne však existuje a má rozmer cca 400 x 250 X 250 mm, a miesto, kde sa nachádza susedí s vojenským priestorom Záhorie, čiže ak je vojenská môže byť aj mladšia.

img_20140616_180350.jpg img_20140616_180350.jpg img_20140616_180410.jpg img_20140616_180410.jpg img_20140616_180457.jpg img_20140616_180457.jpg img_20140616_183732.jpg img_20140616_183732.jpg
Obrázok používateľa Sasha
Offline

pipo, uznávam, že som bol na Tintenfischa asi tvrdší ako si zasúžil, ale to nič nemení na tam, že už ma nebavia odôvodnenia typu "židovský poklad". Ak niekto kladie otázku je dobré uviesť relevantné skutočnosti, nemusí si však vymýšľať.

Na otázky odpovedá každý z pozície aktuálneho poznania danej problematiky a tak sa nečuduj (alebo čuduj), že aj moje poznanie sa mení. More nemáme a tak aj predmety viažuce sa na problematiku výzbroje a najmä výstroja námorníctva v období druhej svetovej vojny stoja na okraji môjho záujmu.

O vzducho / vodotesných debničkách kriegsmarine nie je v podstate čo písať. Používali sa na nemeckých ponorkách vo viacerých variantách aj z ocele (označenie "2cm Patrkst. 30 (St)") alebo zinku (označenie "2cm Patrkst. 30 (Zn)"). Hliník zhruba 1935-1940. Boli určené pre strelivo 20x138 s dosadacím nákružkom určenom pre 20 mm protilietadlový kanón C/30.

Obrázok používateľa pipo
Offline

Sasha tu debnicku si tu uz raz riesil . Vtedy sa Tintenfisch volal octopus a takmer si trafil. Preco si si teraz taky isty a preco nenapises aj nieco viac. Nic na tom nemeni, ze octopus je lapaj, ktora sa iba boji aby ho za dnes nedovolene prospektorstvo nestrčili do šatlavy.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Tintenfisch, že si tu návštevníci vymýšľajú je bežné, ale myslím, že si absolútna jednička. Tvoje fabulácie sú skutočne majstrovské a ani najvyšší nevie čo je pravda. Keby tá tvoja debnička bola aspoň rádioaktívna, nečudoval by som sa. Patrí to asi k dnešnej kultúre prejavu a krátkozrakej istote neviditeľnosti na nete.

Najprv som ti chcel vyfabrikovať rovnakú, s prepáčením, pravdu akú si nám naservíroval, ale... sme na Obnove a také počínanie by sa asi nezhodovalo so zaužívanou etikou. Odpoveď však bude taká akú si zaslúžiš.

Debnička slúžila na transport 100 ks jednotných nábojov pre 20 mm kanón používaný Kriegsmarine.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.