Aký bol dôvod podmurovania - pridvihnutia krovu strechy pri prechode zo slamenej na skridlovú?

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa askja
Offline
Aký bol dôvod podmurovania - pridvihnutia krovu strechy pri prechode zo slamenej na skridlovú?

Zaujímal by ma dôvod podmurovania krovu a tým pridvihnutia strechy pri jej zmene zo slamenej na škridlovú. Jedná sa o kamenný dom v Kráľovciach - v oblasti Hontu. To isté som si všimol napríklad na dome v Jabloňovciach, kde dokonca nanadmurovali celé múry, ale spravili z tehál len stĺpiky. Ďakujem za vaše podnety.

Fotografia v diskusiach - askja
Fotografia v diskusiach - askja
Fotografia v diskusiach - askja
Fotografia v diskusiach - askja
Fotografia v diskusiach - askja
Obrázok používateľa askja
Offline

Zdravím...Ďakujem za komenty.

Uvedolmil som si, že naozaj nie je celkom správna ta rekonštrukcia. Všimol som si, že pomúrnica bola len nad komorou, takže ďalšia záhada. Na jednom z pripojených obrázkov vidieť dve pomúrnice nad sebou a aj to, ako tá staršia z doby slamenej končí na hranici komory a pitvora. Na ďalšom obrázku vidno odpílenú ohorenú priečnu hradu použitú ako vypodloženie pomúrnice škridlovej strechy.

Ale bude to asi tak, že potrebovali to pridvihnúť, aby niesli váhu ťažšej škridlovej strechy steny a zároveň dodržali priestor pod strechou, pretože slamená strecha bola pravdepodobne strmšia.

dsc05193.jpg dsc05193.jpg dsc05196.jpg dsc05196.jpg
Obrázok používateľa Porsena
Offline

Pekne zdravím.

Veľmi zaujímavý problém, kedysi pred rokmi keď som bol ešte len začínal, som sa v Dačovom Lome a Sucháni tiež nad tým pozastavoval. Celkom som na to zabudol a sám som si už od vtedy túto otázku nekládol.

Myslím si "askja", že tá vaša rekonštrukcia stavu so slamenou strechou celkom nezodpovedala skutočnosti. V prípade týchto prestavieb mala pôvodná slamená strecha oveľa jednoduchší krov, ktorý nebol kotvený na pomúrnice. V čase prestavby strechy na solídny krov nejakej väznicovej sústavy bolo potreba spraviť mu poriadny "základ", čiže osadiť pomúrnice, priečne väzby a krokevnice. Namiesto toho, aby rozoberali celú korunu múru, niekedy aj strop, tak to proste len nadstavali. Všimnite si na tom príklade, kde je čb pôvodný stav so slamou a neskorší stav so škridlou. Na tom novom stave vidieť, pôvodný záklop stropu s polguliačových povalov, ktoré sú položené priamo na korunu muriva, tam nebola pôvodne žiadna pomúrnica ani väzné trámy. Namiesto toho, aby to celé rozobrali a nadmurovali postavili len stĺpiky, na ktoré usadili novú konštrukciu strechy.

Je to inak veľmi zaujímavý fenomén, určite by si zaslúžil podrobnejší prieskum :).

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

To je zaujimave...

Je možné, že ide o prestavbu statickej konštrukcie krovov, kvôli ťažšej škridlovej krytine (?). Možno vyvýšenie bolo potrebné, keď chceli oddeliť systém stropu od krovu...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.