aktivita diskusia Archeológia Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku

  • Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku

    Posted by porsena on 6. februára 2009 at 10:05

    Tak sa to teda včera udialo, zúčastnili sme sa a bolo to zaujímavé.
    V stručnosti by sa to dalo opísať ako kultivované, konferenčné a samozrejme zo strany archeologického ústavu pokrytecké, zo strany múzeí plačkavé, zo strany MKSR vecné a zo strany PÚ SR obranné.
    Inak za zmienku stojí jedna zaujímavosť:
    Členky SAS, ktoré túto konferenciu spoluorganizovali, a ktoré sú zamestnankyňami AÚ SAV, Dr. Stašíková-Štukovská, a Dr. Stegmann-Rajtárová, a ktoré diskusiu udržiavali, spolu s ostatnými organizátormi, na kultivovanej úrovni, si na ten deň museli zobrať dovolenku. Pritom množstvo ich kolegov z AÚ SAV, vrátane riadiacich pracovníkov tam sedelo v pracovnom čase.

    asomtam odpovedal 8 years, 11 months ago 19 Členovia · 28 odpovede/odpovedí
  • 28 odpovede/odpovedí
  • mr

    Member
    9. februára 2009 at 20:35

    Vazeny pisatel. Podla vsetkeho ste sa zucastnili na seminari, ktory bol v prvom rade mysleny ako dikusne forum. Je smutne, ked niekto, miesto toho, aby otvorene diskutoval, sa tu skryva za nejaku anonymnu postavu z Poltara (nie nahodou pracujucu v Trnave?). Vase hodnotenie – niekto placlivy a niekto pokrytecky a pod. dava znamku Vam, lebo ste nebol schopny svoje vyhrady ani proti placlivym a ani proti pokryteckym verejne deklarovat na pode, ktora na to bola urcena a kde nakoniec vyhrady rozneho druhu ci uz medzi archeologmi, alebo vo vztahu k instituciam odzneli. A odzneli a vydiskutovali sa otvorene z oci do oci. Urcite je to dobry rozbeh. Smutne je to, ze si niektori myslia, ze je lepsie intrigovat potajme a najmä anonymne.

    Ad: ucast v ramci dovolenky
    V kazdej institucii platia urcite pravidla. Ak chce niekdo nieco organizovat v pracovnom case, je logicke, ze by tam mala figurovat aj institucia v ktorej farbach sa praca robi. Kolegyne mali volbu robit seminar a vsetky kroky suvisiace s jeho pripravou aj za archeologicky ustav (ako to doteraz bolo pri zamestanncoch AU SAV, ktori zaroven organizovali akcie za SAS zvykom), alebo ho robit vo farbach inej institucie (SAS, UKF), t.j. logicky nie v pracovnom case. Dobrovolne si vybrali svoju cestu a okrem toho ich nikto k dovolenke nenutil. AU SAV podporuje ucast svojich pracovnikov na podobnych podujatiach (ci uz s prednaskou, alebo bez nej) a dokonca aj v tomto pripade zariadil veci tak, aby neodkladna porada skoncila v den konania seminara tak, aby sa zaujemci mohli zucastnit podujatia.

    Prajem Vam, aby ste sa dokazali k roznym temam otvorene, priamo a neanonymne postavit.

    Matej Ruttkay
    AU SAV

    P.S. Skuste prosim vo Vasej institucii v jej pracovnom case, kancelarii a pristrojoch organizovat podujatie pre inu instituciu???

  • lizurit

    Member
    10. februára 2009 at 0:12

    Chcel by som protestovat proti neustalym utokom na Archeologicky ustav SAV v Nitre. Ved je to jeden z mala ustavov, ktory je centrom excelentnosti na Slovensku – co, trufnem si povedat (cize napisat), ze jeho slava presla aj za rieku Morava a Dunaj. Cela Europa uz nehovori o nicom inom! Francuzski archeologovia, ktori sa za normalnych okolnosti odmietaju ucit akykolvek jazyk, si zrazu zaplatili hodiny slovenciny! Americki archeologovia nas davaju za priklad novych smerov vo vede!
    Aspon jedna institucia na Slovensku funguje tak akoby mala! A tie skvele vysledky a medialna pozornost! Kvalitne publikacie, do ktorych sa nemusia vyrabat errata, pretoze jej badatelia pisu bez chyby.
    A to uz ani nehovorim o tych skvelych vedeckych vysledkoch! Co vyskum, to metodicky skvost! Co profil, to poezia premietnuta do hliny! Co nalezova sprava, to skvely zdroj informacii a literarna krasa akoby to Hviezdoslav pisal!
    A ta praca s verejnostou! Ved pracovnici ustavu skvelo podchytili pracu s amaterskymi nadsencami, ktori su ochotni minat svoje peniaze na detektori a spolupracovat s nasimi archeologmi a spolocne odhalovat nasu nadhernu minulost.
    A to ste este nevideli archeologov z ustavu v akcii, vzdy su ochotni pomoct stavebnikom, aby mohli postavit nadherne budovy, ktore doplnaju krasu starych pamiatok v ich zakladoch!
    Preto by som chcel na tom mieste protestovat proti utokom, co na tuto skvelu institucii vedie par jednotlivcov! Zaroven nechapem, ake su aktualne problemy Slovenskej archeologie?! Ved od nastupu noveho, demokraticky zvoleneho, vedenia AUSAV, boli aj drobne chyby odstranene! Dokonca niektori badatelia sa vzdali aj svojich zdravotnych poharikov! Darmo, musia trpiet, ved take vino skvelo doplna cervene krvinky!Ved taka palenka, skvelo riesi zaludocne problemy!

    A vedenie ustavu ako traja krali su, akoby nam prinasali posolstvo o novej buducnosti – jeden dokonca vzlietol najvyssie so svojimi kristalovym kridlom. Dalsi je mlady elegan, rastom ako jedla, pevny ako skala! A posledny je najmudrejsi, chcel by som sa mu na tom to mieste ospravedlnit, ze som nenasiel dostatocny privlastok na vyjadrenie jeho velkosti!

    S takymto vedenim, problemy archeologickeho badania neexistuju!Ako povedal jeden z archeologickych klasikov: Nebojte sa, vase vedenie vie co robi!

    Este dodat ku konferencii:
    A ze dve pracovnicky si zobrali dovolenku, aby ju mohli zorganizovat?! Ved preco ju neuskutocnili v utulnej zasadacke na AUSAV? Je tam skvelo presvetlena a dobre vyhrievana miestnost! A konferencia ukazala, ako si to vieme priamo, bez zakernych utokov a zbytocnych klebiet povedat do oci…to je predsa spravna diskusia, demokraticky povedat svoj nazor!

    Uz ma nebavi neustale pocuvat o tych zakernych utokoch a klebetach proti AUSAV. Naozaj je to ubohe a trapne! Ved sami zamestnanci rozhodli, kto ich bude riadit!Aky vacsi prejav demokracie, chcete? Nechcem uz opakovat chvalu, pretoze skromnost je len dalsiou vlastnostou slovenskych archeologov!
    Dakujem!

    Lizurit

  • dexter

    Member
    10. februára 2009 at 9:25

    Chcel by som protestovat proti neustalym utokom na Archeologicky ustav SAV v Nitre…..

    Lizurit

    Typický príspevok urazeného človeka, ktorý si myslí, že vie všetko… škoda sa k nemu vyjadrovať…

    Iba jedna pripomienka: Tá akcia nebola pripravená iba SAS, ale aj Katedrou archeológie UKF, preto nechápem kde je problém, že sa to konalo na UKF. To je naozaj inteligentná pripomienka o zasadačke AúSAV… Ak by sa to konalo tam, mal by si zas problém s “centralizáciou”?!? Niektorým ľudom skrátka ťažko vyhovieť nech človek robí čo robí…

  • sm

    Member
    17. februára 2009 at 0:25

    Vážený priatelia,
    Vášnivo sa zaujímam o archeológiu a pamiatkovú starostlivosť a veľmi ma zaujimajú všetky problémy a akcie, čo sa konajú v archeologickom svete Slovenska. Chcela som sa tiež zúčastniť konferencie „Aktuálne problémy archeologického bádania na Slovensku“ (diskusné fórum), ale žiaľ pracovné povinnosti v cudzine mi v tom zabránili. Môžem teda reagovať len na publikované informácie z tejto konferencie, kde iste bola zaujímavá diskusia.

    Som prekvapená poznatkom, ze SAS už nie je súčasťou Slovenskej Akadémie vied a že pán riaditeľ Matej Rutkay hovorí o “iných farbách” dvoch inštitúcií – AÚ SAV a SAS. Ja som si myslela, že obidve inštitúcie majú rovnaké farby, lebo pracujú v smere podpory a vývinu slovenskej archeológie a zachovaniu a dôstojnej prezentácie kultúrnych pamiatok u nás aj v zahraničí. Považujem za nevhodné delenie na „farby“, keď ide reč o našom historickom dedičstve a možnosti riešiť otvorene a v diskusii problémy v tejto sfére. Dvojnásobne je to nevhodné, keď to robí riaditeľ váženej inštitúcie, ktorá je povinná a platená z našich daní aj za zjednocovanie všetkých „steak holders”, a nie parceláciu a triedenie podľa inštitúcií, a to takých, ktoré musia mať spoločné ciele. My – všetci archeológovia a donory archeológie sme jednej farby, a to je farba záujmu k archeologickýcm pamiatkam na Slovensku. Mimochodom ja, ktorá nepracujem v obore a zaoberám sa podporou tejto krásnej vedy len zo záujmu, rada poskytnem svoj voľný čas, kanceláriu a prístroje ako aj obslužný personál pre prípravu archeologického podujatia a verim, ze aj iní by to spravili, napriek absurdnému presvedčeniu pána riaditeľa, že sa to nepatrí. Absolútne by vedenie našej nadnárodnej inštitúcie a mňa ako riaditeľku nenapadlo za tento druh výpomoci vyžadovať menovité uvedenie spoluorganizácie!! Tento druh pomoci je predsa len marginálny v porovnaní s organizačným podielom iných organizátorských inštitúcii, ktoré poskytujú miestnosť na podujatie, vedú prípravnú poštovú korešpondenciu, vytlačia zborník…. Ide predsa o vývin vedy, podporu archeológie a v istom smere i záujem Slovenského štátu. Vidím, že z tých istých pohnútok venovali svoj čas aj tie dve doktorky z AÚ SAV, čo boli (ako sa dá medzi riadkami M. Ruttkaya rozumieť) – donútené vybrať si dovolenku, aby sa mohli zúčastniť a „profesionálne prispieť k dobrej organizácii a kultivovanej diskusii“, ako píšu svedkovia vo Fórume.

    Sonya Macková,
    Riaditeľka firmy

  • vlcik-tlcik

    Member
    17. februára 2009 at 13:08

    Nemyslím si, že Porsena v príspevku proti niekomu intrigoval, beriem to ako jeho krátku glosu o konferencii.
    Môžem s niekým diskutovať z očí do očí, to ale neznamená, že si o jeho názoroch a postojoch nemôžem myslieť, že sú pokrytecké, plačkavé, vecné, obranné …
    Ak ste to daným dámam predostreli tak, ako tu, v tomto príspevku, nečudujem sa, že si vzali dovolenku. To, že si ju vzali dobrovoľne a nikto ich nenútil sa mi zdá od Vás, (Porsena
    by to možno nazval pokrytecké), ja som starší, umiernenejší, povedzme alibistické.
    Spomínaná konferencia bola “nadústavná, naduniverzitná”, konaná na pôde UKF, Vaše kolegyne tam boli ako spoluorganizátorky, priamo, či nepriamo aj ako pracovníčky AÚ SAV.
    Ako riaditeľ, by som nevidel ani zamestnanecko-právny, ba ani etický problém, keby tam boli
    v pracovnom čase, a v pozícii, akej tam boli, ale riaditeľ ste Vy.
    Napriek tomu som rád, že ste sem napísali, objasnili určité veci, aj keď nie vo všetkom
    s Vami súhlasím a nemyslím si, že v AÚ SAV sú pokrytci, v múzeách plačkovia, na MKSR vecní, na PÚ SR obranári.
    P.S. Vášmu P.S. nie úplne rozumiem. Zdraví Milan Bábik
    P.S.2 Porsena, v čom boli podľa Teba názory, postoje AÚ SAV na spomínanej konferencii
    pokrytecké, povedzme alibistické?

  • vlcik-tlcik

    Member
    24. marca 2010 at 0:20

    Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV a SNM-Archeologické múzeum v Bratislave
    si Vás dovoľujú pozvať na konferenciu

    AKTUÁLNE PROBLÉMY ARCHEOLOGICKÉHO BÁDANIA NA SLOVENSKU (2. diskusné fórum)
    Téma konferencie: Etika v archeológii (príprava etického kódexu a komory archeológov)

    23. marca 2010
    v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave, Žižkova ul. 12,
    v pivničných priestoroch expozície Laterárius.

    Nemohol som sa zúčastniť, bol niekto, a vedel by napísať krátke info?
    Ďakujem.

    Ak máme Pamiatkový zákon, ktorý sa veľakrát absolútne ignoruje, neviem, či zrovna etický kódex niečo vyrieši.
    Možno by stačilo, keby sa dodržiavalo to, čo už máme.

  • sana-mens

    Member
    16. apríla 2010 at 13:06

    Ideálne by bolo začať spred roku 1850. Bolo viac nadšenia, a menej ……

  • palo

    Member
    31. augusta 2010 at 14:40

    Archeologický ústav bude musieť prepúšťať, ohrozené sú výskumy
    Podklady k návrhu rozpočtu na budúci rok z dielne ministerstva financií nepočítajú ani s centom na systematický archeologický výskum na Slovensku. Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied.

    31. augusta 2010 (SITA) – Koniec systematických archeologických výskumov na Slovensku, pozastavenie rozbehnutých projektov a prepúšťanie zamestnancov. Toto všetko hrozí Archeologickému ústavu na základe podkladov k návrhu rozpočtu na budúci rok z dielne ministerstva financií. Počíta s poklesom bežných výdavkov skoro na polovicu a mzdových prostriedkov na 82 percent oproti súčasnému stavu. Zároveň neobsahuje ani cent na systematický archeologický výskum. Predošlá vláda naň peniaze našla, bolo to po mnohých rokoch. Teraz hrozí, že sa opäť budú robiť len záchranné výskumy pri stavebných akciách, ktoré financujú investori. „Znova sa dostávame do situácie, že vedecký výskum na Slovensku nebude, pokiaľ nám ho niekto zo zahraničia nezaplatí. Môžeme skončiť tak, že budeme už iba jedna firma, ktorá bude robiť len záchranné výskumy a veda zostane bokom,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay.

    Ohrozené sú rozbehnuté systematické výskumy aj rôzne projekty, hovorí Ruttkay. Skončiť sa môže napríklad výskum hradiska v Bojnej v okrese Topoľčany, odkiaľ nálezy doslova prepisujú históriu Slovenska. Zároveň by mohli stroskotať plány na revitalizáciu a využitie areálu bývalých kasární pod Zoborom v Nitre, kde získal Archeologický ústav od armády 12 budov, ktoré však treba nutne zrekonštruovať. Ani ďalšie roky zrejme neprinesú zmenu, pretože výhľadové rozpočty až do roku 2013 zostavené ministerstvom kopírujú rok 2011.

    „Podklady k rozpočtu, ktoré sme dostali z ministerstva financií, nás doslova vystrašili. Prakticky to znamená, že budeme musieť prepustiť 20 až 25 zamestnancov,“ uviedol Ruttkay. Vyberať ich chce podľa výkonnosti. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu si treba uvedomiť, že keď zdatných vedcov raz pustia, už ich späť tak ľahko nedostanú, pretože sa uplatnia inde – či už doma alebo v zahraničí.

    Výrazné škrty pocíti celá Slovenská akadémia vied. „Na Slovensku bude napriek tomu, že sa deklaruje budovanie vedomostnej spoločnosti, akadémia vied dosť výrazne postihnutá, skonštatoval Ruttkay. Poukázal na to, že v Čechách napriek kríze akadémii vied na rozpočet nesiahli, v Nemecku si vedecké pracoviská ešte prilepšia. „Prvé správy boli také, že nás skrátia o 12 percent, ale nekráti sa to, čo reálne akadémia v tomto roku dostala, ale pôvodný návrh ministerstva financií ešte pred schvaľovaním rozpočtu na tento rok. Takže v skutočnosti to je skoro 20 percent,“ skonštatoval Ruttkay.

  • cernunos

    Member
    31. augusta 2010 at 17:23

    Som zhnusený. Nuž hlávné je že bude na kráľovské platy našich politikov a ich poskokov.

  • tomas_michalik

    Member
    2. septembra 2010 at 9:48

    Ale no tak, poďme diskutovať vecne. Každý o tom materiáli hovorí; ja som ho skúšal nájsť na Portáli právnych predpisov a zatiaľ som ho nenašiel (predpokladám, že by tam mal byť – ale nie je to nevyhnutné). Medializované správy nie vždy úplne korektne vystihujú problém, resp. ho prezentujú jednostranne – radšej by som počkal s komentármi, kým nebudem mať v ruke ten návrh ministerstva financií.

  • eo-ipso

    Member
    2. septembra 2010 at 10:59

    :arrow: Hystéria najmä od riaditeľa AÚ SAV je predčasná a vôbec nie vecná. Kapitolu v štátnom rozpočte
    má SAV ako celok, návrh predkladá (a po schválení rozpočtu v NR SR rozpis rozpočtu robí) Úrad Predsedníctva SAV. MF SR a vláda sa sotva môžu zaoberať položkami všetkých ústavov SAV. Skôr ide o taktiku, že SAV pre AÚ SAV prostriedky na vedecký výskum neplánuje, lebo archeológovia si v minulých rokoch vždy cez p. Čaploviča vybavili “balík” naviac. Vždy, a teraz zvlášť, je takáto “taktika” nebezpečná a na SAV sa môže vrátiť ako bumerang. Pre vecnú diskusiu bude vhodný až návrh, ktorý po schválení vládou predloží premiérka na rokovanie NR SR :!:

  • uskalienka

    Member
    1. októbra 2010 at 6:36

    SAV dostane v budúcom roku o 9 % menej peňazí
    Ešte menej peňazí pre SAV navrhuje rezort financií na rok 2012 (približne 58 600 eur) a rok 2013 (približne 58 450 eur).

    BRATISLAVA 30. septembra (SITA) – Slovenská akadémia vied (SAV) by mala v budúcom roku hospodáriť s menším balíkom peňazí, a to o 9,02 percenta. Zo štátneho rozpočtu dostane oproti súčasnosti menej o 8,84 percenta. Vyplýva to z návrhu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Štát vyčleňuje pre SAV stále menej peňazí. Kým vlani mohla organizácia hospodáriť s takmer 73-tisíc eurami, tento rok dostala vyše 65-tisíc eur. Budúci rok by si mala vystačiť so sumou 59 551 eur. Ešte menej peňazí pre SAV navrhuje rezort financií na rok 2012 (približne 58 600 eur) a rok 2013 (približne 58 450 eur). Pracovníkom SAV sa krátenie výdavkov na budúcoročnú prevádzku a mzdy nepáči. Vedecká rada Fyzikálneho ústavu SAV preto iniciovala petíciu, pod ktorú sa podpísalo 1 741 ľudí. V pondelok 20. septembra ju doručili na Úrad vlády SR i Ministerstvo financií SR.

    Na znížení celkových výdavkov SAV pre rok 2011 sa výrazne podieľajú kapitálové výdavky, ktoré sa znižujú o 90,2 percenta. Objem osobných výdavkov pre rok 2011 by mal v porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom klesnúť o 4,92 percenta (1,32 mil. €). Vzhľadom na šetrenie na mzdách a organizáciách SAV však vskutku v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2010 klesne o 9,1 percenta. Výdavky na tovary a služby sú v navrhovanom rozpočte vyššie o 3,45 percenta. Dôvodom je posilnenie prevádzkových nákladov rozpočtových organizácií SAV v sume 4,67 mil. eur, čím sa má podporiť výskum a vývoj. Rozpočtovaná úroveň transferov pre rok 2011 je medziročne vyššia o 0,65 percenta. Prostriedky sú určené pre podporu výskumnej činnosti príspevkových organizácií SAV.

  • vkotruszova

    Member
    3. októbra 2010 at 23:16
  • sana-mens

    Member
    4. októbra 2010 at 19:54

    Verím že, táto poznámka asi nebude adekvátna k momentálnym problémom
    ale , ak Archeológovia nebudú aj finančne zdatný/ vzhľadom k tomu že, naša vláda na to…./a podľa môjho názoru /ak je naozaj záujem o záchranu kultúrneho bohatstva /dedičstva/
    predpokladám veľkú stagnáciu v tejto oblasti.

  • palo

    Member
    19. januára 2012 at 19:20

    Archeológom škrtli peniaze na výskum v teréne
    Radovan Krčmárik, 18. januára 2012,  20:00 – aktualizované 19.1.2012,  12:04 

    Keď archeológovia na zimu opúšťali svoje rozkopané náleziská, mysleli si, že sa k nim na jar opäť vrátia. Tak ako to robili doteraz. Tohto roku však hrozí, že vzácne lokality v Bojnej, Matejovciach, Cinobani či v Nižnej Myšli zostanú opustené.

    Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied totiž nedostal dotácie na základný terénny výskum, takže všetky podobné projekty bude musieť zastaviť.

    Pokračovanie článku na spravy.pravda.sk.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť