Ako sa dá sprzniť hrad!

52 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa strombus72
Offline
Ako sa dá sprzniť hrad!

Nádherný príklad "moderného"prístupu zachovania autenticity pamiatky odlíšením zásahov od pôvodnej hmoty - do úplneho zhovädenia všetkého čo sa kedysi podobalo na hrad! A zdá sa že toto nás čaká aj na slovensku. Vyzerá to ako novodobá pseudohitlerovská horská chata! Fúúúj!

http://www.griffen.gv.at/gemeindeamt/html/schlossberg1.htm

Ako sa dá sprzniť hrad!
Obrázok používateľa andrejZM
Offline

Nuž nenazval by som to panikou, ajkeď musím priznať, moja reakcia bola písaná krátko po prečítaní článku pri mierne zvýšenom tlaku :-)...za ďalšie, ajkeď bulvár, ale o 40 hradoch som osobne počul prvýkrát, to číslo ma prinajmenšom zaskočilo, už 20 je moc a nie ešte 40......aby som sa vrátil k podstate veci, myšlienka zapojiť nezamestnaných do obnovy hradov nie je principiálne zlá myšlienka a dá sa s ňou pracovať, žial novinári aj ministerstvo si už akosi nevšímajú riziká, topkám by som to ešte prepáčil, bulvár je bulvár, s ministerstvom je to už horšie....druhá vec je, že keď si už kompetentní nevšimli riziká, mali by na ne upozorniť aspoň médiá...nejaký analytický článok na danú tému som však ešte nevidel....

Pe Mira: nuž na daný argument je veľmi rýchly protiargument - dobrovoľníci síce fungujú úspešne, ale na štvrtinový výkon, za jeden deň do týždňa sa predsa nespraví toľko čo za 5 dní..predsa ak je málo ľudí, čo vedia robiť, treba ich nechať robiť dlhšie (a prácu im následne zaplatiť) a nie nahnať na stavbu za tie isté peniaze  ľudí, čo robiť nevedia a tváriť sa, že je problém vyriešený.....

Ale teórie bolo už asi dosť, sezóna ukáže....

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

dost sa mi paci ten napad, ze by sa zaplatili doterajsi dobrovolnici v projektoch, kde sa uz vela a za malo penazi urobilo a funguju dlhe roky a maju dobre vysledky, Tam je vsak riziko scestneho argumentu - ze take projekty to nepotrebuju, lebo funguju dobre aj bez statnej podpory. A tomu sa hovori, ze socialna politika, fuj.

Skoda, ze nikto z nas nie je minister.

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa andrejZM
Offline

Po prečítaní článku mi už ostáva len skonštatovať, nech všetci svätí pomáhajú našim hradom v roku 2012. Treba len dúfať, že v roku 2013 sa hradom dostane nielen viac pozornosti a peňazí, ale hlavne odbornosti a kvality (česť zopár výnimkám, ale to chcú akých 40!!! hradov opravovať??? a hlavne kto to bude celé riadiť a realizovať na tých 40tich hradoch??? pán starosta či riaditeľ meststých služieb???)....nasledovná veta: "Medzi už začaté rekonštrukcie patria hrady Budatín, Čachtice, Trenčín či Vígľaš, celkom za približne 13 miliónov eur." "pozitívny" dojem z článku už len zamurovala...

Obrázok používateľa antiK
Offline

„Zámerom obnovy je dostať hrady do takého stavu, aby boli lákadlom pre turistov, či už domácich alebo zahraničných."

Tak a sme doma. Netreba chrániť podstatu, hlavné je aby tí turisti chodili, fotili, konzumovali, platili. Amen.

To ako rečníka nenapadlo, že taký hrad môže byť lákadlom aj bez toho aby sa dostal do stavu vyhovujúcemu démonovi zvanému turistický ruch?

Článok: Zázrak ministra Krajcera: Chystá opraviť polovicu slovenských hradov!

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa jozo
Offline

Panika? Načo panika? Článoček v "topky.sk"? V tom polobulvári (ak budem veľkorysý...) ? Koho tam citujú? V akej dobe a súvislosti ho citujú?  To chce kľud ...  :-)

 

Tá formulácia pána budúceho-bývalého ministra tu už znela v letných mesiacoch minulého roka ... Vyložiť-preložiť si ju možno všelijako - Bolo dosť času sa aj z očí do očí opýtať Krajcera, čo si pod tým reálne myslí ...

 

"Trochu" politickej reklamy a humbuku na zajace ... Ak by boli naše hrady fatálne v ohrození len pre jedného dočasného policky-nominovaného idiota na ministerskom poste, tak to by bolo možno niečo ... Ale mám pocit, že Krajcer nechodil po tých hradoch v tlupe zelenými šálmi opajcovaných krásavcov, ale že mu robili krovie dáky "kompetentní" páni a panie, ktorí do úradníckych "trafík" nenastúpili s Krajcerom ... Pokiaľ ministerské a pamiatkárske zázemie tvoria kompetentní ľudia, tak aj z  "najvyššieho" blba snáď vymodelujú aspoň poloblba ... Ak nie, tak je úplne jedno či sa ten blb  volá Krajcer, Maďarič či Anča Julčová ... A potom je tá situácia skutočne naozaj vážna ... Ak na Slovensku nefunguje systém na ochranu pamiatok, ktorého garantom sú uznávané odborné kapacity s dostatočným prehľadom a autoritou, ak k zásadným rozhodnutiam nepredchádza odborná (a verejná) polemika ... , tak potom tu máme naozaj naozajstné Amen .už strašne dlhú dobu ... Vyzerá to na to, že hyzdenie  hradov nezačalo "zelenými šálmi" a ani nimi neskončí ... Žiaľ.     

Obrázok používateľa jozo
Offline

Hehe, HERETIC mi nerozumie, strombus72 taktiež, ešteže je tu translater Milan-vĺčik ...  :-) 

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Aby som nebol nespravodlivý, na Lietave, Uhrovci, Zborove nezamestnaní význam majú.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Nič sa nedeje Peťo, a Jozefa si nepochopil, práve, že Francúzov chválil, (to sú Tí inteligenti, nerozumie im občas ani vlastná mater), iba zasa porovnával neporovnateľné, ale to asi aj ja.

Nemyslím si, že by sa tu ľudia rozdeľovali, nazval by som to skôr podľa Vaška Havlú, že všeobecne panuje "blbá nálada", zo stavu pamiatok, nekoncepčného kampaňovitého riešenia problémov, fondy namiesto kvalitnej konzervácie devastujú. Neexistuje žiadna koncepcia, trebárs  viď Paľov príspevok v téme Bystrica....

jednoducho kto sa tejto problematike venuje a rozumie jej vidí to skôr v čiernych, ako svetlých farbách. Iba príklad, niekto má plastové okno na veži či kde, ten túto nenormálnosť víta, z nás keby dal niekto na Gýmeši plastové okno už nežije, lenže nás by to ani nenapadlo, asi tak.

Je to na hovno, bude to na hovno a končím aj ja, iba sa opakujem a páčilo sa mi Tvoje spravodlivé rozhorčenie.cool

Obrázok používateľa strombus72
Offline

 Takto> Milan, možno som to trochu prehnal, ale moja reakcia súvisela s pocitom, že sa už ľudia nevedia dohodnúť na základných veciach ohľadne záchrany pamiatok- potom nemožno čakať od ľudí(politikov) pre ktorých je to len politická agenda nejaké systémové opatrenia. A zaskočilo ma od teba to otvorené pochválenie(čím si zotrel môj zámer pre ktorý som sem ten odkaz dal). Následná reakcia patrila hlavne Jožovi, lebo jeho veľkéK+ na moju adresu a pľutie na francúzov, ktorý majú podľa mňa veľmi dobrý systém ohľadne pamiatok ma vytočil do biela. Tvoj telefonát ma zastihol v nevhodnej chvíľi -sorry!

 Ale aj z odstupom to vidím tak, že už sem moc často chodiť nebudem. Moc sa tu vyhranili názory a ľudí to už viac rozdeľuje ako spája!

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Ako som vyššie sľuboval, pridávam pár fotiek z Kamenice, ako by sa to naozaj NEMALO robiť. Podľa mojich info za tento paskvil miestne združenie ešte aj zaplatilo murárovi...

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

P1170852.jpg Celkový pohľad na "dielo" P1170852.jpg Celkový pohľad na "dielo" P1170855 copy.jpg Pre mňa nepochopiteľné, nevídané... P1170855 copy.jpg Pre mňa nepochopiteľné, nevídané... P1170903.jpg detail zagrcaných kameňov P1170903.jpg detail zagrcaných kameňov P1170904.jpg"ukážkové" riadkovanie. To ktoré naľavo vidno je pôvodné preškárované murivo P1170904.jpg"ukážkové" riadkovanie. To ktoré naľavo vidno je pôvodné preškárované murivo P1170906.jpg zatrčené murivo, vyplavené vápno z malty P1170906.jpg zatrčené murivo, vyplavené vápno z malty P1180245 copy.jpg červenými krížikmi označené kamene keby tam neboli vôbec by bolo lepšie... P1180245 copy.jpg červenými krížikmi označené kamene keby tam neboli vôbec by bolo lepšie...
Obrázok používateľa zohan
Offline

Rado, takéto niečo by malo niesť označenie --  Len pre silné povahy a deťom neprístupné!!!!!!!
Myslel som že Branč bude posladný dodrbaný hrad a že súčastný trend, poznatky a hradologická "evolúcia" napreduje, no ako vidím mýlil som sa. Takto hrady "kazia"/ vylepšujú naši Poľský susedia, ale že sa to robí na Slovensku tak to som paf. Hanba združeniu, človeku čo to takto dopackal a pamiatkárom , že toto dovolili!!
Takéto fotky z Kamenice budú menemntom ako sa to NESMIE robiť a každý hradologický murár by mal povinne navštíviť toto "dielo" aby videl asi všetky chyby, čo sa pri murovaní robiť nemajú. Hádam sa toto už nebude opakovať nikdy!

Obrázok používateľa antiK
Offline

Naozaj nepekná skladba muriva.

Vĺčik, bez toho čím človek prešiel, by nikdy nebol tým čím je dnes. 

V istom zmysle som sa tiež podielal na prznení hradu. Nemyslím teraz ani tak na nejaké neadekvátne stavebné zásahy, v tomto (mojom) prípade mi ide skôr o súčasné využitie...vstupné a turistický gýč nepatria na zrúcaniny.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Pardon, pomer vápna a cementu 4:1, používal sa suchý vápenný hydrát a neviem posúdiť či to cementové špárovanie bolo oficiálne, alebo partizánčina vtedajšieho dodávateľa.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Vlastne v prípade Lietavy je ten priestor na rekonštrukcie obrovský - formou zaostrenej ceruze v rukách Jozefových, čo v inej téme takmer denne aj realizuje. Hawk

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Dve veci Peeeto1 : na Lietave som bol aktívny 8 rokov a niektoré zásahy spred 6 rokov by bolo už teraz treba znova ošetriť.

Druhá vec je, že členom partie na Beckove a práci na kaplnke som bol i ja. Hrubá robota sa spravila, no kaplnka zďaleka nieje ukončená. Viac som písal o prácach v besede o Beckovskom hrade. A podstatná vec je i to, že na objekte sa pracovalo nepretržite 3 mesiace, stálo to toľko, čo sa z grantov na jeden zásah ešte žiadnemu združeniu nepodarilo schrastiť a pomer hmoty kaplnky k celému hradu je zlomkový. Čelilo sa mnohým výzvam, atď atď...Pre mňa - obrovská skúsenosť, za ktorú som vďačný a teším sa už teraz na ďalšie.

Pozrime sa na Bratislavský hrad, ktorý v 60-tych rokoch prešiel REKONŠTRUKCIOU a bol kompletne zastrešený. Po sotva 50 rokoch ho bolo nutné ( otázka je, či to bolo ozaj tak nutné ) rekonštruovať zas. Stálo to niekoľko miliárd korún a trvalo tuším 5 alebo 6 rokov. Preto som si istý, že konzervácia ruiny hradu je nikdy nekončiaci proces. O rekonštrukciách sa baviť možné je, ale vo veľmi obmedzených rozsahoch, veľmi individuálne a veľmi citlivo. No konzervačných prác na našich hradoch - aspoň na tých, kde nejaká činnosť už prebieha - je taká halda, že téma rekonštrukčných zásahov má ešte kopec času na realizácie. Keď - tak len zlomkové a vo výnimočných prípadoch, Lietavu nevynímajúc.

Obrázok používateľa peeeto1
Offline

Rado prepac, ale tomuto nerozumiem:''A neobávam sa stavu, kedy bude všetko zakonzervované a nebude čo robiť. Tento moment nikdy nepríde, je to nemožné. Už len kolo domu, hoc aj novostavby sa človek krúti neustále, nieto okolo ruiny hradu, čo je kolos oproti domu. Je to nikdy nekončiaci proces.''

To vazne nebude nikdy mozne ani len zakonzervovat ruiny hradu?Fuuuha, tak o rekonstrukcii sa potom ani len bavit nemozme :-)

Nedavno sa partii okolo Harpa podarila nadherna obnova kaplnky na hrade Beckov, v celkom rozumnom case.

http://www.obnova.sk/galeria/2011-hrad-beckov-kaplnka

 

Ja tu v tejto vasej pomerne horucej diskusii najviac zdielam vlckove nazory.

Obrázok používateľa Bacil
Offline

No ono sa dajú "neškolení" využiť na dopĺňanie hmoty múru... majster robí líce, šichník za ním dokladá dovnútra - niektorým to aj celkom ide...keď sa naučí a vidno, že vie s kameňom, môže skúsiť na nejakej nenápadnej kaverničke...

...selektovať sa dá aj pri stavbe skládky kameňa - kto postaví nasucho kolmý 2m vysoký múr - ten vie murovať...

...a kosiť sa dá donekonečna - to mi ver, na Čabradi naisto, tam je burina zakliata...

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

RadoMT, ja chápem tú pomoc od nezamestnaných tak, že tam nie sú na ukladanie kameňov do malty, na to tam je majster. Prečo by sa musel taký pomocník učiť technológiu konzervácie muriva? „Každá ruka je vítaná“ –písava Chobi na webstránke Lietavy. Pravda, na takom veľkom hrade je práce neúrekom. Počnúc chystaním dreva, cez osievanie, prenášanie malty a kameňa a všetkého možného... Na mnohých ruinách sa ani nemuruje, len čistí a chystá sa materiál.
Ešte do teba RadoMT štuchnem. Ak už budú ruiny zakonzervované, nebude ťa lákať rekonštrukcia? Čo bude potom? Na vedomosti z hradných konštrukcií zabudneš? Pred časom bol pre mňa šok, keď som si musel zvykať na na slovník: len a len konzervácia, ani meter muriva  navyše. Bežní ľudia si predstavujú pod opravou zrúcanín akú-takú rekonštrukciu. Potom sú sklamaní, že na hradoch sa nič moc nerobí. Asi bude treba nejakú strednú cestu: napr. vežu zachovanú v plnej výške treba prestrešiť. Musí to však vyzerať tak, akoby tam strecha zostala od roku 1700. Záklenok nad Perényiho bránou, ktorý si muroval, je konzervácia, či rekonštrukcia?

Ale antiK-ove myšlienky hore vyššie sú aj moje: Nemám rád turistický gýč, ktorý ide ruku v ruke s komerčným využitím "opravenej" pamiatky. Mám rád pocit, kedy napr. arkier, alebo len jeho torzo vraví: "zastav sa a naslúchaj hlasu pominuteľnosti, veď v tichu a samote pochopíš kaskády času".

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Už len preto by mal pomocník poznať techniku a spôsob konzervácie, aby vedel, čo a prečo vlastne robí. Veľakrát sú na prvý pohľad niektoré techniky a spôsoby nelogické a nedávajú zmysel človeku, ktorý nevie. Áno, skutočne sa každá ruka zíde, pokiaľ hovoríme o dobrovoľníckych prácach najčastejšie robených po víkendoch. Iné je, ak by si mal 15-20, nebodaj viac ľudí k dispozícií každý deň pol roka vkuse ! Iste by nikoho nebavilo a ani baviť nebude robiť 2-3 nezáživné roboty tak dlho dokola...Najmä ak hovoríme o zapojení do práce dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú často už bez pracovných návykov. Po pár dňoch začnú mnohí špekulovať, kde a ako sa zašiť, prípadne imitovať činnosť. A keď budú musieť robiť, tak je riziko flákania práce. Vyčistiť a pripraviť areál je pri takom množstve ľudí otázka niekoľko dní. Dnes ak sleduješ Lietavu, tak posledné 3-4 roky sa 90% murárskych prác robí vo výškach z lešení. A do toho by som z nezamestnanými veru nešiel...

Debatu o rekonštrukciách vôbec neberem ako rypnutie. Okno nad Peréničkou bola konzervácia pomocou obnovenia záklenku okna. Z dlhodobého hľadiska vhodný spôsob, navyše metodik mal k dispozícií pomerne kvalitné a detailné fotky, kedy ešte záklenok jestvoval. A neobávam sa stavu, kedy bude všetko zakonzervované a nebude čo robiť. Tento moment nikdy nepríde, je to nemožné. Už len kolo domu, hoc aj novostavby sa človek krúti neustále, nieto okolo ruiny hradu, čo je kolos oproti domu. Je to nikdy nekončiaci proces.

Žiaľ už to, čo si bežní ľudia predstavujú a nezhoduje sa to z realitou...nieje môj problém. Avšak pokiaľ je záujem, vždy si nájdem čas a aspoň v základe to vysvetlím. Čiže je to otázka osvety, ktorú si mislím združenia väčšinou celkom dobre robia.

 

Obrázok používateľa andrejZM
Offline

Nuž na murovanie by mal byť skutočne len majster, ale popravde, aká je realita. Jednak zbierať kameň a vypilovať nálety nemôže robiť 30 ľudí do nekonečna, aj výpomoc pri murárskych prácach ako príprava kameňa, piesku, zarábanie malty je otázna, keďže pri toľkých pomocníkoch by muselo robiť aspoň 10 murárov. Takže ono to láka postaviť dosť veľkú časť z nich pri múr. Nehovorím, že to je vyslovene zlá vec, len to treba zvládnuť po stránke riadenia, aby sa k odbornej robote dostali len postupne a riadne zaškolení ľudia. Nehovoriac o ľudoch, čo postavia pri múr hocikoho, len aby išli kubíky. Práve riziko neodborného riadenia nevyškolených ľudí je najväčším kameňom úrazu tohto projektu.

 

Obrázok používateľa jozo
Offline

S prepáčením všetkým obetavcom ... Nikoho z hradných filantrópov som svojim (vyššie) príspevkom nechcel uraziť ... Len pri tých miestnych prestrelkách gumipuškami - vonku v realite Slovače masovo už pár generácii degraduje estetika ... Ak teda ešte vôbec v tých každodenných pretekoch o vlastnú existenciu zostáva u bežných divákov dáky level estetického vnímania ...  Obraz hradu, ktorý každodenne vnímajú desaťtisíce okolo pobehujúcich, či viaznúcich v každodenných dopravných zápchach ...  A potom že Vígľaš... hehe,  že vraj aká ujma kultúrnosti  ...  Tu už dávno nejde o ochranu zrúcanín v kultúrnej krajine ... Tu už ide o  prežitie (dožitie ?) zrúcanín v nekultúrnej krajine ...

Obrázok používateľa jozo
Offline

Veru my máme byť na čo hrdí, máme svoje hodnoty v každom spektre našho bytia, v každej žile v našej krvi ...  Čo tam po cudzích, my si vieme budovať hrady po svojom a najsamlepšie ako len vieme ... Nikto nás to neučil, sami sme na to prišli.  Šak sme dáki fiškusi. Aj na tom je vidno, že sme veľkí duchom i keď nie počtom a prisámbohu do tej onej, vyspelej Evrópy patríme otompotom krucišpagát!  Šetci sa móžu od nás učit. A možno sa šetci učá, len sú takí sprostí duchom, že to nepriznajú ... Že vraj Rakušáci ... My toť na Váhu už 50 rokov ten Matuščákov hrad budujeme. A že je to vidno! Neni oka, ktoré by nezvlhlo pri tom pohľade ... Šak viem, šak som sa tu narodil a už o pár to bude polka storočia čo mi vlhne ...     A takú imidžovú hradnú sklenenú škatulu nikto iný ani na Slovensku nemá ! A keby aj hrad drízgol dole, tá škatula vydrží ...      :-D     

Hradná perla nad Váhom.jpg Hradná perla nad Váhom.jpg
Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Naj, len rozdiel je "troška" v tom, že iné je niečo stavať celkom nové od základov a iné je robiť konzerváciu s maximálnym ohľadom na zachovanie pôvodného. Mnohokrát som sa na hrade stretol s tým, mi práve zachovalá hmota muriva "zavadzala" v pohodlnej práci a stálo to kopec nervov si robotu nezjednodušiť vyrúbaním starého len preto, že  mi "zavadzalo". Mnohí čo sa konzervovaniu roky venujeme prakticky sme naberali a stále naberáme skúsenosti celé roky. Problém masívnej "záchrany" hradov je práve v tom, že na to zaučenie a získanie skúseností práve u nezamestnaných, alebo všeobecne ľudí bez toho, aby to mali v srdci a nesrali pri prvom probléme na robotu, spočíva v tom, že to "do krvi" nedostanú na povel ministra. Chápeme sa? Sto krát som sa chcel na hrad vyprdnúť, no nedalo mi to. Mám to v srdci a v krvy, nedokážem sedieť doma, keď mám možnosť ísť na hrad niečo užitočné tam robiť. Ale trvalo to roky, kým sa obyčajné nadšenie pretavilo na disciplínovanú prácu. Dnes sa to u mňa zmenilo z hobby na profesiu, takže mám možnosť získavať viac ďalších skúseností.

Nechcem sa chváliť, ale za tie roky som "troška" zistil o tejto problematike a z toho poznania vychádza aj môj skepticizmus a opatrnosť pri mega projektoch, ako je rýchla záchrana 20 ruín s výhľadom na 4 roky - kto vie čo bude po 10-tom marci tohto roka....

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Vieš Jožko,tu sa to síce nerobí, ale tvoje K+ ma vôbec nesere. Vy si tu niektorý privlastňujete patent na rozum ,furt nad niečím nariekaťe ako ženské v prechode a keď vaás tak sledujem vôbec neviete ,čo chcete!

  A hovorte si čo chcete, ale ja viem presne čo chcem na hrade robiť a verím tomu čo robím- inak by som to nerobil. A už dlhodobo ma tie reakcie tu vytáčajú a furt sú to tí istí! Asi sem prestanem chodiť a vy si tu môžte ďalej vylievať svoje psychedelické nerealistické žvásty...no

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Ešte k zamestnávaným nezamestnaným: Kde je majster, tam musí byť aj šífnik. Čo by dokázal Michelangelo, keby mu nepostavili šífnici lešenie?  Majster unaví aj piatich šífnikov. A Poccabello, či Kilian na Lietave a Bytči zamestnali desiatky jednoduchých, čo nevedeli písať. Je hračka byť majstrom ak viem čo chcem. Je hračka byť šífnikom, ak viem, že neviem. Ak neviem, že neviem – tam sú problémy.  :p

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Strombus - toto (zastrešenie) sa mi lúbi :-)

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Nechcel som odpovedať, ale...

Vĺčik, neviem prečo tak vehementne zastávaš to isté "len v ružovom", keď sa jedná o hrad v osterajchu a prečo tak strašne odsudzuješ v podstate tú istú vec na slovensku??? Príde mi to nehnevajsa ako ďaľší príklad typickej slovenskej "malomyseľnosti", keď to čo je slovenské nikdy nie je dobré, ale za hranicou je všetko "super"!!!   

 A stou kaviarňou a podobnými vecami, zase ťa budem citovať: pod hradom je miesta dosť! Včera som do polnoci hľadal pekný príklad umiestnenia kaviarne na hrade vo francúzskych hradoch- lebo tie mám zozbierané asi najviac. Vieš na čo som prišiel? Žiadnu kaviareň som na fotkách nenašiel! Určite tam nejaké sú, ale sú tak dobre schované, že ich nie je nikde vidieť! A neviciérajú sa na každého už s kilometra  svojim komplexným riešním v duchu funkcionalizmu tretej generácie...

  Hrad v kentexte turistického ruchu -by mal byť cieľom, nie prostriedkom,

  Kaviareň v tom istom kontexte- by mala byť prostriedkom a nie cieľom!!!

Čo sa týka projektantov na hradných zrúcaninách, na čo ich tam je treba? Bavíme sa o pôvodne veľmi komplexnej a jedinečnej stavbe. Na tej netreba nič vymýšľať! Zozbierať výsledky výskumu "NA ZˇAKLADE NICH navrhnúť dostavby zahrňujúce maximum z pôvodnej architektúry a jeto. Hrady žiadnu tvorivosť moderných architektov nepotrebujú! A tí nie sú schopný pochopiť a porozumieť tým mnohým stavebným slohom a prejavom aj individuálneho génia pôvodných majstrov pri budovaní hradu! Všetky tie návrhy sú len prajavmi ich vlastného EGA , bez štipky bázne k skutočnej genialite pôvodných projektantov, stavebných majstrov aj bežných remeselníkov minulých dôb!!!

  A keď už niečo majú projektovať, tak nech si berú príklad!:

Spojene murol.jpg Spojene murol.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

strombus72 napísal/a:

Nechcel som odpovedať, ale...

Vĺčik, neviem prečo tak vehementne zastávaš to isté "len v ružovom", keď sa jedná o hrad v osterajchu a prečo tak strašne odsudzuješ v podstate tú istú vec na slovensku???

Ani ja som už nechcel reagovať.

Myslím, že moje názory sú jasné a konzistentné. Ak chcem ísť na hrad, chcem vidieť iba hrad, žadny western ani panoptikum. Dovolil som si iba nie úplne súhlasiť s tým rakúskym hradom, na ktorom napriek tomu, že tá krčma kričí zďaleka, kričí menej, ako panoptiká na Topoľčanoch a Beckove, ktoré zvonku nevidno, a na rozdiel od nich tam vidím dokonca akú takú architektúru. Je to samozrejme môj názor a nikomu ho nevnucujem.

Nie som malomyseľný, ale ani jedna, opakujem ani jedna krajina nemá tak zdevastované a to aj také konzervatívne oblasti ako je Orava, Zamagurie...čo sa týka architektúry, dokonca ani to posr...Maďarsko, na ktorého hrady, kam šiahla ich ruka sa nedá ani dívať. Budem sa opakovať, niekto tu spomínal, že patríme (slováci) k tomu najstaršiemu, čo v Európe existuje, ale správame sa tak, ako keby sme sem padli z mesiaca včera a to priamo na hlavu, viď naše správanie sa ku kultúrnemu dedičstvu etc...........škoda slov.

Trochu sa zopakujem, tá tisícročná kontinuita stavania tradičných čínskych mostov tu chýba a tým je povedané všetko.

Ešte odpoveď Antikovi, za Čachtice, myslím tým Báthoryland bude zodpovedné ministerstvo, lebo sa k tomu vyjadruje, povedala pani starostka, a za projekty na ktoré sa  vypracovali, vypracovávajú, budú vypracovávať tiež.

Neviem, či obsahujú aj také fajnovosti ako trebárs rakúsky Griffen, ktorý inak tiež spadá do tejto agendy projektov s nezamestnanými a fondami, ak áno, môžem iba skonštatovať smola, a to je asi tak všetko, čo môžem.

Peter prvý, RadoMT je súvislý, až mi je to divnô (nie, nie je mi to), vie čo hovorí, aj o tom, že nie je to iba prachsprosté lepenie skál, ako by sa to niekomu mohlo zdať.

Hrady by mali konzervovať odborníci, čo majú za sebou adekvátnu školu, zopár už znalých dobrovoľníkov, pár nezamestnaných iba ako pomocná sila, tak by to v kultúrnej a civilizovanej krajine malo byť, ostatné reči sú len naozaj zbytočné reči a že nie sú, treba sa spýtať na kompetentných miestach, čo s tým robili, prípadne čo s tým chcú robiť.

Vége.

 

Obrázok používateľa jozo
Offline

Strombus, tu sa to nedáva, ale ja dám .... dávam ti za tvoje slova veľké  K+  ... a virtuálny vlastnoručný podpis pod to tobôž!    Hehe ti oní vraj vyspelí (Francúzi?) sa ešte nenaučili stavať hangáre na múroch, šak to už aj hlúpy Jano zo Starej Ľubovne ovláda ..., frankofónni degeneri ... :-D

Obrázok používateľa antiK
Offline

Ano, je to široká téma. Ja som vlastne ani nehodnotil nezamestnaných na hradoch, lebo nemám s nimi osobnú skúsenosť... 

Vrátim sa k pôvodnej téme a Vĺčikovej otázke.

Neprijateľné rakúske riešenie? No, asi by som to zhrnul najjednoduchšie tak, že mi to pripomína "maďarské riešenie" oživenia hradných rumovísk. Maďarské preto, že mi je asi krajansky (uhorsky) najbližšie. Pretože som videl samozrejme dosť nestredoeurópskych príkladov, kedy je pamiatka dehonestovaná či už použitou technológiou, alebo využitím (nevylučuje sa kombinácia oboch). Nemám teda pochopenie, pre rôzne pseudo-dostavby na už rozrumených hradoch, rôzne zábradila zapustené do korún nadstavených tzv. obetovanou vrstvou, pseudo-miestnosti a schodiská čo sa na nič nehrajú a rôzne odvážne architektonické riešenia, ktoré sa snažia kĺbiť staré s novým...nerezové ostenia, sklenené "zimné záhrady", ktoré by mohli skôr poslúžiť ako podkrovný súkromný ateliér. Všetky tieto nové prvky uberajú hradu na atmosfére, ktorá je pre mňa dôležitá a kôli ktorej takéto miesta vyhľadávam. Nemám rád turistický gýč, ktorý ide ruku v ruke s komerčným využitím "opravenej" pamiatky. Mám rád pocit, kedy napr. arkier, alebo len jeho torzo vraví: "zastav sa a naslúchaj hlasu pominuteľnosti, veď v tichu a samote pochopíš kaskády času". Stánok s algidou, alebo moderná kaviareň v útrobách bývalého hradného paláca mi takýto zážitok neposkytne. Turistický ruch sa totiž často tvári ako záchranca pamiatok, ale práve jemu sa často prispôsobuje pamiatka, aby bola čo najlepšie "využiteľná". Možno je to prirodzený vývoj, ale v tom prípade som na úrovni vnímania K. H. Máchu...možno doslova, pretože nelze zapomenouti na Házmburk, Kamýk, Bezděz, Michalovice a mnohá další místa spatřená kdysi...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.