Ako pisat prispevok + zakladne pravidla (Umenie, remesla)

11 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Ako pisat prispevok + zakladne pravidla (Umenie, remesla)

Pred tym ako zacnete vkladat akykolvek prispevok do diskusii na www.obnova.sk, precitajte si nasho pomocnika na www.obnova.sk/help Tam najdete okrem ineho aj sposob ako vkladat obrazky, ako si vhodne vybrat nazov prispevku, ale aj ako pracovat s textom v prispevku, alebo zakladne pravidla Netikety. Rubrika "Umenie, architektúra, remeslá a dizajn" - Dišputy o umení, remesle, architektúre a dizajne. Všetko dokopy vytvára estetické prostredie okolo nás. Takže možno aj rozhovory o estetike? :) Inzeráty týkajuce sa predaja, kúpy, výmeny starožitností, kníh a podobne vkladajte prosim do rubriky: "TRŽNICA" http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26363&sid=... a nezabudnite si prečítať pravidlá. Ziadosti o radu pri konzervacii, obnove a oprave stavieb smerujte do temy Tradicne, nizkonakladove a sucasne stavitelstvo Ziadosti o radu pri konzervacii starozitnosti do temy "REŠTAUROVANIE A KONZERVOVANIE". Upozornujeme! Fotografie umietnene na inom serveri ako na www.obnova.sk budu zmazane/znefunkcnene. Tymto chceme predchadzat strate podstatnych informacii a kontinuity temy. (Napr.: Ked niekto reaguje na fotografiu, a ta sa strati spolu so sluzbou cez ktoru ste ju vkladali.) Tiez by sme vas radi upozornili na to, ze urazlive a osocujuce spravanie sa bude potrestane zmazanim prispevku a pri opakujucom sa porusovani pravidiel aj vykazanim z fora. Vo vlastnom zaujme si prosim precitajte "pravidla pouzivania".: http://www.obnova.sk/obsah41.html Upravy pravidiel: 1/ 1.2.2008 - harp (pridanie temy a spisanie zakladnych pravidiel) temu mozu upravovat vsetci redaktori a moderatori Obnova.sk, informacie o zmenach spisu do tohoto zoznamu pripadne pripoja novy prispevok, kde vyznacia zmeny grafickyPred tym ako zacnete vkladat akykolvek prispevok do diskusii na www.obnova.sk, precitajte si nasho pomocnika na www.obnova.sk/helpTam najdete okrem ineho aj sposob ako vkladat obrazky, ako si vhodne vybrat nazov prispevku, ale aj ako pracovat s textom v prispevku, alebo zakladne pravidla Netikety.Rubrika "Umenie, architektúra, remeslá a dizajn" - Dišputy o umení, remesle, architektúre a dizajne. Všetko dokopy vytvára estetické prostredie okolo nás. Takže možno aj rozhovory o estetike? :)Inzeráty týkajuce sa predaja, kúpy, výmeny starožitností, kníh a podobne vkladajte prosim do rubriky: "TRŽNICA"

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26363&sid=...

a nezabudnite si prečítať pravidlá.Ziadosti o radu pri konzervacii, obnove a oprave stavieb smerujte do temy Tradicne, nizkonakladove a sucasne stavitelstvoZiadosti o radu pri konzervacii starozitnosti do temy "REŠTAUROVANIE A KONZERVOVANIE".Upozornujeme! Fotografie umietnene na inom serveri ako na www.obnova.sk budu zmazane/znefunkcnene. Tymto chceme predchadzat strate podstatnych informacii a kontinuity temy. (Napr.: Ked niekto reaguje na fotografiu, a ta sa strati spolu so sluzbou cez ktoru ste ju vkladali.)Tiez by sme vas radi upozornili na to, ze urazlive a osocujuce spravanie sa bude potrestane zmazanim prispevku a pri opakujucom sa porusovani pravidiel aj vykazanim z fora.Vo vlastnom zaujme si prosim precitajte "pravidla pouzivania".:

http://www.obnova.sk/obsah41.htmlUpravy pravidiel:

1/ 1.2.2008 - harp (pridanie temy a spisanie zakladnych pravidiel)temu mozu upravovat vsetci redaktori a moderatori Obnova.sk, informacie o zmenach spisu do tohoto zoznamu pripadne pripoja novy prispevok, kde vyznacia zmeny graficky

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Ako pisat prispevok + zakladne pravidla (Umenie, remesla)
Obrázok používateľa harp
Offline

Poradim,

najdi si vsak vhodnu temu kde sa opytas.

Obrázok používateľa Sonapoly
Offline

Brý deň, je to trochu od veci, no vie mi niekto poradiť kedy sa koná na Vysokej škole výtv. umení letný prieskum? (deň otvorených dverí).

Obrázok používateľa MATKO
Offline

Dobrý....
Ssom tu noví a neviem či píšem správne.
Hladám postup ktorý bi mi pomohol,potrebujem vyleštiť bronzové sochy do absolutneho lesku.
pomôžte mi dakujem

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

otazka presunuta do temy Uvod do cistenia starych kramov - meď a jej zliatiny... odporucam prilozit foto...

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=10715&sid=...

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa harp
Offline

Vase pripomienky ku pravidlam vkladajte smelo ako novy prispevok. Ak budu rozumne a k veci budu zapracovane.

Obrázok používateľa Art
Art
Offline

Harp, prečo nemôže byť umiestnená fotografia na inom serveri? Dôvody iste sú, ale zvážme aj iné "pre".
Linkovanie na obrázok ktorý je uložený v inom zdroji zohľadňuje aj vôľu autora ktorý ho tam umiestnil. V praxi to znamená, že ak vložím na Obnovu nejaký obrázok bez súhlasu autora, porušil som autorský zákon, pretože dáta sa tým pádom nachádzajú tam, kde ich nedal ich autor a nedal mi ani súhlas takto urobiť. Linkovaním obrázku dodávam "obraz" svojmu príspevku a odkazom práva AZ neporušujem, lebo obrázok je stále na zroji kde ho posadil autor...
Takže ak to možné nie je, je to iste výrazná strata ktorá inak pridáva príspevkom na váhe.
Ďaľšia vec je, že takto sú objemné dáta niekde inde, čo nezaťažuje databázu Obnovy. Dá sa tu možno rátať so záťažou pri veľmi vysokej návštevnosti, ale tá nie je až taká obrovská, aby sa takéto problémy prejavili.

Ešte ma zaujíma zobrazovanie vo vyhľadávači Google (CZ). Predpokladal by som aj pri doméne "obnova.sk" prvé miesto aj v ČR, pretože kľúčové slovo v doméne má vo vyhľadávaní vyššiu prioritu ako použitie v popise atď. Napriek tomu sa v prvých výsledkoch zobrazujú na heslo "obnova" stránky ktoré toto slovo v doméne nemajú a Obnova.sk je až na druhej strane.

Obrázok používateľa harp
Offline

Co s atyka autorskych prav k obrazku. Autorske pravo k fotografii ci obrazku sa nvztahuje na to kde je tento umiestneny pokial na strankach kde je umiestneny nie je uvedene inak. Ak ho autor ulozi na free hosting img sluzby, musi predpokladat jeho dalsie slobodne sirenie. Linkovanim obrazkov z inych sluzieb chcem zamedzit strate kontextu a hodnotneho obrazoveho materialu ako som uz pisal. Nestalo sa to prvy krat ze sme zrusenim sluzby, alebo vymazanim obrazku z takejto sluzby o ne prisli. Co sa tyka zatazenia serveru, v buducnosti predpokladame pre neregistrovanych a teda aj vyhladavace zobrazenie fotografii v nizsom rozliseni.

Dalsia otazka: Google ma svoju politiku zobrazovania odkazov na narodnych domenach, tazko to ovplyvnovat. Klucove slovo Obnova vsak pre nas nie je natolko dolezite. Vyhladavac google nam aj napriek tomuto faktu posiela nadpolovicu navstevnikov.

Obrázok používateľa Art
Art
Offline

No dobre. Lenže nemám na mysli free img služby. Ak je napísaný niekde článok povedzme o nejakej pamiatke a existuje len fotografia na XY webe. A povedzme, že pamiatku chceme predstaviť. Môžeme nalinkovať ten článok, alebo len fotografiu. Takže ak nechcem "ukradnúť" fotografiu , tak napríklad stavbu budem musieť odfotiť sám (môže to byť napríklad na druhej strane republiky), alebo popísať. No a to si skutočne neviem predstaviť, alebo si to nebude vedieť predstaviť čitateľ.

Názorná ukážka: "Kaplička vyzerala v osemdesiatich rokoch asi takto
http://www.katov.eu/images/zoom/KOHMHT/kaplnka_sv._Vendel%C3%ADna,_v_poz... "

Takže ako to inak urobiť aby to bolo napríklad na Obnove a fotku som neukradol? (V tomto prípade ju autor poskytol pre obecnú stránku, ktorú spravujem)

Ešte k tomu zákonu. Pokiaľ nie je jasné či je obrázok voľný, je na to tuším výraz "predpokladaný nesúhlas". Znamená to, že aby nedošlo k porušeniu autorských práv, predpokladá sa (ak nie je určené inak), že autor nesúhlasí s použitím fotografie. Nerozhoduje ani či je uvedený copyright, pretože zákon ochraňuje aj takto neoznačené autoské diela. Jenoducho súhlas musí byť jednoznačný, prípadne vymedzený druhom licencie, alebo vlastnou špecifikáciou.

Nechcem o tom len polemizovať, výklad sa dá urobiť v mnohých verziách. Tejto problematike sa venuje celkom podrobne niekoľko tém na www.webtrh.cz . Doporučujem pozrieť aj iné témy. Znenie autorského zákona na nete je taktiež, ako aj internetová porada napríklad na www.vaza.sk .

Takže upravená otázka: Ako "ukázať" fotografiu ktorá nie je moja, alebo ktorá nie je free, ale je potrebná k výkladu?

Obrázok používateľa harp
Offline

Vlozit stranku na ktorej je fotografia do iframe pomocou tohoto kodu:

[web]http://www.obnova.eu[/web]

nahlad:

http://www.obnova.eu

Obrázok používateľa harp
Offline

Okrem toho ked umiestnis fotografiu na free img hostin server tiez si porusil autorske prava. Nechcem zbytocne klast prekazky, ale skusenosti hovoria jasne, free hosting sluzby vzinikaju a zanikaju ako huby po dazdi. A tym aj zive fotky na nasich strankach. Opytaj sa chobot-a, heretic-a a Sascha-u. Maju s tym svoje skusenosti ked museli stovky fotografii nahrat znovu.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.