aktivita diskusia o Obnova.sk Ako na to – I. [zoznámte sa s Obnova.sk]

Tagged: 

  • Ako na to – I. [zoznámte sa s Obnova.sk]

    Posted by admin_obnova on 12. marca 2006 at 6:01

    Vitaj drahý súputník nekonečnými pláňami webu,
    podíď bližšie a odpočiň si na stránkach OBNOVY. Načerpaj sily, posilni a poteš svojho ducha, pretože i keď sa to na prvý pohľad nezdá, toto miesto skrýva nejeden poklad ducha či skúsenosti. Pokiaľ by si aj Ty chcel zanechať stopu, podeliť sa o vzácnu skúsenosť alebo poznatok nezúfaj a nepodceňuj svoje schopnosti. Pokiaľ by si však mal skutočne problém, tu je niekoľko rád ako na to:

    Ako si si iste všimol diskusné fórum OBNOVY je anglické a preto keď budeš chcieť:
    – reagovať na niektorý z príspevkov, musíš kliknúť na tlačidlo vľavo dole s nápisom “postreply”, ktorým sa otvorí formulár “Odoslať odpoveď“,
    – otvoriť novú tému, musíš kliknúť na tlačidlo vľavo dole s nápisom “newtopic”, ktorým sa otvorí formulár “Odoslať novú tému“.

    Oba formuláre sú v podstate rovnaké a tvoria ich:
    – pole “Užívateľ“, do ktorého by sa malo uviesť meno, priezvisko alebo nick autora – teda Tvojej maličkosti,
    – pole “Predmet“, toto pole sa musí vyplniť iba pri otváraní novej témy aby tí menej vševedúci vedeli o čom to bude,
    – pole “Telo správy“, priestor do ktorého sa vpisuje to čo chceš svetu oznámiť či už ako reakciu na niektorý príspevok alebo to o čom by si si rád podebatoval.

    Nad telom sptávy sa nachádza kopec (rozumej deväť) srandovných obdĺžničkov s ešte srandovnejšími písmenkami. Tie obdĺžničky však v skutočnosti nie su vôbec srandovné a väčšine návštevníkov (nielen tohto fóra) spôsobujú riadne hlavybolenie. Pre tých, ktorí to budú vedieť oceniť aspoň význam a používanie tých najzákladnejších a najdôležitejších:

    DÔLEŽITÉ: Formátovacie výrazy sú v hranatých zátvorkách (), ktoré museli byť nahradené normálnymi, oblými, pretože by si ich nevidel!

    BBOLD – Tučné: (b)text(/b) – umožní zobraziť vybraný text tučným písmom; pred začiatkom písania textu, ktorý má byť tučný stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “B” čím sa vloží výraz (b), napísať text a po jeho napísaní slačiť klávesy Alt+b čím sa vloží výraz (/b).

    iITALIC – Kurzíva: (i)text(/i) – umožní zobraziť vybraný text kurzívou; pred začiatkom písania textu, ktorý má byť kurzívou stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “i” čím sa vloží výraz (i), napísať text a po jeho napísaní slačiť klávesy Alt+i čím sa vloží výraz (/i).

    uUNDERLINE – Počiarknuté: (u)text(/u) – umožní zobraziť vybraný text podčiarknutý; pred začiatkom písania textu, ktorý má byť kurzívou stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “u” čím sa vloží výraz (u), napísať text a po jeho napísaní slačiť klávesy Alt+u čím sa vloží výraz (/u). Osobne považujem používanie podčiarknutého textu za jeden z najvážnejších nemravov pri úprave dokumentu. Niekto bez toho však nevie žiť.

    Quote – Citácia: (quote)text(/quote) – umožní vložiť citáciu; pred začiatkom vloženia citácie, stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “Quote” čím sa vloží výraz (quote), vložiť text citácie a slačiť klávesy Alt+q čím sa vloží výraz (/quote).
    Pod citáciou sa rozumie text už napísaného príspevku alebo jeho časti, ktorý má potvrdiť správnosť nášho tvrdenia alebo práve naopak. Napr:

    …Nie je čo riešiť…

    Img – IMAGE – Vložiť obrázok: (img)http://image_url(/img) – umožní vložiť obrázok; pred začiatkom vloženia obrázku, stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “Img” čím sa vloží výraz (img), vložiť link na obrázok a slačiť klávesy Alt+p čím sa vloží výraz (/img).
    POZOR! Vkladaný obrázok musí byť publikovaný na webe a treba ©tiť aj autorstvo. Obrázok by nemal byť širší ako 80 mm / 600 pixlov!

    URL – UNIFORM RESOURCE LOCATOR – Vložiť URL: (url)http://url(/url) – umožní vložiť link na webovú stránku; pred začiatkom vloženia linku, stačíť tlačidlo (obdĺžniček) s písmenom “URL” čím sa vloží výraz (url), vložiť link na stránku a slačiť klávesy Alt+w čím sa vloží výraz (/url).
    URL je skratka pre „Uniform Resource Locator“. Je to adresa, ktorá umožňuje jednotne a jednoznačne popísať, kde presne sa daná informácia nachádza. Napr:

    Poznámky k reštaurovaniu papiera a kníh najdete aj tu:
    http://www.snk.sk/ki/c.5/restauro.html … stačí kliknúť

    Pod tlačidlami nastavení sú dve roletové ponuky, ktorými možno nastaviť:
    – Farbu písma, priamo výberom z ponuky,
    – Veľkosť písma, priamo výberom z ponuky – drobné, malé, predvolené, veľké, obrovské.
    Výber treba vykonať pred započatím písania textu vo zvolenej farbe, resp. veľkosti písma. Do riadku, napr. pri oranžovom písme sa vložia výrazy (color=orange)(/color), medzi ktoré sa umiestni text, ktorý má byť oranžový, napr. (color=orange)POMARANČ(/color). Obdobne pri predvoľbe veľkosti písma sa vložia výrazy (size=18 )(/size), medzi ktoré sa umiestni text, ktorý má byť veľký 18 bodov.

    Pokiaľ si nepamätáš alebo nechceš pamätať klávesové skratky vpravo nad telom správy je tlačidlo “Zavrieť značky”, ktorým možno doplniť výraz uzatvárajúci spomínané nastavenia, napr. (/b), (/img), (/url) atď.
    Tlačidlo “Zavrieť značky” nefunguje pri nastavení farby a veľkosti písma!

    Najdôležitejším tlačidlom pri publikovaní na webe je tlačidlo “Náhľad“, ktoré otvára okno náhľadu na Tvoj výtvor. Je to miesto kde by si mal vykonať prvú aj poslednú kontrolu príspevku pred tým než stlačíš tlačidlo “Odoslať“. Ver, že aj drobná chybička zamrzí a sato to už neopraví.

    Môj deň končí, mesiac mi začína svietiť do okna a únava mi sadá na viečka. Pekné sny a možno nabudúce navštívime krajinu smejkov.

    harp odpovedal 12 years ago 5 Členovia · 11 odpovede/odpovedí
  • 11 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Guest
    14. marca 2006 at 17:47

    Vitaj drahý súputník,
    vidím, že si pookrial a máš chuť priviesť svoje príspevky na dokonalú úroveň pre potešenie svoje a obdiv ostatných. Predpokladám, že už vieš AKO NA TO a teda si prešiel prípravkou a nie si úplná lama.
    Krása webových fór spočíva v ich reči označovanej ako BBCode (Bulletin Board Code). Je to značkovací jazyk používaný na formátovanie príspevkov v diskusnom fóre. Značky (nazývané aj tagy) sú uzatvárané do hranatých zátvoriek a po odoslaní príspevku sú transformované na jazyk, ktorý dokáže webový prehliadač interpretovať. Základné značky vychádzajú zo štruktúry jazyka HTML (Hypertext Markup Language).
    Tagy sú obvykle párové. Rozlišujeme počiatočné a koncové tagy. Koncový tag má pred výrazom lomítko.
    Dosť bolo teórie.
    Jednoduché formátovanie textu máme už za sebou, takže hor sa na spájanie formátovacích tagov.
    Niekedy potrebujeme aby časť textu bola nielen tučná ale ašte aj veľkým písmom a červená. Aby sme toho dosiahli musíme jednotlivé formátovacie tagy pospájať v stanovenom poradí. Napríklad:
    Nech žije administrátor!
    Zápis v BBCode je takýto:
    [size=18][color=red][b]Nech žije administrátor![/b][/color][/size]
    Je zrejmé, že tagy musia byť vkladané v poradí veľkosť, farba a rez písma (v našom prípade bold).
    Zároveň sme si ukázali na čo je tlačidlo s textom “Code” umiestneným nad telom správy. Slúži na umiestnenie akéhokoľvek kódu (BBCode, HTML a pod.) do správy, ktorý by sa inak nemusel vôbec zobraziť. Použitie tagov:
    [code]text kódu[/code]
    K práci s textom patrí ešte generovanie zoznamov, ktoré reprezentujú tlačidlá s textom “List” a “List=” umiestnené nad telom správy. Umožňujú generovanie:
    – jednoduchého zoznamu – List – ktorý zobrazí jednotlivé položky zoznamu postupne pod sebou s odrážkami, ktoré sú definované “*” (hviezdičkou), napr.:

    administrátor,
    moderátor,
    užívateľ.

    [list]
    [*]administrátor,
    [*]moderátor,
    [*]užívateľ.
    [/list]
    – štruktúrovaného zaznamu – List= – v ktorom sú jednoduché odrážky nahradené vzostupným označením položiek zoznamu číslicami alebo písmenami. Voľba medzi číslom alebo písmenom sa vykoná v počiatočnom tagu premennou “1” alebo “a”. Označenie položiek je definované “*” (hviezdičkou), napr.:

    administrátor,
    moderátor,
    užívateľ.

    [list=1]
    [*]administrátor,
    [*]moderátor,
    [*]užívateľ.
    [/list]
    alebo

    administrátor,
    moderátor,
    užívateľ.

    [list=a]
    [*]administrátor,
    [*]moderátor,
    [*]užívateľ.
    [/list]
    Generovaním zoznamov sme vyčerpali ponuku tlačidiel umiestnených nad telom správy.
    Ak si však myslíš, že to je všetko, tak sa riadne mýliš …a mýliť sa je ľudské.

  • tomboy

    Moderator
    15. marca 2006 at 9:01

    velmi sikovny prispevok na obnovu…
    v principe velmi elegantne popisane ako funguje phpbb forum vyuzivane pro mnoho podobnych ucelu…

  • Anonymous

    Guest
    16. marca 2006 at 17:19

    Tebe, ktorý si zablúdil aj na tretie pokračovanie AKO NA TO patrí môj obdiv, pretože si húževnatý a nedáš sa len tak ľahko odradiť. Za to sa Ti dostane poznania, ktoré nebýva ani na webe bežné.
    To o čom bola reč v predchádzajúcich príspevkoch postačuje na to aby tie Tvoje dosiahli požadovanú úroveň.
    BBCode však ponúka aj ďalšie štandardné možnosti:
    -vytvorenie URL odkazov odkazujúcich na iné internetové stránky doplnené textom s použitím tagov
    [url=]……….[/url]
    teda namiesto pôvodného [url]link na stránku[/url]
    [url=link na stránku]doplnkový text[/url]Napr.:
    … treba ísť na stránky Komory reštaurátorov
    [url=http://www.restauro.sk//]Stránky komory reštaurátorov[/url]alebo
    … požadované údaje nájdeš TU
    [url=http://www.restauro.sk//]TU[/url]
    Pretože aj doplnkový text je iba textom možno ho formátovať a odkaz na stránku môže vyzerať aj takto:
    … požadované údaje nájdeš TU
    [url=http://www.restauro.sk//][color=blue][b]TU[/b][/color][/url]
    Tí z vás, ktorým by ani toto nestačilo môžu namiesto doplnkového textu vložiť obrázok ako tlačidlo (obrázok by mal byť proporcionálne primeraný!). Napr:
    … požadované údaje nájdeš tu
    [url=http://www.restauro.sk//][img]http://www.caboing.com.br/img/user/3608.gif[/img][/url]
    URL adresa nesmie obsahovať mezeru (ani za ani pred tagom!), preto pokiaľ máš takúto adresu, musíš všetky medzery nahradiť znakmi “%20” (bez úvodzoviek).
    A nakoniec pikoška. Pokiaľ do textu príspevku zadáš názov akejkoľvek stránky, napr. http://www.restauro.sk (bez tagov!) aplikácia z neho automaticky vygeneruje odkaz na danú stránku, ktorá sa zobrazí ako podčiarknutý text. No netrafil by z toho jedného šľak?! Útechou ostáva, že to nefunguje pri všetkých adresách! Napr.:
    title.post.sk, alfa.intrak.tuke.sk, animatedgifs.simplenet.com a pod.

    – vytvorenie odkazov na e-mailové adresy s použitím tagov
    [email]……….[/email]
    …tu je e-mail na jedného z redaktorov Obnovy rado@obnova.sk
    [email]rado@obnova.sk[/email]
    Pokiaľ do textu príspevku zadáš akúkoľvek e-mailovú adresu, napr. rado@obnova.sk (bez tagov!) aplikácia z nej automaticky vygeneruje odkaz na danú adresu, ktorá sa zobrazí ako podčiarknutý text.

    – vytvorenie citácií doplnených textom s použitím tagov
    [quote=""]……….[/quote]
    Napr.:
    Jeeeej, no ja som uplne mimo….
    [quote="freya / Po 13. Mar. 2006 20:21 "]Jeeeej, no ja som uplne mimo….[/quote]
    alebo
    Jeeeej, no ja som uplne mimo….
    [quote="freya
    Po 13. Mar. 2006 20:21 "]Jeeeej, no ja som uplne mimo….[/quote]
    Keď sa lepšie pozriete na kód zápisu zistíte, že aj doplnkové texty možno zalomiť do viacerých riadkov.

    Nakoniec nám ostali smieškovia, smajlíci alebo emotikony.
    Pri písaní správ, príspevkov alebo odpovedí na správy možno pomocou emotikonov vyjadriť svoje pocity. Emotikony sú grafickým vyjadrením emócií a pomáhajú vo chvíľach keď slová nestačia.
    Patria do tzv. umenia ASCII, počítačového grafického vyjadrenia využívajúceho 95 tlačiteľných znakov definovaných v ASCII (American Standard Code for Information Interchange), štandardizovanom v roku 1967.
    Prvé emotikony sa objavujú v roku 1976 a prvého smailíka použil Scott E. Fahlman v roku 1982. Emotikon bol definovaný ako trojznakový symbol ASCII znakov.
    Okrem tzv. západných emotikonov :- ) , :- ( , (:- o) atď. existujú aj japonské emotikony “kao maaku” (kaoani, kaomoji, verticony) (-.-) , (O_O) , (>_<) atď., ktoré začal používať Yukihiro Furuse .
    Dnes existujú tisíce emotikonov – ploché, priestorové, statické, animované a aj také, čo emotikony ani nepripomínajú:


    a pri všetkých platí pravidlo, že menej je niekedy viac!
    Emotikony sa umiestňujú v texte spravidla pred čiarku a na konci vety pred bodku, výkričník, otáznik. Možno ich umiestniť aj na začiatok vety, pred začiatok textu alebo na koniec textu v zátvorke.
    Dostatočný výber ponúka aj fórum Obnovy a komu nestačí základná sada môže využiť ponuku “Zobraziť ďalšie smajlíky (emotikony)“, vložiť si ich napríklad z tejto adresy http://www.forumup.sk/smiles.php (samozrejme ako obrázok) alebo desiatok ďalších.
    Pre smajlíky, ktoré si vyberieš z niektorej webovej stránky platí (platí to aj pre obrázky), že žijú iba pokiaľ žije ich materská stránka.

    Na tomto mieste sa naša spoločná púť končí, pretože takmer všetko (čo ponúka fórum Obnovy) bolo spomenuté. Lúčim sa s Tebou drahý spolupútnik a prajem Ti veľa šťastia v ďalšom putovaní.

  • sasha

    Moderator
    1. apríla 2006 at 5:57

    Dodatok č. 1
    Drahý spolupútnik, po krátkej dobe sa opäť spolu stretáme a som skutočne rád, že Ťa opäť vidím zdravého a dychtiaceho po poznaní.
    Dlho som si lámal hlavu nad jednou maličkosťou, ktorú fórum Obnovy neponúka – odsadenie a zarovnanie objektu na stred a vľavo. Niektoré fóra túto funkciu umožňujú – objekt, objekt, no Obnova nie.
    Klasické “naklikanie” medzier medzerníkom nefunguje, a tak som v jednom príspevku odsadenie vyrobil radom bodiek. Nie je to teda nič moc.
    Potom ma však pravdepodobne kopla múza a ja som si uvedomil, že najjednoduchšie možno problém vyriešiť neviditeľným písmom.

    (Keby som písal detektívku, tu by bol koniec a pokračovanie nabudúce!)

    Až taký pes však nie som.
    Pokiaľ si dobre prezriete syntax počiatočného tagu farby textu, zistíte, že má dve možnosti:Takto: [color=red]text[/color]alebo takto [color=#FF0000]text[/color]

    Druhá možnosť skrýva riešenie.
    To čudeso “#FF0000” je hexadecimálny kód farby, v našom prípade červenej.
    Čo takto pred daný objekt alebo text nasádzať písmená vo farbe pozadia – farbe plochy na ktorej sa zobrazujú?
    Na jeden riadok sa zmestí 65 veľkých písmen “M”. Pokiaľ chceme objekt do stredu potrebujeme pred ním umiestniť cca 32 písmen aby sme ho vycentrovali (záleží od šírky objektu). Napríklad na centrovanie smajlíka stačí písmen 31.
    Takto s čiernou farbou
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM :lol:

    a takto s “neviditeľnou”

    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM :lol:

    Farba, ktorú na to potrebujete má číslo #F7F7F7 (gray97).
    [color=#F7F7F7]MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM[/color] :lol:
    Využitie tohto triku je mnohoraké a hranice určuje iba Tvoja fantázia.

    Pre dnešok sa s Tebou lúčim, prajem Ti príjemný víkend a teším sa na stretnutie v ďalšom (?) dodatku.
    ______________________________________________________________
    O tom, čo je hexadecimálny systém možno niekedy inokedy.

  • sasha

    Moderator
    16. apríla 2006 at 3:17

    Dodatok č. 2
    Pre skutočných fajnšmekerov a puntičkárov, som pripravil malý výber niektorých symbolov a znakov abecedy, ktoré sa pri písaní príspevkov môžu niekedy hodiť. Uvedené sú: klávesové skratky s použitím klávesy ALT a príslušného čísla symbolu alebo znaku, výrazy v BBCode.S Y M B O L Y
    # – mriežka
    Alt + 35
    & – and
    Alt + 38
    ; – bodkočiarka
    Alt + 59
    Tieto tri symboly sú zvlášt dôležité, pretože pomocou nich možno v BBCode vyjadriť niektoré symboly a znaky abecedy. Syntax je: mriežka/and/číslo znaku/bodkočiarka – bez medzier! (V ukážkach kódu som musel vložiť medzeru pred číslo znaku, pretože inak by tam bol znak a nie jeho zápis.)

    © – kopyrajt
    Alt + 0169
    $ – dolár
    Alt + 64
    ø – fí – priemer
    &# 248;
    £ – libra
    &# 163;
    – Numero – číslo
    &# 8470;
    ˚ – stupeň – 100˚C
    &# 730;
    @ – zavináč
    Alt + 64

    ² – druhá mocnina – na druhú – m²
    &# 178;
    ³ – tretia mocnina – na tretiu – m³
    &# 179;

    A B E C E D A

    Ä – veľké A s dvoma bodkami
    Alt + 0196
    è – e avec accent grave – francúzština
    &# 232;
    ç – c avec cédille – francúzština
    Alt + 0231
    ł – prečiarknuté malé L – poľština
    Alt + 0136
    Ł – prečiarknuté L – poľština
    Alt + 0163
    ö – o s dvoma bodkami – nemčina, maďarčina
    Alt + 0246
    ő – o s dvoma čiarkami – maďarčina
    Alt + 0245
    ü – u s dvoma bodkami – nemčina
    Alt + 0252
    ű – u s dvoma čiarkami – maďarčina
    Alt + 0251
    ů – u s krúžkom – čeština
    Alt + 0249
    Pokiaľ by vám nejaký znak chýbal, dajte vedieť, doplním.

  • sasha

    Moderator
    18. apríla 2006 at 21:55

    E-mail na Obnove
    Tento príspevok je určený iba pre registrovaných používateľov.
    Pokiaľ si prezriete “Zoznam používateľov” zístíte, že z 59 registrovaných používateľov iba 8 má zverejnený súkromný e-mail. Pritom niekedy treba kontaktovať iného používateľa, pretože obsah správy nechcete z nejakého dôvodu zverejňovať. Registrovaní používatelia majú k dispozícii “Poštový úrad” Obnovy. Dostanete sa k nemu cez “Vaše osobné konto”, ktorého spodnú časť tvorí Vaša e-mailová schránka alebo cez “Nemáte nové správy”, ktoré je v záhlaví diskusií. Pokiaľ chcete napísať novú správu, treba kliknúť na tlačidlo umiestnené vlavo dole s nápisom nová. Po otvorení formulára novej správy vyberiete adresáta kliknutím na tlačidlo “Hľadať užívateľa” a buď vypíšete nick hľadaného alebo postupujete s využitím hviezdičkovej konvencie ako je vidieť z obrázku.

    Vlastná správa sa píše a odosiela rovnako ako príspevok.
    Keď dostanete novú správu v záhlaví fóra sa objaví oznam “Máte novú správu” a poštárik vás bude na túto skutočnosť upozorňovať trúbením.
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

  • harp

    Administrator
    18. apríla 2006 at 22:32

    Clanky a diskusie na Obnova.sk mozete citat uz aj cez RSS. Casom pribudne export aj z web odkazov.

    RSS je skratkou pre “Really Simple Syndication”. RSS je formát pre zlučovanie správ, obsahu stránok spravodajského charakteru a osobných weblogov. Využitie RSS je ale možné pri všetkom, čo je možné zredukovať na malé články, napr. “novinky na stránke” alebo “história verzií programovej aplikácie” a podobne. Keď je informácia o každom článku spracovaná do RSS formátu, resp. RSS kanála (RSS feed), je možné tieto informácie prezerať v špecializovanom programe. Takýto program nazývaný tiež RSS agregátor pristupuje v užívateľom stanovených intervaloch na RSS súbor umiestnený na danom serveri na Internete a sleduje zmeny. Ak na serveri pribudne článok, táto skutočnosť sa následne prejaví pridaním článku do RSS kanála. Po načítaní zmeny RSS agregátorom tento novú správu zobrazí a označí ako nečítanú.

    Programy na použitie RSS (RSS agregátory)
    Tu je zoznam niektorých aplikácií, ktoré dokážu prezerať naše RSS informácie. Nebojte sa ich stiahnuť, sú to malé programy a sú úplne zadarmo.

    RSS Point – česká aplikácia. Lite verzia zadarmo, má však oproti platenej verzii isté obmedzenia.
    FeedReader – jedna z najznámejších čítačiek, úplne zadarmo spolu so zdrojovými kódmi.
    FeedDeamon – platená ale kvalitná aplikácie slúžiaca na čítanie RSS súborov.
    Zoznam ďalších čítačiek

    RSS kanály Obnova.sk
    články:
    http://www.obnova.sk/export-rss.php
    diskusie: http://www.obnova.sk/export-rss-diskusie.php

    Viac o RSS na Obnova.sk: http://www.obnova.sk/modules.php?name=obsah&pa=showpage&pid=33

  • sasha

    Moderator
    20. apríla 2006 at 22:46

    SVET JE FAREBNÝ!
    … svet je krásny, pretože je farebný. Človek vždy chcel, chce a bude chcieť byť tiež krásny a preto od nepamäti maľuje seba i všetko naokolo. Žiaden problém, veď na to ani veľa nepotrebuje – drievko bez, alebo s kystkou štetín na konci a tri základné “analógové” farby (tie, ktoré môžete vytlačiť z tuby) – červenú (red), modrú (blue) a žltú (yellow). Spomínate si na výtvarnú výchovu v škole? Zelená nie je základnou farbou, pretože vzniká zmiešaním modrej a žltej :P .
    Jasné, zrozumiteľné, načo o tom vôbec hovoriť. Lenže …
    Farba je fyziologický vnem, ktorý vzniká ako odozva na svetelný impulz dopadajúci do oka. Receptormi svetla, ktoré menia svetelný signál na vzruch, sú bunky sietnice oka. Na vnem svetla sú určené tyčinky a na vnem farby čapíky. Podľa najznámejšej teórie existujú v sietnici tri druhy čapíkov, pričom každý z nich je “nastavený” na inú časť viditeľného spektra v rozsahu vlnovej dĺžky 400-700 nanometrov. Preto ľudské oko chápe každé farebné svetlo ako zmes troch zložiek:červeného (Red),
    zeleného (Green) a
    modrého (Blue) svetla :smt045 .Zrak pritom nemá schopnosť rozlišovať jednotlivé farby v zloženom spektre. Biele svetlo je zmesou všetkých viditeľných vlnových dĺžok (či farieb). Skladaním rôznych farieb svetla však zistíme, že na vytvorenie bieleho svetla netreba celé spektrum, stačia tri, tzv. aditívne farby: červená, zelená a modrá.
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
    OdtiaľRGB model, ktorý je kľúčovým pri zobrazovaní farieb na obrazovke televízora, monitora počítača, mobilného telefónu ale aj ukladania nasnímanej farebnej predlohy digitálnym prístrojom alebo skenerom. Jednotlivé „body“, napr. farebnej obrazovky tvorí vlastne trojica bodov svietiacich červeno, zeleno a modro. Neveríte, pozrite sa lupou. Nemáte, napľujte si na monitor – teda fuj, opravujem, naslinte si prst a dotknite sa monitoru. Stojí to za to (najmä tá lupa).
    Ako je zrejmé, hardvér pracuje s trojkanálovým farebným prenosom a softvér mu to umožňuje zápisom jednotlivých kanálov pomocou hexadecimálnej alebo šestnástkovej sústavy (desiatkovú/decimálnu a dvojkovú/binárnu všetci poznáme :wink: ). Čísla hexadecimálnej sústavy sú: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A(10) B(11) C(12) D(13) E(14) F(15) :| .
    Farebné hodnoty sa zadávajú pomocou 24-bitového hexadecimálneho čísla v tvare #rrggbb, ktorý vyjadruje pomer primárnych farieb (červenej, zelenej, modrej). „Mriežka“ (pravý ALT+x) je tzv. predpona hexadecimálneho čísla. Vlastné číslo je sekvenciou troch párov hexadecimálnych cifier. Každý hexadecimálny pár definuje intenzitu jedného z troch farebných kanálov (Red, Green, Blue). Intenzita farebného kanála je hexadecimálnou reprezentáciou desiatkového čísla v rozpätí 0 až 255; 00 znamená, že v kanáli nie je žiadna farba (0), FF kanál plný farby (255). Ako ste si už všimli každý kanál je dlhý dve cifry a takýmto spôsobom možno definovať 16 581 375 farieb 8O .
    Aby tento príspevok nebol tak hrozne suchopárny pripravili sme pre vás “Miesidlo farieb“, ktoré pokorí všetky generátory, mixéry a kalkulátory farieb na svete svojou rýchlosťou a jednoduchosťou.
    Nakoniec niekoľko praktických príkladov:HEX 00 je najnižšia hodnota – žiadna farba – #000000 = čierna,
    HEX FF je najvyššia hodnota – maximum farby – #FFFFFF = biela,
    #0000FF – žiadna červená, žiadna zelená, modrá naplno = modrá,
    rozložený HEX FF = F(15×16) + F (15) = 255 v desiatkovej sústave :sleepy2: .Kto ešte neodpadol vidí, že dôležitejšia vo dvojici je prvá cifra, tá druhá iba kibicuje. Čím je prvá cifra vyššia, tým farba viac svieti.
    Pokiaľ je vám to stále španielska dedina, nelámte si s tým hlavu, nechajte to koňovi, má ju väčšiu.
    Pokiaľ by ste boli masochisti a chceli niečo vedieť o substraktívnych alebo komplementárnych farbách, farebnom modeli CMYK, systémových farbách a podobných maškrtách, bude mi potešením vyleštiť si obojky, putá a bičík.
    Ty, ktorý si sa dostal až sem, pošli mi e-mail – mám pre Teba darček. S úctou Saša.
    _________________________________
    Literatúra:
    KLIMEŠ, B.,-KRACÍK, J.-ŽENÍŠEK, A.: Základy fyziky 2, Praha 1972.
    ĽUDSKÉ telo, Bratislava, 1992.

    Web:
    http://www.feudal.cz/image/html/tabulka_barev.htm – vzorník farieb
    – interaktívny vzorník farieb
    http://www.jakpsatweb.cz/priklady/barvy-4096.html – interaktívny vzorník 4096 farieb
    http://www.ropacek.cz/barvy/mixer.htm – mixéry z „Javy“
    – generátor farieb
    http://wellstyled.com/tools/colorscheme2/index-en.html – generátor farieb
    http://www.internetmarketing.cz/rgb.html – kalkulátor farby
    http://dev.sessions.edu/ilu/ilu_1.html – kalkulátor farby
    – kalkulátor farby

  • dorotka

    Moderator
    21. apríla 2006 at 1:59

    Život je krásny, pretože je farebný, súhlasím. Po tomto odbornom som ostala, žiaľ , daltonistka.

  • sasha

    Moderator
    21. apríla 2006 at 3:01

    Zatiaľ som u Teba nebadal príznaky recesívne gonozómovej dedičnej poruchy viazanej na X chromozóm prejavujúcej sa jednokanálovým vnímaním okolitého sveta. Vidíš, a mne bolo hneď podozrivé prečo si si vybrala taký žiarivočervenýavatar.

  • harp

    Administrator
    30. marca 2012 at 10:10

    Viem ze mnozstvo z tychto navodov uz nefunguje. A BB code, sa stal minulostou. Avsak v niektorych prispevkoch zostal a tak som dnes doprogramoval funkcionalitu ktora znovu na pozadi sfunkcnila cast bb codu. 

    Pre tych kt. si zvykli ho pouzivat je tu ta moznost.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť