Devín symbolicky pochovali, ale veria v jeho záchranu

7. septembra 2008 – Občania i známe slovenské osobnosti dnes pri pamätníku Brána Slobody na sútoku Moravy a Dunaja symbolicky pochovali bratislavskú obec Devín. Malú truhlu s označením rokov 864 – ako dátum vzniku Devína až po rok 2008 – ako jeho zánik, uložia podľa devínskej starostky Ľubici Kolkovej pred miestny úrad. Týmto gestom chcú opätovne bojovať proti plánovanej výstavbe 23 viladomov, ktoré chce v jej blízkosti postaviť spoločnosť Skanska Development SK. „Na truhle je jeden veľký otáznik, či ju v roku 2008 pochováme. Je tam otáznik, ktorý budem veľmi rada mazať, keď firma príde s rozumným nápadom. Zatiaľ sme však žiadny kompromis, respektíve názor, s ktorým by sme sa stotožnili a bol by do Devína vhodný, nedostali,“ konštatovala pre agentúru SITA. Ako starostka tiež uviedla, ide im o zachovanie tradičného, historického a prírodno-kultúrneho rázu tejto mestskej časti. Na akcii bolo približne sto ľudí, podporili ju aj viaceré známe osobnosti. Program moderovala Zuzana Krónerová, vystúpili aj herci Robo Roth a Jozef Vajda, spisovateľ Daniel Pastirčák, spevák Martin Malachovský, violončelista Eugen Prochác, výtvarník František Guldan a ďalšie osobnosti kultúrneho života. Na historickí ráz Devína poukázali a návštevníkom ho svojim vystúpením pripomenuli aj mladí šermiari.

Občianska aktivistka Katarína Šimončičová pre agentúru SITA povedala, že stále hľadajú spôsoby, ako by mohli zabrániť výstavbe viladomov. „Je nám jasné, že spoločnosť vlastní ten pozemok a je to stavebný pozemok. Ale má stavať tak, aby to bolo v súlade s územným plánom a s tým, čo si želajú nielen Devínčania, ale my všetci,“ vysvetlila. Na našu historickú pamiatku Devín sa potom podľa nej nebude môcť dať vyjsť, pretože pohľad bude kaziť neskutočné množstvo bytoviek. Šimončičová si myslí, že by to mohli vyriešiť dohodou so Skanskou. Tá keby tam podľa nej postavila malé slušné domy, dosiahla by za ne rovnaký zisk.

Podľa Krónerovej prišli všetci zúčastnení vyjadriť nádej, že Devín nezomrie, ale že sa im podarí výstavbe zabrániť. „Je tu nádej, že nebožtík ožije a budeme resuscitovať,“ povedala. Malachovský zaspieval pieseň „Hoj vlasť moja“, Patirčák predniesol krátky príspevok o záchrane Devína a zároveň upozornil na stále prebiehajúcu petíciu proti výstavbe viladomov, pod ktorú sa podpísalo už takmer 3 000 ľudí. Okrem toho plánujú poslať aj otvorený list švédskemu kráľovi a všetkým kompetentným orgánom, aby na túto situáciu upozornili. Vajda, ktorý býva v Devíne už sedem rokov, ho považuje za najcennejšie miesto na Slovensku. „Považujem ho za najúžasnejšie geografické, historické, prírodné aj kultúrne miesto. Takéto miesta sú až posvätné, a preto si ich treba vážiť,“ uviedol pre agentúru SITA. Ak totiž podľa neho dôjde k takému precedensu, že postavia viladomy v Devíne, za chvíľu ich postavia napríklad aj na Kolibe a budú stáť všade. Preto zdôraznil, že by sa to nemalo povoliť. Vajda dodal, že verejná mienka je niekedy veľmi silná a možno sa im podarí tento beh zvrátiť.

Spoločnosť Skanska Development SK získala platné územné rozhodnutie ešte za bývalého vedenia mestskej časti, v roku 2005. Súčasná starostka výstavbu odmieta, pretože by to podľa nej narušilo celkový vzhľad Devína a pretože projekt nepočíta s infraštruktúrou pre nových obyvateľov. Výstavba štvorpodlažných viladomov by znamenala príchod približne 1 000 ďalších ľudí a okolo 500 áut. Na základe platných stavebných povolení začala spoločnosť budovať vodovodnú sieť a kanalizáciu. Stavebné povolenie na výstavbu ciest a stavieb zatiaľ nemá, pretože starostka ho odmieta podpísať. O celej veci má rozhodnúť Krajský stavebný úrad v Bratislave. Nespokojní občania proti výstavbe protestujú už niekoľko rokov – spísali petíciu, v auguste tohto roka protestovali pred Domom Európskej únie na Palisádach, kde sídli aj Švédske veľvyslanectvo.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Cirkev chce v areáli kalvárie stavať vily

Areál banskobystrickej kalvárie na úpätí kopca Urpín, ktorý banskobystrické biskupstvo pred vyše rokom po komplexnej rekonštrukcii slávnostne otvorilo, chce teraz zastavať. Podľa zámeru, ktorý biskupstvo predložilo stavebnému úradu na územné konanie, sa majú v okolí kaplniek kalvárie postaviť štyri “rezidenčné vily”, Vzdelávací vyšší inštitút a Dom svätej Marty, ktorý má byť podľa hovorkyne biskupstva Zuzany Juhaniakovej penziónom pre seniorov. “Rodinné domy sú určené rodinám, ktoré si kalváriu ako vzácne duchovné a historické miesto Banskej Bystrice vezmú k srdcu. Tieto rodiny budú svojou prítomnosťou a prirodzeným rodinným rytmom života oblasť pod kalváriou chrániť. Týmto kľúčom vie biskupstvo zabezpečiť to, aby kalvária o krátky čas nebola znovu zdevastovaná,” uviedla pre agentúru SITA Juhaniaková.

Banská Bystrica: Petícia proti hotelu pri Pamätníku SNP

24. júna 2008 – Zástupcovia petičného výboru dnes do podateľne banskobystrického magistrátu priniesli petičné hárky s podpismi 3 740 občanov proti výstavbe hotela v areáli Pamätníka SNP v centre Banskej Bystrice. Podpísaní občania považujú komercionalizáciu priestoru na území chránenej mestskej pamiatkovej rezervácie v tesnej blízkosti pamätníka za zneváženie odkazu dejín Slovenska.

Odpovede

 1. Devín symbolicky pochovali, ale veria v jeho záchranu

  Skanska ponúkla Devínčanom ústretové riešenia

  11. septembra 2008 (SITA) – Developerská spoločnosť Skanska, ktorá plánuje v lokalite Záhradky v bratislavskej mestskej časti Devín vybudovať 23 viladomov, vyšla v ústrety požiadavkám obyvateľov a miestnej samosprávy. “Nad rámec územného rozhodnutia a zákona postavíme tri veľké a dve menšie detské ihriská, zriadime park a oddychovú zónu s lavičkami a zeleňou a pri desiatich objektoch tretej a štvrtej etapy viladomov zmeníme prvé nadzemné podlažie na občiansku vybavenosť,” povedala na dnešnej tlačovej besede hovorkyňa spoločnosti Magdaléna Dobišová. Znamená to teda, že na prvom poschodí budú kaviarne, terasy, obchody či relaxačné zóny. Podľa Dobišovej bude záležať od toho, čo si tam budúci obyvatelia zriadia. Takýto návrh podľa nej odošlú poštou starostke Devína Ľubici Kolkovej aj na miestne zastupiteľstvo a budú čakať na reakciu, odpoveď a na určenie termínu, aby ho osobne predebatovali. “Máme očakávania a verím, že budú správne a dobré,” doplnila.

  “Ak sa budeme stále baviť o 23 štvorpodlažných viladomoch, nebudem s tým súhlasiť. Už tri roky požadujeme zníženie stavby na dva plus jedno podlažie, zníženie hustoty zástavby a aby projekt nemal sídliskový charakter. Je to drzosť, tvária sa, že sú ústretoví a pritom nič nezmenili,” zdôraznila pre agentúru SITA starostka Kolková. Myslí si, že projekt s takou výškou a zástavbou je do prostredia nevhodný a nepatrí sem. Na druhej strane však privítala zámer spoločnosti vybudovať v novej štvrti detské ihriská.

  Spoločnosť Skanska Development SK získala platné územné rozhodnutie ešte za bývalého vedenia mestskej časti, v roku 2005. Súčasná starostka výstavbu odmieta, pretože by to podľa nej narušilo celkový vzhľad Devína a pretože projekt nepočíta s infraštruktúrou pre nových obyvateľov. Výstavba štvorpodlažných viladomov by znamenala príchod približne 1 000 ďalších ľudí a okolo 500 áut. Ako tvrdí spoločnosť Skanska, vlani urobila niekoľko ústupkov. “Z pôvodných 57 starých stromov sme vyrúbali iba 12 a starý vinič, ako náhradu za tento výrub sme Devínu dali 1,2 milióna korún (39 833 €), ďalším ústupkom bola sanácia Muránskej ulice za viac ako 324-tisíc korún (10 755 €), vyčistili sme lesostepi a máme pripravený aj projekt na opravu pomníka za 80-tisíc korún (2 656 €),” spresnila Dobišová.

  Na základe platných stavebných povolení začala spoločnosť v júli tohto roku budovať vodovodnú sieť a kanalizáciu. Stavebné povolenie na výstavbu ciest a stavieb zatiaľ nemá, pretože starostka ho odmieta podpísať. Nespokojní občania proti výstavbe spisovali petíciu, tiež niekoľkokrát protestovali, naposledy pod hradom Devín, kde Devín symbolicky pochovali.

Comments are closed.