Detonácia spečatila osud Kostola svätého Ondreja v Koši

Mohutná detonácia dala bodku za pohnutou históriou Kostola svätého Ondreja v Koši. Na posledné minúty ondrejského kostola sa prišli pozrieť stovky zvedavcov. Očakávané divadlo trvalo len pár sekúnd.
Ako nám povedal Ján Krpec, majiteľ firmy Ekodemolácie, ktorá zabezpečovala demoláciu kostola, na odstrel sa dôsledne pripravili. Vrtné práce trvali desať dní, samotné nabíjanie tri. Okolo zvyšku kostola vytvorili pás, kde umiestnili 1400 rozbušiek. Asi hodinu pred odstrelom sa všetci zvedavci museli vzdialiť do asi 500 metrov od kostola. Na minútu presne sa o pol jednej ozval silný výbuch a o pár sekúnd sa v kúdoloch prachu zviezla k zemi mohutná veža. Z kostola ostali iba ruiny, v ktorých zostala málo poškodená plechová veža. Odstrel prebehol presne podľa plánov a nepoškodil žiadne vedľajšie omietky.

Časť kostola, ktorú zrúcali, pochádza z roku 1940. O osude kostolíka v Koši sa rozhodlo pred viacerými rokmi, keď sa tu začala intenzívna banská činnosť – pod kostolom sa nachádzajú bohaté sloje uhlia. Poddolovaný terén a narušená statika mohli ohroziť životy ľudí. Na základe vládneho uznesenia sa rozhodlo, že z budovy sa zachráni aspoň najvzácnejšia časť, gotická svätyňa z roku 1365. Na jeseň minulého roka ju unikátnym spôsobom premiestnili o dva kilometre ďalej. Tam čaká na reštaurovanie.

Podobný prenos, ako sa na jeseň podaril v Koši, nemá na Slovensku obdobu. Niečo podobné sa pred časom uskutočnilo v českom Moste, kde tiež pre banskú činnosť premiestnili Katedrálu svätej Barbory. Prenos katedrály sa však uskutočnil po koľajniciach a v Koši po ceste.

Pri vykopávkach a prácach na oddelení svätyne sa našlo aj viacero historicky cenných nálezov. Napríklad zakladacia listina z roku 1940, kde vtedajší farár Ján Hrdý zoznamuje budúce generácie s históriou kostola. Našli sa aj mince z obdobia slovenského štátu a zlatý dukát z druhej polovice 14. storočia s podobizňou kráľa Ladislava či dobové fotografie kostola.

KVETA FAJČÍKOVÁ


Publikované na: www.sme.sk 29. 3. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Veža kostola sv. Jakuba na budúci rok už bez lešenia

25. februára 2005 (SITA) – V tomto roku začnú reštaurátori Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči s druhou etapou obnovy veže kostola sv. Jakuba v Levoči. Už v januári začali vyrábať kamenné prvky na vežu. “Hneď ako to dovolí počasie, začneme s výmenou poškodených kamenných prvkov na veži,” uviedol pre SITA riaditeľ ORA Ivan Tkáč.

V Katedrále sv. Emeráma objavili najstaršie pastofórium v Uhorsku

Najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku sa podarilo objaviť pri reštaurovaní Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej sa nachádzala v hornej lodi chrámu pod ozdobou, preto ju predtým nebolo vidieť. Pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.