Deti sa vybrali po stopách múz aj múzea

Obrázok k článku

Po stopách múz a múzea sa dnes vybralo 25 detí zamestnancov Košického samosprávneho kraja (KSK). Denný letný prímestský tábor pripravil Úrad KSK prostredníctvom svojej odborovej organizácie v úzkej spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach. Jeho hlavnou témou je poznávanie histórie Košického kraja. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

 

Po stopách múz(ea) sa v týždni od 17. do 21. augusta vyberajú deti s pracovníkmi Východoslovenského múzea, ktoré je kultúrnou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Prvý deň je venovaný podmorskému svetu a umeniu, druhý vojne, tretí prírode a histórii, štvrtý stredoveku a piaty vede a poznaniu. Tábor vyvrcholí súťažou Milujem Slovensko, v ktorej deti ukážu svoje vedomosti hlavne o Košickom kraji. Denný tábor organizujú po prvýkrát. „Sme veľmi radi, že naše Východoslovenské múzeum ochotne zareagovalo na nápad, ako pomôcť rodičom so zaujímavým programom pre deti. Odborní pracovníci pripravili zaujímavý a bohatý program, pridali sme dva výlety a spestrením bude určite aj návšteva u rožňavských cestárov,“ uviedla koordinátorka tábora Dana Alezárová z Úradu KSK. Myšlienka pripraviť letný tábor vzišla zo skutočnosti, že veľa pracovníkov samosprávy má prázdninujúce deti a nevedia, ako im zabezpečiť zaujímavý a zmysluplný program počas dvoch mesiacov.

 

Počas dnešného dňa deti videli výstavu Potápanie včera a dnes. Vyrobili si táborové tričká, v reštaurátorských dielňach na Hrnčiarskej ulici spoznali prácu reštaurátorov a sami si ju aj vyskúšali. Utorok bude patriť prehliadke pomníka a múzea bojov II. svetovej vojny v Dargovskom priesmyku. Obdobie vojnových rokov priblíži historik Martin Jarinkovič. Deti si vyskúšajú streľbu zo vzduchovky i pohybové „vojenské“ hry na stanovištiach. V stredu prázdninujúce deti navštívia kaštieľ v Betliari i jeho historický park, kde im pripravia prírodovedné aktivity. Popoludní spoznajú techniku, ktorú využíva správa ciest, a dozvedia sa, ako sa udržiavajú cesty v lete i keď napadne sneh. Štvrtkový stredovek bude patriť rytierskym hrám v areáli na Hrnčiarskej ulici. Deti si vyrobia vlastný erb a v expozíciách budú plniť rytierske úlohy. Na výstave Šuster drž sa svojho kopyta si vyskúšajú, ako sa pracuje s kožou. Piatok je venovaný vede a poznaniu vo vedecko-technickom centre Slovenského technického múzea, tvorivým dielňam Za múrmi múzea a vedomostnej súťaži Milujem Slovensko.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Hrad ožije rozprávkami

Ľubovniansky hrad ožije rozprávkami. Ľubovnianske múzeum pripravilo pre žiakov základných škôl tradičné podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí – Vstúpte s nami do rozprávky.

Oslavy Medzinárodného dňa detí v národnom múzeu

Naučiť sa niečo nové, ale najmä zabaviť sa môžu deti v najbližších dňoch v niektorej z pobočiek Slovenského národného múzea na Slovensku. Múzeá sídliace v palácoch, hradoch i skanzenoch pripravili pre deti počas víkendu 29. – 30. mája 2010 a nadchádzajúceho týždňa špeciálny program k Medzinárodnému dňu detí. Na zaujímavý program pozývajú rodiny pracovníci národného múzea v: Prírodovednom múzeu v Bratislave, Múzeu slovenskej dediny v Martine, v Múzeu Bojnice, Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý Kameň, tiež v Spišskom múzeu, Múzeu Betliar, Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre a v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia prezentácie a marketingu SNM.