Začal sa Týždeň európskych geoparkov

Obrázok k článku od zora.

Začal sa týždeň geoparkov. Jedným zo 120 území na svete, ktoré sa hrdia titulom Globálny geopark UNESCO, je aj cezhraničný slovensko-maďarský Novohrad - Nógrád geopark. Geoparkom UNESCO je od roku 2010. Jeho význam i význam všetkých geoparkov vo svete pripomína už od piatku 25. mája až do nedele 10. júna podujatie Týždeň európskych geoparkov. Akcia sa na území slovensko-maďarského geoparku Novohrad - Nógrád uskutočňuje už po desiaty raz, agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.

 

Týždeň európskych geoparkov prináša sériu podujatí pre deti, mládež i dospelých s cieľom popularizovať posolstvo geoparku, prezentovať jeho prírodné a kultúrno-historické hodnoty s dôrazom na ich ochranu. Program je pestrý a ponúka vzdelávacie akcie aj súťaže pre deti a mládež, túry so sprievodcami, ale aj letný tábor geoparku. Významnou udalosťou tohoročného podujatia bude od 1. do 3. júna Medvešský Fotomaraton Olympus. Viac možno nájsť na webstránke geoparku http://www.nogradgeopark.eu/.

 

Geoparky, teda územia s výnimočnými geologickými, prírodnými či kultúrno-historickými hodnotami, sú vo svete jedným z trendov cestovného ruchu a využitia voľného času. Ich cieľom je aj podporovať regionálny rozvoj a starostlivosť o krajinu. Slovensko sa geoparkom systematicky venuje od roku 2008. Prvá iniciatíva ich budovania vznikla už koncom 20. storočia v okolí Banskej Štiavnice, kde sa v národných podmienkach začal formovať prvý geopark. Neskôr sa aktivity rozšírili aj na oblasť Banskej Bystrice a Fiľakova. Ministerstvo životného prostredia do dnešného dňa udelilo dekréty trom geoparkom – Banskobystrickému, Banskoštiavnickému a cezhraničnému slovensko-maďarskému Novohrad - Nógrád geoparku. Tie zároveň tvoria Sieť geoparkov SR.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA, Pamiatky

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.