Z galérie v San Franciscu ukradli obraz Pabla Picassa

Obrázok k článku (baycitizen.org)

Z galérie Weinstein v San Franciscu ukradli obraz Pabla Picassa, ktorého cenu odhadujú na 100-tisíc libier (v prepočte približne 112-tisíc eur). Muž, tridsiatnik v mokasínach s čiernymi okuliarmi, vstúpil v utorok 5. júla 2011 do budovy, zobral kresbu zo steny, nasadol do taxíka a odišiel. Obraz nakreslený ceruzkou z roku 1965 nazvaný Tete de Femme je podľa hovorcu galérie originálnym a unikátnym dielom. "Mnoho umeleckých diel je ťažké ukradnúť pre ich veľkosť, ale táto kresba mala veľkosť ako papier veľkosti A4. Bola to časť zbierky, ktorú dal pôvodne umelec svojmu vodičovi, Mauricemu Bresnovi," povedal majiteľ galérie Rowland Weinstein.

Zatiaľ nie je jasné, ako muž kresbu ukradol. Podľa majiteľa bol kus posadený na pilieri v prednej časti galérie a zabezpečený pred podobnými incidentmi. "Nevieme, či krádež obrazu bola cielená, alebo to bola len náhodná príležitosť, ktorú niekto využil. Dúfame, že niekto z verejnosti spozná umelecké dielo, ak sa ho páchatelia pokúsia predať a oznámi nám to," povedal policajný hovorca Albi Esparza. "Väčšina galérií, ktoré vystavujú diela tohto kalibru, nedáva obrazy skoro až na úroveň ulice. Je to veľmi znepokojujúce, pretože mojím cieľom je, aby boli diela prístupnejšie verejnosti. To riziko tu je však vždy," povedal Weinstein. V galérii sú vystavené napríklad aj diela Marca Chagalla, Salvadora Dalího a Joana Miróa.

Informácie pochádzajú z webstránok bbc.co.uk, baycitizen.org, sfgate.com, sfexaminer.com


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Našli ukradnutý obraz Pabla Picassa

BRATISLAVA 8. júla (SITA) - Americká polícia vypátrala obraz Pabla Picassa, ktorý v stredu ukradol muž s tmavými okuliarmi z galérie Weinstein v San Franciscu. Kresbu ceruzkou v hodnote 275-tisíc dolárov (v prepočte približne 193-tisíc eur) našli bez rámu v kalifornskom hoteli Napa. Policajti páchateľa Marka Luga vypátrali vďaka záznamu z bezpečnostnej kamery galérie. Tá zachytila muža s obrazom nasadajúceho do taxíka. Vozidlo neskôr našla polícia taktiež s pomocou bezpečnostnej kamery. Informovala o tom webová stránka www.bbc.co.uk.

Tridsaťročný Mark Lugo vošiel v stredu do galérie Weinstein, zobral vzácnu kresbu zo steny a nasadol to taxíka. Obraz nakreslený ceruzkou v roku 1965 nazvaný Tete de Femme je podľa hovorcu galérie originálnym a unikátnym dielom. "Mnoho umeleckých diel je ťažké ukradnúť pre ich veľkosť, ale táto kresba mala veľkosť ako papier veľkosti A4. Bola to časť zbierky, ktorú dal pôvodne umelec svojmu vodičovi Mauriceovi Bresnuovi," povedal majiteľ galérie Rowland Weinstein. Zatiaľ nie je jasné, ako muž kresbu ukradol. Podľa majiteľa bol kus posadený na pilieri v prednej časti galérie a zabezpečený pred podobnými incidentmi. "Nevieme, či krádež obrazu bola cielená, alebo to bola len náhodná príležitosť, ktorú niekto využil," informoval policajný hovorca Albie Esparza.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Muž, ktorý v júli ukradol kresbu Picassa, sa k skutku priznal

BRATISLAVA 28. októbra (SITA/AP) - Muž, ktorý z galérie Weinstein v San Franciscu 5. júla ukradol obraz Pabla Picassa, sa k tomuto skutku vo štvrtok priznal. Tridsaťročný Mark Lugo v spomenutý deň vošiel do galérie, zobral vzácnu kresbu v hodnote 275-tisíc dolárov (v prepočte približne 196-tisíc eur) zo steny a nasadol to taxíka. Obraz s názvom Tete de Femme nakreslený ceruzkou v roku 1965 našla polícia do 48 hodín v hotelovej izbe v kalifornskej Nape. Páchateľa vypátrali najmä vďaka záznamu z bezpečnostnej kamery galérie a výpovede taxikára. V jeho byte v New Jersey následne našli aj ďalší Picassov obraz za 30-tisíc dolárov (približne 21-tisíc eur), kresbu Fernanda Legera za 350-tisíc dolárov (približne 249-tisíc eur) a tri fľaše Chateau Petrus Pomerol za 6-tisíc dolárov (asi 4 300 eur). Sanfranciský prokurátor na margo tohto nálezu poznamenal, že "ide o osobu, ktorej sa jednoznačne páčia drahé kúsky, no nie je ochotná platiť za ne." Luga, ktorý pracoval ako someliér v reštauráciách na Manhattane, odsúdil sudca Najvyššieho súdu James Collins na 16 mesiacov odňatia slobody. Z väzenia v San Franciscu sa však dostane predčasne, zrejme už 21. novembra, odkiaľ ihneď poputuje do New Yorku, kde bude čeliť obvineniam z ďalších trestných činov.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.