Vzácny ranobarokový oltár premiestnia

Rozoberanie oltára Snímanie z kríža zdroj:tvnoviny.sk

Najvýznamnejší ranobarokový oltár na Slovensku Snímanie z kríža premiestnia na inú stenu Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Dôvodom je, že pod oltárom reštaurátori našli stredovekú fresku, ktorá nemá obdobu v strednej Európe. Medzinárodná odborná komisia rozhodla, že freska zo 14. storočia zostane na svojom mieste a oltár sa presunie na opačnú stranu dolnej lode chrámu. „Obidve tieto významné pamiatky sa tak budú prezentovať verejnosti. Freska sa nasvieti a dá sa k tomu určitá legenda, aby návštevník rozumel, o čo ide,“ povedal pre agentúru SITA nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Niekoľko ton vážiaci mramorový oltár z roku 1662 v súčasnosti leží rozobratý na zemi v dolnej lodi chrámu.

V zhruba 15-člennej komisii boli odborníci z Maďarska, Rakúska, Česka a Slovenska. „Uzniesli sa na tom, že freska zostane a pamiatkový úrad má k tomu vydať úradné nariadenie. Bola tu aj pani generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová, ktorá sa vyjadrila, že sa pridržia tohto rozhodnutia,“ povedal Judák. Krajský pamiatkový úrad v Nitre doteraz presadzoval, aby sa freska opäť prekryla oltárom. Biskupstvo ju chcelo prezentovať verejnosti. Vedúci reštauračných prác v katedrále Vladimír Plekanec bol zástancom riešenia, aby oltár zostal na svojom mieste a premiestnila sa freska. Hovorilo sa dokonca aj o možnosti vytvorenia veľkoplošnej fotografie z fresky. Definitívnu bodku za úvahami dalo rozhodnutie medzinárodnej komisie.

Freska zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Dva výjavy sú tu spojené do jedného celku, čo je v našom prostredí dosť neobvyklé - smrť Panny Márie a korunovanie Panny Márie Kristom na nebesiach. Ide o dielo talianskeho umelca z najšpičkovejšieho prostredia. „Takúto fresku v strednej Európe nenájdete. Najbližšie by ste sa mohli s podobnou freskou stretnúť jedine v strednom Taliansku. Na Slovensku k nej paralelu nemáme,“ vyjadril sa pred časom Plekanec. Na vedľajšej stene pri veľkej freske reštaurátori objavili fragment ďalšej fresky, ktorá je ešte o zhruba 50 rokov staršia. Táto sa však odkrývať nebude, pretože by to poškodilo barokovú výzdobu katedrály.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.