Vzácny barokový organ na Nitrianskom hrade rekonštruujú

Obrázok k článku

Historický organ v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade rekonštruujú. Najstaršie časti tohto hudobného nástroja pochádzajú z polovice 17. storočia. „Po skončení prác bude najvýznamnejším nástrojom bachovského, barokového charakteru na Slovensku,“ povedal hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Pred opravou mal organ 28 registrov, po nej ich bude mať 30. Pôjde o plne mechanický dvojmanuálový nástroj, čiže nebude obsahovať ani jednu pneumatickú či elektrickú časť. Po rekonštrukcii bude mať vyše 1 800 píšťal, väčšinu z nich z organového cínu zmiešaného v určitom pomere s olovom, viac ako 300 píšťal bude z dreva a bude obsahovať aj 200 jazykových píšťal. Gesciu nad rekonštrukciou katedrálneho organu má miestna sídelná Kapitula kanonikov. Návštevníci bohoslužieb na Nitrianskom hrade si budú môcť zvuk zrekonštruovaného organu vypočuť pravdepodobne počas tohtoročných Vianoc.

 

Jednotlivé časti vzácneho hudobného nástroja prestali rokmi používania fungovať. Na podnet nitrianskeho biskupa Viliama Judáka preto kompetentní rozhodli o jeho rekonštrukcii. Rakúska firma Kögler, ktorá vyhrala výberové konanie na rekonštrukčné práce, si v týchto dňoch zobrala do svojej dielne vzácnu organovú skriňu. Podľa slov katedrálneho organistu Vladimíra Kopca urobil zásadnú rekonštrukciu nástroja slovenský organár Martin Zorkovský v polovici 18. storočia. „Práve do polovice 18. storočia by sme sa chceli vrátiť naspäť, aby sme tejto barokovej katedrále dokázali dať aj barokový zvuk organa“, povedal Kopec. Pripomenul, že katedrálny organ prerobili v 30. rokoch 20. storočia, nitriansky organár Otokar Važanský tento nástroj plne spneumatizoval, rozšíril o niekoľko registrov a na rohoch chóru umiestnil pedálové registre. „Tým, že ten nástroj spneumatizoval, dosť závažným spôsobom zasiahol do historických mechanických častí. My sme teraz nútení dávať to do pôvodného stavu,“ povedal Kopec.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nový organ v Katedrále sv. Martina

V týchto dňoch v bratislavskej Katedrále sv. Martina vstúpilo do záverečnej fázy budovanie nového organa. Odborníci z Nemecka začnú o niekoľko dní s intonovaním a ladením nástroja. Dokončenie týchto prác, závislých aj od stálej vonkajšej teploty, sa predpokladá začiatkom leta tohto roka, keď by mal byť organ slávnostne uvedený do prevádzky. Dátum inaugurácie bude včas oznámený.

Dóm svätého Martina dostal nový organ za vyše milión eur

Dóm svätého Martina v hlavnom meste dostal nový organ. Dňa 17. júna 2010 ho predstavil jeho autor Gerald Woehl, ktorý organy vyrába už vyše 40 rokov a sám vytvoril najdôležitejšie časti bratislavského nástroja. Koordinátor projektu Stanislav Šurin, ktorý si už hru na organe vyskúšal, si ho nevie vynachváliť. Jeho zvuk je vraj “úžasný” a “fantastický” a je to podľa neho “najlepší organ na Slovensku”. Podotkol, že na inom sa mu už bude hrať ťažko.

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.