Výstava výtvarných prác odsúdených a obvinených

BANSKÁ BYSTRICA 31. januára 2005 (SITA) – Olejomaľby, kresby, stavby zo špajdlí, ale aj sošky z typického väzenského materiálu – chlebovej striedky môžu vidieť návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na výstave výtvarných a remeselných prác väzňov Čo je v nás. Jej už šiesty ročník pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici.”Návštevníci môžu vidieť zhruba 80 exponátov, väčšinou maľby, potom kresby, ďalej tu môžeme vidieť výšivky, postavičky z chlebovej striedky, moduritu či dreveničky. Zároveň sa tu predstavuje remeselná výroba – drevený nábytok,” povedala na dnešnej vernisáži kurátorka výstavy Barbora Paulínyová zo Stredoslovenského múzea. Ako dodala, túžba po slobode sa prejavuje aj v motívoch, medzi ktorými sú časté lode, more, kone, slnko a, samozrejme, ženy. Podľa riaditeľa ÚVTOS Štefana Kamescha chcú touto výstavou ukázať, že trest odňatia slobody je nielen izoláciou odsúdenca od spoločnosti, ale aj prácou na jeho prevýchove.

Výstava Čo je v nás sa ako bienále koná od roku 1995. Jej piaty ročník pred dvoma rokmi bol celoslovenský, tentoraz sú znova zastúpené výlučne práce banskobystrických väzňov a väzenkýň.
V Stredoslovenskom múzeu budú vystavené do 25. februára 2005.

(SITA, pt;bl)

© 2005, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ivan L. v kauze Triptych vinný

25. januára 2005 (SITA) – Senát Okresného súdu Bratislava 3 dnes uznal bývalého riaditeľa SIS Ivana L. za vinného z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych – Klaňanie troch kráľov.

Slovenskí výtvarníci vystavujú na Morave

24. februára 2005 (SITA) – Výstavu Stretnutie – Setkání sprístupnili verejnosti vo foyeri Klubu kultury v Uherskom Hradišti. Ako agentúru SITA informovala pracovníčka Trenčianskeho osvetového strediska Jaroslava Tichá, svoju tvorbu predstavuje tridsať výtvarníkov z oboch strán hraníc z regiónov Trenčín a Uherské Hradiště. Výstava je pestrá aj rôznorodosťou výtvarných techník zúčastnených autorov.

Vývoj slovenskej typografie mapujú v Banskej Bystrici

22. februára 2005 (SITA) – Vývoj slovenskej typografie 20. storočia mapuje výstava, ktorú otvoria v stredu o 16:00 v Štátnej galérii v Banskej Bystrici. Výstava je prvou časťou rozsiahlejšieho projektu a zameriava sa najmä na výtvarnú typografiu od 20. až po 60. roky minulého storočia. Prezentované sú diela viac než 40 autorov, vrátane klasikov slovenskej moderny Martina Benku, Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu.

Výstava o stavbe tunela cez Malú Fatru v SNM

9. februára 2005 (SITA) – V Slovenskom národnom múzeu v priestoroch expozitúry Múzea Andreja Kmeťa v Martine otvorili dnes výstavu História razenia tunela Višňové – Dubná Skala. Cieľom výstavy je formou posterovej prezentácie oboznámiť verejnosť so základnými údajmi o realizácii prieskumnej štôlne, únikovej chodby a projektu tunela. Výstava zároveň dokumentuje geologické pomery v severnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Agentúru SITA informovala pracovníčka SNM Veronika Liskajová.

Ľudové nástroje T. Kobličku v Galérii ÚĽUV

14. februára 2005 (SITA) – Jeden z najvšestrannejších výrobcov ľudových nástrojov na Slovensku Tibor Kobliček vystaví svoje diela od utorka v bratislavskej Galérii ÚĽUV. Ako pre SITA povedal kurátor výstavy Martin Mešša, Kobliček vie nástroje vyrobiť, zahrať i sprevádzať svoju hru spevom. Kobličkove umenie naživo si budú môcť návštevníci vypočuť na utorkovej vernisáži o 17:00.