Výročie posvätenia katedrály sv. Emeráma

Veriaci v Nitrianskom biskupstve si v piatok 20. novembra pripomenuli sviatok Výročia posvätenia svojho katedrálneho chrámu. Zasvätený je svätému mučeníkovi Emerámovi a jeho história je spojená s prvým kresťanským chrámom v stredovýchodnej Európe, ktorý dal v roku 829 postaviť v Nitre knieža Pribina. Nitrianska katedrála je sídlom biskupstva, ktoré preukázateľne jestvovalo už v roku 880, teda ešte za života svätého Metoda. Katedrála – bazilika na Hrade v Nitre je zložená z troch kostolov.

Nitrianska katedrála je počas celého roka navštevovaná mnohými pútnikmi a turistami a to tak zo Slovenska ako aj zo zahraničia.


Okrem toho je stredobodom záujmu aj pre archeológov. Tento rok v nej na niekoľko etáp vykonali archeologický výskum. Hoci pozostatky veľkomoravského kostola nenašli, podarilo sa im odkryť napríklad murivo pravdepodobne z 11. storočia, asi z kostola, ktorý sa spomína v legende o svätých Andrejovi Svoradovi a Beňadikovi.


Katedrála prešla v minulosti mnohými prestavbami a zmenami, súčasnú podobu nadobudla v prvej polovici 18. storočia. Interiér katedrály v Nitre je v súčasnosti reštaurovaný. Práce by mali byť hotové v roku 2013, teda k 1 150. výročiu príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie.


Do histórie Nitrianskej katedrály sa zlatými písmenami zapísala súkromná návšteva pápeža Jána Pavla II. dňa 30. júna 1995.


TK KBS informoval Miroslav Lyko.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.