Virtuálny požiar na portále Obnova.sk

Spišská Nová Ves, požiar 2. februára 1849

V súvislosti s kultúrnym dedičstvom sa téma požiaru stala aktuálnou po nedávnom vyhorení Krásnej Hôrky. Niečo podobné postihlo teraz portál obnova.sk. Zhorela časť serveru, čo bolo zároveň príčinou dlhšieho výpadku. Našťastie to bol iba požiar lokálneho významu a budova s podstatnou časťou strechy zostala zachovaná. To znamená, že toho podstatného, teda informácií, sa táto neblahá udalosť nedotkla . Žiaľ neprežilo to množstvo fotografií. Konkrétne sa jedná o fotky vkladané od januára tohto roku. Niektoré sa určite podarí "rekonštruovať", iné zmiznú v nekonečných diaľkách virtuálneho vesmíru informácií.
Ako sa ten svet mení. Ako by ste chceli vysvetliť vzdelanému stredovekému intelektuálovi, že zhorela časť knižnice, ale zhoreli iba iluminácie? Asi by na vás pozeral s nedôverou. Možno by si zaťukal na čelo, prípadne intelektuál z kláštorného prostredia by sa prežehnal.
Požiare sú naším verným spoločníkom. Možno táto udalosť dá vzniknúť nejakej novej zaujímavej diskusnej téme. Kominárov sme tu už mali, tak čo tak požiare a požiarnici a všetko čo s nimi súvisí.

 

Titulný obrázok k článku znázorňuje požiar Spišskej Novej Vsi, ku ktorému došlo 2. februára 1849. Požiar vznikol kvôli vojenskému stretu cisárskych oddielov a povstaleckého vojska, pričom vyhorela veľká časť mesta aj s pôvodnou kostolnou vežou rímsko-katolíckeho farského kostola. Bola to predohra bitky na Branisku. Škody boli veľké a na ich zmiernenie poukázala vláda mestu náhradu vo výške 7 500 zlatých.

 

Veľký požiar zachvátil napríklad Trnavu 23.6.1666 a zničil prakticky celé mesto.

Trnava, veľký požiar zachvátil mesto 23.6.1666

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa rotor
Offline

Desím sa dňa, keď budú všetky informácie virtuálne!

Obrázok používateľa benjo
Offline

som rad ze vidim konecne stranku funkcu...nepozeral som vsetko ale hlavna stranka vyzera uz ok. iste sa to nenapravilo samo takze diiiky za obnovu (stranky)

snad sa vam podari obnovit coskoro aj to vkladanie obrazkov k clankom.

Obrázok používateľa harp
Offline

Dakujem antikovi za vysvetlenie situacie.

 

Ked to zhrniem technicky:

- textove data su zachovane na 100%

- obrazky komplet iba do polovice janura

 

Preto vas chcem poziadat, pokial mate k dispozicii obrazky ktore ste za toto obdobie vkladali do Obnova.sk, poslite nam ich cez uschovnu,a lebo na email admin@obnova.sk. Doplnime ich.

 

Spomente aj pripadne do ktoreho priecinka boli vkladane. Ja osobne obnovim postupne aspon titulne obrazky.

Dakujem za pochopenie.

 

+

 

Pytate sa preco sme nezalohovali? Databaza - texty boli zalohovane denne a prave preto sa ich podarilo obnovit bez straty. Obrazky a cely portal tyzdenne. Na rozdiel od databazy ktoru mozeme pocitat na 100vky MB, subory obsahuju 10tky gigabajtov. Ich automaticka zaloha na zahltenom serveri zlyhala prave na mieste kde sa nachadzali najnovsie obrazky. Pytate sa preco sme nezalohovali inak, obnova.sk vyzaduje nie prave lacny server, jeho rocna cena je cca 600€. Tuto sumu uz roky hradi spriatelena firma Obnova s.r.o. Sprava serveru je nemenej podstatna vec. O nu sa stara popri praci Marek Mahut - zdarma. Je vsak nevyhnutne aby server ako Obnova.sk mal poriadny server s poriadnym programatorom a spravcom serveru, ktori dostanu za svoju pracu zaplatene. Az potom moze zacat Obnova.sk zarabat a platit za pracu aj redaktorom. Dovolim si tvrdit ze casy dobrovolnej prace su po 12tich rokoch prec. Vo svojom okoli takmer nepoznam cistokrvneho dobrovolnika, s akymi som sa pri zakladani portalu stretaval bezne. Obnova.sk je na razcesti.

 

Obrázok používateľa harp
Offline

rotor napísal/a:

Desím sa dňa, keď budú všetky informácie virtuálne!

 

Aj ja!

Dovtedy nam zostava iba zalohovat.

Obrázok používateľa rotor
Offline

Môžeš presnejšie určiť obdobie zničených obrázkov?

Obrázok používateľa harp
Offline

10. 1. 2013 - 28. 4. 2013

Niektore ma vo svojej pamati google. Tie je mozno dolovat a tak to aj robim tak, ze zadam nazov obrazku spolu s klucovym slovom obnova.

 

Tiez treba doplnit, ze sa macosky zachovala ja spolocnost ktorj platime za server. http://www.ovh.com/

Vobec neposkytli patricnu spolusucinnost na moznosti dolovat data z fyzicky zachovaneho disku. Pri najblizsie prilezitosti od nich odchadzame.

Obrázok používateľa rotor
Offline

Vkladať obrázky je ale stále problém. Do nových tém sa dá, ale do tých "spálených"  nie, aspoň mne sa nedarí.
Ďalší problém je pri vkladaní komentára po Poslať sa nevráti do normálneho režimu a nevieš či komentár bol odoslaný alebo nie.

Obrázok používateľa harp
Offline

Vyckajte prosim,
stale riesim technicke problemy sam.

V tejto chvili obnovujem prve obrazky z temy "pribory". Ked budete posielat obrazky na admin@obnova.sk, prosim nemente ich nazov. Obnova bude jednoduchsia ked nazov bude zhodny s tym ktory si pamata textova cast Obnova.sk

Obrázok používateľa asomtam
Offline

http://web.archive.org/web/20130316022047*/http://www.obnova.sk/
http://web.archive.org/web/20130121124013/http://www.obnova.sk/diskusia/...

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Nuž mne Obnova veľmi chýbala. Obrázky sa postupne doplnia, niketoré /i moje scany/ vobec nebudu chýbať. Super je, že ostali títo skvelí ľudia, čo pre obnovu zaHORELI. I ja som v úpäku, tak desať tisíc kilometrov od BŠ
Nádherný den nám všetkým, a diky harpovi.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.