Viedeň, svetové kultúrne dedičstvo a súčasná architektúra

Obrázok k článku

Od decembra 2001 je historické centrum Viedne na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odvtedy zaznamenala Viedeň veľa historických úspechov v medzinárodnom meradle pri výstavbe mesta, v architektúre a hudbe. Viedeň si je vedomá svojej zodpovednosti vyplývajúcej z atribútu „svetové kultúrne dedičstvo“. Úspešne iniciovala intenzívne projekty, ktorých výsledkom bolo zachovanie jej historického dedičstva spolu s ďalším rozvojom mesta. V tomto zmysle sa Viedni podarilo súčasnými, modernými budovami nadviazať na slávnu staviteľskú históriu. Popri tradičných stavbách zo stredoveku, baroka až po budovy z 19. storočia a začínajúcu modernu predstavuje nová viedenská architektúra už dnes jednu z turistických atrakcií mesta. Mesto sa nedá skryť pod sklenenú kupolu. Viedeň je mesto otvorené pre svet. Viedeň musí zostať — a to nielen kvôli svojej zodpovednosti za kultúrne dedičstvo — naďalej prosperujúcou a konkurencieschopnou metropolou strednej Európy poskytujúcou priestor pre nový a inovačný rozvoj ako aj nápaditú architektúru.

K uvedenej problematike pripravila Kancelária mesta Viedeň v Bratislave - ComPRess v spolupráci s Rakúskym kultúrnym fórom výstavu Viedeň, svetové kultúrne dedičstvo a súčasná architektúra, ktorá bude prebiehať od 25. mája do 17. júna 2011 v priestoroch Rakúskeho kultúrneho fóra v Bratislave, Zelená 7. Prednášky k téme i samotná vernisáž sa uskutočnia v utorok 24. mája. Program v prílohe.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

Gratulujem!

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Viedeň a svetové kultúrne dedičstvo

Viedeň/Bratislava (COMPRESS, 2011-05-23): Historické centrum rakúskej metropoly je od decembra 2001 zapísané do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho dedičstva. Mesto Viedeň si je vedomé zodpovednosti, ktorá je spätá s prívlastkom „svetové kultúrne dedičstvo“ a úspešne realizuje iniciatívy nielen na zachovanie tohto historického dedičstva ale aj na ďalší rozvoj mesta.

V Rakúsku je v súčasnosti 8 pamiatok, ktoré sú zapísané v Zozname pamiatok svetového kultúrneho dedičstva – napr. historické centrum Salzburgu, zámok  a park Schönbrunn, Hallstatt-Dachstein, Semmeringbahn, historické centrum Grazu, Wachau a od roku 2001 historické centrum Viedne ako aj Fertö/Neziderské jazero.

Nominované územie historického centra Viedne tvorí jadro o rozlohe asi 3,7 km2 a asi 1600 objektami. Výber z týchto objektov, ako napr. Gloriettu, dom paliem Palmenhaus, gazometre, komplex múzeí Museumsquartier, námestia Schwarzenbergplatz, Albertinaplatz predstaví aktuálna výstava v Rakúskom kultúrnom fóre od 24. mája a do 17. júna.

Výstavu otvoria riaditeľka Rakúskeho kultúrneho fóra vyslankyňa Mgr. Brigitte Trinkl spolu s poslankyňou viedenského Landtagu a členkou obecnej rady mesta Viedeň Dipl. Ing. Sabine Gretner.

Súčasťou výstavy bude v deň vernisáže (18:00 hod.)  teda 24. mája aj prednáška na tému „Svetové kultúrne dedičstvo a súčasná architektúra“, ktorá bude prebiehať od 16:30 hod. v Mozartovej sále Rakúskeho veľvyslanectva. Vstup na výstavu i prednášku  je voľný. Výstava bude prístupná v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00 hod.,  v piatok do 16:00 hod. Rakúske kultúrne fórum nájdete na Zelenej ulici č. 7. Srdečne pozývame!

PrílohaVeľkosť
tafel-04 237.94 KB

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.