Verejnosť môže rozhodnúť, ktorý vzácny organ obnovia

Obrázok k článku od zora.

Verejnosť môže rozhodnúť o obnove vzácnych organov. Umožní to 9. ročník súťaže Poklady Slovenska, ktorý vyhlásila Nadácia VÚB. Hlasovať za jeden z vybraných deviatich organov môže každý od 12. do 25. februára na webstránke http://www.nadaciavub.sk/poklady. Pri rozhodovaní môžu účastníkom hlasovania pomôcť aj zverejnené bližšie informácie o histórii, unikátnych charakteristikách a aj súčasnom stave každého organa. Nadácia zabezpečí reštaurovanie nástroja s najvyšším počtom hlasov grantom 30-tisíc eur na jeseň tohto roku, informovala PR manažérka VÚB Alena Walterová v tlačovej správe.

 

Organ má prívlastok aj „kráľ hudobných nástrojov. Snúbia sa v ňom prvky umelecké s tými technickými a každý je jedinečný po zvukovej, výtvarnej aj konštrukčnej stránke. Na Slovensku sa do súčasnosti zachovalo veľké množstvo historických organov. „Dá sa povedať, že u nás máme organy aj v tej najmenšej dedinke, čo nie je pravidlom ani v mnohých krajinách západnej Európy. Sú to unikáty a mnohé boli najväčšími nástrojmi vo svojej dobe. Ich technicko-umelecký stav je však v drvivej väčšine zlý až kritický a ich obnova súčasnými dostupnými finančnými prostriedkami je problematická,“ cituje tlačová správa vedeckého pracovníka z Ústavu hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied, organológa Andreja Štafuru. Štafura dodal, že reštaurovanie organov je v porovnaní s inými pamiatkami náročnejšie. Sú totiž z rôznych materiálov a musí sa zachovať ich zvuk.

 

V spolupráci s pracovníkmi Ústavu hudobnej vedy SAV zaradila Nadácia VÚB tento rok do svojho súťažného programu Poklady Slovenska spolu deväť organov na území našej krajiny, ktoré nutne potrebujú obnovu. O grantový príspevok na reštaurovanie sa uchádzajú tieto vzácne hudobné nástroje:

Obrázok k článku od zora.najväčší zachovaný barokový organ na Slovensku v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Gelnici;

Obrázok k článku od zora.barokový organ v kostole sv. Petra a Pavla v považskej obci Pruské;

Obrázok k článku od zora.jediný zachovaný truhlicový organ na Slovensku zo 17. storočia v kaplnke kaštieľa v Sv. Antone;

Obrázok k článku od zora.organový pozitív z 18. storočia v kaplnke hradu Krásna Hôrka;

Obrázok k článku od zora.najstarší zachovaný kompletný organový prospekt hlavného stroja na Slovensku v Rímskokatolíckom kostole sv. Mikuláša v Prešove;

Obrázok k článku od zora.barokový organ s ojedinelou výzdobou píšťal v kostole Evanjelickej cirkvi a.v. v Levoči;

Obrázok k článku od zora.organ z obdobia romantizmu v Rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Jelšave;

Obrázok k článku od zora.barokový organ z 18. storočia v Rímskokatolíckom kostole Premenenia Pána v Španej Doline 

Obrázok k článku od zora.dvojmanuálový barokový organ v Rímskokatolíckom kostole v obci Báč pri Dunajskej Strede.

 

„Slovensko ukrýva veľa umeleckých historických pokladov. A o väčšine z nich široká verejnosť ani nevie. Sme presvedčení, že Slováci majú byť na čo hrdí. Aj preto chceme dlhodobo poukazovať na toto kultúrne dedičstvo, hovoriť o aktuálnom, doslova krízovom stave konkrétnych pamiatok a ponúknuť riešenie na ich záchranu. To je cieľ nášho programu Poklady Slovenska, v rámci ktorého sa tento rok za podpory aktívnych ľudí pokúsime zachrániť vzácny hudobný nástroj nevyčísliteľnej hodnoty,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

 

Nadácia VÚB pomohla v minulosti pri záchrane viacerých pamiatok. Hlasy verejnosti rozhodli napríklad o záchrane renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov, sôch antických bohov v Piešťanoch, Leopoldovej brány v Komárne, vitráže v Spišskej Kapitule, fresiek v stredovekom kostolíku v obci Čerín či diela Majstra Pavla z Levoče – jeho Súsošia Kalvárie v Spišskej Novej Vsi.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.