Veľké ticho na STV2

STV2 odvysiela v nedeľu 6.7. o 21.20 unikátny dokumentárny film o kartuziánoch Veľké ticho. Obrazová meditácia o mníšskom živote v odľahlom, verejnosti neprístupnom kartuziánskom kláštore Grande Chartreuse.
Kartuziánsky rád je považovaný z jedno z najprísnejších bratstiev v rámci rímsko-katolíckej cirkvi. Časť jeho príslušníkov, žijúcich v odľahlom kláštore vo francúzskych Alpách, Grande Chartreuse, je ukrytých pred zrakmi verejnosti, aby celý deň dodržiavali stáročné pravidlá a rituály rádu. Návštevníci a turisti majú zákaz vstupu do areálu budovy a do tejto snímky neexistovali ani žiadne obrazové záznamy, zachytávajúce samotných mníchov.Režisér Philip Groening dostal povolenie na nakrútenie filmu o tom, čo sa deje za múrmi kláštora, po dlhých 19 rokoch od stretnutia s hlavou rádu. Podmienky nákrúcania boli rovnako prísne, ako život obyvateľov Grande Chartreuse - nesmel nijako narušovať život v kláštore, nesmel používať žiadne umelé osvetlenie, nesmel mať žiadnych ďalších členov štábu a vo výslednom filme nemohla byť použitá žiadna hudba ani sprievodný komentár. Napriek tomu, resp. práve vďaka tomu vznikol film, ktorý má všetky atribúty, chýbajúce väčšine súčasnej kinematografickej produkcie a modernému životu: pokoj, ticho, striedmosť... Vznikol 160 minútový záznam meditatívnej cesty do absolútneho ticha...Francúzsko, Spolková republika Nemecko, Švajčiarsko 2005
Réžia: Philip Groening


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline


Konecne STV2 priniesla skutocne skvely dokument, ako povedala moja priatelka Magduska: su veci, ktore sa nedaju popisat slovami, ale zalomcuju celym clovekom. Bolo to majstrovske dielo majstrovskej predlohy.

Obrázok používateľa quidko
Offline

musím povedať, že mnou nezalomcovalo, naopak, krásne ma upokojilo. Možno by som sa mala na chvíľu odobrať na podobné miesto?
Myslím, že v tomto dokumente bolo krásne ukázané, že tieto komunity majú aj v dnešnej dobe svoj zmysel...

Obrázok používateľa Benignus
Offline

Nuž, ak sa vám to pozdávalo, skúste Katarínku (ak sa cítite duchom mladí;-))
Síce ticho nebude, ale dva týždne v lese pri ruinách kláštora mimo civilizácie, elektriny, času, mobilov či televízie sú zaručené...

www.katarinka.sk

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.