Varšavské múzeum vystavuje dlho stratené listy Frédérica Chopina

Obrázok k článku

Varšavské múzeum venované hudobnému skladateľovi Frédéricovi Chopinovi vo štvrtok 24. marca 2011 predstavilo šesť listov, o ktorých sa domnievali, že zmizli v roku 1939. Listy, ktoré skladateľ napísal svojim rodičom a sestrám v rokoch 1845 až 1848, sa stratili po vypuknutí druhej svetovej vojny. Múzeum začalo podnikať kroky na ich získanie po tom, ako sa v roku 2003 znovu objavili v súkromnej zbierke. Vystavovať ich budú do 25. apríla.

Podľa kurátorky múzea Alicje Knast, v roku 1932 listy vystavovali v Poľsku a v roku 1939 boli ešte stále vo Varšave. Predpokladá sa, že zmizli, rovnako ako mnohé iné kultúrne artefakty po tom, ako do Poľska vtrhli nacisti. Múzeu pri ich opätovnom získaní pomohol poľský obchodník s umením žijúci v Mexiku Marek Keller. Získal ich priamo od majiteľov, ktorí si však podľa jeho slov želali zostať anonymní. V listoch, ktoré sú napísané po poľsky, Chopin opisuje svoju tvorbu i každodenný život. Kolekcia obsahuje aj ďalšie dokumenty a listy od Chopinovej žiačky Jane Stirling jeho sestre Ludwike.

Skladateľ a klavirista Frédéric François Chopin bol známy najmä vďaka dielam pre klavír. Narodil sa v roku 1810 v Żelazowej Wole neďaleko Varšavy. Deň jeho narodenia nie je presne známy - podľa skladateľa samotného a jeho rodiny to bolo 1. marca, no podľa dokumentu z krstu, ktorý vznikol niekoľko týždňov po jeho narodení, to bolo 22. februára. V roku 1831 sa usadil v Paríži, kde 17. októbra 1849 ako 39-ročný zomrel na pľúcnu tuberkulózu.

Informácie zverejnila webová stránka www.bbc.co.uk.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.