V Spišskej Sobote si pripomenú dielo sochára Jána Brokoffa

Sv. Jan Nepomucký - nejstarší plastika na Karlově mostě.

V Poprade si pripomenú 360. výročie narodenia barokového sochára Jána Brokoffa. Pri tejto príležitosti sa v Poprade-Spišskej Sobote uskutoční detská konferencia o živote a diele Jána Brokoffa, jedného z tvorcov barokovej Prahy, rodáka zo Spišskej Soboty. Spomienku iniciovala neformálna skupina občanov Spišskej Soboty. Podujatie sa uskutoční v spolupráci s odborom školstva, kultúry, mládeže a športu Mestského úradu v Poprade a spišskosobotskou pobočkou Podtatranskej knižnice v Poprade. Spomienková akcia spolu s konferenciou sa uskutoční 22. júna v priestoroch knižnice v Spišskej Sobote.
Delegovaní žiaci z popradských základných škôl sa oboznámia s charakteristikou baroka v umení, životom a dielom Jána Brokoffa. Sami aktívne vystúpia s príspevkami dopĺňajúcimi základné prednášky. Nasledovať bude krátka exkurzia za barokom v Mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota. Konferenciu zavŕši spomienka pri pamätnej tabuli tohto významného rodáka zo Spišskej Soboty.
Organizátori konferencie iniciovali aj spomienkový akt v Prahe, ktorá bola pôsobiskom Jána Brokoffa. Práve socha sv. Jána Nepomuckého, ktorú ešte do dreva vyrezal práve Ján Brokoff, bola prvou sochou umiestnenou na Karlovom moste. Z iniciatívy Popradčana žijúceho v Prahe Jána Simkaniča položia kyticu kvetov pri pamätnej tabuli Brokoffovcov na múre kostola sv. Martina rodáci Jána Brokoffa. Záštitu nad podujatím v Prahe prevzal riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe Ladislav Snopko.

 

Foto: Sv. Jan Nepomucký - nejstarší plastika na Karlově mostě. Návrh vypracoval arch. Jean Baptiste Mathey, baron M. B. Wunschwitz ji dal ulít z bronzu podle dřevěné sochy Jana Brokofa v Norimberku zvonařem J. W. Heroldtem. Dřevěný model vyřezal Jan Brokof 1682 podle hliněné skici vídeňského sochaře Matyáše Rauchmüllera. Socha byla odhalena roku 1683.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.