V opravenom bunkri BS-4 bude múzeum bojovej techniky

Bunker BS-8 Hřbitov (bs8.yw.sk)

Priestory zrekonštruovaného bojového bunkru BS-4 pri Pečnianskom lese na hraničnom priechode Berg budú slúžiť Múzeu historickej bojovej techniky. V sobotu 24. septembra o 11:00 slávnostne otvoria priestory múzea v bunkri BS 4 ,,Lány“. Široká verejnosť, najmä rodiny s deťmi si pri tejto príležitosti budú môcť pozrieť bojové ukážky a povoziť sa na historických vojenských vozidlách cez bojové línie Petržalky. Agentúru SITA o tom informoval predseda občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre Miroslav Košírer. Vítaní sú tí odvážni návštevníci, ktorí prídu oblečení v dobových odevoch z tridsiatych – štyridsiatych rokov na starých bicykloch či autách. O 13:00 slávnostne sprístupnia prvú vojenskú spálňu na Slovensku v podzemí historického bojového bunkra BS-8. Vystavia tiež fotodokumenty vojenského cyklistického práporu. Návštevníci si budú môcť zasúťažiť v streľbe zo samopalu Kalašnikov na terč, do súťaže sa môžu prihlásiť páry. Víťazi streleckej súťaže - prvé dva páry - získajú cenu: Povolávací rozkaz a ubytovací lístok na jeden nocľah v podzemí vojenského bunkra BS-8 s kompletným servisom. Súčasťou podujatia bude degustácia špeciálneho vojenského guláša.

Podujatie organizuje Občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, združenie Múzeum historického opevnenia Petržalky a bratislavská mestská časť Petržalka. Nad podujatím prevzal záštitu primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a starosta Petržalky Vladimír Bajan.

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa pipo
Offline

Az teraz som si toto tu vsimol a som z toho na vetve. Buď to zmrvila SITA alebo uskalienka :O.

TASR | spravy.HNonline.sk | 11:24 24. 9. 2011

"V Petržalke sprístupnia veliteľský vojenský bunker

obnovený veliteľský vojenský bunker BS-4 Lány bývalej Československej armády dnes oficiálne sprístupnia verejnosti v Pečnianskom lese v blízkosti rakúskeho hraničného priechodu Berg v Bratislave-Petržalke.

Návštevníci si budú môcť pozrieť prízemné priestory, kde sa nachádza Múzeum historickej bojovej techniky.

Zástupca starostu Petržalky Roman Masár slávnostne otvorí o 13.00 h v podzemí bojového bunkra BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici prvú vojenskú historickú izbu na Slovensku a výstavu fotodokumentov vojenského cyklistického práporu. Pre záujemcov je pripravená okrem bojových ukážok a techniky aj streľba zo samopalu Kalašnikov na terč. Víťazi streleckej súťaže dostanú "povolávací rozkaz" a ubytovací lístok na jednu noc v podzemí vojenského bunkra BS-8 s kompletným servisom.

Podujatie pripravili pri príležitosti 73. výročia všeobecnej mobilizácie."

Tiez by ma zaujimalo co je toto za bunker ked to v prispevku je BS4?

 

bunker.JPG bunker.JPG
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

mily pipo :)

ani SITA, ani uskalienka podla mna nic nezrvili :P teda v texte som odlisnosti nenasla... a fotooo?? :)

na fotke z prispevku je bunker BS-8 Hribov, ak si kliknes na fotku, je pod  nou uvedeny nazov aj zdroj... taaakze ja neviem, kde je problem?? :D

a teraz vobec neviem, ze ci sa mam urazit, nahnevat a ci iba pousmiat nad Tvojou nepozornostou... no brnkol si pre mna na moc haaaklivu a bolavu temu :( casto mavam problem s najdenim vhodnej fotografie ku clanku... zasoba fotografii v mojej databaze nie je az tak pestra a pri google to tiez nie vzdy byva slava... resp. treba citlivo pristupovat aj ku zdrojom... tak pri vybere fotografii niekedy stravim viac casu ako si len viete predstavit!!

fotografie ku clankom a novym diskusnym temam su vec co ma na novej obnova.sk dosti trapi (serie) i sa mi paci :)

cas straveny vyberom fotografii mi ubera z mojej "mladosti", bo si viem predstavit, ze tento cas by som vedela stravit aj inak :D

taaaakze... k fotografiam ziadna kritika!!! ale ak mate vhodnejsiu, radsej mi ju zaslite na viera@obnova.sk a helfnite!! prosba k celemu obnova-ckemu plenu... nielen k pipovi ;)

vdaka prevelika :*

Obrázok používateľa Milo1
Offline

Problém je len v tom, že v Uskalienkinom článku sa píše o B-S 4 a na priloženej fotke je objekt B-S 8.


 


Toto je B-S 4:

27072011418.jpg 27072011418.jpg
Obrázok používateľa pipo
Offline

Verejne sa ospravedlnujem uskalienke, nasej starostlivej dokumentaristke kulturneho diania v nasej malej krajine. Priznavam, ze v oznaceniach nasich bunkrov mam vcelku slusny hokej, ktory tiez sposobuje aj fakt, ze zakazdym ked tam raz za cas pridem vyzeraju inak. Raz zanedbano, inokedy vcelku psychdelicky a potom zas vazne, pochmurne jak sa ma asi aj taky bunker tvarit. Tiez sa priznavam, ze som nepozorne cital a k nasmu clanku som skocil po precitani spravy TASR. Takze si sypem popol na hlavu.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

ospravedlnenie prijimam ;)

pipovi aj Milovi dakujem za postrehy... ale hadam sa obcas mozem napaprcit aj ja :)

Obrázok používateľa harp
Offline

Ponukam vam moznost (tusim druhy krat) katalogizovat bunkre na Obnova.sk v specialnej databaze suhlasite?

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Nuž, pokiaľ sú "bunkre" obnovy hodná súčasť nášho kultúrneho dedičstva, prečo nie. Je tu síce určitá konkurencia (?) na stránkach http://www.pevnosti.sk/ a http://www.opevneni.cz/, ááále to nie je asi o bunkroch :O. Milo1 určite o nich vie viacej ako pipo a uskalienka dokopy (to nechcem podpichovať) a má aj aktuálnu obrazovú dokumentáciu. Len by to chcelo nejakú obnovácku koncepciu aby to neskončilo hádkami o tom kto komu čo...

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Obnovené bunkre v Petržalke lákajú aj školákov

BRATISLAVA 5. októbra (SITA) - Záujem navštíviť a dozvedieť sa niečo o histórii obnovených vojenských bunkroch v bratislavskej Petržalke majú aj žiaci základných a stredných škôl. V utorok 4. októbra navštívila obnovený bunker BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici stovka študentov Strednej odbornej školy Svätoplukova, ktorá pripravuje do praxe budúce kozmetičky, kaderníčky či vizážistky. Nadšené z bunkra BS-8 boli uplynulý piatok aj sluchovo postihnuté deti zo Základnej školy na Drotárskej ceste. Ako agentúru SITA informovala petržalská hovorkyňa Mária Grebeňová-Laczová, minulosť tohto územia ako aj utrpenie počas vojen študentom približuje sprievodca Miroslav Košírer – predseda občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre.

Žiaci sa počas svojej návštevy bunkra dozvedeli zaujímavosti z vojenskej minulosti Petržalky a československo-rakúskeho pohraničia, o úlohách a význame bunkrov a ich obnove. Študenti mali tiež možnosť vyskúšať si vojenské uniformy. Sluchovo postihnuté deti zo Základnej školy na Drotárskej si tiež vyskúšali bojové akcie v uniformách a zistili, ako sa oddychuje na vojenských posteliach v prvej obnovenej vojenskej historickej izbe na Slovensku - v podzemí bojového bunkra.

Do Občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre v apríli tohto roka vstúpila rozhodnutím petržalských poslancov aj mestská časť Petržalka. Ako uviedla Grebeňová-Laczová, samospráve záleží na záchrane kultúrneho dedičstva, podpore turizmu v území, na zaujímavých voľnočasových aktivitách pre mládež a v neposlednom rade na pamäti národa. Snahu opraviť bunkre majú aj ďalšie skupiny občanov, ktorým nie je ľahostajný osud zničených vojenských obranných stavieb v Petržalke.

V septembri tohto roku slávnostne otvorili pre verejnosť druhý veliteľský bunker BS-4 Lány a na vlastné náklady začali čistiť a upratovať okolie a interiér ďalších troch bunkrov, kde sa tiež pod ich devastáciu podpísali čas a vyčíňania vandalov, narkomanov i bezdomovcov.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

so Sashom suhlasim... bo ak sa ma niekto venovat katalogizacii bunkrov, tak ten... kto je v tejto oblasti srdcom i myslou zainteresvany :)

o petrzalskych bunkroch viac na http://www.bs8.yw.sk/

Obrázok používateľa roobert
Offline

Prečo sa v článku a aj p. Košírér používa skratku BS-8? Ako zakladateľ občianského združenia Zachráňme Petržalské bunkre by mohol konečne vedieť správne písať názov svojho bunkra B-S 8.

Prečo sa v článku píše o B-S 4 a vlastne foto je B-S 8 (to už viem z príspevkov) ale prečo sa tam píše o tých akciách ako streľba zo samopalu,treba prísť v dobovom oblečeni a pod keď sa to tam vobec nekonalo a už vôbec nie o výhre na nočny pobyt na B-S 8. A čo vlastne mál p. Košírer spoločné s otváraním B-S 4? pokial viem tak to robilo občianske združenie MPO ( Múzeum Petržalského Opevnenia) www.mpo.sk

 

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.