V Nižnej Polianke ožije vojenská história z 1. sv. vojny

Ilustračné foto, zdroj: wikipédia

Obdivovatelia vojenskej histórie si prídu na svoje v sobotu 14. júla v Nižnej Polianke v okrese Bardejov, kde sa bude konať podujatie nazvané Karpaty 1914/1915. Hlavným organizátorom je Klub vojenskej histórie Beskydy.

Ako informoval média jeden z organizátorov Martin Drobňák, slávnostný začiatok je naplánovaný na ráno o 9:00. O hodinu neskôr si diváci budú môcť pozrieť výjavy zo života vojsk. Moderované ukážky bojov z 1. svetovej vojny sa odohrajú popoludní od 13:00. Program vyvrcholí o 16:00 slávnostným nástupom historických jednotiek. Podujatie ponúka aj mnoho atrakcií, jednou z nich bude súťaž o najlepšie jedlo vojenskej kuchyne.

Návštevníci si budú môcť pozrieť dobové tábory vojsk, uniformy a zbrane z tohto obdobia. Organizátori pripravili aj dve výstavy zamerané na udalosti 1. svetovej vojny v Karpatoch. Prvá sa nazýva Karpatský front 1914/15, druhá Vojnové cintoríny. Súčasťou podujatia bude tiež prezentácia rôznych mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú záchrane vojensko-historických pamiatok, ale aj výskumu a propagácii udalostí prvej svetovej vojny. Účasť prisľúbili hostia z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny a Ruska.

V ponuke je prezentácia zbierok Vojenského historického múzea, ktorú pripravili pracovníci Múzejného oddelenia Svidník. Chýbať nebude ani prezentačný stánok Skupiny personálneho doplňovania Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Celú atmosféru podujatia dotvorí dobová vojenská hudba. Verejnosť bude môcť ochutnať súťažné jedlá vojenskej kuchyne. Vstup na podujatie je zdarma.
Obec Nižná Polianka sa nachádza na severnej hranici s Poľskom. V jej okolí padlo mnoho vojakov v období 1. svetovej vojny. Pri obci sú dva vojnové cintoríny z tohto obdobia.

Medzi obcami Hutka a Nižná Polianka je pri ceste cintorín v archívnych dokumentoch označovaný ako vojnový cintorín Nižná Polianka I, kde je pochovaných 384 vojakov. Väčšina padlých sú nemeckí vojaci. Celkovo ich je na tomto cintoríne pochovaných 346. Až u 248 z nich je známe ich meno a vojenské teleso, v ktorom slúžili. Zvyšných 98 nemeckých vojakov je neznámych. Na tomto vojnovom cintoríne je pochovaných tiež 30 vojakov rakúsko-uhorskej armády. V roku 2001 sa začalo s obnovou tohto vojnového cintorína. Práce organizoval Ľudový zväz starostlivosti o nemecké vojnové hroby a na jeho obnove sa podieľali vojaci nemeckého Bundeswehru a Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Práce boli ukončené v roku 2004.

V obci Nižná Polianka sa nachádza ešte jeden cintorín, v archívnych zložkách označovaný ako vojnový cintorín Nižná Polianka II. Je to jedna masová šachta, v ktorej je pochovaných 190 neznámych vojakov. Obec ho označila krížom, vďaka čomu sa dá v teréne nájsť.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa henry
Offline

Podujatie podla osvedcenej schemy slovenskeho reenactingu s cielom podme sa vyblbnut. To ze boje v Karpatoch prebiehali v zime sa da organizatorom odpustit. Nedostatky vo vystroji a vyzbroji uz menej. To ze v ramci tejto akcie prezentovali pracovníci Múzejného oddelenia Svidník samopaly z 2. svetovej a dokonca povojnove je ale neodpustitelne. Pozrite sa sami http://www.vhu.sk/index.php?ID=1699&l=sk. Celkove hodnotenie z 10 moznych je u mna 4 lebo pyrotechnicke efekty boli skutocne skvele.

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.