V najstaršej časti Trnavy vybudujú archeologický park

Obrázok k článku

Okolie Baziliky sv. Mikuláša v najstaršej časti Trnavy rozkopali archeológovia. Archeologický výskum má odhaliť pozostatky rôznych sakrálnych stavieb a cintorínskeho múru. Lokalitu ešte pred archeológmi preskenovali pomocou georadaru, jeho výstupy však treba doskúmať. Len pred niekoľkými rokmi tu objavili aj románsky karner, ktorý je považovaný za najstaršiu zachovanú murovanú stavbu v Trnave.

 

Terajšie vedenie mesta chce pozostatky minulosti moderným spôsobom priblížiť všetkým záujemcom. ,,Chceme v tomto území vybudovať archeologický park, pretože okrem karnera sú tam náznaky aj ďalších možných sakrálnych stavieb. Ich múry plánujeme vytiahnuť nad úroveň terénu, aby boli voľne viditeľné a aby si ľudia mohli vytvoriť obraz o tom, ako toto miesto vyzeralo v minulosti. Plánujeme aj použitie nových technológií, ktoré by turistom priblížili výzor týchto dnes už neexistujúcich stavieb,“ povedal hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič. Nad úroveň terénu by sa tak mali dostať aj pozostatky už dávno neexistujúceho Kostola sv. Michala, ktoré sú dnes len naznačené farebne odlíšenou dlažbou v chodníku. Ukazuje sa, že kostolík bol väčší, ako naznačuje dlažba. Podľa Erika Hrnčiarika z katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity prezentácia v chodníku ukazuje kostolík v jeho najstaršej fáze. Postupnými prístavbami ho zväčšovali, dnes majú archeológovia odkrytú časť apsidy pravdepodobne z roku 1674. Ak bude chcieť radnica vytiahnuť múry nad terén, musí zmeniť trasu veľmi frekventovaného chodníka. V tejto súvislosti už podľa Tomašoviča sú rokovania s Arcibiskupským úradom v Trnave o presunutí chodníka do susedstva cirkevnej budovy. Archeologický výskum robí katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity, trvať má tri týždne.
Archeologickým parkom však prezentácia minulosti v Trnave nebude končiť. Primátor Peter Bročka chce zviditeľniť aj dávno zaniknutú dolnú a hornú bránu historického opevnenia mesta. Ich prezentácia nad úroveň terénu si vyžiada aj zmenu dopravy pred budovou Okresného súdu na Hlavnej ulici a na Štefánikovej ulici. Doprava sa bude musieť podľa Bročku prispôsobiť archeologickým nálezom, a nie naopak.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články