V Katedrále sv. Emeráma vznikne stála prezentácia archeologických nálezov

Obrázok k článku, zdroj: net

V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade vznikne stála prezentácia archeologických nálezov. Realitou by mala byť okolo Veľkej noci, kedy sa zároveň skončí rozsiahla rekonštrukcia katedrály. V súčasnosti hľadá Nitrianske biskupstvo, pamiatkari a archeológovia vhodnú formu prezentácie. Možnosti sú dve – pochôdzne sklo alebo otvorený priestor so zábradlím. Biskupstvo ako správca hradného areálu preferuje prvú možnosť. „Priestory sú vzácne a nechceme, aby sme prišli o časť priestoru katedrály,“ povedal pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

     Návštevníci uvidia napríklad stenu z vápencových kvádrov z doteraz najstaršieho nájdeného kostola. Pochádza spred polovice 11. storočia, možno až z druhej polovice 9. storočia. Na spôsob prezentácie sedílií - teda sedadiel vo výklenku múru v severnej stene Dolného kostola, majú archeológovia a pamiatkari odlišný názor. Archeológovia ich chcú ukázať celé, pamiatkari len vrchnú časť a spodnú časť navrhujú zasypať. Riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay si myslí, že návštevníci si takto nebudú vedieť predstaviť, ako sedadlo vyzeralo. Biskupstvo je podľa slov Judáka tiež za prezentáciu celých sedílií.

     „Po dohode s archeológmi by sme v katedrále chceli v okruhu sviatku svätého Cyrila a Metoda inštalovať veľkomoravské kresťanské artefakty, plánovaná je aj výstava známok, ktoré zobrazujú cesty Jána Pavla II.,“ doplnil biskup. Na sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla býva na Nitrianskom hrade celoslovenská púť a do Nitry teda prichádza viac návštevníkov. Stálu expozíciu s veľkomoravskými nálezmi plánuje zriadiť Archeologický ústav v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom pri príležitosti 1150. výročiu príchodu svätých Cyrila a Metoda v roku 2013. Vzniknúť by tam malo nové múzeum v Nitre.

     „Zapožičali by sme si artefakty z časti, ktorá sa týka kresťanstva,“ dodal Judák.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

Objav fresiek v dolnom kostole na Nitrianskom hrade

Na prilozenych fotkach (autor J.Stupka NR) je zachyteny najnovsi objav nadhernych fresiek, ktore zasadne menia a posuvaju predpokladane datovanie minimalne jedneho muru dolneho kostola do stredoveku. Su lokalizovane pri a za oltarom Snimanie z kriza od Joannesa Perneggera z roku 1662. Na fotke s lesenim su vlavo hore, za bielym rebrikom.  

NR dolny kostol freska za oltarom Snimania z kriza.jpg NR dolny kostol freska za oltarom Snimania z kriza.jpg NR freska 1 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 1 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 2 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 2 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 3 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 3 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 4 dolny kostol 01 2012.jpg NR freska 4 dolny kostol 01 2012.jpg
Obrázok používateľa VKotruszova
Offline

http://www.webnoviny.sk/slovensko/restauratori-objavili-v-nitrianskej-ka...

Obrázok používateľa harp
Offline

Pridavam aj clanok na Obnova.sk:

http://www.obnova.sk/clanok/restauratori-objavili-v-katedrale-vzacnu-str...

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Nitriansky hrad, Nitra

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.