V druhom najstaršom kláštore na Slovensku sprístupnia významné pamiatky

Obrázok k článku od zora.

Celoslovenské podujatie Noc kostolov bude prvýkrát aj v Hronskom Beňadiku, kde sa nachádza druhý najstarší kláštor na Slovensku. Pre verejnosť tu v piatok 24. mája sprístupnia tri významné pamiatky - Diecéznu svätyňu svätého Benedikta opáta, Morovú kaplnku na Háji a farský Kostol svätého Egídia. Začiatok podujatia, ktoré potrvá do polnoci, ohlási o 17:50 hlahol zvonov. „Najbohatší program ponúkne areál kláštora s Diecéznou svätyňou svätého Benedikta opáta z 11. storočia, kde sa bude konať bohoslužba, dve prehliadky so sprievodcom a koncert na organe z roku 1714,“ informovalo Nitrianske biskupstvo. Pre deti a mládež bude pripravená náučná hra na nádvorí kláštora Cesta za tajomstvom benediktínskeho kláštora. Sprievodným podujatím bude prezentácia slovenskej trasy významnej pútnickej Svätojakubskej cesty a podelenie sa o zážitky z absolvovania trasy do Santiago de Compostela.

 

Návštevníci si budú môcť pozrieť aj interiér farského Kostola svätého Egídia a vypočuť si na prednáškach zaujímavé fakty o tomto chráme z roku 1209. Tretím sprístupneným objektom bude Morová kaplnka na Háji z roku 1713, ktorá je od nádvoria kláštora vzdialená necelý kilometer a prechádza sa k nej miernym stúpaním po vyznačenom turistickom chodníku cez lesík ponad kláštor. „Približne v polovici cesty ku kaplnke sa bude možné zo skalného masívu nad obcou pokochať z vtáčej perspektívy pohľadom na celý areál kláštora,“ uviedol Nitrianske biskupstvo. Organizátori návštevníkom odporúčajú priniesť si so sebou vlastné svietidlo a reflexné bezpečnostné prvky. Bežne neprístupnú kaplnku si budú môcť pozrieť aj zvnútra so sprievodcom, pričom jej interiér bude osvetlený výnimočne pre túto príležitosť. Podujatie ukončí adorácia a modlitba v Diecéznej svätyni svätého Benedikta opáta.

 

Pápež František udelil farskému kostolu v Hronskom Beňadiku titul Bazilika minor. Slávnostné vyhlásenie tohto povýšenia bude 28. júna počas slávnosti Božského Srdca Ježišovho. V Hronskom Beňadiku pôsobili benediktíni. V roku 1083 sa na tomto mieste postarali o vznik Nitrianskeho evanjeliára, ktorý je najstaršou listinnou ručne písanou pamiatkou na našom území. Chrám postavili v 14. storočí. V roku 1483 dostalo miestne benediktínske opátstvo od kráľa Mateja Korvína I. relikviu Kristovej krvi. Ide o časť plátna s kvapkami krvi Ježiša Krista. Kráľ dostal túto relikviu pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom.

 

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je druhým najstarším kláštorom na našom území, prvenstvo má Kláštor svätého Hypolita na Zobore v Nitre, v ktorom tiež pôsobili benediktíni a vznikol pravdepodobne už v deviatom storočí.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa martina 28
Obrázok používateľa Rano217
Obrázok používateľa Jaro37
Obrázok používateľa Zuzana Richterová
Obrázok používateľa Pavol Makov
Obrázok používateľa Papuca
Obrázok používateľa VILenin
Obrázok používateľa Boria