V Čiernych Kľačanoch našli pravekú osadu

Obrázok k článku, zdroj: net

Osadu starú 7000 rokov sa podarilo objaviť v Čiernych Kľačanoch v okrese Zlaté Moravce. Pochádza z doby kamennej - neolitu, teda približne z roku 5000 pred naším letopočtom. Praveké sídlisko sa podarilo zistiť geofyzikálnym prieskumom. „Okraj náleziska sme zachytili už pri výskume, ktorý sa robil v súvislosti s výstavbou rýchlostnej cesty R1. Tento rok sa robil geofyzikálny prieskum, budúci rok sú v pláne aj terénne výkopy,“ informoval agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Osada bola ohradená palisádou, ktorá pozostávala z plota alebo stĺporadia. Za palisádou bola priekopa. „Podarilo sa zistiť pôdorysy niekoľkých desiatok domov,“ povedal námestník riaditeľa Ivan Cheben a doplnil, že ešte rozsiahlejšia osada z doby kamennej sa našla v neďalekých Vrábľoch.

Čierne Kľačany potešili archeológov už aj v minulosti. Pri výskume v súvislosti s výstavbou rýchlostnej cesty R1 tu našli rozsiahle stredoveké pohrebisko z 11. storočia s viac ako dvoma stovkami hrobov. Bolo to radové pohrebisko pospolitého ľudu. V hroboch boli napríklad súčasti odevu, keramika, bronzové prstienky, železný nožík, náušnice, sklenené a kostené koráliky. Našli sa aj mince z čias uhorských kráľov Šalamúna a Ondreja I., teda z druhej polovice 11. storočia. Ešte v roku 1974 sa pri Čiernych Kľačanoch podarilo objaviť vzácnu pyxidu zo slonovinovej kosti. Škatuľku s vekom vyrobili v Byzancii v piatom storočí a je na nej rovnoramenný kríž. Podľa rozšírenej teórie ju k nám priniesli vierozvestcovia Cyril a Metod ako dar veľkomoravskému vládcovi Rastislavovi.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa antiK
Offline

Tá rozšírená teória o spojení kľačianskej pyxidy s Cyrilom a Metodom je čistý nezmysel. Na Obnove sa môžete dočítať viac o tomto probléme v diskusií Archeológia v službách ideológie a náboženstva

Obrázok používateľa asomtam
Offline

...ona sa to javí ako čistý nezmysel, zrejme aj nezmysel to je, ale aby sme to mohli tvrdiť muselo by sa dokázať, že ten slon zomrel neskôr ako tu boli tí dvaja pyxidonosiči. Ak tu boli, mohli doniesť hocičo nielen syfilis, hocičo, čo bolo   v tom čase už vyrobené. Teda mohli by doniesť aj niekoľko storočí starú pyxidu. 

Teória, ktorá je skôr teológia by sa nemala šíriť štátom, v štáte, ktorý podľa ústavy nie je naviazaný na žiadnu ideológiu a náboženstvo. 

Škatuľku s vekom vyrobili v Byzancii v piatom storočí a je na nej rovnoramenný kríž

Kedy a kde ju vyrobili? Čo na nej je?

Tá teória o prinesení je len terciálna záležitosť, ako by povedal starý uj.

Obrázok používateľa antiK
Offline

...alebo tam tá pyxida mohla už nejaký čas (kľudne aj pár storočí) ležať.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

nezaoberám sa tým, či ležala v zemi, či stála v turkami vyrabovanom kostole, či ju vlastnili slovania, bizantínci, rimania, či sa dostala na územie dnešného Slovenska ako dar, lup, osobné vlastníctvo prišlého. Nezaoberám sa ako sa do zemi dostala, či ako hrobová výbava, poklad, alebo strata.

Mne najviac vadia manipulácie okolo samého predmetu, ktorý existuje, a teda popísať ho nie je problém. 

Torzo z pyxidy vydávať za pyxidu (respektíve jej nepodarenú rekonštrukciu)? Nasadiť jej kríž, dokonca rovnoramenný? Vyrobená v Bizancii? Import na územie Veľkej Moravy?

...a ešte mi je divne, že tá lebka nájdená pri pyxide sa stratila. Hádam nie z dôvodu, že bola umelo deformovaná? To sa u slovanov nenosilo.

 

 

Obrázok používateľa antiK
Offline

Chápem, veď koniec koncov názov, ktorý si dal diskusií, je viac než výstižný...

Obrázok používateľa asomtam
Offline

aa

596301093.jpg 596301093.jpg
Obrázok používateľa asomtam
Offline


Čo vedia poslanci o Cyrilovi a Metodovi?

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.