V barokovej mestskej pokladnici objavili malý poklad

Ilustračné foto

Zrenovovať zrejme pôvodnú barokovú mestskú pokladnicu, ktorá bola desiatky rokov uzamknutá, sa podarilo Mestskému múzeu v meste Milevsko v českom regióne Písecko. Reštaurátori v pokladnici našli drobné mince a stužku z medaily. Ako pre agentúru Mediafax uviedol riaditeľ múzea Vladimír Šindelář, podarilo sa tak poodhaliť podstatný kus histórie mesta.

"Na renováciu železnej truhly v cene 40-tisíc korún, sme získali pätnásťtisícový krajský grant, zvyšok sme uhradili zo svojho. Veľmi nás to teší, pretože truhla tu desiatky rokov len tak stála a pritom je pre mesto taká dôležitá," uviedol Šindelář.

Pokladňa po celú dobu, čo stála v múzeu, bola vždy uzavretá a nikto nemal od nej kľúče. "Reštaurátor v nej po otvorení našiel zhruba 25 drobných mincí z rokov 1850 až 1880. Takže, ak sa hovorí, že pokladne v tomto štáte sú prázdne, nie je to celkom pravda. Mestská baroková pokladňa v Milevsku úplne prázdna ešte stále nie je," povedal riaditeľ múzea. Okrem mincí bola vnútri stužka z rakúsko-uhorskej medaily a tiež poškodená opasková pracka z rovnakej doby.

Zaujímavý je aj vonkajšok pokladnice. "Keď totiž reštaurátor dal z pokladnice dolu hornú vrstvu farby a prachu, zistil, že pod dlhoročným nánosom bola pestrá maliarska výzdoba. Zachovalo sa z nej toľko, že bolo možné jej chýbajúce časti rekonštruovať," vysvetlil Šindelář. Truhlu pôvodne do múzejnej zbierky previezli z budovy na terajšom Benešovom námestí. "Budova bola postavená v polovici 17. storočia ako milevská radnica, a tak je zrejmé, že táto železná truhlica je skutočne pôvodnou mestskou pokladnicou," dodal.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa pipo
Offline

Neviem ci je to zas ilustracny obrazok, asi ano. Skoda, lebo ta kasa v skutocnosti vyzera takto

„Výsledkem je, že se pokladna po dokončení prací zaskvěla ve své původní kráse, tak, jak ji naši předkové někdy ve druhé polovině 17. století pro město Milevsko dali zhotovit. Pouze na víku pokladny se z barevné výzdoby dochovalo tak málo, že rekonstrukce už nebyla možná,“ říká ředitel muzea Vladimír Šindelář.

Zdroj:

http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/pi_20101214_pokaldna.html

 

Mestska pokladnica Mestska pokladnica
Obrázok používateľa harp
Offline

Pekna praca. Prirodzena farba konzervovaneho kovu.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

pipo, vdaka za spolupracu... mne sa vcera nedarilo autenticke vygooglit... asi som nezadavala spravne slova, resp. v spravnom jazyku... co uz so mnou...

Obrázok používateľa pipo
Offline

uskalienka, vies ze si moj favoritny redaktor (-ka) a ked viem alebo mam tucha doplnim. Nebol by som guglil keby mi na mestsku pokladnicu nepripadala prilis jednoducha. Inak pekny obrazok s atmosferou, ten tvoj.

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.