Tutanchamónova hrobka a jej tajomstvá

Najvyššia rada pre pamiatky Egypta spolu s Konzervačným inštitútom Getty (Getty Conservation Institute) začala s reštauračnými a konzervačnými prácami na hrobke egyptského faraóna Tutanchamóna.

"Hlavným cieľom našej práce s egyptskými kolegami je vyvinúť plán na dlhodobú konzerváciu a údržbu tejto hrobky, ktorá slúži ako vzor pre zachovanie podobných archeologických nálezísk." uviedol riaditeľ inštitútu Getty Tim Whalen. Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass zdôraznil, že začatie reštauračných prác je preňho veľkou úľavou, keďže sa na stenách objavilo niekoľko škvŕn, ktoré boli zdrojom jeho znepokojenia. Prvá fáza projektu potrvá dva roky a bude zahŕňať evidenciu stavu hrobky a jej múrov, analýzu príčin jej rozpadu a náčrt potrebných zásahov. Počas nasledujúcich dvoch fáz, ktoré potrvajú spolu tri roky, prebehne aplikácia spomínaného konzervačného plánu.


Hrobka faraóna Tutanchamóna, ktorej tajomstvá sú vystavené v archeologickom múzeu v Káhire, je až dodnes jedinou z 26 hrobiek nájdených v Údolí kráľov, ktorá bola v čase objavu prakticky nedotknutá. Objavil ju 4. novembra roku 1922 britský archeológ Howard Carter.


Informáciu zverejnil internetový portál abc.es.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline


Newyorské múzeum vráti Egyptu Tutanchamónov poklad
Devätnásť pamiatok z Tutanchamónovej hrobky bolo od začiatku minulého storočia majetkom múzea v New Yorku. Súhlasilo však s tým, že artefakty vráti budúci rok do ich domovskej krajiny.

BRATISLAVA 10. novembra (SITA/AFP) - Metropolitné múzeum umenia v New Yorku súhlasilo s navrátením pokladu, ktorý, ako sa predpokladá, vzali bádatelia z hrobky legendárneho faraóna Tutanchamóna. Informovala o tom v stredu egyptská Najvyššia rada pre pamiatky. Vo vyhlásení sa uvádza, že múzeum súhlasilo s právami Egypta na 19 pamiatok, ktoré vlastní už od začiatku minulého storočia.

Podľa Zahiho Hawassa, generálneho tajomníka Najvyššej rady pre pamiatky, sa artefakty vrátia do Egypta budúci rok a vystavia ich o rok neskôr. V USA zostanú prístupné návštevníkom do polovice roka 2011. Nechýbajú medzi nimi napríklad bronzová figurína psa so zlatým obojkom, či sfinga, ktorá bola súčasťou náhrdelníka z modrého polodrahokamu lapis lazuli. "Vďaka veľkorysosti a etickému prístupu múzea sa týchto 19 predmetov z Tutanchamónovej hrobky môže konečne znovu spojiť s ostatnými drahocennosťami mladého kráľa," vyjadril sa Hawass.

Tutanchamónovu hrobku objavil v roku 1922 anglický archeológ Howard Carter. Faraón panoval pred viac ako tritisíc rokmi a zomrel, keď mal asi 18 rokov. Hawass, podľa vlastných slov, vrátil do Egypta od roku 2003, kedy sa dostal na čelo Najvyššej rady, už minimálne päťtisíc pamiatok z iných štátov. Tento rok dohliadal na konferenciu štátov ako Grécko alebo Čína, ktoré tiež vyjadrili úmysel zozbierať svoje artefakty z múzeí po celom svete.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Matulienka18
Obrázok používateľa Chatar21
Obrázok používateľa Jiří Stehlík
Obrázok používateľa Betaka
Obrázok používateľa wodnicek
Obrázok používateľa mirkaax
Obrázok používateľa Katarínafox
Obrázok používateľa Stanislav Prieboj