Toliar z roku 1574 vydražili na aukcii za 28 tisíc eur

Obrázok k článku

Slovenský toliar panovníka Maximiliána II. z roku 1574 sa predal na medzinárodnej aukcii v Bratislave za 28 tisíc eur. Mincu razenú v Košiciach, ktorej sú na svete len dva kusy, vydražil slovenský investor.

„Takýto toliar sa objaví v dražbe možno raz za 40 rokov. Teraz už nemusí prísť do aukcie najbližších 100 rokov,“ tvrdí organizátor aukcie Elizej Macho ml. Za vysokou cenou mince je jej vzácnosť, ktorá spočíva najmä v tom, že sú na svete len jej dva exempláre. Druhý kus sa v súčasnosti nachádza v múzeu vo Viedni. Okrem toho, minca pochádza z Košíc, kde v minulosti razili toliare len dvaja panovníci.

Slovenský zberateľ vydražil mincu prostredníctvom privátnej banky. Na medzinárodných aukciách numizmatiky je bežné, že zákazníci nakupujú prostredníctvom obchodníka. „Rozhľadení investori diverzifikujú svoj majetok a ukladajú svoje peniaze do predmetov, ktoré prenášajú hodnoty. Najväčší záujem je o mince a bankovky, ktorých je na trhu málo,“ povedal Stanislav Pánis, analytik J&T banky. Niektoré predmety sa tak predali dokonca za 20-násobok svojej vyvolávacej ceny.

 

 

Obrázok k článku

 

Aukcie sa zúčastnilo približne 230 ľudí približne zo 60 krajín. Mince a bankovky dražili zberatelia jednak sami priamo v aukčnej miestnosti, alebo prostredníctvom obchodníkov či cez internet. Takáto medzinárodná dražba mincí a bankoviek sa na Slovensku konala po druhý raz.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.